Προς το περιεχόμενο

Αεροπλανα κατηγοριες οικονομικης θεσης


meganium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται και οσοι γνωριζεται ποιες ειναι οι διαφορες στις παρακατω κατηγοριες οικονομικης θεσης

Συγκεκριμενα θα ηθελα να μαθω τις διαφορες μεταξυ των:

Economy Basic Light

Economy Basic

Economy Flex.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτές οι κατηγορίες δεν νομίζω να είναι standard για όλες τις εταιρείες.

 

Τα δικαιώματα, οι υποχρεώσεις αλλά και οι ονομασίες των κατηγοριών "παίζουν" ανάλογα την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Paredwse η κάθε εταιρία βαφτίζει τα πακέτα τις όπως γουστάρει.

Συνήθως το Economy Basic αναφέρεται στον φθηνότερο ναύλο (πίσω με τα κοτόπουλα δηλαδή). Το Economy Flex είναι καλύτερο απο το Basic. Δηλαδή στην τιμή περιλαμβάνεται φαγητό, ίσως κάποιες ευκολίες στο check - in, με περισσότερο χώρο για τα πόδια, περισσότερο βάρος στις αποσκευές, δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας του εισητηρίου και τέτοια.

To basic light δεν το έχω ακουστά αλλά με φοβίζει στο άκουσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

To basic light δεν το έχω ακουστά αλλά με φοβίζει στο άκουσμα..

 

Αν έχει χώρο είσαι στην τουαλέτα. Aν δεν έχει χώρο, είσαι στα φτερά. :lol:

 

Συνήθως τα flex και τα advanced flex και τα super extra flex, εκτός από τα "προτερήματα" που αναφέρει ο panagos, έχουν να κάνουν και με τη δυνατότητα να αλλάξεις την ημέρα αναχώρησης ή επιστροφής (υποθέτω ότι το flex βγαίνει από το flexibility).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μερικές πληροφορίες για το Economy Flex, όπως περιγράφονται από την SAS εδώ.

 

Φαντάζομαι ότι ο γούγλης μπορεί να εντοπίσει και άλλα στοιχεία...

 

Φυσικά, αυτά ισχύουν για τη συγκεκριμένη εταιρία, δεν ξέρω αν όλες ορίζουν το Economy Flex με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θέσεις Economy ότι ονομασία και να έχουν παραπέρα, είναι πάντα στην καμπίνα economy. Δεν έχει να κάνει με το αν κάθεσαι μπρος πίσω αριστερά δεξιά, κοντά στην τουαλέτα, κοντά στην αεροσυνοδο κλπ.

 

Τα επιπλέον (Flex και κουραφέξαλα) έχουν να κάνουν με τους περιορισμούς και την τιμή. Π.χ. για το αν μπορείς να αλλάξεις/ακυρώσεις το εισητήριο και πότε, τι penalty θα πληρώσεις, αν πρέπει να αγοράσεις το εισητήριο μέχρι κάποια ορισμένη ημερομηνία, περιορισμένο αριθμό εισητηρίων που πωλούνται σε αυτήν την τιμή, μίλια για frequent flyers. κλπ.

 

Η κάθε εταιρεία τα βαφτίζει όπως θέλει, οπότε θα πρέπει οπωσδήποτε να δεις τους κανονισμούς της κάθε ταρίφας.

 

Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλα είδη, Business, First με τα αντίστοιχα προτερήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιλαω για την Lufthansa. Απ' οτι μου ειπαν το Basic με το Basic Light δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα. Απλα δεν μπορεις να κανεις σε κανενα απο τα δυο ακυρωση πτησης ή αλλαγη ημερομηνιας. Στο flex αυτη ειναι η διαφορα οτι μπορεις να κανεις αλλαγη αμα θες, αλλα εχει πολυ πιο ακριβα εισητηρια. Το Basic (σκετο) ειναι η γνωστη σε ολους μας οικονομικη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκετίστικες Βλακείες είναι όλα αυτά. Δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Εδώ κοντεύει να γίνει το ίδιο η business με την economy και έχουν μόνο μια μικρή διαφορά στο service. Επίσης οι τιμές μεταβάλλονται τόσο απότομα που την μία μέρα μπορείς να βρείς economy στην τιμή που είχε η business την προηγούμενη μέρα. Παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στο πόσο θα πληρώσεις ποια είναι η περίοδος που ταξιδεύεις και πόσο έγκαιρα θα κλείσεις παρά το που θα κάτσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα. Οριστε και η επισιμη απαντηση της εταιρειας.

 

Dear Mr. ....

Τhank you for your email. A flexible ticket is rebookable any time and free of charge and also fully refundable.An economy basic ticket is not refundable (only fees and taxes will be refunded in case of cancellation) and rebooking is only possible before departure and against a certain fee. A ticket in economy basic light also has to remain in the same booking class in case of rebooking.

Yours Sincerely

Lufthansa Internet Service Center

Karina Kowoll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κοντεύει να γίνει το ίδιο η business με την economy και έχουν μόνο μια μικρή διαφορά στο service.

Ε.. όχι και έτσι. Στις περισσότερες economy είναι όλοι στριμωγμένοι σαν τα ποντίκια και πιο μπροστά στις business τεντώνονται για να ξεπιαστούν και έχουν άλλο τόσο.. Άσε τα καθίσματα - πολυθρόνες που έχουν.

Επίσης οι τιμές μεταβάλλονται τόσο απότομα που την μία μέρα μπορείς να βρείς economy στην τιμή που είχε η business την προηγούμενη μέρα

Αυτό, χωρίς να μπορώ να αποκλείσω το αν έχει γίνει ή όχι, όσο είμαι travel agent δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Όσον αφορά την Lufthansa τελευταία προσωπικά έχω μείνει απογοητευμένος. Όχι επειδή το service τους έχει χειροτερέψει αλλά επειδή έχει μείνει ίδιο ενώ ο ανταγωνισμός προοδεύει και προσφέρει βελτιωμένες υπηρεσίες. Αυτή είναι η νέα τακτική των εταιριών. Δεν μπορούν να μειώσουν την τιμή του εισητηρίου (ειδικά με τις τιμές του πετρελαίου) οπότε διατηρούν τις τιμές τους και διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...