Προς το περιεχόμενο

g5 short question


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά,

διάβασα σε ένα παλιό άρθρο περί θορύβου, ότι ο apple power mac g5 λειτουργεί με water cooling και το πέρασα για χοντρό λάθος - παρότι δεν ξέρω και πολλά από mac - γιατί έχω δει τα ανεμιστηράκια που βαράνε τις - όπως τις ερμήνευσα εγώ - ψύκτρες των επεξεργαστών όπως και άλλα ανεμιστηράκια

αλλά πέτυχα - γενικότερα ψάχνω να μάθω διάφορα για την ψυκτική των mac για να πάρω παράδειγμα και να τη μεταφέρω στα pc - και σήμερα άλλο ένα που έδειχνε ξέρετε εκεί που γράφει g5 και από πάνω τίτλος the big water cooling unit και άρχισα να αμφιβάλλω αν το πρώτο άρθρο ήταν λάθος

τελικά τι παίζει, ο g5 έχει water cooling? και τι ακριβώς παίζει?

edit: μου φαίνεται γελοία η ερώτηση τώρα που τη σκέφτομαι γιατί στις εικόνες εγώ δε βλέπω τπτ, τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ dali13gr thnx a lot! έχω ψάξει λίγο αλλά δεν είχα βρει το υλικό που linkαρες

σκεφτόμουν πως είπα πατάτα για watercooling, αλλά τελικά ισχύει

-

watercooling χρησιμοποιείται και στους νέους, δλδ στους mac pro ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αέρα ε?

βασικά στήνω ένα μηχάνημα τώρα, οι παραγγελίες έχουν γίνει αλλά τα κομμάτια θα αργήσουν αρκετά να έρθουν

θέλοντας να αποφύγω τους περιορισμούς των server κουτιών, δλδ τον εξωφρενικό θόρυβο, το έτοιμο psu, το κόστος, την έλλειψη ευελιξίας, επέλεξα ένα απλό και ακριβό consumer κουτί γιαυτούς τους λόγους

κι άρχισα να ψάχνω το θέμα της ψύξης, γιατί σκέφτηκα ότι μπορεί να γλιτώνω όλα τα παραπάνω αλλά μήπως να χάνω στο θέμα της ψύξης-ασφάλειας

ε τότε θυμήθηκα από όταν έψαχνα το θέμα "apple ή όχι", ότι τα mac pro έχουν το ίδιο hardware με το μηχάνημα που θα φτιάξω αλλά με μια μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα άλλα έτοιμα της dell, hp, intel κλπ: είναι αθόρυβα και φυσικά το ίδιο αξιόπιστα

οπότε άλλαξα την κατεύθυνση του ψαξίματος και από τότε προσπαθώ να μάθω περισσότερα για την ψύξη των mac, αφού αν μπορέσω να την μεταφέρω θα έχω και ήσυχο μηχάνημα και ασφαλές και ευέλικτο

anyway οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το θέμα υπάρχει και μπορείτε να μου δώσετε πιστεύω δεν θα πάει χαμένη

...που θα πάει θα το λύσω το μυστήριο των mac!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τότε θυμήθηκα από όταν έψαχνα το θέμα "apple ή όχι", ότι τα mac pro έχουν το ίδιο hardware με το μηχάνημα που θα φτιάξω αλλά με μια μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα άλλα έτοιμα της dell, hp, intel κλπ: είναι αθόρυβα και φυσικά το ίδιο αξιόπιστα

οπότε άλλαξα την κατεύθυνση του ψαξίματος και από τότε προσπαθώ να μάθω περισσότερα για την ψύξη των mac, αφού αν μπορέσω να την μεταφέρω θα έχω και ήσυχο μηχάνημα και ασφαλές και ευέλικτο

anyway οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για το θέμα υπάρχει και μπορείτε να μου δώσετε πιστεύω δεν θα πάει χαμένη

...που θα πάει θα το λύσω το μυστήριο των mac!

 

Φίλε oneofthem, η Apple έχει κάνει εκπληκτική δουλειά στο θέμα ψύξης του Mac Pro.

Το κουτί είναι έτσι σχεδιασμένο, με ένα extra πλαστικό κάλυμα από μέσα, ωστε να δημιουργείται μια τέλεια στρωτή ροή αέρα, ψύχοντας όλα τα modules και τους επεξεργαστές, με τα ανεμιστηράκια να γυρίζουν σε κάτω από 500 rpm!! Έτσι είναι τελείως αθόρυβα και πάρα πολύ αποτελεσματικά!

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι εαν ανοίξεις το κάλυμμα την ώρα που ο υπολογιστής δουλεύει, και βγάλεις το πλαστικό, τα ανεμιστηράκια ανεβάζουν τρελά στροφες, διότι η ροή αέρα χαλάει και χρειάζεται περισσότερη ισχύ για να τη διατηρήσουν!

 

Νομίζω και οι επεξεργαστές έχουν από ένα ανεξάρτητο σύστημα ψύξης, που όμως δεν χαλάει την κύρια ροή του αέρα. Όχι όπως τα πισατζήδικα κουτιά, που έχουν ανεμιστηράκια όπου να 'ναι, να φυσάνε αέρα στο γάμο του καραγκιόζη και αν κρυώσει το μηχάνημα κρύωσε... Η Apple έσκασε τρελές λεφτούμπες για το σχεδιασμό αυτό (και καλά έκανε), και αυτά είναι που πληρώνει ο αγοραστής του Mac Pro. :-)

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx a lot aggelon, άργησα λίγο να το δω γιατί έλειπα

το πλαστικό κάλυμμα που λες το έχουν και τα υπόλοιπα μηχανήματα οπότε δεν πιστεύω να είναι εκεί η διαφορά

επίσης ακόμη και με το πλαστικό κάλυμμα έχουν και πάλι περισσότερα και κατά πολύ πιο δυνατά ανεμιστηράκια από τα mac

οπότε απότι καταλαβαίνω, και αυτό που ψάχνω, είναι η διαφορά στην ψύξη των επεξεργαστών συγκεκριμένα, όλα δείχνουν ότι εκεί πρέπει να είναι η βασική διαφορά

---

αν κρίνουν ότι χρειάζεται - εγώ έτσι πιστεύω - μπορούν να αλλάξουν οι mod τον τίτλο σε κάτι σαν "σύστημα ψύξης mac pro" ή κάτι παρόμοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο καλο airflow,εχουν και καλη ψυκτρα για cpu τα mac pro.

 

 

Αν θελεις κατι παρομοιο για pc:

Παρε μια τετοια ψυκτρα:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=922617

 

ή ακομα καλυτερα μια τετοια:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919

 

 

Η τελευταια ειναι τοσο αποδοτικη ,που στους καινουριους επεξεργατες (που ζεσταινονται ετσι και αλλιως ελαχιστα),

μπορει να λειτουργησει χωρις ανεμιστηρα.

Αλλα μπορεις να παρεις εναν ποιοτικο ανεμιστηρα με 10 ευρω που να γυρναει στις 800 στροφες και με αυτην την ψυκτρα θα εχεις αριστα αποτελεσματα(θερμοκρασιες κατω απο 40 βαθμους)

και δε θα ακουγεται τιποτα.

 

Φυσικα να εχεις παρει και ενα ποιοτικο τροφοδοτικο που δε θα κανει θορυβο.

 

Βαζεις και στους ανεμιστηρες του κουτιου μια αντισταση για να δουλευουν σε κατω απο 1000 στροφες (ή αγοραζεις πολυ καλο κουτι πχ Lian li που εχει απο τη μανα του καλους-αθορυβους ανεμιστηρες ή αγοραζεις καλους ανεμιστηρες που δουλευουν απο τη μανα τους σε χαμηλες στροφες και ειναι τελειως αθορυβοι)

και το μηχανημα σου ειναι απολυτα αθορυβο.

 

Μονο ο μηχανικος θορυβος των σκληρων θα ακουγεται.Αν εχεις τοσο ευαισθητο αυτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για την απάντησή σου haHa,

μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά οι ψύκτρες που έγραψες δεν ταιριάζουν σε τέτοιους επεξεργαστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω macPro και σε διαβεβαιω οτι ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να φανταστεις σε ολους τους τομεις.Εγω εριξα πολυ οικογενειακο γλειψιμο για να τον παρω αλλα τελικα εγινε η δουλεια,αν τα εχεις παρε macPro θα μεινεις εκθαμπος απο ολα του τα χαρακτηριστικα δεν ειναι μονο αθορυβος αλλα ακομα και οταν δουλευει αισθανεσαι οτι αυτο το μηχανημα δεν θα κολλησει ποτε_ποτε _ποτε.Ειναι οτι καλυτερο ειχα εχω και θα εχω μεχρι την επομενη αγορα mac βεβαια...(που θα αργησει);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για την απάντησή σου haHa,

μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά οι ψύκτρες που έγραψες δεν ταιριάζουν σε τέτοιους επεξεργαστές

 

 

Οι ψυκτρες που ανεφερα ταιριαζουν στους core 2 duo επεξεργαστες που θα μπουν σε pc.

 

Για αυτους δεν εψαχνες ψυκτρα? (και απλα αναρωτιοσουν τι τεχνικες ψυξης χρησιμοποιουν οι mac pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι μονο αθορυβος αλλα ακομα και οταν δουλευει αισθανεσαι οτι αυτο το μηχανημα δεν θα κολλησει ποτε_ποτε _ποτε

συμφωνώ αλλά κι ένα αντίστοιχο pc δε νομίζω ότι θα κολλήσει ποτέ του, οι λόγοι για να παιρνα mac σίγουρα δεν θα ταν αυτοί

εχω macPro και σε διαβεβαιω οτι ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να φανταστεις σε ολους τους τομεις

δε λέω συμπαθώ πολύ τα mac αλλά πιστεύω ότι ένα diy μηχάνημα έχει περισσότερες δυνατότητες, γιαυτό και δεν κατέληξα σε mac δλδ

Οι ψυκτρες που ανεφερα ταιριαζουν στους core 2 duo επεξεργαστες που θα μπουν σε pc.

Για αυτους δεν εψαχνες ψυκτρα? (και απλα αναρωτιοσουν τι τεχνικες ψυξης χρησιμοποιουν οι mac pro)

όχι όχι, εξάλλου γιατί να ψάξω στα mac pro για σύστημα ψύξης για core 2 duo, όπως είπες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκεί, υπάρχουν πολλές επιλογές

μιλάμε για ίδιο hardware, που σε μη apple - δλδ intel, dell, hp κλπ - δουλεύει με σύστημα ψύξης που έχει κουσούρια δλδ θόρυβο ενώ σε mac pro ακριβώς τα ίδια κομμάτια δουλεύουν αθόρυβα, οπότε ψάχνω να βρω τι λύση παίζει στα mac για να το αντιγράψω

το θέμα είναι η σχέση ησυχίας/ασφάλειας, αλλιώς μπορείς να το κάνεις dead quiet αλλά δεν θα ξέρεις κατά πόσο ασφαλές είναι, ενώ τα mac είναι έτοιμα και δοκιμασμένα, οπότε σκέφτηκα ότι αν πληρείς ως ελάχιστα, τα κριτήρια ψύξης των mac σίγουρα θα είσαι μια χαρά και θα χεις λύσει και τα προβλήματά σου με δοκιμασμένη λύση

-

απτην άλλη και σε μη mac, εάν επιλέξεις αθόρυβη λειτουργία ο θόρυβος πέφτει κατακόρυφα

και ουσιαστικά απότι καταλαβαίνω έτσι δουλεύουν και τα mac αν δεν κάνω λάθος, σε ένα στυλ αθόρυβου λειτουργίας

οπότε αν είναι έτσι δεν υπάρχει διαφορά ούτε στην ψύξη ουσιαστικά

αλλά anyway το ψάχνω εγώ καλού κακού μιας και αργούν και κάποια κομμάτια που έχω παραγγείλει να έρθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όχι όχι, εξάλλου γιατί να ψάξω στα mac pro για σύστημα ψύξης για core 2 duo, όπως είπες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκεί, υπάρχουν πολλές επιλογές

μιλάμε για ίδιο hardware, που σε μη apple - δλδ intel, dell, hp κλπ - δουλεύει με σύστημα ψύξης που έχει κουσούρια δλδ θόρυβο ενώ σε mac pro ακριβώς τα ίδια κομμάτια δουλεύουν αθόρυβα, οπότε ψάχνω να βρω τι λύση παίζει στα mac για να το αντιγράψω

το θέμα είναι η σχέση ησυχίας/ασφάλειας, αλλιώς μπορείς να το κάνεις dead quiet αλλά δεν θα ξέρεις κατά πόσο ασφαλές είναι, ενώ τα mac είναι έτοιμα και δοκιμασμένα, οπότε σκέφτηκα ότι αν πληρείς ως ελάχιστα, τα κριτήρια ψύξης των mac σίγουρα θα είσαι μια χαρά και θα χεις λύσει και τα προβλήματά σου με δοκιμασμένη λύση

-

απτην άλλη και σε μη mac, εάν επιλέξεις αθόρυβη λειτουργία ο θόρυβος πέφτει κατακόρυφα

και ουσιαστικά απότι καταλαβαίνω έτσι δουλεύουν και τα mac αν δεν κάνω λάθος, σε ένα στυλ αθόρυβου λειτουργίας

οπότε αν είναι έτσι δεν υπάρχει διαφορά ούτε στην ψύξη ουσιαστικά

αλλά anyway το ψάχνω εγώ καλού κακού μιας και αργούν και κάποια κομμάτια που έχω παραγγείλει να έρθουν

 

Ακομα δεν καταλαβα τι θελεις.

 

 

Παρηγγειλες pc diy και θελεις να το κανεις αθορυβο?

Αν ναι,τοτε βαλε καποια απο τις ψυκτρες που σου ειπα και δεν θα ακουγεται τιποτα απο τη cpu,ενω οι θερμοκρασιες θα ειναι πολυ χαμηλες(χαμηλοτερες απο οτι απο την μαμισια ψυκτρα που κανει θορυβο).

Παρε και ενα ποιοτικο-αθορυβο τροφοδοτικο και εισαι αρχοντας.

 

 

Ετσι θα εισαι και αθορυβος και ασφαλης(χαμηλοτατες θερμοκρασιες)!

 

 

Δε μας λες τι περιπου παρηγγειλες για να καταλαβουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς δεν κατάλαβες? μπαίνουν αυτές οι ψύκτρες σε xeon?

 

 

Δεν ηξερα οτι παρηγγειλες xeon.Νομιζα οτι ειχες παραγγειλει κανονικη desktop cpu,πχ core 2 duo quad.

 

Για xeon δες αυτους τους μετατροπεις μερικων κορυφαιων ψυκτρων για να μπαινουν και σε επεξεργαστες xeon:

 

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=112

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=11&lng=en

http://www.heatsinkfactory.com/thermalright-xeon-bolt-thru-kit.html'>http://www.heatsinkfactory.com/thermalright-xeon-bolt-thru-kit.html

 

 

Ουσιαστικα με αυτο :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919

και αυτο:

http://www.heatsinkfactory.com/thermalright-xeon-bolt-thru-kit.html

 

και εναν ανεμιστηρα 120mm των 10 ευρω χαμηλων στροφων ,δε θα ακους τιποτα απο τη cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...