Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα εκανα τα εξης οπως και να εχει

1. Δοκιμαζω μια μερα το ΠΣ3 χωρις switch στην θυρα της tv, αφου το ανοιξω και κλεισω αρκετες φορες.

Ετσι βεβαιωνομαι πως δεν ειναι προβλημα του ΠΣ3 η του καλωδιου HDMI

2. Εαν ο τροπος 1 λειτουργει κανονικα τοτε δοκιμασω το switch με το PS3 αλλα σε διαφορετικες θυρες του switch. Παλι ομως χωρις να αλλαξω πηγη στο switch και με αποσυνδεδεμενες τις αλλες συσκευες απο το switch.

3. Εαν και το 2 λειτουργει σωστα τοτε προχωρω στη συνδεση και αλλης συσκευης (μια μια παντα) για να δω που κ ποτε δημιουργειται το προβλημα)

 

Επισης δοκιμασε να αλλαξεις συνδυασμους θυρων απο το ΠΣ3 στο switch

 

Αν δε βρεις και με αυτα ακρη τοτε μαλλον δεν ειναι συμβατο το switch η μπορει η θυρα HDMI να κραταει καποιο ειδος μνημης απο τη τελευταια συσκευη που συνδεθηκε και να δημιουργει το προβλημα

 

Εναλλακτικα παρε ενα καλωδιο MULTI σε component (σαν αυτο που εχει μεσα η αρχικη συσκευασια του PS3 αλλα με διαφορετικη καταληξη γιατι το αρχικο καταληγει σε AV jacks - scart) και συνδεσε το ΠΣ3 στην θυρα component της τηλεορασης να ησυχασει το κεφαλι σου. Η αναλυση θα ειναι παλι 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε βρεις και με αυτα ακρη τοτε μαλλον δεν ειναι συμβατο το switch η μπορει η θυρα HDMI να κραταει καποιο ειδος μνημης απο τη τελευταια συσκευη που συνδεθηκε και να δημιουργει το προβλημα

Επειδη τα εχω κανει ολα αυτα που ειπες κι εγω αυτο το συμπερασμα εβγαλα οτι κραταει καποιο ειδος μνημης το switch απο τη τελευταια συσκευη που συνδεθηκε ή που ειναι επιλεγμενη εκεινη τη στιγμη και δουλευει και ακριβως εκει ειναι το προβλημα.

Μαλλον η λυση ειναι νεα TV με 4 θυρες hdmi για να ησυχασω αλλα επειδη δεν ειμαστε για εξοδα τωρα θα κανω υπομονη μεχρι να χαλασει η συγκεκριμενη ή να κανω αλλη συνδεσμολογια ps3 με TV

κατι που δεν θελω γιατι θα παω σε λυση τυπου scart σιγουρα.

 

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεοραση σου δεν εχει εισοδο για component?

http://4.bp.blogspot.com/_Vu_eUOpUOMk/SKSrVPJ9izI/AAAAAAAAAQA/RoLhRjgT6pA/s400/DSC05148.JPG

 

 

με ενα τετοιο

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/7124/BlazePro-MULTI-CONSOLE-3-in-1-COMPONENT-CABLE-%28PS3-WII-XBOX-360%29?ref=bestprice.gr

θα εχεις 1080ι σημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεοραση σου δεν εχει εισοδο για component?

http://4.bp.blogspot.com/_Vu_eUOpUOMk/SKSrVPJ9izI/AAAAAAAAAQA/RoLhRjgT6pA/s400/DSC05148.JPG

 

 

με ενα τετοιο

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/7124/BlazePro-MULTI-CONSOLE-3-in-1-COMPONENT-CABLE-%28PS3-WII-XBOX-360%29?ref=bestprice.gr

θα εχεις 1080ι σημα

1.Ναι εχει.

2.Μαλλον αυτη θα ειναι η λυση.Αν βρω και κανενα φθηνο απο ebay θα το παρω.Οχι οτι ειναι πανακριβο αυτο αλλα εχω δωσει ενα σκασμο για καλωδια και αλλες μαμακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προβλημα με hdmi στο ps3 slim

 

Καλησπερα!
Βασικα το προβλημα ξεκινησε σιγα σιγα οταν το σημα απο την hdmi δεν ηταν σταθερο και η εικονα τρεμοπαιζε και το καλωδιο ηθελε κουνιμα για να πιασει σωστα, τωρα πια απο τα πολλα βαλε βγαλε στην θυρα hdmi δεν μου δειχνει καθολου εικονα... Δεν ειναι προβλημα καλωδιου γιατι δοκιμασα με 3 διαφορετρικα HDMI, οποτε το προβλημα ειναι στην θυρα HDMI του ps3...

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω για να το φτιαξω? γιατι το ps3 δεν ειναι πια σε εγγυηση και δεν εχω ιδεα ποσα μπορουν να ζητησουν για να μου το φτιαξουν. Αν το ανοιξω με καποιον τροπο μπορει να καταφερω κατι?

Εικοκα απο scart μου δειχνει κανονικα αλλα ειναι χαλια....
Αν αγορασω καλωδιο component θα μπορω να παιζω κανονικα σε ποιοτητα σαν HDMI? , αλλα απο την αλλη θα μου ειναι αχρηστα εντελως τα bluray? γιατι διαβασα οι ταινιες παιζουν μονο με συνδεση απο HDMI.

Οποιαδηποτρε βοηθεια δεκτη!
Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να βρείς κάποιον που πιάνει το χέρι του και ασχολείται με κονσόλες να το δει και να στο επισκευάσει....λογικά κάποιο pin θα έχει ξεκολλήσει/στραβώσει και δεν περνάει το σήμα...το κόστος δεν νομίζω να είναι τεράστιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγορασεις component θα εχεις αναλυση 1080 (δεν ξερω αν θαναi p η i αλλα η μικρη η διαφορα). Πρεπει η μια ακρη του να ειναι multi (αυτη που μπαινει στο ΠΣ3) και η αλλη component αυτη που παει στην tv.

Για το BlueRay video που λες αν θα παιζει δε νομιζω να ισχυει κατι οτι δεν παιζει μιας και τα παιχνιδια σε blue ray μορφη ειναι. Πολυ τραβηγμενο ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εισαι σιγουρος οτι δεν χαλασμενη η hdmi της οθονης/τηλεορασης σου;

αν συνδεσεις αλλες συσκευες δειχνει κανονικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εισαι σιγουρος οτι δεν χαλασμενη η hdmi της οθονης/τηλεορασης σου;

αν συνδεσεις αλλες συσκευες δειχνει κανονικα;

 

ναι στις αλλες συσκευες δειχνει κανονικα..... ειναι καθαρα θεμα του ps3... Απο λιγο που το εψαξα ομως δεν φτιαχνεται γιατι η hdmi ειναι ενσωματομενη στην μητρικη και δεν γινεται να αλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι ειναι υποχρεωτικο να εχει χαλασει η θυρα HDMI του PS3?διαβασα τωρα ολα τα ποστ στο τοπικ και δεν του το ειπατε κανεις να το τσεκαρει (ουτε εσυ mtzs? :confused: πιστευα θαταν το πρωτο που θα ελεγες :-D ).

λοιπον συνδεσε το HDMI σε tv και PS3, πατα να αναψει το PS3 και κρατα πατημενο το κουμπι (on/off) για 5 δευτερολεπτα μεχρι να ακουσεις μπιπ, μολις ακουστει το μπιπ θα σου εμφανισει στην οθονη καποιες ρυθμισεις, θα εχουν και βηματα, ρυθμισε το απο εκει.αν δεν ποιασει και με αυτο τοτε οντως θα εχει προβλημα η θυρα του PS3 σου αλλα πριν κανεις οτιδηποτε τσεκαρε το.

μου το ειχε κανει και εμενα καμποσες φορες χωρις να καταλαβω τον λογο, απλα εκανα αυτο το πραγμα καθε φορα και ολα good.

 

ενημερωσε μας για να δουμε τι εγινε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι ειναι υποχρεωτικο να εχει χαλασει η θυρα HDMI του PS3?διαβασα τωρα ολα τα ποστ στο τοπικ και δεν του το ειπατε κανεις να το τσεκαρει (ουτε εσυ mtzs? :confused: πιστευα θαταν το πρωτο που θα ελεγες :-D ).

λοιπον συνδεσε το HDMI σε tv και PS3, πατα να αναψει το PS3 και κρατα πατημενο το κουμπι (on/off) για 5 δευτερολεπτα μεχρι να ακουσεις μπιπ, μολις ακουστει το μπιπ θα σου εμφανισει στην οθονη καποιες ρυθμισεις, θα εχουν και βηματα, ρυθμισε το απο εκει.αν δεν ποιασει και με αυτο τοτε οντως θα εχει προβλημα η θυρα του PS3 σου αλλα πριν κανεις οτιδηποτε τσεκαρε το.

μου το ειχε κανει και εμενα καμποσες φορες χωρις να καταλαβω τον λογο, απλα εκανα αυτο το πραγμα καθε φορα και ολα good.

 

ενημερωσε μας για να δουμε τι εγινε :-D

 

παιδια οπως ειπα το ps3 εχει ιδη εικονα με το scart, οποτε απο το μενου μεσα και με συνδεμενο το hdmi το ρυθμιζω αλλα δεν δειχνει εικονα και μετα απο 30 δεπτερολεπτα ξανα γυριζει η εικονα στο scart...

 

οποτε αυτο που λετε δεν νομιζω να παιζει ιδιαιτερο ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...