Προς το περιεχόμενο

Eρωτησεις ΒΙΟS


macDonald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Adnanced- On Board Devives Configuration

OnBoard LAN Boot ROM....Enabled ή Disabled ?

OnBoard IEEE 1394....Enabled ή Disabled ? (δε χρησιμοποιω αυτη τη θυρα)

Οperating Mode....Raid ή Onboard IDE operate Mode ? (εχω 1 sata σκληρο)

ΟnBoard Promise Controller....Enabled ή Disabled ?

Advanced PCIPnP

Pallete Snooping....Enabled ή Disabled ?

PCI Latency Timer....32 εως 248, πόσο βάζω?

Αllocate IRQ to PCI VGA....Yes ή No ? (εχω AGP)

Power

ACPI 2.0 Support....Yes ή No ?

ACPI APIC Support....Enabled ή Disabled ?

 

Kαι τελος, μετα απο ενα bios setup ειδα για πρωτη φορα ως boot επιλογη καποιο Υukon PXE, ξερετε περι τινος προκειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Yukon είναι το lan chip και εμφανίστηκε γιατί έβαλες το onboard lan boot rom enabled. Eίναι για να μπουτάρει από δίκτυο. Τώρα για τα άλλα καλό είναι να κάνεις ένα google ξεχωριστά για το καθένα , να κρατήσεις σημειώσεις και να κάνεις ειδικές ερωτήσεις σχετικά με ότι δεν κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι και πριν ειχα βαλει το onboard lan boot rom enabled χωρις ποτέ να δω αυτο το Yukon... δεν ειμαι σιγουρος ομως, μπορεις να μου πεις τι δινεται σαν default ρυθμιση?

 

Για τα υπολοιπα κανω ερωτησεις ποια επιλογη πρεπει να μπει, ισως δεν διατυπωθηκε καλα το thread, θα το διορθωσω τωρα με τα αναλογα ερωτηματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disabled. To googling στο συνιστώ και πάλι μιας και το λιγότερο που θα γίνει θα είναι να μάθεις 2-3 πραγματάκια. Τώρα αν πραγματικά βαριέσαι οι default ρυθμίσεις σε όλα αυτά είναι μια χαρά. Πάτα ένα load optimized defaults και άστο εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, αναγκαστικά τα ρυθμιζω, δεν τα εχω default. Υπαρχουν ρυθμισεις που τις κανω παντα, πχ. Εnable Cool & Quiet, Disable onBoard καρτα ηχου κλπ.

Μου γινονται συχνα bios reset λογω του οτι εχω ξυλινο πατωμα(ισως γνωριζεις για το θεμα αυτο).

 

Aντι να μου συνιστας googling που σημαινει πολυωρη ερευνα, και εφοσον εμφανιζεσαι τοσο σχετικος, γιατι δεν μου τα απαντας εσυ εδω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντι να μου συνιστας googling που σημαινει πολυωρη ερευνα, και εφοσον εμφανιζεσαι τοσο σχετικος, γιατι δεν μου τα απαντας εσυ εδω τωρα?

 

Γιατί ξέχασες τη μαγική λέξη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On Board Devices Configuration

OnBoard LAN Boot ROM....Disabled

OnBoard IEEE 1394....Enabled

Οperating Mode.... Onboard IDE operate Mode

ΟnBoard Promise Controller....Disabled

Advanced PCIPnP Pallete Snooping....Enabled ή Disabled δεν θυμάμαι

PCI Latency Timer....64 αν παρατηρήσεις κανα πρόβλημα με καμιά PCI κάρτα βάλε 32 για πλήρη συμβατότητα

Αllocate IRQ to PCI VGA.... No

ACPI 2.0 Support....Yes

ACPI APIC Support....όπως ήταν όταν έκανες install το λειτουργίκό.

 

Σου είπα και πριν αν βάλεις load optimized defaults από το bios θα σου τα βγάλει μόνο του και μετά κάνεις τις έξτρα ρυθμίσεις :-)

 

...Δεν αντέχω θα τσιμπήσω: Οχι δεν ξέρω για τα ξύλινα πατώματα, πες μου σε παρακαλώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μικρά edit :P

 

On Board Devices Configuration

OnBoard LAN Boot ROM....Disabled

OnBoard IEEE 1394....Enabled <---- disable αν δεν έχεις firewire

Οperating Mode.... Onboard IDE operate Mode

ΟnBoard Promise Controller....Disabled

Advanced PCIPnP Pallete Snooping....Disabled

PCI Latency Timer....64 αν παρατηρήσεις κανα πρόβλημα με καμιά PCI κάρτα βάλε 32 για πλήρη συμβατότητα

Αllocate IRQ to PCI VGA.... No

ACPI 2.0 Support....Yes

ACPI APIC Support....όπως ήταν όταν έκανες install το λειτουργίκό.

 

και επιδή είμαι αρκετά περίεργος απάντησα στο θέμα για να μάθω για τα πατώματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ερωτησεις ειναι:

- Γιατι να εχω enabled το 1394 oταν δε χρησιμοποιω αυτη τη θυρα?

- Για το Operate Mode ειστε σιγουροι οτι θα πρεπει να εχω "Onboard IDE operate Mode" ? (Δεν εχω ide δισκο)

Ως τωρα το ειχα στο "Raid"... ποιες ηταν οι αρνητικες συνεπειες?

- Tι θα πει "ACPI APIC Support....όπως ήταν όταν έκανες install το λειτουργίκό" ? Που να θυμαμαι τωρα πως ηταν οταν εκανα install το λειτουργικο. Enabled ή Disabled το βαζω?

 

Θα ξανακοιταξω τα Bios και θα επανελθω. Οσο για το ξυλινο δαπεδο εχει να κανει με το στατικο ηλεκτρισμο και τη γειωση. Δεν θυμαμαι τωρα λεπτομερειες, το ειχα συζητησει σε ενα ξενο fοrum. Το θεμα ειναι οτι λογω του ηλεκτρισμου μπορει η μητρικη να μηδενιστει(reset).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καποιες ρυθμισεις στα Bios αλλα κατι δε πηγε καλα.

 

Ο sata σκληρος εξαφανιστηκε!! (ο μοναδικος δισκος μου)

Πλεον μπουταρω μονο απ αυτο το Yukon PXE...

(εννοω οτι απ τις επιλογες bοotαρίσματος εξαφανιστηκε)

 

Φορτωσα τις default ρυθμισεις αλλα και παλι πουθενα ο sata σκληρος.

Υπαρχει τροπος να τον "ξαναβρω"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στο bios έχει επιλογή για να βάλεις το σκληρό να τον βλέπει σαν sata. Γιατί τον έβαλες να τον βλέπει σαν ide; Αν δεν γίνει τίποτα από το bios μάλλον πρέπει να περάσεις από δισκέτα τους sata drivers της μητρικής. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...