Προς το περιεχόμενο

Ανασυγκρότηση MFT


Max68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει κάτι σχετικά με την MFT.

Λοιπόν εδώ και λίγο καιρό διαπίστωσα ότι και στους 3 υπολογιστές μου κατά την προσπάθεια ανασυγκρότησης με το κλασικό εργαλείο των ΧΡ φτάνοντας στο τέλος, μου βγάζει το περιβόητο μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η ανασυγκρότηση όλων των αρχείων και να δω στις λεπτομέρειες ποιο είναι το αρχείο που φυσικά δεν το αναφέρει .Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ότι ήταν τα αρχεία MFT κατακερματισμένα και τα οποία δεν μπορεί το συγκεκριμένο εργαλείο να τα ανασυγκροτήσει. Κατεβάζω το O&O Defrag το τρέχω OffLine αλλά δεν κατάφερνε να ανασυγκροτήσει τα αρχεία αυτά. Λύση βρήκα με το PerfectDisk.

Τώρα η απορία μου είναι γιατί μέχρι τώρα αυτά τα αρχεία δεν κατακερματιζόταν (και το κλασικό εργαλείο έκανε την δουλειά του και τώρα δεν μπορεί) και τώρα κατακερματίζονται συνέχεια, μήπως φταίει το μέγεθος τους που μεγάλωσε πολύ? ή κάτι άλλο, μπορώ να μειώσω το μέγεθος ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,Ανασυγκρότηση των boot files

Πατησε Start->Run και πληκτρολογησε την εντολή cmd

Ανοίγει η command line των Windows XP. Πληκτρολογησε την εντολή

defrag c: -b

και πατα Enter (όπου c το γράμμα του σκληρού δίσκου ή partition στο οποίο έχεις εγκαταστήσει τα Windows XP).

Η διαδικασία μπορεί να χρειαστεί λίγη ώρα. Επειδή δεν υπάρχει γραφικό interface (και συνεπώς κουμπί ακύρωσης) αν θέλεις να τη σταματήσης, πατα Ctrl+C

και πατα ξανα Enter (όπου c το γράμμα του σκληρού δίσκου ή partition στο οποίο έχεις εγκαταστήσει τα Windows XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...