Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 controller στο PC


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το πας σε αλυσίδα, που δεν ξέρω και αν τα φτιάχνουν σίγουρα, θα σε γδύσουν οπότε καλύτερα καινούργιο μοχλό. Εκτός και αν έχεις κανά γνωστό να το κοιτάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αγορασα απο ενα παλικαρι εδω στο insomnia ενα ενσυρματο χειριστηριο xbox 360 το οποιο θελω να χρησιμοποιησω στο pc μου. Το χειριστηριο ειχε φαγωμενο το καλωδιο σε ενα σημειο και ο τυπος το ειχε τυλιξει με ταινια. Μου ειπε πως το δοκιμασε πριν μου το δωσει και οτι λειτουργουσε κανονικα. Εγω το εβαλα στο pc μου που εχει Windows 10 και μετα απο 10 δευτερα ξεδυνδεθηκε απο μονο του, αλλαζω θυρα usb και αναβουν για ενα δευτερο το πανω αριστερο φωτακι και το κατω δεξια του κυκλου, μετα σβηνουν αμεσως και ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει καν την συσκευη (σαν να μην το εχω συνδεσει). Μετα απο πολλες ξεσυνδεσεις, το χειριστηριο λειτουργουσε, αναβοσβηναν συνεχεια το 4 λαμπακια του κυκλου αλλα λειτουργουσε κανονικα, επαιξα μιση ωρα και μετα παλι ξεσυνδεθηκε, δεν το ξεσυνδεσα και το αφησα οπως ηταν για καμποσες ωρες με ανοιχτο το pc αλλα δεν ξανασυνδεθηκε απο μονο του. Επειτα ξαναδοκιμασα για πολλοστη φορα αλλες θυρες αλλα το ιδιο αποτελεσμα, το πανω αριστερα και το κατω δεξια αναβανε για ενα δευτερο και μετα εσβηναν.. Πραγματικα εχω απελπιστει, ολη μερα ασχολουμαι με κατι που θα πρεπε να συνδεεται κατευθειαν στο αψε σβησε με τα windows... Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος χειριστηρίου xbox 360 για windows. Έχω την εξής απορία/πρόβλημα που με τρώει εδώ και πολλά χρόνια ρε παιδιά. Σε κάποια παιχνίδια που εγκαθιστώ στα windows, τα ίδια αυτά παιχίδια ορίζουν αυτόματα πως η κίνηση του παίχτη θα γίνεται με τη ροδέλα και όχι με τον σταυρό. Και αυτό δυστυχώς σε κάποια από αυτά τα παιχνίδια δεν μπορεί να αλλάξει μέσα από τα settings του παιχνιδιού.  Ένα απλό πράγμα ζητάω εδώ και τόσα χρόνια, η κίνηση του παίχτη μου σε όσα παιχνίδια κι αν παίζω να γίνεται με τον σταυρό και όχι με τη ροδέλα. Παλιότερα είχα ανακαλύψει κάποια προγραμματάκια που έκαναν remapping τα κουμπιά, αλλά ήταν μεγάλη ταλαιπωρία για μένα να δημιουργώ συνεχώς profiles κουμπιών για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Εγώ απλώς ήθελα να κινώ τον παίχτη με τον σταυρό και αναγκαζόμουν να ρυθμίζω όλα τα κουμιά. Επίσης κάποια από αυτά τα προγραμματάκια δεν αποδείχτηκαν και πολύ αξιόπιστα. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα μου προτείνατε ως πιο έμπειροι; Ένας φίλος μου έχει ένα φθηνό χειριστήριο και το χειριστήριό του ορίζει αυτόματα την κίνηση του παίχτη του με τον σταυρό, ενώ υπάρχει και ροδέλα στο χειριστήριό του. Κι εγώ που έχω καλύτερο χειριστήριο έχω εδώ και χρόνια αυτό το θέμα :( .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες μια ερωτησουλα να κανω κι οποιος μπορει ας μου πει:

Εχω ενα xbox360 wireless controller πρωτης γενιας κι επειδη δε θελω να το σκοτωσω ελεγα μηπως μπορω να το δουλεψω σε android tv box εχετε καμια ιδεα πως μπορει να γινει ?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χειριστήριο xbox 360 δεν μπορεί να συνδεθεί στο pc

Παιδια καλησπέρα.

Έχω ένα ασύρματο χειριστήριο από xbox 360 και αυτόν εδώ τον αντάπτορα

https://www.skroutz.gr/s/5229260/XBOX-360-Wireless-Adapter-for-Windows-White.html

Ενώ εδώ και 4 χρόνια λειτουργούσε μια χαρά στο pc(win 10) ξαφνικά σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί. Βασικά ανοίγω το χειριστήριο και περιστρεφεται ο πράσινος κύκλος χωρίς να μπορεί να συνδεθεί, βεβαία την συσκευή δεν μου την εμφανίζει ούτε στο device manager. Οι usb του pc δουλεύουν μια χαρά.

Λέτε να πέθανε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Μηπως χαλασε? 

Δοκιμασες αλλη θυρα usb? 

Το δοκίμασα σε όλες τις θύρες αλλά τίποτα. Οι θύρες είναι μια χαρά όλα τα άλλα τα αναγνωρίζουν.

Τί επιλογές έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ο κυκλος στο χειριστηριο γυρναει πατα το κουμπι στον ανταπτορα. Αν δεν κανει τιποτα και αν δεν αναβει το φωτακι τοτε συμβαινει ενα απο τα παρακατω δυο.

Ή πεθανε ο ανταπτορας ή δεν τον αναγνωριζουν τα windows.

Αν πεθανε ο ανταπτορας θα πρεπει να αγορασεις καινουριο.

Πριν απο αυτο πηγαινε στο device manager (δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο start -> device manager) και δες αν στα network adapters ή καπου αλλου στο εμφανιζει σαν ονομασια ή κατι αλλο με τριγωνακι με θαυμαστικο οτι υπαρχει προβλημα. Αν το βλεπει τοτε μπορεις να κανεις manually install τον driver για τον adapter και να παιξει.

Manually εννοω οτι θα του πεις στο hardware που βρισκει με το τριγωνακι με το θαυμαστικο να κανεις update driver και να πας στην επιλογη οτι θες να διαλεξεις απο την λιστα μονος σου. Κατω κατω στην λιστα ειναι το xbox peripherals και απο εκει το 360 adapter. Μετα θα το διαβαζει κανονικα και θα παιξει.

Αν δεν βλεπεις πουθενα στο device manager καποιο hardware με τριγωνακι με θαυμαστικο και ακομα και αν δεν το βλεπεις, αν πας πανω στην επιλογη actions -> add legacy hardware -> search from list -> xbox peripherals -> και μετα δεν σου δειχνει το 360 adapter, δηλαδη αν τα windows δεν το βλεπουν πουθενα ακομα και αν κανεις scan (actions -> scan for hardware changes) ενω το εχεις συνδεδεμενο στην θυρα usb τοτε σημαινει οτι εχει πεθανει ο ανταπτορας και θελεις καινουριο.

ανταπτορα μονο, το χειριστηριο δουλευει μια χαρα.

Επεξ/σία από KraLL
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KraLL είπε

Οταν ο κυκλος στο χειριστηριο γυρναει πατα το κουμπι στον ανταπτορα. Αν δεν κανει τιποτα και αν δεν αναβει το φωτακι τοτε συμβαινει ενα απο τα παρακατω δυο.

Ή πεθανε ο ανταπτορας ή δεν τον αναγνωριζουν τα windows.

Αν πεθανε ο ανταπτορας θα πρεπει να αγορασεις καινουριο.

Πριν απο αυτο πηγαινε στο device manager (δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο start -> device manager) και δες αν στα network adapters ή καπου αλλου στο εμφανιζει σαν ονομασια ή κατι αλλο με τριγωνακι με θαυμαστικο οτι υπαρχει προβλημα. Αν το βλεπει τοτε μπορεις να κανεις manually install τον driver για τον adapter και να παιξει.

Manually εννοω οτι θα του πεις στο hardware που βρισκει με το τριγωνακι με το θαυμαστικο να κανεις update driver και να πας στην επιλογη οτι θες να διαλεξεις απο την λιστα μονος σου. Κατω κατω στην λιστα ειναι το xbox peripherals και απο εκει το 360 adapter. Μετα θα το διαβαζει κανονικα και θα παιξει.

Αν δεν βλεπεις πουθενα στο device manager καποιο hardware με τριγωνακι με θαυμαστικο και ακομα και αν δεν το βλεπεις, αν πας πανω στην επιλογη actions -> add legacy hardware -> search from list -> xbox peripherals -> και μετα δεν σου δειχνει το 360 adapter, δηλαδη αν τα windows δεν το βλεπουν πουθενα ακομα και αν κανεις scan (actions -> scan for hardware changes) ενω το εχεις συνδεδεμενο στην θυρα usb τοτε σημαινει οτι εχει πεθανει ο ανταπτορας και θελεις καινουριο.

ανταπτορα μονο, το χειριστηριο δουλευει μια χαρα.

Τα δοκίμασα όλα όσα μου λες (και σ ευχαριστώ γιατί ήσουν πολύ κατατοπιστικος) αλλά δυστυχώς πουθενά αντάπτορας. Οπότε πάει για κάδο σκουπιδιών.

Εκτός από αυτό

https://www.skroutz.gr/s/5229260/XBOX-360-Wireless-Adapter-for-Windows-White.html

Έχει βγει τίποτα άλλο που να μπορώ να πάρω(για χειριστήριο 360)

Η πάω καρφί για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gkar206 είπε

Τα δοκίμασα όλα όσα μου λες (και σ ευχαριστώ γιατί ήσουν πολύ κατατοπιστικος) αλλά δυστυχώς πουθενά αντάπτορας. Οπότε πάει για κάδο σκουπιδιών.

Εκτός από αυτό

https://www.skroutz.gr/s/5229260/XBOX-360-Wireless-Adapter-for-Windows-White.html

Έχει βγει τίποτα άλλο που να μπορώ να πάρω(για χειριστήριο 360)

Η πάω καρφί για αυτό?

Ναι αυτο ειναι μια χαρα, δεν υπαρχει μεγαλη ποκιλια απο ανταπτορες (σχεδον καθολου) σε τιμη ή ποιοτητα. Παρε αυτο που μπορεις να βρεις πιο αμεσα, καπου απο Ελλαδα, μην περιμενεις 1+ μηνα πχ απο ebay ή καπου αλλου για να γλυτωσεις ~4 ευρω, τουλαχιστον αυτο θα κανα εγω, εσυ κανε οτι πιστευεις καλυτερο.

Καλη συνεχεια!

Επεξ/σία από KraLL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...