Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kοίταξε, με το να πάς και να τις δείς από κοντά μικρή σημασία έχει, μιάς και τα settings τους καθώς και τα βίντεο που παίζουν ουδεμία σχέση έχουν με το σαλόνι σου.

 

Η U σειρά της SONY είναι η low end και οι αντίστοιχες T και S σειρές σαφώς καλύτερες, αλλά πάρα ταύτα όσον αφορά το gaming σε SONY τηλεοράσεις έχει τα μικροπροβληματάκια του, με motion bluring και backlight bleading καθώς και clouding σε ορισμένες από αυτές.

 

Τουλάχιστον, αυτά διάβασα εγώ όταν έκανα την έρευνα αγοράς μου και έμεινα μακριά από τις Sony LCD.

 

Σύν της άλλης, το panel που φοράει είναι της Samsung μιάς και η Sony δεν κατασκευάζει η ίδια τα panel.

 

Οι Samsung τηλεοράσεις και ειδικά η R σειρά κυκλοφορεί εδώ και πολύ καιρό και έχει αποδειχθεί η Νο1 προτίμηση των gamers. Η πιό καινούργια Μ σειρά (full HD) έχει βγάλει κάτι μικροπροβληματάκια τα οποία δεν γνωρίζω κατα πόσο αντιμετωπίστηκαν.

 

Τέλος, στο μενού της Samsung θα βρείς το γνωστό Game Mode, καθώς και PC home theater mode, που βελτιώνουν πολύ την εικόνα της κονσόλας σου και του PC σου αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω εχω τη bravia se 32ara και την εχω για τον ιδιο σκοπο με σενα...για να παιζω ps3 παιχνιδια και εχω μεινει υπερευχαριστημενοσ ειμαι πιο πολυ ευχαριστημενοσ απο τη 37αρα samsung που εχω στο καθιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τη bravia se 32ara και την εχω για τον ιδιο σκοπο με σενα...για να παιζω ps3 παιχνιδια και εχω μεινει υπερευχαριστημενοσ ειμαι πιο πολυ ευχαριστημενοσ απο τη 37αρα samsung που εχω στο καθιστικο

 

Ποιά Bravia και ποιά Samsung έχεις?

 

Με το να λές απλώς τις μάρκες και όχι τα μοντέλα η ουσία της σύγκρισής σου χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω όλους για της απαντησεις σας!

 

Οντως απο τις τηλεορασεις ενος καταστηματος που παιζουν ολες ΝΕΤ δεν μπορεις κ να καταλαβεις ουσιαστικες διαφορες...

 

giorgos147, μπορεις να αναφερεις αυτο που λεει κ ο panther_512, δηλαδη για ποιες σειρες ακριβως μιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τελικα παρηγγειλα την SAMSUNG. Οταν ερθει θα γραψω τις εντυπωσεις μου.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους κ την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες πολύ καλή επιλογή.

 

Το μενού της Samsung έχει πάρα πολλά settings και πιθανώς να χάσεις τη μπάλα τις πρώτες μέρες.

 

Για να κάνεις πολύ πιό εύκολη τη ζωή σου, πάνε εδώ όταν παραλάβεις τη τηλεόραση.

 

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=513376

 

Θα βρείς calibration settings για το PS3 σου για τη σύνδεση με HDMI, καθώς και settings για όλες τις άλλες κονσόλες, ώστε να έχεις τη καλύτερη δυνατή εικόνα.

 

Σημείωση όμως. ΜΗΝ μπείς στο service μενού που υποδυκνείει ο οδηγός στην αρχή του. Χάνεις αυτομάτως την εγγύησή σου. Και τζάμπα και βερεσέ θα το κάνεις, μιάς και τα νέα μοντέλα R86 έχουν το τελευταίο firmware και έτσι δεν χρειάζονται εκείνες οι ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512 εγραψες! Το λινκ εγινε ηδη bookmark!

 

Ανυπομονω να την δοκιμασω! Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου, θα επιστρεψω με εντυπώσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σύνδεση του PS3 με την R86 θα βρείς 3 διαφορετικά σέτ από ρυθμίσεις.

 

Δοκιμάζεις και βλέπεις ποιά εικόνα είναι καλύτερη για το μάτι σου.

 

Έχε τα settings αυτά ώς βάση και μετά παίζεις λίγο πάνω-κάτω με τις ρυθμίσεις μέχρι να βρείς το επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα.

 

Τέλος, μιάς και στον οδηγό δεν υπάρχει, για τηλεοπτικά κανάλια να κάνεις OFF όλα τα dynamic contrast, χαμήλωσε το κανονικό contrast και ρίξε το backlight στο 3 ώστε να μαλακώσει η εικόνα και να μή φαίνεται η αθλιότητά της.

 

Για DVD το Movie Mode το βρίσκω πολύ καλό, ενώ αν συνδέσεις το PC σου με VGA ή ακόμα καλύτερα με DVI to HDMI καλώδιο θα πάθεις πλάκα από την ευκρίνεια της εικόνας.

 

Εγώ προσωπικά κατήργησα τελείως το monitor του PC μου και χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τη Samsung.

 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ θα είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σύνδεση PS3 με τηλεόραση HD Ready

 

Καλησπέρα! Έχω μια τηλεόραση Philips HD Ready όχι Full HD και θέλω να συνδέσω σε αυτή το PS3 και να πάρω την ανώτερη ανάλυση δηλαδή το HD.Θα μου πείτε ωραία και που είναι το πρόβλημα? Αμ εδώ ακριβώς είναι του κουφό της ιστορίας...

Η τηλεόραση όσο απίστευτο και αν ακούγεται δεν έχει είσοδο HDMI ώστε να μπορέσω να λάβω την ανάλυση μιας HD!!! Οι μόνες ειδόδοι που έχει είναι DVI, Scart, τα 3 χρώματα καλωδίων RCA(κόκκινο, κίτρινο, άσπρο).

1) Με αυτές τις εισόδους μπορώ να κάνω κάτι για να λάβω σήμα HD όταν συνδέω π.χ. το PS3 στη συκγεκριμένη περίπτωση?
2) Κάτι ακόμα απο τη στιγμή που είναι HD και δεν έχει είσοδο HDMI ποιός ο λόγος του ότι είναι HD Ready?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το dvi τι νομιζεις οτι ειναι?

 

Δεν τα ξέρω και καλά γι'αυτο.Δηλαδή για να καταλάβω πώς μπορώ αν συνδέσω το PS3 με το DVI και επίσης τη διαφορά έχει το HDMI με το DVI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις ενα DVI->HDMi καλωδιο για την εικονα, τον ηχο θα τον παρεις λογικα απο το τριπλο καλωδιο που ερχεται μαζι με το Ps3, και στις ρυθμισεις του ηχου θα θεσεις σαν εξοδο την analog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...