Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεις να συνδεσεις το ps3 με την οθονη με ενα απλο καλωδιο dvi-hdmi Και τον ηχο να τον στειλεις απο αλλη συνδεση

 

και τα γραφικα τοτε θα ειναι καλυτερα απο εκεινα της τηλεορασης λες? θα το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και τα γραφικα τοτε θα ειναι καλυτερα απο εκεινα της τηλεορασης λες? θα το δοκιμασω

 

Αν βάλεις κάποιο παιχνίδι που υποστηρίζει 1080p (πx gran turismo) τότε θα δεις διαφορά, αλλιώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπερα!!

εχω κ εγω προβλημα με το ps3 και την hdmi εξοδο και οχι μονο.

μετα απο διακοπη ρευματος δεν επαιζε το ps3 ουτε με το hdmi καλωδιο ουτε με scart!!

το εστειλα λογο εγγυησεως και μ ειπανε οτι αντικαταστηθηκε με αλλο ps3 χωρις να μου λενε το προβλημα!!

συνδεσα το νεο ps3 kai den επαιζε παλι hdmi αλλα μονο με το scart.αγορασα αλλο καλωδιο hdmi και ξανασυνδεσα αλλα παλι τιποτα.μετα απο τηλ συνομιλια με επιστευαστες εγγυησεως μου ειπανε να κανω reset.εκανα reset και δουλεψε,αλλα....για μια μερα μονο.

τωρα δεν ξαναδουλευει ουτε με reset.

δοκιμασα και στις 4 διαφορετικες εισοδους hdmi ths tv!!

εχει κανενας καποια ιδεα????

να το ξαναστειλω για εγγυηση?

γιατι να παρουσιασει ιδιο προβλημα εφ οσον αλλαξανε ολο το ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fotisly κλείσε το PS3, έπειτα κράτησε πατημένο το πλήκτρο power για να ανοίξει η κονσόλα και μην το αφήσεις μέχρι να ακούσεις 2 μπίπ και να κλείσει η κονσόλα. Μόλις κλείσει η κονσόλα κράτησε πατημένο πάλι το ίδιο πλήκτρο και μόλις ακούσεις ένα διπλό μπίπ άφησε το πλήκτρο και πές μας αν μπαίνει σε recovery menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fotisly κλείσε το PS3, έπειτα κράτησε πατημένο το πλήκτρο power για να ανοίξει η κονσόλα και μην το αφήσεις μέχρι να ακούσεις 2 μπίπ και να κλείσει η κονσόλα. Μόλις κλείσει η κονσόλα κράτησε πατημένο πάλι το ίδιο πλήκτρο και μόλις ακούσεις ένα διπλό μπίπ άφησε το πλήκτρο και πές μας αν μπαίνει σε recovery menu.

ευχαριστω για την συμβουλη!!

το θεμα λυθηκε προς το παρον με to update που του εκανα.πλεον δουλευει και με το πριν καλωδιο hdmi.ειμαι σε αναμονη να δω μηπως κανει παλι τα ιδια,αν κ δειχνει ο.κ.

λετε να εφταιγε οτι ηταν καινουργιο και ηθελε update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόβλημα με PS3 μαυρη οθονη.

 

Επειδη εχω διαβασει σχεδον ολες τις πιθανες λυσεις για το προβλημα και τις εχω
δοκιμασει κατι που να ισχυει για την περιπτωση μου δεν βρηκα απαντηση.
Το προβλημα ξεκινησε οταν εβαλα ενα hdmi switch 5:1 στην τηλεοραση (επειδη η
τηλεοραση εχει μονο μια εισοδο hdmi) για να συνδεσω τις υπολοιπες συσκευες που εχω δηλαδη
εναν αποκωδικοποιητη ενα dvd και ενα media player.
Η τηλεοραση ειναι hd ready και οχι full hd οποτε δεν μπορω να πιασω αναλυση 1080p σε
καμια απο τις συσκευες, αλλα μπορω μεχρι 1080i 50hz.
Οταν εβαλα το hdmi switch και ανοιξα το ps3 επαιξε κανονικα τις πρωτες 2 φορες.
Απο την τριτη φορα και μετα οταν παω να το ανοιξω μου βγαζει μαυρη οθονη και πρεπει να
να το ανοιξω και να το ξανακλεισω πολλες φορες ωστε καποια στιγμη να ανοιξει τυχαια.
Εκανα και αυτο που το αφηνεις μεχρι να ακουσεις και το δευτερο μπιπ για να αλλαξεις τις
ρυθμισεις τις ξαναεκανα πολλες φορες με πολλους πιθανους συνδυασμους αλλα ποτε δεν ανοιγει
παντα με την πρωτη φορα.
Το καλωδιο hdmi και οι θυρες hdmi απο την tv ,το ps3 και το switch δεν φταινε και λειτουργουν
κανονικα με οποιονδηποτε συνδυασμο.
Εχω μονο μια υποψια αλλα δεν θυμαμαι καλα μηπως το προβλημα ξεκινησε μετα απο το update
στο τελευταιο firmware αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Αλλα γιατι απο το firmware να
παρουσιασει αυτο το προβλημα αν ισχυει.Το firmware ειναι το τελευταιο 4.10.

Αν γνωριζει κανεις περισσοτερα πανω στο θεμα και μπορει να με βοηθησει θα τον
ευχαριστουσα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

συνδεση ps3 με τηλεοραση?

 

Παιδια αντιμετοπιζω το εξης προβλημα
το ps3 μου συνδεετε μονο με (hdmi) στην τηλεοραση και οχι με το κανονικο του καλοδιο, δηλαδη το scart, τι νομιζετε οτι φταιει μπορει να βοηθησει καποιος, γιατι η μια απο τις 2 τηλεορασεις που εχω και θελω να το συνδεσω δεν εχει υποδοχη (hdmi). wub.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες και 2 τηλεόρασης μαζί δεν γίνεται ( αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο)

 

αλλιώς για το σκαρτ κρατημένο το κουμπί που ανοίγει μεχρι να ακουστεί ένα δεύτερο μπιπ. κάνει ένα μικρό ρεσετ το πσ3 στις ρυθμίσεις και θα εντοπίσει την καινούρια έξοδο της εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ηδη confugured για να παιζει σε HDMI. Πρεπει να κανεις reset τα video settings

Οταν πας να το βαλεις στην αλλη με το σκαρτ πρεπει να κανεις το εξης

1. Συνδεεις το καλωρι σκαρτ με την TV (PS3 κλειστό)

2. Πατας παρατεταμενα το on/off button του ΠΣ3 μεχρι να ακουσεις ηχο περιπoυ 5 sec, το αφηνεις και θα δεις μια νεα εικονα στην TV που θα λεει scart η multi cable detected

το επιλεγεις και εισαι οκ

http://www.youtube.c...h?v=LEek77KEJV8

δες το βιντεο μετα το 1ο λεπτο

 

Εαν θες να το ξανασυνδεσεις στην τηλεοραση με το HDMI πρεπει να κανεις παλι την ιδια διαδικασια

κοινως καθε φορα που αλλαζεις output πρεπει να κανεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν θες να το ξανασυνδεσεις στην τηλεοραση με το HDMI πρεπει να κανεις παλι την ιδια διαδικασια

κοινως καθε φορα που αλλαζεις output πρεπει να κανεις αυτο

 

απ οσο θυμαμαι το hdmi κανει auto detect και γυρναει την εξοδο αυτοματα.Οσες φορες το εχω συνδεσει απο scart σε hdmi το hdmi παντα δειχνει εικονα χωρις το reset!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα λυθηκε ηταν τοσο απλο...Ηταν αυτο που ειπαν τα παιδια που κρατας πατημενο ΤΟ κουμπι μεχρι να ακουσσεις τα 2 μπιπ..

χιλια ευχαριστω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να εξαρταται απο την tv χρηστο.

εμενα μου το ζηταγε εχω μια παλια HDready 40ara

 

βρε μπορει δεν αντιλεγω,προσωπικα παντως επειδη οσο καιρο εχω την κονσολα εχουμε αλλαξει 2 τηλεορασεις Full HD 40αρες παντα το ps3 εδειχνε απ το Hdmi Οταν το εβαζα πανω

(δλδ πριν το ειχα σε μια παλια τηλεοραση με scart Μονο κ οταν το εβαζα στην "μεγαλη" που εχουμε εδειχνε απ ευθειας απ το Hdmi απλα ζητουσε configuration αναλυση,εξοδος ηχου κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

προβλημα συνδεσης ps3 με hdmi

 

καλησπερα,αντιμετοπιζο ενα περιεργο προβλημα συνδεοντας το ps3 (SLIM) με HDMI καλοδιο στην τηλεοραση,δηλαδη κατα την συνδεση, το menu του ps3 φενετε παραμορφομενο με διαφορους χροματισμους και οχι καθαρη εικονα,και το παραξενο ειναι ΠΩς οταν ανοιγω καποιο game για να παιξω η εικονα φτειαχνει και φενετε οπως κανονικα πρεπει.
επισης παρολα αυτα εχω και το ασυρματο χειρηστηριο που μερικες φορες τρελενετε και κανει οτι θελει...
Σε αλλη τηλεοραση που εχω συνδεσει το ps3 με το ιδιο καλοδιο HDMI ειναι ολα οκ, αρα δεν παιζει να ειναι χαλασμενο.
Τι φταιει? wub.gifwub.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...