Προς το περιεχόμενο

αλαμπουρνέζικοι υπότιτλοι


Jaymz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Πρόσφατα έγραψα σε dvd μια ταινία για να την δω στο stand alone dvd player μου. Απλά έβαλα σε ένα dvd το .avi και το .srt. To DVD έπαιξε, οι υπότιτλοι εμφανίστηκαν - στα αλαμπουρνέζικα ώμος.

 

Γίνεται να διορθωθεί αυτό? Και αν όχι ποίον οδηγό πρέπει να ακολουήσω για να γράφω ταινίες μαζί με υπότιτλους. Δε θα ήθελα να κολάω τους subs πάνω στο video. Προτιμώ να τους επιλέγω.

 

Ήλπιζα πάντως το πρόβλημα να λυθεί απλά, δηλ. το DVD player μου να παίξει τους υπότιτλους φυσιολογικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά, έφτιαξες ένα data dvd με τα αρχεία avi και srt, σωστά;. Αν ναι , προφανώς το dvd player σου δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους κατά την αναπαραγωγή avi αρχείων. Η λύση είναι να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στο avi, είτε με reencoding (με το virtualdub πχ, δες εδώ), είτε χωρίς (πχ με το avisub, με το οποίο νομίζω πως μπορείς να επιλέξεις και να αποεπιλέξεις τους υπότιτλους, αρκεί να το υποστιρίζει το player σου, δες εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά, έφτιαξες ένα data dvd με τα αρχεία avi και srt, σωστά;. Αν ναι , προφανώς το dvd player σου δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους κατά την αναπαραγωγή avi αρχείων. Η λύση είναι να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στο avi, είτε με re encoding (με το virtualdub πχ, δες εδώ), είτε χωρίς (πχ με το avisub, με το οποίο νομίζω πως μπορείς να επιλέξεις και να αποεπιλέξεις τους υπότιτλους, αρκεί να το υποστηρίζει το player σου, δες εδώ).

 

Θα προσπαθήσω. Αν και μου φαίνεται περίεργο, αφού το DVD, έχει παίξει Ελληνικουw υπότιτλους από Κανονική ταινία. =/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου φαίνεται περίεργο, αφου το DVD, εχει παίξει Ελληνικουσ υπότιτλους από Κανονική ταινία. =/

 

Δεν είναι καθόλου περίεργο. Οι υπότιτλοι των DVDs είναι σε μορφή εικόνας και αποτελούν μέρος του DVD-Video specification. Για να παίξει ένα DVD player υποτίτλους σε μορφή κειμένου, πρέπει να διαθέτει ελληνική γραμματοσειρά και κατάλληλη υποστήριξη από το firmware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου περίεργο. Οι υπότιτλοι των DVDs είναι σε μορφή εικόνας και αποτελούν μέρος του DVD-Video specification. Για να παίξει ένα DVD player υποτίτλους σε μορφή κειμένου, πρέπει να διαθέτει ελληνική γραμματοσειρά και κατάλληλη υποστήριξη από το firmware...

 

Χμμ, καταλαβαίνω, ευχαριστώ και τους δύο σας. Αφού δεν φαίνεται να γίνει να υποστηρίξει Ελληνικούς υπότιτλους, θα ακολουθήσω τη συμβουλή του leftermann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δοκίμασε την ώρα που σου παίζει τους υπότιτλους στα κινέζικα να πατήσεις το κουμπί του επόμενου υπότιτλου,ίσως να στους βγάλει σωστούς μετά από ένα-δυο πατήματα.Εμένα μόνο έτσι τους εμφανίζει σωστά το sony dvd player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δοκίμασε την ώρα που σου παίζει τους υπότιτλους στα κινέζικα να πατήσεις το κουμπί του επόμενου υπότιτλου,ίσως να στους βγάλει σωστούς μετά από ένα-δυο πατήματα.Εμένα μόνο έτσι τους εμφανίζει σωστά το sony dvd player.

 

Με βλέπω να καίω τζάμπα μερικά δισκάκια. ):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dvd σου έχει κουμπί στο τηλεχειριστήριο για υπότιτλους;

εάν ναί δοκίμασε να το πατάς (επανειλημμένα) όταν παίζει αρχεία avi μήπως και βρεις τους Ελληνικούς υπότιτλους (εάν τους υποστηρίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,μην κάψεις κανένα,βάλε αυτό το dvd που λες ότι έχεις γράψει και δοκίμασε.Αν παίξει σε αυτό θα παίξει σε όλα.

(Αυτό ακριβώς που λέει ο tazio)

 

Όντως βρήκα ένα που είχα κάψει ήδη. Τζίφος. D:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως βρήκα ένα που είχα κάψει ήδη. Τζίφος. D:

 

Και ούτε το Avisub δούλεψε, μάλλον επειδή το DVD μας δεν υποστηρίζει το divx6. Τέλος πάντων, θα κολήσω τους υπότιτλους και μάλλον θα 'μαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως , για ενσωμάτωση υποτίτλων σε .avi , χρησιμοποιώ το VobSub , που στο Setup της εγκατάστασης μου έβαλε και ένα άλλο προγραμματάκι , το Mux , στο οποίο βάζεις το .avi , βάζεις και το .srt και μετά τα κάνει 1. Good Luck ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για σας παιδιά!΄Εχω κατεβάσει απο Bit torrent να δω jesus of the nazareth στο BSplayer, η ταινία είναι 16GΒ μέγεθος, και οι υπότιτλοι είναι vts ψάχνω να βρω βρίσκω αλλά δεν είναι συγχρονισμένη με την ταινία.Μήπως γνωρίζει κάποιος από που θα κατεβάσω τους σωστούς υπότιτλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...