Προς το περιεχόμενο

β λυκειου


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μια απορεία έχω τόσο καιρό που πήγαινα σχολείο αλλά και τώρα που κοντεύω να τελειώσω την σχολή μου.

ΤΟΥΣ ΜΙΓΑΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘAIΝΟΥΜΕ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποια σχολή είσαι ρε xvipes? ο αδερφός μου είναι τει ηλεκτρολογίας και έκαναν κ εκεί μιγαδικούς. πάντως αν ρωτάς φυλοσοφικά που θα μας χρειαστούν στην real life, πρακτικά πουθενά.είναι ειδικευμένες γνώσεις όπως είναι πχ για την φυσική η μίτωση.

 

γενικά πιστεύω ότι μπορεί κατά την διάρκεια του λυκείου αυτά τα μαθήματα να μας φαίνονται ανούσια και σπατάλη χρόνου, αλλά μακροπρόθεσμα θα δείτε ότι σε βοηθούν να αποκτήσεις άποψη, κριτική σκέψη, να μην είσαι ο "φτωχός συγγενής" όταν γίνεται μια συζήτηση που θα ακούς τους άλλους να μιλάνε κ θα κουνάς το κεφάλι καταφατικά απλώς για να δείξεις ότι συμμετέχεις κ εσύ στην συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια απορεία έχω τόσο καιρό που πήγαινα σχολείο αλλά και τώρα που κοντεύω να τελειώσω την σχολή μου.

ΤΟΥΣ ΜΙΓΑΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘAIΝΟΥΜΕ????

 

Χαχαχα λες και διάβασες το μυαλό μου. ΟΛΑ τα μαθηματικά που έμαθα στην 3η Λυκείου τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρονται και χρήσιμα.. (Ιδιαίτερα τους παραγώγους)

Όμως αυτούς τους @#! τους μιγαδικούς δεν τους κατάλαβα ποτέ, ούτε το πως μπορούν να σε βοηθήσουν να σκεφτείς καλύτερα, είναι πολύ μπερδεμένοι και θεωρητικοί.

 

Επαναλαμβάνω πως θεωρώ τους παραγώγους πιο δύσκολους αλλά απίστευτα ενδιαφέρων ως πεδίο..

 

Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν ότι στις πανελλήνιες έχασα όλο το θέμα με τους μιγαδικούς. Δεν τους έμαθα ποτέ οπότε δεν τους ακούμπησα :o:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου χρειαστηκαν οι Μιγαδικοι εστω και λιγο και μετα το λυκειο. Για πινακες, συστηματα, οριζουσες, παραγωγους, ολοκληρωματα, ορια, γεωμετρια, πολυωνυμα δεν το συζηταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μελέτη για ευστάθεια συστημάτων χρησιμοποιούνται οι μιγαδικοί συνέχεια.

Το θέμα είναι ότι όλα προσφέρουν κάτι. Από αρχαία και νέα κείμενα μπορείς να μάθει κανείς να μιλάει σωστά ελληνικά και να αναπτύσει σωστή επιχειρηματολογία και ορθό δομημένο λόγο κάτι το οποίο είναι σημαντικό για οτιδήποτε και να ασχοληθεί κανείς.

Από τα Μαθηματικά και τη Φυσική μαθαίνει κανείς πως να αντιμετωπίζει και να επιλύει προβλήματα καθώς και βασικές αρχές τις οποίες συναντάει όλη την ώρα μπροστά του.

Ακόμα και να μη σπουδάσει κανείς τπτ όλα αυτά είναι απαραίτητα ίσως όχι ιδιαίτερα για την εργασία κάποιου αλλά τελικά και για τη συμμετοχή του στην κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν διαφωνω με αυτα που λεγονται . οσο για κειμενα και αντιγονη. συμφωνω οτι πρεπει να γνωριζουμε καποια πραγματα για να σταθουμε στην κοινωνια. Το θεαμ ειναι το εξης 1ον για τα κειμενα υπερβολικη και ανουσια αναλυση η οποια κουραζει και απμακρυνει τα παιδια και τα κανει να βαριουνται το μαθημα. Ισως εαν το μαθημα ηταν

λιγο πιο light με τα βασικα γλωσσικα στοιχεια ισως ηταν πιο ενδιαφερον γιατι τωρα τα κειμενα εχοτν γινει διαλεξη γιατι διαβαζουμε το κειμενο και μετα μας υπαγορευουν κατεβατα ολοκληρα.τωρα η αντιγονη εδω με την προσπαθεια που γινεται για να κανουμε γραματικη αναλυση χαλαει ολο το μαθημα γιατι επισης κανει τα παιδια να κουραζονται με ανουσια πραγματα. ντε και καλα να μαθουμε γραματικη στα αρχαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΥΣ ΜΙΓΑΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘAIΝΟΥΜΕ????

 

Όπως προείπε και κάποιος, οι μιγαδική ανάλυση είναι πολύ χρήσιμη κατά την ανάλυση της ευστάθειας πολλών συστημάτων. Πάνω σε αυτήν πατάνε πολλές θεωρίες σχετικά με τον αυτόματο έλεγχο.

Πάντως, θυμάμαι, όταν έιμασταν στο σχολείο και ξεκινούσαμε τα μαθήματα, πριν μπούμε στο κεφάλαιο μας είπε ο καθηγητής: 'Και για να μην έχετε απορία που χρησιμοποιούνται οι μιγαδικοί αριθμοί και γιατί είναι τόσο χρήσιμοι, να σας πω απλά οτι όλη η τεχνολογία απεικόνισης στις οθόνες, πατάει πάνω στους μιγαδικούς αριθμούς'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...