Προς το περιεχόμενο

1x74 vs. 2x36 raid 0 raptor βοηθεια για επιλογη


jk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα προχτες εναν raptor 36.7GB 16ΜΒ Buffer (WDC WD360ADFD-00NLR5 21.07QR5) και θελω να παρω αλλον εναν ιδιο να τον βαλω σε raid 0 αλλα ψαχνοντας ειδα οτι ενας 1χ74 raptor ειναι πιο γρηγορος απο 2χ36 raid 0 και τωρα ειμαι σε διλλημα να τον παρω τον 36 και να κανω το raid η ειναι τσαμπα λεφτα γιατι με 40 ευρω παραπανω περνεις εναν 74GB,μηπως η χαμηλη αποδοση σε raid 0 τον 36.7GB οφειλεται σε παλιες εκδοσεις των δισκων? απο benchmark που εκανα παντως στον 36.7GB μονο του μου εβγαλε καλη αποδοση:

 

testresultshw6.th.png

 

 

testresults2jp9.th.png

 

Random access: 8.6ms

Average Read: 78.1 MB/s

 

περιμενω αποψεις απο καποιους που ισως ξερουν περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα, βασικα λενε οτι ενας 150αρης ραπτορ(adfd), ειναι πιο γρηγορος απο raid0 με 36αρηδες(gd), αλλα βλεπω οτι ειναι πολυ γρηγορος ο δικος σου

Oποτε θα σου προτεινα να κανεις raid0 με αλλον εναν

 

edit:Ωπ τωρα ειδα οτι ειναι adfd o 36αρης σου

Δεν ηξερα οτι κυκλοφορουν adfd 36αρηδες

Βουρ για αλλον εναν ιδιο τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση ξεκαθαρισε το τοπιο και μου εφυγε ενα βαρος νομιζα οτι εκανα βλακεια που πηρα τον 36.7GB, χωρο δεν θελω πολυ για τα windows τον θελω προγραμματα και για κανα δυο παιχνιδια για αυτο πηρα μικρο εξαλλου με το raid θα παει γυρω στο 68 αλλα αμα ηταν και ειχε τοσο χαμηλη αποδοση σε σχεση με τους μεγαλυτερους με τοσο μικρη διαφορα στην τιμη θα ηταν μεγαλη βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...