Προς το περιεχόμενο

Τελικα ολες οι 8800 GT ειναι ολες ιδιες???


chris1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα και καλη χρονια. Σκεφτομαι να αγορασω μια 8800 GT. Μετα απο λιγο ψαξιμο διαβασα οτι ολες οι 8800GT παραγονται απο δυο εργοστασια και ολες οι εταιριες (ASUS, SPARKLE, XFX κλπ) παιρνουν απο αυτα τα εργοστασια και κολλανε το αυτοκολητο τους και βαζουν διαφορετικο συνοδευτικο υλικο. Αλλα αλλοι λεγανε οτι καλυτερη ειναι π.χ. η ASUS ή η EVGA κλπ γιατι εχουν διαφορες στους πυκνωτες κλπ. Τελικα τι ισχυει? Δηλαδη αξιζει να παρω την Sparkle με 217? απο Πλαισιο, ή να παρω την Asus με 250????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα γίνω πολύ σπαστικός αν πω, αυτό δεν μπορούσες να το ρωτήσεις στο τεράστιο topic για την 8800GT? χρειαζόταν κι άλλο? :P

 

Sadman +1 για την ερώτηση σου πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα μονο αν καποια εχει εργοστασιακο oc αξιζει να την παρεις αλλιως το μονο που αλλαζει ειναι το αυτοκολλητο.

πάντα το είχα απορία... μηπως αυτές οι κάρτες με το "εργοστασιακό o/c" δεν είναι τπτ άλλο απο μία κάρτα απο την απλή σειρά με απλά νέο flasharismeno bios με ανεβασμενα ρολογία και τπτ παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλά επειδή δεν μπορούμε να παίζουμε με τις πιθανότητες (μαθηματικά θα βγούμε ηττημένοι :P ;)), καλύτερο είναι να παίρνουμε μία απλή version και να την ανεβάζουμε μόνοι μας ... Με τα +30 - 40 ευρώ που θα έδινε κάποιος για την superclocked (factory o/ced) version, πάρτε μία high - end air cooling VGA solution (for instance Zalman VF1000 :-)) ...

 

[off topic]@Heatspreader: Πάντα μου το είχα απορία ... Ο Q6600 σου δεν ανεβαίνει παραπάνω από τα 4GHz ... Δεν αναφέρομαι σε benches, γιατί ίσως ακόμα και το custom w/c δεν επαρκεί για freqs > 4GHz σε Q6600, αλλά στο CPU-Z Max Validation που έχεις στη sig σου ;) Χτύπησες FSB Wall και σταμάτησες, ή μήπως σε έκοψαν οι μνήμες (αν και δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα, αφού αν ήταν θα άλλαζες το διαιρέτη ;)) ...[/off topic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη απο οτι καταλαβα, ολες οι μη O/C 8800GT ειναι το ιδιο πραγμα σε επιδοσεις και σε ποιοτητα κατασκευης. Αρα αξιζει να παραγγειλω την Sparkle και οχι την Asus ή καποια ακριβοτερη καρτα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν σου αρεσει καποιο αλλο αυτοκολλητο!!

 

Μήπως θα το δει ποτέ? Αφού όλα από κάτω είναι τα σκασμένα... :lol:

 

Μόνο την ώρα που θα τη βγάλει από το κουτί της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παραγγειλα την TwinTech , γιατι οι Sparkle ειχαν τελειωσει. Τωρα ειμαι στην αναμονη να δω ποτε θα μου την στειλουν. Ευχαριστω για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού όμως όλες οι 8800gt έχουν τις ίδιες τιμές γιατί πχ να πάρει την albatron και όχι την evga??anyway εγώ πήρα την evga απο πλαίσιο 230 ευρουλάκια και έκανα registration στο site της evga και έχω lifetime εγγύηση και το κυριότερο εγγύηση εαν πάθει κάτι απο overclocking και εγγύηση ακόμα και εάν αλλάξεις το cooler.για μένα τουλάχιστον μετράει και η after sales πολιτική μιας εταιρίας.Αυτή τη στιγμή η κάρτα δουλεύει στα 650core 1620 shaders(linked) και 1900 memory χωρίς κανένα πρόβλημα στα games.Σιγά-σιγά θα προσπαθήσω να τη φτάσω στα επίπεδα της ssc(700 core ,2000 memory) και όλα αυτά μέσω του τρομερού και φοβερού riva tuner χωρίς να πειράξω το biow της κάρτας.Sorry για την πολυλογία μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού όμως όλες οι 8800gt έχουν τις ίδιες τιμές γιατί πχ να πάρει την albatron και όχι την evga??anyway εγώ πήρα την evga απο πλαίσιο 230 ευρουλάκια και έκανα registration στο site της evga και έχω lifetime εγγύηση και το κυριότερο εγγύηση εαν πάθει κάτι απο overclocking και εγγύηση ακόμα και εάν αλλάξεις το cooler.για μένα τουλάχιστον μετράει και η after sales πολιτική μιας εταιρίας.Αυτή τη στιγμή η κάρτα δουλεύει στα 650core 1620 shaders(linked) και 1900 memory χωρίς κανένα πρόβλημα στα games.Σιγά-σιγά θα προσπαθήσω να τη φτάσω στα επίπεδα της ssc(700 core ,2000 memory) και όλα αυτά μέσω του τρομερού και φοβερού riva tuner χωρίς να πειράξω το biow της κάρτας.Sorry για την πολυλογία μου...

 

Ναι μόνο που ο απαιτητικός χρήστης κρατάει την κάρτα 1 χρόνο μέχρι να βγεί καλύτερη της ενώ ο μέσος χρήστης την κρατάει 2-3 χρόνια εσύ έχεις σκοπό να κρατήσεις αυτήν την κάρτα για πάντα? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ φιλαράκο αλλά ο απιατητικός χρήστης που λες εσύ είναι το καλομαθημένο μαμόθρεφτο που κάθε χρόνο ο μπαμπάς του τα σκάει για να κάνει αναβαθμίσεις....τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι τόσο τθχεροί εάν με πιάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...