Προς το περιεχόμενο

g5 short question


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι xeon, γιαυτό μιλούσα για mac pro, intel, dell, hp κλπ

επίσης τα χω ψάξει αυτά και thnx κιόλας που έψαξες κι εσύ

μακάρι να δούλευαν όπως έπρεπε... δυστυχώς δεν κάνουν

οι 120άρες είναι λύσεις του ποδαριού και όχι σχεδιασμένες για τους συγκεκριμένους επεξεργαστές

όπως είπες απλά βγάλανε ένα bracket για να τις φορέσεις, αλλά τελικά ούτε αυτό δεν φτιάξανε σωστά

 

τα akasa/thermaltake είναι η μόνη λύση που μένει αλλά ήθελα κάτι με 120mm

για θόρυβο και για να μπορώ να επιλέξω και το fan από μια μεγαλύτερη ποικιλία

αλλιώς 70mm μπορώ βρω και απτο κατασκευαστή και να βάλω akasa fan

 

αυτό που σκέφτομαι είναι παθητική ψύξη με 2χ120mm fan κάπου αλλού στο κουτί για να ρίχνει πάνω τους, αλλά ποιος ξέρει πόσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό

πάντως και στα apple έτσι είναι από τι φαίνεται, έχει μια απόσταση μεταξύ fan-hs

 

άλλη λύση, λένε πως τα δύο socket, 771 και 604 δεν διαφέρουν

αν ισχύει αυτό τότε οι επιλογές γίνονται περισσότερες, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμη

το ψάχνω γενικότερα όσο μπορώ για να βρω μια καλή λύση που θα με ικανοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι xeon, γιαυτό μιλούσα για mac pro, intel, dell, hp κλπ

επίσης τα χω ψάξει αυτά και thnx κιόλας που έψαξες κι εσύ

μακάρι να δούλευαν όπως έπρεπε... δυστυχώς δεν κάνουν

οι 120άρες είναι λύσεις του ποδαριού και όχι σχεδιασμένες για τους συγκεκριμένους επεξεργαστές

όπως είπες απλά βγάλανε ένα bracket για να τις φορέσεις, αλλά τελικά ούτε αυτό δεν φτιάξανε σωστά

 

Ο ανεμιστηρας (120mm "120αρες λυσεις του ποδαριου" οπως αναφερεις) δεν εχει σχεση με το socket.

Αυτο που εχει σχεση με το socket ειναι το bracket-βαση για να στηριχτει η ψυχτρα.

Απο τη στιγμη που μπει η ψυκτρα με την καταλληλη βαση,τοτε βαζεις οτι ανεμιστηρα θελεις.

Η λογικη λεει οτι δε θα υπαρχει προβλημα με την εν λογω βαση.Απο τη στιγμη που κανει η συγκεκριμενη βαση-μετατροπεας δεν θα εχεις προβλημα.

 

 

Εχω αγορασει και εγω bracket μετατροπης (απο 939 se 775) για thermalright ψυχτρα και δουλευει αριστα.

 

 

 

 

Τελος υπαρχει και η Thermalright HR-01 X που ειναι ειδικη για xeon και δεν χρειαζεσαι καν μετατροπεα βασης.

http://www.quietpcusa.com/Thermalright-HR-01-X-Xeon-Heatpipe-Heatsink-Quiet-CPU-Cooler--P355C52.aspx

http://www.heatsinkfactory.com/thermalright-hr-01-x-plus-cpu-cooler.html

 

 

Την συγκεκριμενη μπορεις να την χρησιμοποιησεις και fanless αν εχεις στο κουτι εναν πισω ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx και πάλι για το χρόνο σου, τα γράφω λίγο αναλυτικά με quote γιατί είναι πολλά...[edit: βασικά διάβασε το τελευταίο post πρώτα]

Τελος υπαρχει και η Thermalright HR-01 X που ειναι ειδικη για xeon και δεν χρειαζεσαι καν μετατροπεα βασης.

καταρχήν η thermalright hr-01 x δεν είναι καμία ειδική ψύκτρα για xeon, άσε τι γράφει η εταιρία, αφού το bracket ξεχωριστά το χες βρει μόνος σου από πριν

ε εάν ψάξεις θα βρεις και την ψύκτρα ξεχωριστά απλά με άλλο όνομα για άλλο socket, όπως και αυτές της noctua δλδ, όπως στα χω πει ήδη δλδ

τώρα να σου γράψω τι προβλήματα έχει ή θα με βρίσεις? εγώ έχω αυπνίες τελευταία αλλά εσύ θα αντέξεις να διαβάσεις το βιβλίο? ready? για πάμε

Η λογικη λεει οτι δε θα υπαρχει προβλημα με την εν λογω βαση.Απο τη στιγμη που κανει η συγκεκριμενη βαση-μετατροπεας δεν θα εχεις προβλημα.

ναι η λογική...όχι η πράξη όμως...δυστυχώς

δες τα link της thermalright hr-01 x που έχεις δώσει και δες το πραγματικό προϊόν όπως θα σου το φέρουν αν το αγόραζες τώρα:

http://www.pc-cooling.de/Kuehler/Intel+Xeon/Thermalright/100700342/Thermalright+HR-01+X+Heatsink.html#top

παρατηρείς κάποιες διαφορές στα brackets έτσι? ε λογικό είναι, 2 πράγματα τυχαίνει να ξέρουμε από παραγωγή, απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν κάποιες διαφορετικές εκδόσεις

...έλα μου που το έχω δει στην πράξη και δεν μπαίνει καν... έχει τρία προβλήματα όπως το βλέπεις

τα πόδια δεν ανοίγουν όταν θέλεις να το βάλεις παράλληλα με το socket (που είναι και ο μόνος τρόπος για αυτούς τους επεξεργαστές εκτός από μερικές περιπτώσεις) γιατί χτυπάνε στα σωληνάκια της ψύκτρας...

οι βίδες που βλέπεις έχουν το ίδιο μήκος με τις βίδες του αρχικού μοντέλλου ενώ αντί για τα ελατήρια όπως βλέπεις έχουν μπει κύλινδροι, με αποτέλεσμα οι βίδες να μην μπορούν να φτάσουν καν για να βιδώσει... αν το κοιτάξεις στη φωτογραφία θα δεις γιατί μιλάω

επίσης σε περίπτωση που πας να αγοράσεις βίδες - πράγμα που αφού έχεις πληρώσει τόσα χρήματα (βλέπε τιμή) δεν θα πρεπε να περνάει απτο μυαλό σου καν - αν βρεις ίδιες και πιο μακριές... απλά δεν θα μπορείς να τις βάλεις, να μην περιγράψω τώρα επακριβώς και γράφω βιβλία, απλά δεν θα μπορείς στην πράξη να τις βιδώσεις

μιλάμε για κουλά πράγματα έτσι, και γ... τον έλεγχο ποιότητας που κάνουν...

επίσης δεν την έχω βρει ελλάδα, μόνο τον άτυχο που την αγόρασε απέξω και μόνο σιδεροπρίονο δεν έβγαλε για να τις βάλει...χεχε

-------------------------------------------

όπως ξέρεις η thermalright (όπως και η noctua δλδ) φημίζονται για τα προϊόντα τους και ορθώς imo, οπότε αυτό δεν συμβαδίζει με το όνομά τους

απλά η συγκεκριμένη αγορά δεν τις ενδιαφέρει και γιαυτό οι λύσεις που έβγαλαν είναι της πλάκας, τόσο απλά τα πράγματα

όπως είπα λύσεις του ποδαριού, απλά βγάλανε ένα bracket και το βάλανε στη συσκευασία χωρίς να ελέγξουν κάν τη θέση στο mainboard...βλέπε παρακάτω

πάμε παρακάτω, ελπίζω να αντέχεις...ή να κοιμηθώ πάνω στο πληκτρολόγιο...μάλλον επειδή τρώω αργά δεν μπορώ να κοιμηθώ τώρα που το σκέφτομαι...

Ο ανεμιστηρας (120mm "120αρες λυσεις του ποδαριου" οπως αναφερεις) δεν εχει σχεση με το socket.

Αυτο που εχει σχεση με το socket ειναι το bracket-βαση για να στηριχτει η ψυχτρα.

Απο τη στιγμη που μπει η ψυκτρα με την καταλληλη βαση,τοτε βαζεις οτι ανεμιστηρα θελεις.

δεν λέω ότι ο ανεμιστήρας έχει καμιά σχέση με το socket, δεν ξέρω που σε μπέρδεψα

λέγοντας (γράφοντας μάλλον...) «120άρες λύσεις του ποδαριού» αναφέρομαι στις ψύκτρες που φοράνε 120άρια ανεμιστηράκια, εντάξει αυτό το κατάλαβες προφανώς

οι οποίες είναι σαφές ότι δεν έχουν σχεδιαστεί για τους συγκεκριμένους επεξεργαστές και ότι ήταν λύση αρπαχτή του τύπου βγάζω άλλο ένα bracket, το βάζω στη θήκη τους ή το πουλάω ξεχωριστά και ξεμπερδεύω, έλα μου όμως που δεν κοιτάξανε πρώτα να το δοκιμάσουν σε σύστημα και να το λειτουργήσουν...

γιατί αλλιώς θα βλέπανε ότι τα ανεμιστηράκια δε χωράνε λόγω του ότι στα mainboard που φοράνε τους συγκεκριμένους επεξεργαστές τα εμποδίζει η κάρτα γραφικών...

μπορείς να βολευτείς αλλά θα χεις το airflow να χτυπάει προς τα πάνω πράγμα που δεν δουλεύει και για διάφορους λόγους

-------------------------------------------

anyway να μην τα πολυλογώ (τι μας λες?..), δε φτάνει μόνο να έχει ένα bracket για το αντίστοιχο socket μια ψύκτρα για να ταιριάξει στην πράξη

πρέπει να έχει μελετηθεί και το υπόλοιπο μέρος της τοποθέτησης

αλλά ακόμη και μόνο το bracket να ήταν ακόμη και αυτό στην πράξη είναι κακής ποιότητας και δεν λειτουργεί όπως σου εξήγησα, αυτά...δυστυχώς

τι να σου πω μακάρι να δούλευαν, να τα έπαιρνα με το που σέταρα το υπόλοιπο μηχάνημα...θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο και από θόρυβο και από ψύξη

και δεν θα έψαχνα σε όλο τον πλανήτη και μέχρι και στα mac για λύσεις και για watercooling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ καλά μόλις το είδα όλο μαζί πόσο είναι...γμσ τα

anyway ούτε να το διαβάσεις τώρα χρειάζεται ούτε έχει σημασία, το θέμα με τις ψύκτρες έτσι κι αλλιώς το έχω ψάξει, δεν έχω κάποια απορία σε αυτό, αν σου χρειάζεται διαβασέ το με την ησυχία σου, αλλιώς γ... το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο που το διαβασα καταλαβα οτι η thermalrigt hr01 x δεν κανει καλα για xeon λογω της βασης της...

 

Κριμα..

Αλλη ψυκτρα δεν εχεις βρει? Και η noctua το ιδιο εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπουμε, ή σε watercooling θα καταλήξω ή θα βάλω τις noctua που έχουν μεγάλη επιφάνεια και 2 ανεμιστήρες στο τέλος των 5.25'' να ρίχνουν πάνω τους

λογικά οι ψύκτρες θα είναι ακριβώς μπροστά στους ανεμιστήρες και πιθανόν να μη χρειαστεί και το επιπλέον ανεμιστηράκι για τις μνήμες που είναι fb και χρειάζονται ξεχωριστή ψύξη - βέβαια δε θα μπορώ να βάλω καλές ψύκτρες στις μνήμες λόγω των ψυκτρών των επεξεργαστών γιατί δε θα χωράνε μαζί λόγω ύψους

ανεμιστήρες δικούς τους δε γίνεται να βάλω πάνω στις noctua, η μόνη ελπίδα μου ήταν η hr-01 x που είναι πιο λεπτές και υπολόγισα πως ο χώρος ανάμεσα στις 2 ψύκτρες είναι ακριβώς 25mm δλδ όσο ένα 120άρι ανεμιστηράκι

ένας γνωστός μου από το tomshardware.com ετοιμάζει να δοκιμάσει όλες τις λύσεις που κυκλοφορούν για xeon αφού έμαθε για αυτά τα προβλήματα και μου είπε πως θα το κοιτάξει μήπως και χωράει, αν ναι τότε θα πάρω την hr-01 x και ας χρειαστεί να κόψω το μέταλλο τι να κάνουμε, τουλάχιστον εγώ έχω όλα τα εργαλεία για τέτοιες δουλειές

θα δω στην πράξη τι θα γίνει, απότι μου χουν πει όλα θα ταιριάζουν στο backplate του κουτιού οπότε δε θα χρειαστώ ξεχωριστό backplate για τις ψύκτρες, όλο το βάρος θα πηγαίνει κατευθείαν στο κουτί για να μην έχω πρόβλημα με επαφή της ψύκτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον g5 μου φαίνεται έχω καταλάβει τι χρησιμοποιήθηκε

λογικά - δεν το έχω επιβεβαιώσει - πρέπει να μην είναι απλό w/c αλλά ένα κλειστό σύστημα w/c συνδυασμένο με peltier, το πλησιέστερο που έχω βρει και μοιάζει είναι τέτοιο σύστημα και τα χαρακτηριστικά είναι πάρα πολύ όμοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...