Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα προσπάθησα να συνδέσω το PS3 με σύνδεση RCA-Scart για να δώ απλά πόσο διαφορά έχω στην ποιότητα αλλά δεν μπόρεσα με τίποτα. Συνδέω το PS3 με την TV με το RCA καλώδιο που περιλαμβάνεται αλλά όταν το συνδέω πάντα μου δείχνει στην TV ότι δεν δέχεται καν σήμα(μπλέ οθόνη και μήνυμα "χωρίς σήμα").Διάβασα το manual και έκανα αυτό με το να κρατήσεις το power κουμπάκι πατημένο μέχρι να κάνει το "μπιπ" αλλά πάλι τίποτα...Τι φταίει? Το δοκίμασα και με scart και σε άλλη TV και πάλι τα ίδια.

 

EDIT: Άκυρο το έφτιαξα τελικά.Δεν πάταγα αρκετά το power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Σύνδεση PlayStation 3 HDMI σε DVI

 

Γεια χαρά, έχω μία τηλεόραση ή οποία δεν έχει HDMI που θέλω να συνδέσω το PlayStation 3. Έχει DVI, S-Video, SCART και D-Sub.

Τώρα το έχω συνδεμένο με το SCART και δεν είμαι ευχαριστημένος. Στην είσοδο του DVI μου γράφει DVI/HDMI. Εάν αγοράσω ένα καλώδιο HDMI κι' έναν αντάπτορα σε DVI θα έχω μεγαλύτερη ανάλυση από το SCART;

Επίσης τι αναλύσεις βγάζει ο κάθε ένας τρόπος σύνδεσης.

Η τηλεόραση που έχω είναι μια SILVA SCHNEIDER LDT2605
Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το HDMI και το DVI ειναι σχεδον τα ιδια... η μονη διαφορα εινια οτι το DVI δεν μεταφερει ηχο...

 

υποστηριζει αναλυση 1080p...

 

Παρε ενα καλωδια HDMI-->DVI... πανω απο 15 ευρω δεν θα εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ps3 και home cinema???

 

τωρα προσφατα απεκτησα μια οθονη 32΄ και ενα home cinema(DAV-DC830W).
το ps3 το εγκατεστησα με την οθονη(samsung),εχω εγκαταστησει και το home cinema με την οθονη και ολα καλα!
η ερωτηση ειναι πως θα ακουσω απο το home cinema οταν παιζω ps3?επειδη τα συνδεω και τα 2 με hdmi καλωδιο μου τα παιρνει σαν 2 ξεχωριστα εξωτερικα σηματα.εχω ψαξει και τις ρυθμισεις απο το home cinema αλλα δεν βρισκω τπτ!πρεπει και τα 2 καλωδια να φευγουν απο το ps3?εχει και μονο μια θυρα hdmi!
εχει δοκιμασει καποιος αυτην την εγκατασταση(αν γινεται)?μπορει να ειναι απλη και να μην το εχω παρει χαμπαρι αλλα εχω σκαλωσει.....!!!
thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε και εχω φάει και εγω ενα πακέτο...εχω παλιό 5.1 και δεν έχει θυρα να συνδέσω το 360 και το PS3..νομιζω οτι μεσω οπτικής εχεις μονο 2.1 uncompressed μπορει να μην ειναι 7.1 αλλα απο το 2.1 τις τηλεόρασης ειναι σίγουρα καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεση του PS3 με την τηλεόραση με HDMI... και συνδεση του PS3 με το home cinema μεσω οπτικής...

 

ετσι εχω κανει και εγω εκτος και αν το home cinema σου εχει hdmi in που ειναι προτιμοτερο,δλδ ps3->home cinema με hmi και home cinema->tv με hdmi

 

και ναι εχουν δικιο με optical δεν θα εχεις dolby digital,dts hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια....

 

dolby true hd kai dts hd ετσι και αλλιώς δεν θα έχει... με το συγκεκριμένο ενισχυτή...

 

dolby digital kai dts τα απλά 5,1 θα έχεις κανονικότατα..

 

hdmi input δεν υπάρχει...

 

οπότε η καλύτερη συνδεσμολογία είναι αυτή που προανέφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ενισχυτης υποστηριζει pcm (ολοι δλδ) τοτε ρυθμιζεις το ps3 να κανει την αποκωδικοποιηση των dd,dts hd και απολαμβανεις ασυμπιεστο πολυκαναλο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο klekor όμως είπε ότι ο ενιχυτής δεν έχει είσοδο hdmi,άρα δεν υπάρχει το κατάλληλο bandwith για να μεταφερθεί ασυμπίεστος ήχος.Μάλλον θα αρκεστεί σε απλό 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει η tv οπτικη ινα τι κανεις???υπαρχει καλωδιο που να ξεκιναει απο οπτικη ινα και να καταληγει σε hdmi,rgb,scart????δεν νομιζω!!!sorry δεν εχω μπει ακομα στην τεχνολογια της οπτικης ινας!!!!εχω την samsung serious 6,32΄(LE32A656).απ'οτι εχω δει δεν παρεχει εισοδο οπτικης ινας οποτε ακυρο????

SONY DAV-DZ830W ουτε αυτο εχει οπτικη ινα για να μπορεσω να το συνδεσω με το ps3!!

φαγαμε πακετο????παντως τν με hc ολα το cash!!!ps3 ομως.......?

το αλλο που σκεφτομαι(αν γινεται) ειναι να συνδεσω με scart το ps3 και hdmi το hc !το κακο ειναι οτι θα χασω αναλυση εικονας(κατι που δεν αξιζει)!!!

thanks για τις συμβουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...