Προς το περιεχόμενο

Θερμανση σε διοροφη μονοκατοικια(ενδοδαπεδια θερμανση η πανελ θερμανσης LEXIN)


engant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Γιατί έτσι γίνεται η σύγκριση ανάμεσα σε 2 "καύσιμα". Πόσο μόλυνση προκαλείται απο το Α, πόση από το Β. Φυσικά και η καύση πετρελαίου δεν βγάζει λουλούδια, μόλυνση είναι και αυτή, αλλά είναι πολύ καλύτερη από το ηλεκτρικό ρεύμα με αυτόν τον τρόπο χρήσης.

Όλες οι τεχνολογίες έχουν + και -, η ηλεκτρική θέρμανση μολύνει πάρα πολύ όπως και να προσπαθήσουμε να το δούμε.

Ιδιαίτερα σε μια χώρα σαν την Ελλάδα που "καίμε κάρβουνο" στην κυριολεξία.

 

3) Δεν νομίζω, λέω την άποψη μου για την συγκεκριμένη τεχνολογία. Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ.

 

4) Είμαι πρατηριούχος και υποστηρίζω το πετρέλαιο? Όχι. Απλώς έχω δει ότι σε πολλές εκθέσεις, κλπ. οι ηλεκτρικοί λέβητες πλασσάρονται ως μικρότερης κατανάλωσης απο το πετρέλαιο το οποίο είναι ανακριβές έκτος και αν συγκρίνουμε με καθαρά νυχτερινό ρεύμα. Τα νούμερα κόστους κατανάλωσης βγαίνουν εύκολα.

 

5) Σωστά αν μείνεις στην ενδοδαπέδια. Βάζεις και μερικά φαν κόιλ και έχεις ψύξη.

 

1) Ναι. Αλλά μέχρι να έρθει το πετρέλαιο σπίτι σου από την αρχή της παραγωγικής διαδικασίας δεν υπολογίζεις την μόλυνση, η οποία κατά την γνώμη μου είναι τεράστια. Άσε που πρακτικά δεν υπολογίζεται.

3) Καλά κάνεις και λες την άποψή σου. Αυτός είναι ο σκοπός ενός φόρουμ. Να μαθαίνουμε όλοι κάτι καινούργιο και να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Απλά επειδή μιλάς για μόλυνση, προσωπικά πιστεύω ότι το πετρέλαιο μολύνει περισσότερο (και δεν αναφέρομαι σε άλλους τομείς όπου το ρεύμα υπερέχει).

5) Αυτό έλεγα εξαρχής. Ενδοδαπέδια θέρμανση και ψύξη. Με ένα σπάρο 2 τρυγόνια.

 

Την φιλική καλησπέρα μου από την ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξέρει κανείς για τα φωτοβολταϊκά κύτταρα? Αξίζει η εγκατάσταση? Ποιό το κόστος για διόροφη μονοκατοικία? Έχω μπει σε σελίδες αλλά μήπως το έχει δει κάποιος στη πράξη ή έχει ακούσει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

@ savvaske35: Όταν δημοσιεύεις pm ή οποιαδήποτε αλληλογραφία καλό είναι να έχεις την άδεια του συγγραφέα για τη δημοσιοποίηση αυτή και να μην δημοσιεύεις προσωπικά δεδομένα όπως διευθύνσεις e-mail και τηλέφωνα! Το απαιτούν όχι μόνο οι Όροι Χρήσης του forum, τους οποίους προφανώς δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ποτέ σου, αλλά και η στοιχειώδης ευγένεια και αξιοπρέπεια! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λόγο ανέγερσης μεζονέτας 145τμ στα Ιωάννινα ψάχνω εδώ και καιρό τρόπους θερμανσης. Εχω καταλήξει στην ενδοδαπεδια ( με γεωθερμία). Όμως όλοι μου λένε να την αποφύγω (την ενδοδαπεδια). Ότι η θερμοκρασία του πατώματος προκαλεί κιρσούς στα πόδια και μακροχρόνια καρδιακά προβλήματα.

Πόσο θερμοκρασία έχει το πάτωμα σε ενδοδαπέδια?

Ισχύει το παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσους έχω ρωτήσει περί ενδοδαπέδιας , μου είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα και ότι η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 23-24 στο πάτωμα...Είναι σύστημα που υπάρχει χρόνια στη Γερμανία και είναι και η πιο σωστή κατανομή θέρμανσης για το σπίτι και για το ανθρώπινο σώμα...Εγώ πάντως θα βάλω...Αν υπήρχαν πολλά κρούσματα με κιρσούς ποδιών, κάποιος ή κάποιο ΜΜΕ δε θα ενημέρωνε τον κόσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...