Προς το περιεχόμενο

Forthnet 2play με Linksys WAG354G


gvarel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεις να κανεις και με το neo.δεν εχει σημασια αμα ειναι απο αρχεσ 2005..6,88 μεgabyte den ginetai.o explorer metraei se mbyte oxi megabit.κανε ενα ρεσταρτ τον ρουτερ και δοκιμασε να ξαναμπεις μεσα.επισης μην βαλεις proxy αλλιως δεν 8α μπει στον ρουτερ μεσα.στην χειροτερη restore defaults και μετα να μπεις μεσα να δουμε ποσο κλειδωνεις.αλλα παιρνα το νεο firmware.εχω και καποια official εγω αμα 8ες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εβαλα το νεο firmware έκανα και reset το modem και εντάξει το βλέπω. Tο firmware που έχει πλέον είναι 1.01.11,30 Apr 2007.

Η ταχύτητα είναι 7,88 ΜΒ/sec και ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Τώρα πλέον έιναι adsl +2 ; γιατί δεν έβαλα το siemens καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο status εχει τα παρακατω

 

DSL Status: Up

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: INTERLEAVED

Downstream Rate: 6628 Kbps

Upstream Rate: 1021 Kbps

Downstream Margin: 7 db

Upstream Margin: 9 db

Downstream Line Attenuation: 46

Upstream Line Attenuation: 26

Downstream Transmit Power: 0

Upstream Transmit Power: 0

 

 

PVC Connection

 

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA

Multiplexing: VC

QoS: UBR

PCR Rate: 0

SCR Rate: 0

Autodetect: Disable

VPI: 8

VCI: 35

Enable: Yes

PVC Status: Applied

Στο setup γραφει

DSL Modulation: Multimode

 

Ειμαι ενταξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους που απαντησαν στην ερώτηση μου.Απλα η δουλειά δεν μου επέτρεψε να τις δω νωρίτερα.O poulinos πρέπει να ανακηρυχθεί επίτιμος πρόεδρος αυτόυ του forum.Eγώ έκανα update το older annexa επειδή router μου είναι από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν το πήρα αρχές 2005 έκανα καλά με το older; Μετα το update ενώ έχω internet με ταχυτητα download δοκίμασα να κατεβασω από τι site amd ati radeon Και κατεβαζε με 6,88 Μb είναι καλά ; Αλλα όμως όταν βάζω 192.168.1.1 δεν μου εμφανίζει πλέον τον router. Εκανα κάτι λάθος ;

 

Συμφωνώ απόλυτα. Μας έχει σώσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSL Status: Up

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: INTERLEAVED

Downstream Rate: 6870 Kbps

Upstream Rate: 1021 Kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 8 db

Downstream Line Attenuation: 46

Upstream Line Attenuation: 26

Downstream Transmit Power: 0

Upstream Transmit Power: 0

 

 

PVC Connection

 

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE

Multiplexing: VC

QoS: UBR

PCR Rate: 0

SCR Rate: 0

Autodetect: Disable

VPI: 8

VCI: 35

Enable: Yes

PVC Status: Applied -- OK

 

dslmodulationL: multimode

Αυτό μου είπες να κάνω;

Διαφορά μαλλον δεν υπήρξε;

Μήπως να συνδεσω το siemens μόνο του για να δω που θα κλειδώσει και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εγω κατι άλλο. Βρήκα την ασύρματη κάρτα δικτύου και την έβαλα στο λαπτοπ, οπότε μπορώ και ασύρματα να μπαίνω στο ιντερνετ.

 

Το πρόβλημα είναι, οτι δεν βλέπω τον σταθερο ΗΥ που είναι στο δίκτυο. πρέπει να κάνω άλλες ρυθμίσεις? έχω βάλει , αν δείτε και πιο πίσω, το σιεμενς και μετα ασυρματο το wag354g σαν ρουτερ, με αυτοματη IP.

το λαπτοπ και το ΗΥ είναι στο ιδιο workgroup.

 

Τι πρεπει να κάνω ώστε όταν ενεργοποιώ το ασύρματο, εκτός απο ιντερνετ να βλέπω και τον σταθερό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα τα βαζεις ιδιο workgroup προσεχεις με τα firewall κανεις share τους δισκους και εισαι ετοιμος.απο την αλλη εχω δει οτι καμια φορα το δικτυο οταν το ενα pc ειναι ασυρματο δεν παιζει ενω με καλωδιο παιζει.δεν ξερω το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα τα βαζεις ιδιο workgroup προσεχεις με τα firewall κανεις share τους δισκους και εισαι ετοιμος.απο την αλλη εχω δει οτι καμια φορα το δικτυο οταν το ενα pc ειναι ασυρματο δεν παιζει ενω με καλωδιο παιζει.δεν ξερω το γιατι.

 

το ιδιο workgroup έχουν και βλέπονται όταν είναι ενσυρματα, και οι 2 μεταξύ τους και βγαίνουν στο ιντερνετ.

 

μήπως πρέπει να βάλω όνομα SSID ίδιο με το όνομα του workgroup? προφανώς το ρουτερ το βλέπει αφού βλέπω ιντερνετ ασύρματα. τον άλλο υπολογιστή όμως?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντα πρώτος. Εύγε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ssid ειναι ξεκαρφωτο.δεν χριαζεται να ειναι το ιδιο.τωρα ενω με καλωδιο τους βλεπεις και με wireless δεν μπορεις δεν ξερω να σου πω.αλλα το ssid δεν ειναι προβλημα οτε χριαζεται να ειναι ιδιο.εφοσον και τα 2 pc βλεπουν νετ και δικτυο με καλωδιο και βλεπουν νετ ασυρματα 8α πρεπε να βλεπονται.ισως καποια βλακεια τον windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι και εγώ. έχω το wag354g annex b(isdn) και χρειάζομαι όπως και δηποτε να έχω ρουτερ και έτσι το siemens με την μια ethernet του, δεν μου κάνει. μπορώ από το siemens να δίνω ιντερνετ στο linksys και ύστερα αυτό να το μοιράζει; ποια ρύθμιση πρέπει να πειράξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι και εγώ. έχω το wag354g annex b(isdn) και χρειάζομαι όπως και δηποτε να έχω ρουτερ και έτσι το siemens με την μια ethernet του, δεν μου κάνει. μπορώ από το siemens να δίνω ιντερνετ στο linksys και ύστερα αυτό να το μοιράζει; ποια ρύθμιση πρέπει να πειράξω;

 

 

siemens 192.168.1.1 linksys 192.168.1.2 και ο dhcp κλειστος.βαζεισ το καλωδιο δικτυου απο το σιεμενσ στο λινκσυς σε μια ethernet και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

so simple.. thanks και είχα αγχωθεί μπας και χρειαζόμουν νέο modem... να ρωτήσω και το άλλο. σε αυτή την συνδεσμολογία, οι ρυθμίσεις για QoS και dyndns είναι άχρηστες στο linksys? όλα πρέπει να ρυθμιστούν στο siemens ή όποιο άλλο μόντεμ χρησιμοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...