Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άραγε αν στείλω το optical απο PS3 στην mobo του PC 8α ακουστεί απο τα ηχεία...

 

τα pc εχουν optical out,ποιος ο λογος να εχουν in? τα ηχεια των pc στην καλυτερη περιπτωση ειναι απλως αποδεκτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχεις δικιο το λογικο ειναι να ειναι ουτ,τα ηχεια που εχω παντως αν και παλια ειναι 5.1 και για το χωρο που ειμαι υπερ αρκετα.

Επεξ/σία από Woof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει η tv οπτικη ινα τι κανεις???υπαρχει καλωδιο που να ξεκιναει απο οπτικη ινα και να καταληγει σε hdmi,rgb,scart????δεν νομιζω!!!sorry δεν εχω μπει ακομα στην τεχνολογια της οπτικης ινας!!!!εχω την samsung serious 6,32΄(LE32A656).απ'οτι εχω δει δεν παρεχει εισοδο οπτικης ινας οποτε ακυρο????

SONY DAV-DZ830W ουτε αυτο εχει οπτικη ινα για να μπορεσω να το συνδεσω με το ps3!!

φαγαμε πακετο????παντως τν με hc ολα το cash!!!ps3 ομως.......?

το αλλο που σκεφτομαι(αν γινεται) ειναι να συνδεσω με scart το ps3 και hdmi το hc !το κακο ειναι οτι θα χασω αναλυση εικονας(κατι που δεν αξιζει)!!!

thanks για τις συμβουλες

 

φίλε, το μοντέλο που αναφέρεις σύμφωνα με το google έχει είσοδο οπτικής.... http://www.dooyoo.co.uk/home-cinema-system/sony-dav-dz830w/details/

 

PS3 με TV μέσω HDMI για εικόνα

PS3 με HomeCinema μέσω optical για ήχο

 

δεν υπαρχει tv που να εχει optical in η out

 

το ps3 στελνει την εκονα στην tv me hdmi και τον ηχο στο home cinema με optical

 

samsung 40M86 σίγουρα... και νομίζω αρκετές της samsung

 

έχει optical output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KleKoR

φίλε, το μοντέλο που αναφέρεις σύμφωνα με το google έχει είσοδο οπτικής.... http://www.dooyoo.co.uk/home-cinema-...z830w/details/

PS3 με TV μέσω HDMI για εικόνα

PS3 με HomeCinema μέσω optical για ήχο

 

φιλαρακο εχεις δικιο.εχει τελικα εισοδο για οπτικη ινα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι πρεπει να εχω συνδεδεμενο και το home cinema με την tv η το hc να ειναι μονο με το ps3 συνδεδεμενο?επειδη το εχω με hdmi συνδεδεμενο το λαμβανει σαν ξεχωριστο σημα η οθονη.εκτος αν παιζει τπτ με τις ρυθμισεις αν χρησιμοποιησω και οπτικη ινα και hdmi.δεν εχω παρει ακομα καλωδιο για να κανω δοκιμη γι'αυτο ρωταω.το καλωδιο που πουλαει το eshop με 5ευρω κανει την δουλεια του η χρειαζεται να σκασω 30euro???ξερω παντως οτι ειναι ευαισθητα αυτα καλωδια και θελει προσοχη γιατι με το παραμικρο χαλανε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το home cinema θα το συνδέσεις με το ps3.Δεν υπάρχει λόγος να το συνδέσεις με την tv,εκτός αν θες βέβαια να ακούς και τα ελληνικά κανάλια από το home cinema.

 

Όταν συνδέσεις το hc με το ps3,θα πας στις ρυθμίσεις του ps3 και θα ρυθμίσεις να βγάλει ήχο μέσω οπτικής.

 

Τώρα για το καλώδιο,δεν νομίζω να χρειάζεται να σκάσεις πολλά,γιατί,όπως και με το hdmi,μεταφέρεται ψηφιακό σήμα.Οπότε και το καλύτερο να πάρεις,δεν θα δεις μεγάλες ή και καθόλου διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

αναγκαστικα νομιζω θες αλλη πηγη ηχου,περαν της τηλεορασης.

με οτιδηποτε μπορει και δεχεται ηχο (πχ ενα ηχοσυστημα,η ενα ραδιο-cd) μπορεις να εχεις εικονα απο την μια εξοδο (hdmi) και ηχο απο την αλλη (rca)

εγω ετσι το ειχα για αρκετο καιρο,επειδη μετουσα την εικονα στην οθονη του pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και αγόρασα καλώδιο HDMI to DVI.Απλά τώρα δεν έχω ήχο...καμιά ιδέα κανείς;;;; :-(

 

αν η τηλεοραση σου εχει εισοδο για στερεοφονικο ηχο τοτε συνδεσε με το hdmi -dvi καλωδιο για εικονα.

τωρα το καλωδιο που σου ερχεται με το ps3 καταληγει σε τρια βυσματα .τα δυο απο αυτα δινουν στερεοφονικο ηχο(νομιζω το κοκκινο και το ασπρο) ,τα συνδεεις πανω στην τβ.

μετα πηγαινεισ στο μενου του πσ3 στα sound settings-audio output settings kai επιλεγεις audio connector -scart-av multi και απο εκει θα εχεις ηχο.

 

αν δεν εχει η τβ σου τοτε θεσ αλλη πηγη ηχου .ποια τβ εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι η τηλεοραση να μπορει να αναπαραγει διαφορετικο σημα για εικονα και διαφορετικο και ηχο.

πχ εμενα μολς βαλω να δω μεσω hdmi τον ηχο τoω ψαχνει απο εκει και δεν δεχεται απο αλλα εισοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι η τηλεοραση να μπορει να αναπαραγει διαφορετικο σημα για εικονα και διαφορετικο και ηχο.

πχ εμενα μολς βαλω να δω μεσω hdmi τον ηχο τoω ψαχνει απο εκει και δεν δεχεται απο αλλα εισοδο

 

δεν εχει σχέση η tv εφόσον έχει τις θύρες.στις ρυθμίσεις του ps3 το αλλάζεις αυτό,εφόσον τα έχεις συνδεμένα σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα.εγώ βγάζω εικόνα απο hdmi και ήχο σε ηχεία 7.1 έτσι.διάβασε το παραπάνω ποστ που σου λέει που θα πας και τι ρυθμίσεις θα αλλάξεις και δεν θα έχεις πρόβλημα.αλλιώς σύνδεσε τον ήχο απο το ps3 κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...