Προς το περιεχόμενο

Kernel panic


jimel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετ απο upgrade της διανομής Ubuntu 7.04 σε 7.10 όταν κανω boot μου βγάζει το εξής μήνυμα

 

[22.686135] Kernel panic-not syncing: No init found

Try passing init = option to Kernel

 

Τι ακριβώς είναι αυτό; Πως διορθώνει το πρόβλημα;

Με την 7.04 δεν είχα ποτέ αυτό το μήνυμα ενώ τώρα με 7.10

μου το βγάζει σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω το pc και πρεπει να κάνω reboot.

 

Επίσης έχω εγκατεστημένα και τα XP στο pc μου με πρώτη επιλογή να bootαρω το

Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά μπαίνει κανονικά στο σύστημα η όποια φορά επιχειρήσεις να μπεις σου βγάζει το παραπάνω μήνυμα?Φένετε ότι ό grub θέλει ρύθμιση.Για δοκίμασε να μπείς και σε recovery console η αν έχεις παλιότερη εγραφή στον grub με παλιότερο kernel να κάνεις boot από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα μερικές φορές με την παλιά και δεν το κάνει αλλά έχει ανάλυση 800χ600 και δεν λέει να αλλάξει με τίποτα. Πάντως και ο νέος kernel δεν το κάνει πάντα. Συνήθως το κάνει στο πρώτο άνοιγμα της ημέρας, μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα αυτό το βγάζει όταν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορεί να διαβάσει το initrd. Είτε λόγο filesystem είτε λόγο hardware. Υπάρχει η τραβηγμένη από τα μαλλιά πιθανότητα με το που ανοίγεις τον υπολογιστή να μην ξεκινά καλά ο controller του δίσκου ή και ο ίδιος ο δίσκος. Με το reboot στρώνει κατά κάποιον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να φταίει το hardware; Επίσης παρατήρησα από σήμερα ότι το κάνει και στο παλιό kernel και ακόμα δεν φορτώνει τα ΧΡ αμέσως αλλά πρέπει να κάνω reboot, κάτι ανάλογο δηλαδή. Το pc είναι λίγο παλιό και κατά καιρούς είχα κάτι περίεργα με την μητρική (π.χ. μπλε οθόνες, μερικές φορές δεν διαβάζει τις USB), πιστεύω να οφείλεται σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimel7 το pc σου μου θυμίζει το ανέκδοτο όπου δύο φίλοι συναντιούνται και λένε για έναν παλιό συμμαθητή τους.

 

-Θυμάσαι λέει τον Τάκη;

-Ποιον Τάκη;

-Έλα ρε συ αυτόν που στο δημοτικό του χώθηκε ένα μολύβι στο μάτι και το έχασε;

-Ποιος ρε συ;

-Ρε συ! Ο Τάκης! Που στο γυμνάσιο έσπασε το πόδι του και ήταν λίγο κουτσός...

-Δεν μπορώ να θυμηθώ...

-Ο Τάκης... Που στην πενταήμερη έπεσε με το κεφάλι στην πισίνα που δεν είχε νερό και του έβαλαν μεταλλική πλάκα... Που είχε το ατύχημα με την μηχανή στο πανεπιστήμιο και του έκοψαν τα χέρια...

-Αααα... Έλα ρε θυμήθηκα! Τι κάνει ρε συ το θηρίο;

-Άστα να πάνε. Πέθανε...

 

 

nske, σου έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί και θέλω βοήθεια... Θέλω να τετραγωνίσω έναν κύκλο αλλά δεν μπορώ... Καμιά ιδέα; :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske, σου έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί και θέλω βοήθεια... Θέλω να τετραγωνίσω έναν κύκλο αλλά δεν μπορώ... Καμιά ιδέα;

 

φτιάξ' τον απο νερό και βάλ' τον σε τετράγωνο ποτήρι !

 

καλή χρονιά

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...