Προς το περιεχόμενο

Θερμανση σε διοροφη μονοκατοικια(ενδοδαπεδια θερμανση η πανελ θερμανσης LEXIN)


engant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουσα για ενδοδαπεδια θερμανση οτι εχει αρκετες απωλειες οταν εχεις χαλια στο σπιτι και οτι σηκωνεται αρκετη σκονη...

Ακουω τις αποψεις σας...

Οσο για γεωθερμικα συστηματα πρεπει να εχεις και ενα καλο ακαλυπτο και μια αποσταση απο ομορους ιδιοκτητες για εγκατασταση....

Ξανακοιταω και lexin αν και ισχυουν νεα τιμολογια ΔΕΗ(δε ξερω ποσο φτανει η αυξηση)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ για 200 τετραγωνικά, με ενδοδαπέδια και πετρέλαιο δίνω 1200 το χρόνο. Το μπόιλερ χρειάζεται επίσης γιατί ο καυστήρας δεν λειτουργεί συνέχεια, άρα αν κάποια στιγμή είναι σβηστός (γιατί το κύκλωμα θέρμανσης έπιασε τις θερμοκρασίες του) χρειάζεσαι απόθεμα ζεστού νερού για μπανάκι κλπ, όπως γίνεται με τους ηλιακούς.

 

Γεια σου,

 

Ειμαι νεος στο forum σας (1ο μηνυμα σε εσενα) καθως επισης και νεος στην ενδοδαπεδια θερμανση. Εχω μια μεζονετα 220τμ και εχω Ε.Θ. Το κακο ειναι οτι το συνεργειο που μου την τοποθετησε δεν ηξερε και πολλα να κανει για να την ρυθμισει και ετσι εδω και 2 χρονια, σχεδον, προσπαθω μονος μου να κανω οτι μπορω αλλα δεν μπορω να πιασω την υποτιθεμενη οικονομια της Ε.Θ. Δε λεω το σπιτι ειναι εκτεθιμενο σε αερα και υπαρχουν και αρκετα μεγαλα τζαμια στο καθιστικο αλλα κατι δεν μου παει καλα.

 

Εχω καυστηρα πετρελαιου και το θερμοσιφωνο συνδεδεμενο με αυτον. Λειτουργια της Ε.Θ. ειναι 3-6 το πρωι και 3-6 το απογευμα δινοντας μου μια σταθερη θερμοκρασια απο 20-22 βαθμους. Ομως περυσι εκαψα 2+ τοννους και φετος ήδη εχω καταναλωσει 650+ λιτρα. Μετα βιας εχω ρυθμισει την (χειροκινητη) τετραοδη βανα ετσι ωστε να μην δουλευει συνεχεια ο καυστηρας επειδη δεν μπορει να πιασει θερμοκρασια (κοβει στους 64 βαθμους).

 

Πιστευω οτι το λαθος ειναι περισσοτερο στις ωρες λειτουργιας παρα στις ρυθμισεις.

 

Εαν μπορεις να με βοηθησεις ή να μου πεις που μπορω να απευθυνθω για να βγαλω μια ακρη, θα σου ειμαι υποχρεος.

 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μ.Φ.Χ.

Σταυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα για ενδοδαπεδια θερμανση οτι εχει αρκετες απωλειες οταν εχεις χαλια στο σπιτι και οτι σηκωνεται αρκετη σκονη...

Ακουω τις αποψεις σας...

Οσο για γεωθερμικα συστηματα πρεπει να εχεις και ενα καλο ακαλυπτο και μια αποσταση απο ομορους ιδιοκτητες για εγκατασταση....

Ξανακοιταω και lexin αν και ισχυουν νεα τιμολογια ΔΕΗ(δε ξερω ποσο φτανει η αυξηση)..

 

το μονο συστημα που δεν σηκωνει σκονη είναι το ενδοδαπέδιο, δεν εχεις στροβιλισμους του αερα και φυσικα αν και δεν χρειαζεσαι χαλια στο σπιτι, μπορεις να τα βαλεις αφοβα εφοσον δεν εχουν ελαστικο η αλλο μονωτικο υποστρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις τον προσωπικό σου υποσταθμό ΔΕΗ, μια χαρά μου ακούγεται! Αλλιώς τον λογαριασμό θα στον φέρνει απευθείας η GROUP4

 

Ενδοδαπέδια θέρμανση συνήθως κατασκευάζεται με υδραυλικά συστήματα που έχουν σχέση με το τζάκι, όχι με καυστήρα ούτε με ηλεκτρισμό. Και είναι πολύ καλή μαγκιά, αλλά τόσο πανάρχαια πατέντα όσο η ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

αποψεις αποριες

 

Εχω ακουσει για χαλια μαλλινα οτι ειναι καλο να βαλεις και οχι συνθετικα(πανακριβα δηλαδη) και τα επιπλα σου να μην εχουν γενικα πλαστικα ποδαρακια(ντουλαπες κλπ)...

 

Αυτο που θα ηθελα να επιβεβαιωσω ειναι οτι αν καις την ενδοδαπεδια στους 20-22 βαθμους ολη μερα, να εξοικονομεις χρημα σε σχεση με το να εκαιγες καλοριφερ 6 ωρες την μερα...Μιλαμε για ανω 15-20% κερδος...(μηπως ειναι καλυτερα να κοιταμε καυστηρες ρευματος και οχι πετρελαιου??)

 

Παιδια διαβαζω οτι εως τελος 2008 το πετρελαιο θα φτασει ισως και 200$ το βαρελι!!!! Το φυσικο αεριο παλι ειναι υποχρεωμενοι απο οσο ξερω να το κρατανε σε τιμη της ταξεως 20% χαμηλοτερη απο το πετρελαιο οποτε και το φυσικο αεριο θα ανεβει...

Μηπως ειναι καλυτερα να κοιταμε κατι σε ρευμα οπως παλια με τη θερμοσυσσωρευση η να πεταξουμε μεσα στο σπιτι 3-4 τζακια με καυσοξυλα ολη μερα???:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι καλυτερα να κοιταμε κατι σε ρευμα οπως παλια με τη θερμοσυσσωρευση η να πεταξουμε μεσα στο σπιτι 3-4 τζακια με καυσοξυλα ολη μερα???:-D

Όχι έλεος, δε θα μείνει δέντρο για δέντρο ύστερα (από όσα έχουν ξεμείνει άκαυτα τέλοσπάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου,

 

Ειμαι νεος στο forum σας (1ο μηνυμα σε εσενα) καθως επισης και νεος στην ενδοδαπεδια θερμανση. Εχω μια μεζονετα 220τμ και εχω Ε.Θ. Το κακο ειναι οτι το συνεργειο που μου την τοποθετησε δεν ηξερε και πολλα να κανει για να την ρυθμισει και ετσι εδω και 2 χρονια, σχεδον, προσπαθω μονος μου να κανω οτι μπορω αλλα δεν μπορω να πιασω την υποτιθεμενη οικονομια της Ε.Θ. Δε λεω το σπιτι ειναι εκτεθιμενο σε αερα και υπαρχουν και αρκετα μεγαλα τζαμια στο καθιστικο αλλα κατι δεν μου παει καλα.

 

Εχω καυστηρα πετρελαιου και το θερμοσιφωνο συνδεδεμενο με αυτον. Λειτουργια της Ε.Θ. ειναι 3-6 το πρωι και 3-6 το απογευμα δινοντας μου μια σταθερη θερμοκρασια απο 20-22 βαθμους. Ομως περυσι εκαψα 2+ τοννους και φετος ήδη εχω καταναλωσει 650+ λιτρα. Μετα βιας εχω ρυθμισει την (χειροκινητη) τετραοδη βανα ετσι ωστε να μην δουλευει συνεχεια ο καυστηρας επειδη δεν μπορει να πιασει θερμοκρασια (κοβει στους 64 βαθμους).

 

Πιστευω οτι το λαθος ειναι περισσοτερο στις ωρες λειτουργιας παρα στις ρυθμισεις.

 

Εαν μπορεις να με βοηθησεις ή να μου πεις που μπορω να απευθυνθω για να βγαλω μια ακρη, θα σου ειμαι υποχρεος.

 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μ.Φ.Χ.

Σταυρος

 

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

 

Για να μπω κατευθείαν στο ψητό, 2+ τόνοι ακούγονται πολλοί. Εγώ πέρσυ έκαψα 1,2 τόνους, αλλά έχω κτίσματα ανατολικά και δυτικά που με καλύπτουν και χάνω μόνο από τις όψεις. Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει το ότι το δικό σου είναι εκτεθειμένο και ότι έχεις μεγάλες γυάλινες επιφάνειες, αλλά για αυτά δεν μπορείς πλέον να κάνεις πολλά. Αυτό που κάνεις λάθος, όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος, είναι ότι δεν την λειτουργείς συνέχεια. Θα σου προτείνω το δικό μου πρόγραμμα: 22,5 βαθμοί την ημέρα (το ρυθμίζεις μόλις ξυπνήσεις) και 20 ή και 18 την νύχτα (χαμήλωσέ το κανά μισάωρο πριν κοιμηθείς).

 

Με το δικό σου πρόγραμμα, το σπίτι ζεσταίνεται μόνο 6 ώρες την ημέρα ενώ τις υπόλοιπες σταδιακά κρυώνει! Για να μπορέσει λοιπόν ο λέβητας να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου καταναλώνει περισσότερο πετρέλαιο. Και αυτό κυρίως γιατί η ενδοδαπέδια λειτουργεί με χαμηλές θερμοκρασίες νερού και έτσι απαιτεί περισσότερο χρόνο για να φτάσουν οι χώροι στην επιθυμητή θερμοκρασία (αυτό που λένε μεγάλη αδράνεια). Ο λέβητας όμως έχει σταθερή κατανάλωση ανά ώρα! Άρα, όσο περισσότερο χρόνο απαιτεί για να καλύψει τις απώλειες τών υπολοίπων 18 ωρών τόσο περισσότερο πετρέλαιο θέλει!

 

Αντιθέτως, εγώ λειτουργώντας την ενδοδαπέδια συνέχεια (πχ στο πρόγραμμα που προτείνω) ο λέβητάς μου λειτουργεί συνολικά λιγότερο από τον δικό σου μέσα στο 24ώρο. Έτσι κάνω οικονομία.

 

Σκέψου το σαν το ψυγείο: αν το έχεις εκτός πρίζας π.χ. 12 ώρες την ημέρα, θα δουλέψει πολύ περισσότερο χρόνο το μοτέρ μόλις το ξαναβάλεις.

 

Να θυμάσαι: είναι πιο δύσκολο να επιτύχεις τις επιθυμητές συνθήκες από το να συντηρείς την θερμοκρασία σε ένα επιθυμητό επίπεδο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

 

Για να μπω κατευθείαν στο ψητό, 2+ τόνοι ακούγονται πολλοί. Εγώ πέρσυ έκαψα 1,2 τόνους, αλλά έχω κτίσματα ανατολικά και δυτικά που με καλύπτουν και χάνω μόνο από τις όψεις. Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει το ότι το δικό σου είναι εκτεθειμένο και ότι έχεις μεγάλες γυάλινες επιφάνειες, αλλά για αυτά δεν μπορείς πλέον να κάνεις πολλά. Αυτό που κάνεις λάθος, όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος, είναι ότι δεν την λειτουργείς συνέχεια. Θα σου προτείνω το δικό μου πρόγραμμα: 22,5 βαθμοί την ημέρα (το ρυθμίζεις μόλις ξυπνήσεις) και 20 ή και 18 την νύχτα (χαμήλωσέ το κανά μισάωρο πριν κοιμηθείς).

 

Με το δικό σου πρόγραμμα, το σπίτι ζεσταίνεται μόνο 6 ώρες την ημέρα ενώ τις υπόλοιπες σταδιακά κρυώνει! Για να μπορέσει λοιπόν ο λέβητας να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου καταναλώνει περισσότερο πετρέλαιο. Και αυτό κυρίως γιατί η ενδοδαπέδια λειτουργεί με χαμηλές θερμοκρασίες νερού και έτσι απαιτεί περισσότερο χρόνο για να φτάσουν οι χώροι στην επιθυμητή θερμοκρασία (αυτό που λένε μεγάλη αδράνεια). Ο λέβητας όμως έχει σταθερή κατανάλωση ανά ώρα! Άρα, όσο περισσότερο χρόνο απαιτεί για να καλύψει τις απώλειες τών υπολοίπων 18 ωρών τόσο περισσότερο πετρέλαιο θέλει!

 

Αντιθέτως, εγώ λειτουργώντας την ενδοδαπέδια συνέχεια (πχ στο πρόγραμμα που προτείνω) ο λέβητάς μου λειτουργεί συνολικά λιγότερο από τον δικό σου μέσα στο 24ώρο. Έτσι κάνω οικονομία.

 

Σκέψου το σαν το ψυγείο: αν το έχεις εκτός πρίζας π.χ. 12 ώρες την ημέρα, θα δουλέψει πολύ περισσότερο χρόνο το μοτέρ μόλις το ξαναβάλεις.

 

Να θυμάσαι: είναι πιο δύσκολο να επιτύχεις τις επιθυμητές συνθήκες από το να συντηρείς την θερμοκρασία σε ένα επιθυμητό επίπεδο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

Σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου. Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω τι γινεται με την τετραοδη βανα (χειροκινητη). Σε ποια θεση την βαζω? Πληρως ανοιχτη ετσι ωστε το ζεστο νερο να πηγαινει κατευθειαν στην ενδοδαπεδια (υπαρχει θερμοστατης στο σωληνα ρυθμισμενος στους 60 βαθμους), ή τον αφηνω εκει που δουλευει τωρα (περιπου στο 80% στο ζεστο)?

 

Επισης, κατι αλλο που εχω παρατηρησει. Εαν βαλω τον θερμοστατη στους 22 βαθμους με μειωμενη θερμοκρασια στους 20 τοτε απο την στιγμη που την βαλω στην θεση μειωμενης λειτουργειας (το απογευμα/βραδυ) μεχρι το πρωι (6-7) δεν εχει πεσει τοσο πολυ η θερμοκρασια ετσι ωστε να ξαναπαρει μπρος ο καυστηρας. Μηπως θα πρεπει να μειωσω τη διαφορα στον 1 βαθμο (20-21)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου κύκλωμα, με 8 να ισοδυναμεί με φουλ ανοιχτή, η τετράοδη είναι ρυθμισμένη στο 3,75. Αλλά σε εμένα υπάρχει και 1 τρίοδη βάνα πριν την τετράοδη που κάνει ανάμιξη του κρύου που έρχεται από την θέρμανση με το ζεστό που ανεβαίνει.

 

Δηλ: ένα μέρος του κρύου νερού που επιστρέφει αναμιγνύεται (στην θέση της τρίοδης) με το ζεστό που φεύγει λίγο πριν τον κυκλοφορητή, και το υπόλοιπο αναμιγνύεται με το ζεστό που βγαίνει από τον λέβητα. Η τρίοδη έχει ρύθμιση 4,75.

 

Απότι φαίνεται, σε εμένα γίνεται μεγαλύτερη ανάμιξη. Δεν ξέρω τον λόγο, δεν είμαι μηχανολόγος, αλλά σίγουρα κάποια δικαιολογία υπάρχει.

 

Δοκίμασε εσύ με ποιο ανοιχτές ρυθμίσεις και έχε υπόψιν σου τις θερμοκρασίες κυκλώματος νερού που αναφέρω στα πρώτα ποστς μου.

 

Η καλύτερη όμως λύση, αν έχεις τα χρήματα, είναι να βάλεις σύστημα με αισθητήρα εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας και σερβομηχανισμό στην βάνα (δηλ να την κάνεις ηλεκρτοβάνα). Το σύστημα αυτό, αφού επιλέξεις θερμοκρασία εσωτερικού χώρου, ρυθμίζει μόνο του την ηλεκτροβάνα σε 24ωρη βάση, πετυχαίνοντας την βέλτιστη ανάμιξη συνεχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι συζητησα και με αλλους, εχει μειονεκτηματα τελικα η ενδοδαπεδια απο οτι φαινεται...

Οταν πρεπει να καις ολο το 24ωρο απο οκτωβριο μεχρι απριλιο, καις το ιδιο πετρελαιο με εναν που εχει συμβατικη θερμανση panel. Εξου σε περιοριζει σε αντικειμενα στο σπιτι(χαλια, οχι πλαστικα ποδια σε επιπλα κλπ)...

Απο την αλλη ειναι πολυ πιο υγιεινο απο συμβατικη θερμανση λόγω ότι "σηκωνει" λιγοτερη σκονη και αρα γινομαστε λιγοτερο επιρρεπεις σε αλλεργιες...Επισης εχεις ομοιορφη κατανομη θερμοτητας...

 

Τι συμβαινει αν θελει καποιος να βαλει panel χωνευτα στον τοιχο ωστε να εχει αισθητικη παρουσια τουλαχιστον καλυτερη? Πρεπει φυσικα να μονωθουν γυρω πολυ καλα για να μην εχεις απωλειες...Εχει κανει κανεις τετοια κατασκευη ποτε?

 

Επισης εντυπωσιαστηκα σημερα απο καυστηρα βιομαζας που ειδα απο κοντα...Καει pellets(πεπιεσμενο ξυλο)...Ειναι ιδιας αποδοσης με πετρελαιου απλα υπαρχει το εξης πλεονεκτημα..Τα pellets έχουν 0.2 ευρω/κιλο και αντιστοιχουν 2 κιλα σε 1 λιτρο πετρελαιου...Δηλαδη, 0.40 ευρω για ιδια αποδοση με το πετρελαιο...Εχουν μελετησει και εχουν βγαλει στατιστικα ότι έχεις κέρδος -35% και ένω με αυτό το λέβητα...Επίσης δεν είναι ακριβός ο λέβητας του(απόσβεση το πολύ σε 1.5 χρόνο σε σχέση με συμβατικό μαντεμένιο λέβητα καλής ποιότητας) και δεν έχεις και συντήρηση εφ όρου ζωής...

Ενδιαφέρον μου ακούστηκε...Σύστημα που δουλεύεται προ 15 ετίας στη Φιλανδία...Και ετοιμάζονται παρακαλώ να καταργήσουν το πετρέλαιο οι Φιλανδοί αφού σχεδόν όλα τα σπίτια καίνε pellets και αλλεους τύπους βιομάζας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Χθες επικοινωνησα με εταιρια γεωθερμιας και μου ειπε οτι για κλειστο βρογχο σωληνωσεων κατακορυφο, το κοστος ξεκινα απο 12000 μεχρι και 30000 ευρω. Αποσβεση δηλαδη στην καλυτερη των περιπτωσεων για ενα σπιτι 200 τμ σε 10 χρονια...

Μηπως γνωριζει κανεις καλυτερα περι του αντικειμενου να μας ενημερωσει?

Επισης θελω τη γνωμη σας για φυσικο αεριο και υγραεριο

 

σαν εναλλακτικη λυση εχεις δει την ενδοδαπεδια ηλεκτρηκη θερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν εναλλακτικη λυση εχεις δει την ενδοδαπεδια ηλεκτρηκη θερμανση?

 

Οχι δεν εχω δει και ουτε το ηξερα μεχρι που το ακουσα σ αυτο το θεμα...Εχεις κανενα site που περιγραφει τι ακριβως ειναι??

Και να ρωτησω...με τα νεα τιμολογια της ΔΕΗ, συμφερει να εχεις πηγη θερμανσης μεσω ρευματος??Και πες μου σε παρακαλω και τα μειονεκτηματα της ενδοδαπεδιας, για να μιλαμε ανοιχτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω δει και ουτε το ηξερα μεχρι που το ακουσα σ αυτο το θεμα...Εχεις κανενα site που περιγραφει τι ακριβως ειναι??

Και να ρωτησω...με τα νεα τιμολογια της ΔΕΗ, συμφερει να εχεις πηγη θερμανσης μεσω ρευματος??Και πες μου σε παρακαλω και τα μειονεκτηματα της ενδοδαπεδιας, για να μιλαμε ανοιχτα..

 

μειονεκτηματα κατα την γνωμη μου ειναι ελαχιστες. δεν εχεις το ζεστο νερο απο λεβητα και τη θερμικες απωλειες εχει γενικα η κατοικια. απο αποψη αν συμφερει βορο και σε διαβεβεωνω οτι ειναι πιο χαμηλα σε σχεση του πετρελαιου και του αεριου. κοστος εγκασταστασης πολυ πιο χαμιλο απο τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...