Προς το περιεχόμενο

substrings και conditional formatting στο excel;


vasilgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι αυτό που θα ρωτήσω δεν είναι θέμα προγραμματισμού, αλλά θέλω να φτιάξω κάποιες φόρμουλες στο excel και έχω κολλήσει.

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το excel και ψάχνοντας στο internet δε βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Δεν είναι για άσκηση αλλά για να περνάω κάποιες τιμές απευθείας στο excel και να μη χάνω μισή ώρα κάθε μέρα από τη ζωή μου.

 

Θέλω να βάζω ένα κείμενο σε ένα cell (ας πούμε στο Α1) και έπειτα αυτό να χωρίζεται και να τοποθετείται σε άλλα cells ανάλογα με κάποιες φόρμουλες. Για την ακρίβεια ξέρω ακριβώς τη μορφή που θα έχει το κείμενο και τις λέξεις που θα έχει μέσα αλλά θα αλλάζουν κάποια substrings. Το κείμενο θα είναι της μορφής

 

"title1: textvalue1 title2: textvalue2 title3: textvalue3 title4: textvalue4"

 

Γεγονότα:

1) Τα string "title" τα γνωρίζω ήδη, είναι σταθερά τα ίδια, σε γνωστή θέση το καθένα και ξεκινάνε πάντα με κεφαλαίο και μετά το τέλος τους έχουν άνω κάτω τελεία.

 

2)Τα "textvalue" μπορεί να είναι μία ή και δύο λέξεις (εδώ είναι κυρίως το πρόβλημα) είναι πάντα με μικρούς χαρακτήρες, αλλά μπορούν να έχουν 5 πιθανές τιμές τις οποίες τις γνωρίζω ήδη.

 

3)Μεταξύ όλων των strings μεσολαβεί πάντα ένας κενός χαρακτήρας.

 

4)Πάντα θα υπάρχουν 4 titles και 4 textvalues (όπως προείπα το textvalue μπορεί να αποτελείται από δύο λέξεις).

 

 

Σκοπός είναι στο cell A3 να μπει το title1, στο cell B3 να μπει το textvalue1, στο cell A4 να μπει το title2, στο cell B4 να μπει το textvalue2, και ούτω καθεξής.

 

Τέλος θέλω ανάλογα με την τιμή του κάθε string textvalue, να το μετατρέψω σε ένα αριθμό (ένα enumeration στην ουσία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει με "Κείμενο σε στήλες..." από το μενού "Δεδομένα" του Excel,

όπου το διαχωριστικό θα είναι ":". Κατόπιν με τη χρήση των συναρτήσεων

TRIM και SUBSTITUTE παίρνεις το ζητούμενο αποτέλεσμα.

 

www.planetexcel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...