Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεχρι το σημειο που λες οτι δειχνει χρωματισμους κλπ χωρις να μας πεις οτι αν βαλεις παιχνιδι φτιαχνει θα σου ελεγα οτι εχει χαλασει η hdmi θυρα της τηλεορασης(εφοσον σε αλλη τηλεοραση παιζει κανονικα οπως λες)

Παρ ολα αυτα,κατι ειναι.

ΕΙΤΕ το καλωδιο ειναι ειτε η θυρα.

Το καλωδιο μπορει να εχει καποια τσακιση εσωτερικα και να εμφανιζεται σε μια τηλεοραση μονο(μπορει η θυρα να ειναι πισω κ να πρεπει πχ να στριψεις το καλωδιο)

στη θεση σου πρωτα απ ολα θα δοκιμαζα αλλαγη του καλωδιου.Αν σου κανει τα ιδια παλι τοτε εχει προβλημα η hdmi(κουλο βεβαια γιατι αν εχει προβλημα η hdmi οταν εβαζες παιχνιδι θα πρεπει να φαινονται ακομα χειροτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστος ο Χρηστος !!!

τα ειπε ολα, λογικα αν και διαφορετικο καλωδιο HDMI κανει τα ιδια τοτε ειναι μαλλον προβλημα θυρας της tv

Λογικα παντα, γιατι κανεις δε ξερει τι γινεται με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου

 

Οσον αφορα το DS3 και γενικα τα περιφεριακα joystics

Πηγαινε Settings --> Accessory Settings --> reassign Controllers

Ελπιζω να ειναι το γνησιο ασυρματο DS3 και οχι τιποτα doop η αλλα third party controllers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα το ιδιο οκαλοδιο hdmi σε 2 τηλεορασεις και λειτουργει κανονικα,

ασε που οταν το αγορασα ηταν οτι ακριβοτερο υπηρχε .

παντως το σιγουρο ειναι πως θα αγορασο ενα δευτερο να δοκιμασο.

το μυαλο μου παει πως επαθαν ζημια οι θυρες hdmi της τηλεορασης (philips 40'ιντσες) πραγμα που φανταζει πολυ σπανιο.Εσυ με την εμπειρια που εχεις αν οντος εχουν χαλασει οι θυρες

της τηλεορασεις μπορω να κανω κατι εγω να τις φτειαξω η θα χρειαστω να σκασο ενα 50ευρω να φερω τεχνικο?

 

 

μεχρι το σημειο που λες οτι δειχνει χρωματισμους κλπ χωρις να μας πεις οτι αν βαλεις παιχνιδι φτιαχνει θα σου ελεγα οτι εχει χαλασει η hdmi θυρα της τηλεορασης(εφοσον σε αλλη τηλεοραση παιζει κανονικα οπως λες)

Παρ ολα αυτα,κατι ειναι.

ΕΙΤΕ το καλωδιο ειναι ειτε η θυρα.

Το καλωδιο μπορει να εχει καποια τσακιση εσωτερικα και να εμφανιζεται σε μια τηλεοραση μονο(μπορει η θυρα να ειναι πισω κ να πρεπει πχ να στριψεις το καλωδιο)

στη θεση σου πρωτα απ ολα θα δοκιμαζα αλλαγη του καλωδιου.Αν σου κανει τα ιδια παλι τοτε εχει προβλημα η hdmi(κουλο βεβαια γιατι αν εχει προβλημα η hdmi οταν εβαζες παιχνιδι θα πρεπει να φαινονται ακομα χειροτερα)

 

Το χειρηστηριο καμια φορα την ωρα που παιζω αρχιζει και τρελενετε και παιζει μονο του.

το μυαλο μου παει πως το προβλημα προερχετε απο τη θυρα hdmi που ανεφερα στο προβλημα μου.

τωρα δεν καταλαβα εκει στα setings που μου ειπες να παω βλεπω μονο πως μπορω να διαλεξω ποιο χειρηστηριο θελω να δουλεψω δεν βλεπω καποια αλλη επιλογη για να διορθωσο κατι :wub:

Σωστος ο Χρηστος !!!

τα ειπε ολα, λογικα αν και διαφορετικο καλωδιο HDMI κανει τα ιδια τοτε ειναι μαλλον προβλημα θυρας της tv

Λογικα παντα, γιατι κανεις δε ξερει τι γινεται με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου

 

Οσον αφορα το DS3 και γενικα τα περιφεριακα joystics

Πηγαινε Settings --> Accessory Settings --> reassign Controllers

Ελπιζω να ειναι το γνησιο ασυρματο DS3 και οχι τιποτα doop η αλλα third party controllers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα, γιατι εμενα μου αλλαξαν την tv με αλλη λογω προβληματος της θυρας HDMI

τηλεφωνικη καταγραφη του προβληματος + pick and return την επομενη μερα

αψογο σερβις απο philips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω σηκωνο τα χερια ψηλα..να ειναι το menu θολο και παραμορφομενο και μολις ξεκιναει το παιχνιδι να ειναι ολα καλα, πολυ περιεργο :wub: Την εχω τωρα 4 χρονια.Δεν εχω αλλη επιλογη θα αγορασο ενα δευτερο hdmi και μετα βλεπουμε.

με ανυσηχει πιο πολυ το γνησιοτατο ασυρματο χειρηστηριο που τρελενετε ελπιζο να προερχετε και αυτο το προβλημα απο εκει.

 

κριμα, γιατι εμενα μου αλλαξαν την tv με αλλη λογω προβληματος της θυρας HDMI

τηλεφωνικη καταγραφη του προβληματος + pick and return την επομενη μερα

αψογο σερβις απο philips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να προερχεται απο εκει το προβλημα, να ειναι παρεμβολες

Αλλα μιας και το σκεφτομαι απ την αλλη μηπως ειναι παρεμβολες απο το bluetooth του ΠΣ3 και δημιουργειται απο εκει το προβλημα;

Στην αλλη TV που δοκιμασες ηταν παλι σε αναλογη (ιδια) αποσταση απο την tv?

Για αλλαξε θεση του ΠΣ3 και δες αν συνεχιζει να το κανει

Το πσ3 ειναι εντος η εκτος εγγυησης και αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει το ps3 σε αλλη TV για πολλες ωρες λειτουργειας και ειναι ολα ok.

 

 

μπορει να προερχεται απο εκει το προβλημα, να ειναι παρεμβολες

Αλλα μιας και το σκεφτομαι απ την αλλη μηπως ειναι παρεμβολες απο το bluetooth του ΠΣ3 και δημιουργειται απο εκει το προβλημα;

Στην αλλη TV που δοκιμασες ηταν παλι σε αναλογη (ιδια) αποσταση απο την tv?

Για αλλαξε θεση του ΠΣ3 και δες αν συνεχιζει να το κανει

Το πσ3 ειναι εντος η εκτος εγγυησης και αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με PS3 μαυρη οθονη.

 

Η τηλεοραση ειναι hd ready και οχι full hd οποτε δεν μπορω να πιασω αναλυση 1080p σε

καμια απο τις συσκευες, αλλα μπορω μεχρι 1080i 50hz.

Οταν εβαλα το hdmi switch και ανοιξα το ps3 επαιξε κανονικα τις πρωτες 2 φορες.

Απο την τριτη φορα και μετα οταν παω να το ανοιξω μου βγαζει μαυρη οθονη και πρεπει να

να το ανοιξω και να το ξανακλεισω πολλες φορες ωστε καποια στιγμη να ανοιξει τυχαια.

Εκανα και αυτο που το αφηνεις μεχρι να ακουσεις και το δευτερο μπιπ για να αλλαξεις τις

ρυθμισεις τις ξαναεκανα πολλες φορες με πολλους πιθανους συνδυασμους αλλα ποτε δεν ανοιγει

παντα με την πρωτη φορα.

Το καλωδιο hdmi και οι θυρες hdmi απο την tv ,το ps3 και το switch δεν φταινε και λειτουργουν

κανονικα με οποιονδηποτε συνδυασμο.

Αν γνωριζει κανεις περισσοτερα πανω στο θεμα και μπορει να με βοηθησει θα τον

ευχαριστουσα πολυ.

Επειδη δεν εχω βρει ακομα καμια λυση μηπως υπαρχει κανεις που μπορει να βοηθησει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε recovery menu μπαίνει;

Δηλαδη για να κανω reset εννοεις και να ξανακανω τις ρυθμισεις απο την αρχη?

Αν λες αυτο και να τις κανω απο την αρχη τις ρυθμισεις παλι το ιδιο κανει δεν αλλαζει κατι.

Απλα το προβλημα μπορει να ειναι μονο με το hdmi switch το οποιο να μπερδευει τις ρυθμισεις

με τις αλλες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset video settings δοκιμασες να κανεις;

δοκιμασε το δε χανεις κατι

παντως οπως το περιγραφεις για μενα το switch πρεπει να ειναι

 

Κλεινουμε ΠΣ3 + Τηλεοραση. Αποσυνδεουμε και τα 2 απο την πριζα

Αφαιρουμε το καλωδιο HDMI και απο τις δυο συσκευες

Το ξαναενωνουμε και στις 2 συσκευες που βρισκονται εκτος πριζας

Ενωνουμε και τις 2 συσκευες στη πριζα ξανα

Ανοιγουμε TV και επιλεγουμε καναλι HDMI στην TV

Ανοιγουμε το ΠΣ3 κρατωντας το on/off πατημενο συνεχως για 5 δευτερολεπτα εως οτου ακουσουμε 2 μπιμπ

Το ΠΣ3 μπουταρει σε Standard Definition και μας ρωταει αν θελουμε να αλλαξουμε σε HDMI mode, και εκει επιλεγουμε yes

 

http://www.youtube.com/watch?v=dMexfcOzreE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset video settings δοκιμασες να κανεις;

δοκιμασε το δε χανεις κατι

παντως οπως το περιγραφεις για μενα το switch πρεπει να ειναι

 

Κλεινουμε ΠΣ3 + Τηλεοραση. Αποσυνδεουμε και τα 2 απο την πριζα

Αφαιρουμε το καλωδιο HDMI και απο τις δυο συσκευες

Το ξαναενωνουμε και στις 2 συσκευες που βρισκονται εκτος πριζας

Ενωνουμε και τις 2 συσκευες στη πριζα ξανα

Ανοιγουμε TV και επιλεγουμε καναλι HDMI στην TV

Ανοιγουμε το ΠΣ3 κρατωντας το on/off πατημενο συνεχως για 5 δευτερολεπτα εως οτου ακουσουμε 2 μπιμπ

Το ΠΣ3 μπουταρει σε Standard Definition και μας ρωταει αν θελουμε να αλλαξουμε σε HDMI mode, και εκει επιλεγουμε yes

 

http://www.youtube.com/watch?v=dMexfcOzreE

Το γνωριζω αυτο αλλα πρεπει να το κανω καθε φορα που θα πρεπει να το ανοιξω το ps3.

Δηλαδη ολη η διαδικασια ξανα απο την αρχη και οχι με την πρωτη μπορει να πρεπει να το

κλεισω και να το ξανανοιξω 50 φορες και δεν γινομαι υπερβολικος.

Την αλλη φορα ειχα 45 λεπτα ετοιμος ημουν να φυγουν ολα μαζι απο το παραθυρο.

Τουλαχιστον να ξερω και τι φταιει αλλα κατα 99% ειναι σιγουρα το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...