Προς το περιεχόμενο

Θερμανση σε διοροφη μονοκατοικια(ενδοδαπεδια θερμανση η πανελ θερμανσης LEXIN)


engant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια

Επειδη τον τελευταιο καιρο το κακο εχει παραγινει με το πετρελαιο και επειδη θελω να κανω δικο μου σπιτι μεσα στο ετος θελω τη γνωμη σας για τα εξης:

1. Ενδοδαπεδια θερμανση (συστημα με πετρελαιο ή φυσικο αεριο). Χρεωνεσαι κατι παραπανω (30% ??) στην εγκατασταση αλλα γλυτωνεις περι 30-35% συμβατικης θερμανσης το χειμωνα. Επιπλεον η κατανομη της ζεστης γινεται οπως πρεπει να γινεται απο κατω προς τα ανω. Θελει απλα καλο συνεργειο για την εγκατασταση για να μη γινουν λαθη με τις σωληνωσεις.Και δεν γνωριζω αν βαλω laminate, αν θα εχω προβλημα με τη φθορα τους.

 

2. Αυτο το συστημα το ειδα σημερα με τα ματια μου και ειναι φοβερο!!(χωρις βεβαια να σημαινει οτι δεν εχει καποια μειονεκτηματα). Λειτουργει με ρευμα και μετατρεπει την ηλεκτρικη ενεργεια σε υπερυθρη ακτινοβολια. Νοιωθεις δηλαδη τον ηλιο να σε καει(αυτη ειναι η αισθηση σε ολο το σωμα σου). Απλα επισημαινουν οτι πρεπει να μπουν καλυτερα στην οροφη του σπιτιου για να εχουν μεγιστη αποδοση(γινεται χαμος με τα φωτιστικα εκει, ειναι κατι που δεν μου πολυαρεσε) .Επισης δεν υπαρχει λυση για bοιler (οπως γινεται στη συμβατικη θερμανση με πετρελαιο) προς το παρον αν και θα λανσαρουν κατι σαν ταχυθερμοσιφωνα με ελαχιστη καταναλωση ρευματος.(Μπορω να βαλω ατομικη μοναδα στο υπογειο καυστηρα-λεβητα-κυκλοφορητη με μια μικρη δεξαμενη για τις αναγκες μου σε ζεστο νερο το χειμωνα αλλα επιπροσθετα με το συστημα lexin(που κοστολογειτε 10% το πολυ πιο πανω απο οτι θα εβαζα κανονικο καλοριφερ) δεν ξερω ποσο θα μου βγει ολη η εγκατασταση. Το μεγαλο πλεονεκτημα απο οτι καταλαβα ειναι η καταναλωση(εως και 70% οικονομια). Για να καταλαβατε μου δειξανε τον μετρητη που μετραει τις kw στο κεντρικο πινακα ρευματος του καταστηματος(δικος τους μετρητης που στον τοποθετουνε αυτοι για να ξερεις τι εκαψες μονο για τα πανελ) και ειδα 1200kw. 1200 χ 0.10 = 120 ευρω θερμανση απο Νοεμβριο 06 εως σημερα σε καταστημα εμβαδου 25 τμ με τζαμαρια μπροστα χωρις μονωση(παλια οικοδομη)...Τζαμπα τους ειπα. Και ρωτησα και αλλους καταστηματαρχες (ειναι λιγο δυσκολο να παω σε σπιτι να το δω και να ρωταω πως τους φαινεται) και μου ειπανε οτι ειναι πολυ φτηνο οντως. Δειτε το http://lexin.info/gr/index.html

 

Περιμενω ανταποκριση και κουβεντουλα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα. Η καλύτερη λύση είναι ενδοδαπέδια θέρμανση με λέβητα ρεύματος. Μόνο ρεύμα, όχι ρεύμα και πετρέλαιο ή ρεύμα και φυσικό αέριο. Ο λέβητας δεν έχει εξάτμιση, οπότε μπορεί να μπει και σε υπόγειο. Τεράστια διαφορά στο θέμα της συντήρησης. Και αρκετά ακόμα οφέλη. Τριφασικό ρεύμα αν μπορείς να βάλεις γιατί θέλει ασφάλεια από 19 έως 35 αμπέρ, και νυχτερινό για οικονομία.Τιμές για τους λέβητες από 1500-4000? αναλόγως τι θέλεις. Οι φθηνοί (1500?) έχουν μεγάλη κατανάλωση ρεύματος (ασφάλεια 35 αμπέρ) ενώ τους ακριβούς (4000?) θα τους κάνεις απόσβεση από την κατανάλωση (ασφάλεια 19 αμπέρ) μέσα σε 3 χρόνια. Τιμές για εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης αναλόγως το σπίτι.

Αν επιλέξεις τον συνδυασμό ενδοδαπέδιας με λέβητα ρεύματος, μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα και ενδοδαπέδια ψύξη. Θα δώσεις παραπάνω χρήματα, αλλά σκέψου τα ωφέλη.

 

Για το σύστημα που αναφέρεις νομίζω απαντάς μόνος σου παραπάνω: "Επιπλεον η κατανομη της ζεστης γινεται οπως πρεπει να γινεται απο κατω προς τα ανω". Αυτό που λέμε "ζεστά πόδια, κρύο κεφάλι".

 

Μήπως είναι καλύτερα να μεταφερθεί εδώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 18 χρόνια έχουμε στο σπίτι ενδοδαπέδια θέρμανση. Βέβαια τότε δεν υπήρχαν τόσες πολλές εταιρείες για σωληνώσεις κλπ γιαυτό και ο μελετητής/κατασκευαστής έβαλε Rehau, που τότε ήταν η κορυφαία γερμανική εταιρεία σε σωληνώσεις κπλ ειδικά για θέρμανση. Είμαστε πανευτυχείς που κάναμε αυτήν την επιλογή γιατί ακόμα και με το ψωφόκρυο που έκανε αυτές τις μέρες (μέχρι 0 κατέβηκε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης) το σπίτι έβραζε από ζέστη. Είχαμε σταθερά 23-24 βαθμούς και πήγαινε και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 18 χρόνια έχουμε στο σπίτι ενδοδαπέδια θέρμανση. Βέβαια τότε δεν υπήρχαν τόσες πολλές εταιρείες για σωληνώσεις κλπ γιαυτό και ο μελετητής/κατασκευαστής έβαλε Rehau, που τότε ήταν η κορυφαία γερμανική εταιρεία σε σωληνώσεις κπλ ειδικά για θέρμανση. Είμαστε πανευτυχείς που κάναμε αυτήν την επιλογή γιατί ακόμα και με το ψωφόκρυο που έκανε αυτές τις μέρες (μέχρι 0 κατέβηκε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης) το σπίτι έβραζε από ζέστη. Είχαμε σταθερά 23-24 βαθμούς και πήγαινε και παραπάνω.

 

Έτσι! Απλά να συμπληρώσω ότι στην ενδοδαπέδια το νερό θερμαίνεται περίπου στους 26 βαθμους Κελσίου, ενώ στην συμβατική με καλοριφέρ περίπου στους 70. Ζόρι που τραβάει ο λέβητας με τα καλοριφέρ...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα αέριο πριν 2 χρόνια και έχω βγει πολύ κερδισμένος απ την όλη φάση.

2000ευρώ μου βγήκε η όλη εγκατασταση και για σπίτι 120μ στη θεσν/νικη δίνω λιγότερο απο 500 για θερμανση και ζεστο νερο όλο το χειμώνα. Μη ξεχνάς οτι με το αέριο δε χρειάζεσαι θερμοσίφωνες,μπόϊλερ κτλ Απ τον καυστήρα έχεις κατευθείαν ζεστό νερό.

Για την ενδοδαπέδια έχω τις επιφυλάξεις μου λόγω κόστους και συντήρησης. Αν γίνει κάτι θα πρέπει να ξηλώσεις όλο το πάτωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι! Απλά να συμπληρώσω ότι στην ενδοδαπέδια το νερό θερμαίνεται περίπου στους 26 βαθμους Κελσίου, ενώ στην συμβατική με καλοριφέρ περίπου στους 70. Ζόρι που τραβάει ο λέβητας με τα καλοριφέρ...:-D

 

Εδώ θα σε διορθώσω. Η θερμοκρασία στο ζεστό κύκλωμα μπορεί να ανέβει μέχρι 60 - 65. Έτσι λένε οι προδιαγραφές της Rehau για τις δικές μου σωληνώσεις. Οι 60-65 είναι η το ασφαλές όριο για να μην προκληθούν αλλοιώσεις στις πλαστικές σωληνώσεις και έχεις διαρροές. Κατά την λειτουργία ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Γιατί συνήθως ο λέβητας έχει όριο 60, οπότε το ζεστό νερό είναι πολύ πιο κρύο όταν φτάνει στους κατανεμητές των ορόφων (εκεί ξεκινούν και οι πλαστικές σωληνώσεις). Επειδή έχω κατανεμητές με θερμόμετρο (φυτετό μέσα στον σωλήνα, μου δίνει θερμοκρασία θερμού νερού) η εμπειρία μου λέει ότι στο πολύ κρύο το ζεστό πιάνει τους 36, ενώ σε συνήθεις σταματά στους 30. Αυτά για χειμώνα. Άνοιξη - τέλη φθινοπώρου, ναι βλέπω 26 βαθμούς. Σημειωτέων ότι έχω και μπόιλερ και έχω ζεστό νερό για μπάνιο 24 ώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα αέριο πριν 2 χρόνια και έχω βγει πολύ κερδισμένος απ την όλη φάση.

2000ευρώ μου βγήκε η όλη εγκατασταση και για σπίτι 120μ στη θεσν/νικη δίνω λιγότερο απο 500 για θερμανση και ζεστο νερο όλο το χειμώνα. Μη ξεχνάς οτι με το αέριο δε χρειάζεσαι θερμοσίφωνες,μπόϊλερ κτλ Απ τον καυστήρα έχεις κατευθείαν ζεστό νερό.

Για την ενδοδαπέδια έχω τις επιφυλάξεις μου λόγω κόστους και συντήρησης. Αν γίνει κάτι θα πρέπει να ξηλώσεις όλο το πάτωμα

 

1) Ναι, αλλά έχεις βγει κερδισμένος ως προς την λύση του λέβητα πετρελαίου.

2) Όντως ενδοδαπέδια θέρμανση και ζεστό νερό δεν μπορείς να πάρεις από τον ίδιο λέβητα, λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας που ανάλυσα πιο πάνω. Η προσθήκη ενός μικρού boiler είναι κάτι το αμελητέο μπροστά στα υπόλοιπα οφέλη της ενδοδαπέδιας.

3) Όπως είπε και ο topic starter, χρειάζεσαι καλό συνεργείο για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 200 τετραγωνικά, με ενδοδαπέδια και πετρέλαιο δίνω 1200 το χρόνο. Το μπόιλερ χρειάζεται επίσης γιατί ο καυστήρας δεν λειτουργεί συνέχεια, άρα αν κάποια στιγμή είναι σβηστός (γιατί το κύκλωμα θέρμανσης έπιασε τις θερμοκρασίες του) χρειάζεσαι απόθεμα ζεστού νερού για μπανάκι κλπ, όπως γίνεται με τους ηλιακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα σε διορθώσω. Η θερμοκρασία στο ζεστό κύκλωμα μπορεί να ανέβει μέχρι 60 - 65. Έτσι λένε οι προδιαγραφές της Rehau για τις δικές μου σωληνώσεις. Οι 60-65 είναι η το ασφαλές όριο για να μην προκληθούν αλλοιώσεις στις πλαστικές σωληνώσεις και έχεις διαρροές. Κατά την λειτουργία ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Γιατί συνήθως ο λέβητας έχει όριο 60, οπότε το ζεστό νερό είναι πολύ πιο κρύο όταν φτάνει στους κατανεμητές των ορόφων (εκεί ξεκινούν και οι πλαστικές σωληνώσεις). Επειδή έχω κατανεμητές με θερμόμετρο (φυτετό μέσα στον σωλήνα, μου δίνει θερμοκρασία θερμού νερού) η εμπειρία μου λέει ότι στο πολύ κρύο το ζεστό πιάνει τους 36, ενώ σε συνήθεις σταματά στους 30. Αυτά για χειμώνα. Άνοιξη - τέλη φθινοπώρου, ναι βλέπω 26 βαθμούς. Σημειωτέων ότι έχω και μπόιλερ και έχω ζεστό νερό για μπάνιο 24 ώρες!

 

Σειρά μου να σε διορθώσω. Μπορεί οι προδιαγραφές για τις δικές σου σωληνώσεις Rehau να λένε 60-65 βαθμούς Κελσίου (είπες ότι είναι και 18 χρονών σωληνώσεις), αλλά σήμερα φτάσαμε να μιλάμε για 95 βαθμούς και 32 bar πίεση (π.χ. Cusmart).:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σημειώσεις που καλό θα ήταν να κοιτάξετε κατά τον σχεδιασμό.

 

α) Κοιτάξτε αν το ενδοδαπέδιο σύστημα υποστηρίζει και ψύξη για το καλοκαίρι.

 

β) Αν δεν είστε μέσα στην πόλη, και έχετε μια μικρή έκταση γύρω από το σπίτι, δείτε αν μπορείτε να στήσετε γεωθερμική εγκατάσταση (οπότε δεν χρειάζεστε λέβητες και καύσιμα). Όσο πιο μεγάλος είναι ο σωλήνας τόσο το καλύτερο*. Ξέρω αρκετούς πελάτες μας, που έχτισαν σπίτια και ζεσταίνουν μέχρι και την εξωτερική πισίνα το καταχείμωνο έτσι.

Και μιλάμε για Αγγλία. Ούτε καν αντλίες δεν χρειάζονται. Υπάρχουν ειδικές βαλβίδες που κάνουν τη κυκλοφορια.

 

γ) Υπάρχουν συστήματα τα οποία είτε καταλαβαίνουν από το βάρος σας σε πιο δωμάτιο είστε (πλακάκια) και το ζεσταίνουν ανάλογα, είτε με τηλεκοντρολ. Κερδίζετε σε κατανάλωση καυσίμων.

 

δ) Ιδίως στην Ελλάδα θα πρέπει να κοιτάξετε ως πρώτη λύση για την θέρμανση γενικότερα τον Ήλιο. Υπάρχουν προϊόντα που ζεσταίνουν το σπίτι, παρέχουν ενέργεια και ζεστό νερό όλα μαζί σε ένα.

 

 

*Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για γεωθερμικά συστήματα πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 200 τετραγωνικά, με ενδοδαπέδια και πετρέλαιο δίνω 1200 το χρόνο. Το μπόιλερ χρειάζεται επίσης γιατί ο καυστήρας δεν λειτουργεί συνέχεια, άρα αν κάποια στιγμή είναι σβηστός (γιατί το κύκλωμα θέρμανσης έπιασε τις θερμοκρασίες του) χρειάζεσαι απόθεμα ζεστού νερού για μπανάκι κλπ, όπως γίνεται με τους ηλιακούς.

 

1) Μην κάνεις σύγκριση με τον bolec, γιατί δεν έχει ενδοδαπέδια.

2) Σήμερα θα σε μαλώσω. Όπως είπα: "Όντως ενδοδαπέδια θέρμανση και ζεστό νερό δεν μπορείς να πάρεις από τον ίδιο λέβητα". Δεν μπορεί να δώσει ο ίδιος λέβητας 2 διαφορετικές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά μου να σε διορθώσω. Μπορεί οι προδιαγραφές για τις δικές σου σωληνώσεις Rehau να λένε 60-65 βαθμούς Κελσίου (είπες ότι είναι και 18 χρονών σωληνώσεις), αλλά σήμερα φτάσαμε να μιλάμε για 95 βαθμούς και 32 bar πίεση (π.χ. Cusmart).:-)

 

Έχω μείνει άφωνος. Αυτές οι σωληνώσεις είναι πρακτικά αθάνατες! Και έχεις την δυνατότητα να κάνεις κυριολεκτικά φούρνο το σπίτι. Με τέτοια δεδομένα εκμηδενίζεται και η 'αδράνεια' της ενδοδαπέδιας, δλδ η καθυστέρηση στην γρήγορη θέρμανση του χώρου σε σχέση με καλοριφέρ, και η αδυναμία απόδοσης που είχε παλιά (τουλάχιστον στην Ελλάδα) η ενδοδαπέδια στα πολύ ψυχρά κλίματα (περιοχές Φλώρινας, Καστοριάς, Νευροκοπίου κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σημειώσεις που καλό θα ήταν να κοιτάξετε κατά τον σχεδιασμό.

 

α) Κοιτάξτε αν το ενδοδαπέδιο σύστημα υποστηρίζει και ψύξη για το καλοκαίρι.

 

β) Αν δεν είστε μέσα στην πόλη, και έχετε μια μικρή έκταση γύρω από το σπίτι, δείτε αν μπορείτε να στήσετε γεωθερμική εγκατάσταση (οπότε δεν χρειάζεστε λέβητες και καύσιμα). Όσο πιο μεγάλος είναι ο σωλήνας τόσο το καλύτερο*. Ξέρω αρκετούς πελάτες μας, που έχτισαν σπίτια και ζεσταίνουν μέχρι και την εξωτερική πισίνα το καταχείμωνο έτσι.

Και μιλάμε για Αγγλία. Ούτε καν αντλίες δεν χρειάζονται. Υπάρχουν ειδικές βαλβίδες που κάνουν τη κυκλοφορια.

 

γ) Υπάρχουν συστήματα τα οποία είτε καταλαβαίνουν από το βάρος σας σε πιο δωμάτιο είστε (πλακάκια) και το ζεσταίνουν ανάλογα, είτε με τηλεκοντρολ. Κερδίζετε σε κατανάλωση καυσίμων.

 

δ) Ιδίως στην Ελλάδα θα πρέπει να κοιτάξετε ως πρώτη λύση για την θέρμανση γενικότερα τον Ήλιο. Υπάρχουν προϊόντα που ζεσταίνουν το σπίτι, παρέχουν ενέργεια και ζεστό νερό όλα μαζί σε ένα.

 

 

*Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για γεωθερμικά συστήματα πείτε μου.

 

Άψογος. Γενικότερα, καλό είναι οποιαδήποτε εγκατάσταση θέρμανσης να υποστηρίζεται αν είναι εφικτό με εκμετάλλευση της γεωθερμίας. Ενδιαφέροντα τα συστήματα που αναφέρεις "όλα σ' ένα", αλλά αμφιβάλλω αν έρθουν στην χώρα μας. Και αν έρθουν, θέλω να δω ποιος μάγκας θα κάνει την εγκατάσταση. Πάντως εγώ θα έβαζα.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να μου στείλεις μέσω pm, σχετικά links; Θα σου έλεγα αν ήσουν Θεσσαλονίκη, να βρισκόμασταν όλοι μαζί και με τον gdevil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...