Προς το περιεχόμενο

Project στην Αναγνώρηση Προτύπων - Βοήθεια


No_one

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Έχω ένα project στη σχολή μου όπου πρέπει να κάνω επεξεργασία σε κάποια δείγματα με το matlab και ο τελικός στόχος είναι όταν δείνεις κάποιο δείγμα στον H/Y, αυτός να αναγνωρίζει αν ανήκει στην ομάδα Α ή στην Β. Το θέμα είναι ότι έχω καταλάβει τα βήματα που πρέπει να κάνω ξεχωριστά (πχ, πως να κάνω μετασχηματισμό στο [0,1] ή πως κατασκευάζω ταξινομητή), αλλά δεν καταλαβαίνω πώς όλα αυτά να βήματα συνδέονται με τον τελικό στόχο. Λογικά με τις εντολές και συναρτήσεις (πχ. classify()) επεξεργάζομαι τα δεδομένα που έχω. Όμως έτσι δε θα γίνει κάτι στο τέλος έτσι δεν είναι; Μήπως πρέπει να φτιάξω κάποιο πρόγραμμα που να δέχεται ένα δείγμα και να εφαρμόζονται πάνω του όλα αυτά και στο τέλος άλλο ένα που ανάλογα με τα αποτελέσματα να βγάζει σε ποιά ομάδα ανήκει; Πώς θα το κάνω αυτό (δεν έχουμε μάθει, μόνο τις εντολές-συναρτήσεις μάθαμε); :confused::confused::confused:

 

Το χειρότερο είναι ότι πρέπει να το έχω έτοιμο το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ για όποια βοήθεια, με έχει μπερδέψει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...