Προς το περιεχόμενο

File sharing Win Xp Home


alex2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι σε ένα δίκτυο με 4 pc. Τα δύο έχουν XP Pro το ένα Vista και το δικό μου XP Home.

 

Όλοι οι υπολογιστές έχουν το ίδιο workgroup και ο κάθε ένας έχει μία IP 10.0.0.Χ

 

Μεταξύ όλων των υπολογιστών το file sharing δουλεύει μία χαρά εκτός από το δικό μου (XP Home).

 

Ενώ έχω πρόσβαση σε όλους τους άλλους υπολογιστές όλοι οι άλλοι όταν πάνε να συνδεθούν με τον δικό μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

\\10.0.0.3 is not accessible. You might not have permitions to use this network resource.Contact the administrator....

 

Access denied

Το Pc μου έχει

  • Sygate Personal Firewall 5.5 Pro
  • και Kaspersky Antivirus 7.0.0.119

Κατά την διάρκεια των δοκιμών τα είχα κλειστά και τα δύο.Επίσης το Windows Firewall είναι κλειστό.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ρε παιδιά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ένα laptop και αναρωτιέμαι αν τελικά βρήκε κανένας λύση σε αυτό το πρόβλημα, μπας και γλιτώσω το format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις από τα xp pro και τα vista δεξί κλικ στον κοινόχρηστο φάκελο από την περιοχή δικτύου και επιλέξεις Σύνδεση ως.. και γράψεις το όνομα χρήστη και τον κωδικό που έχεις στα home, μπορείς να συνδεθείς;

Επίσης, έλεγξε αν η υπηρεσία Κοινόχρηστων αρχείων είναι εγκατεστημένη και τρέχει. Θα το δεις στις ιδιότητες της σύνδεσης δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά σχέση

το πρόβλημα το έλυσα τρέχοντας το regedit.exe

πηγαίνεις στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa

και βάζεις στο "restrictanonymous" τιμή 0

κλείνεις το regedit κάνεις restart και δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...