Προς το περιεχόμενο

Αγορές παιχνιδιών από ebay...


vassilis_pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή οι αγορές games στην Ελλάδα τσούζουν :) , τα video clubs έχουν μόνο playstation και αν, και επειδή με τους θείους ποτέ δε τα πήγαινα πολύ καλά έχω αρχίσει τελευταία να ζαχαρώνω το ebay. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω υπάρχει εμπειρία σχετικά με το άθλημα και ποιες οι εντυπώσεις σας? Σε τι τιμές συνήθως αγοράζετε και τα μεταφορικά πόσο περίπου παίζουν? Τέλος ποιο ebay είναι προτιμότερο δεδομένου ότι τα αγγλικά είναι μια γνωστή γλώσσα ενώ οι ... υπόλοιπες ευρωπαικές όχι και τόσο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φυσικά και θα αγοράζεις όλα τα παιχνίδια από το Ebay,να ελέγχεις και το αγγλικό αλλά και το αμερικάνικο καθώς μπορείς να βρείς διαφορετικές τιμές σε αρκετά παιχνίδια.

Εγώ αγόρασα το Genji 23E με τα έξοδα αποστολής πληρωμένα καινούριο σφραγισμένο από το αμερικάνικο.Ακόμα βρήκα το Uncharted 41E με τα έξοδα πληρωμένα από το αγγλικό και 42Ε στο αμερικάνικο αλλά δεν το πήρα γιατί διάβασα ότι το τερματίζεις σε μια ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις δύο πολύ σημαντικούς παράγοντες.

1ον Αν αγοράζεις απο το Αμερικάνικο ebay, θα πρέπει να δεις αν το παιχνίδι που θες παίζει στην κονσόλα σου, μιας και δεν δουλεύουν ολα τα αμερικάνικα στις pal κονσόλες μας. Συνήθως οι πωλητές λένε για ποιο region είναι.

2ον Θα πρέπει να υπολογίζεις πόσα θα πληρώσεις για μεταφορικά. Μπορεί δηλαδή να σου φανεί κάποιο παιχνίδι πολύ φτηνό , αλλά άμα έχει μεταφορικά περισσότερα από το bid που έβαλες τότε την πάτησες. Επίσης, μπορεί ο πωλητής να μην στέλνει Ελλάδα, γι'αυτό καλό είναι να τον ρωτάς πριν κάνεις bid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη, πρέπει να προσέξεις γιατί από Αμερική έχεις και την πιθανότητα του τελωνείου οπότε πρέπει να ενημερώνεις τον προμηθευτή να σου βάζει ψεύτικη απόδειξη με πολύ χαμηλή τιμή, ώστε να μην σε πιάνει το τελωνείο (πχ 10 παιχνίδια 25 δολλάρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τελωνείο περνάνε μόνο οι ηλεκτρονικές συσκευές απ όσο γνωρίζω(δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά :P),αν πάντως ο αποστολέας γράψει επάνω στο δέμα τη λέξη GIFT δεν περνάει απο τελωνείο αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα,όταν γράψεις gift δεν μπορείς να βάλεις insurance(ασφάλεια) κι έτσι αν χαθεί το δέμα παίρνεις τον πούλο.Προσωπικά δεν έχω αγοράσει τίποτα με insurance(κοστίζει 1.50Ε~3Ε) εκτός από ακριβά πράγματα και δεν έχει χαθεί κανένα δέμα(χτύπα ξύλο :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα περνάνε τελωνείο ρούχα παιχνίδια CD DVD και οτιδήποτε έχει αξία μεγαλύτερη από 30-40 ευρώ...

 

Εγώ την πάτησα με κάτι ειδικά ρυθμιστικά κατσαβίδια, είχα πάρει τρεις κασετίνες και έκαναν 190 ? και βγήκε εκτελωνισμός 50 ? αλλά έπρεπε να πληρώσω και τον εκτελωνιστή και διάφορα άλλα και το τελικό σύνολο βγήκε 140 ? παραπάνω.

 

Ζαλίστηκα αλλά έμαθα. Γιαυτό τα λέω για να μην την πάθει κι άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει ποτέ κανείς σας από το Γερμανικό ebay? Σκέφτομαι να πάρω μια χρεωστική κάρτα και να ανοίξω εκεί λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει 100 φορες ρε παιδια. Μπειτε και σε κανα σαιτ της κυβερνησης, διαβαστε τους νομους και μην πετατε μονο τις εμπειρικες γνωμες σας.

Τελωνειο ΕΚΤΟΣ χωρων ΕΕ περναει οτιδηποτε εχει τελικη αξια μεγαλυτερη των 100Ε.-

 

Μου ηρθε ρομποτεκ αξιας 78 δολλαριων (do the math για ευρω) απο USPS και δεν πληρωσα τπτ.

Μου ηρθαν ρουχα abercrombie αξιας 350$ και τραβαγα τα μαλλια μου με τους τελωνειακους.

 

Το εψαξα λοιπον και το οριο ειναι 100Ε.

 

Τωρα στο θεμα ebay.Δαγκωτο. Ουτε 1 δραχμη στους ελληνες αρχιλησταρχους! Δλδ αν μπορει ο χ, y seller να πουλαει το βιοσοκ λιμιτεντ 43Ε (εστω και απο wholeselling) δεν μπορει να κανει το ιδιο και το πλαισιο.Αλλα οχι,79Ε σου λεει κυριος.

 

Ψωνισε αφοβα φιλτατε.Πληρωνε οσο μπορεις μεσω paypal.130 δημοπρασιες και σημερα ειμαι, 2 φορες ειχα προβλημα, την με γλιτωσε το paypal την αλλη εχασα αλλα εμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θελω να παρω απο ebay μιας και 70 δεν δινω εδω, αλλα ολα ειναι Format: NTSC (US, Canada). και φανταζομαι δεν θα παιζει στα δικα μας.

και κατι αλλο, απο ψωνιζετε? ξερετε καποιον εγγυρο πωλητη στο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει 100 φορες ρε παιδια. Μπειτε και σε κανα σαιτ της κυβερνησης, διαβαστε τους νομους και μην πετατε μονο τις εμπειρικες γνωμες σας.

Τελωνειο ΕΚΤΟΣ χωρων ΕΕ περναει οτιδηποτε εχει τελικη αξια μεγαλυτερη των 100Ε.-

 

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λες, εγω προχθες παρελαβα σκληρο με 170+ ευρω κοστος και δεν πληρωσα μια.Το θεμα ειναι αν στελνεται με απλη μεταφορικη υπηρεσια, τυπου ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λες, εγω προχθες παρελαβα σκληρο με 170+ ευρω κοστος και δεν πληρωσα μια.Το θεμα ειναι αν στελνεται με απλη μεταφορικη υπηρεσια, τυπου ΕΛΤΑ.

 

 

 

xmmmmm....για πες κατανα,τι ειδους αποστολη ειχες?Ηταν απο εταιρια κουριερ?εγγραε πανω τα κλασσικα, δωρο και τετοια?Πως τους ξεφυγε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιταξε, οτι εχω αγορασει απο US και αναγραφει πανω USPS(United States Posting Service), δλδ με απλη μεταφορικη και διαρκεια μεταφορας περιπου 2 βδομαδες, δεν εχει παει ποτε τελωνειο.

 

Αντιθετα, οταν ειχα παραγγειλει παλι απο Αμερικη, ενα ανταλλακτικο αυτοκινητου με κοστος 85 ευρω και που εσταλει μεσω Fedex, οχι μονο περασε τελωνειο, αλλα πληρωσα και +35 ευρω για τον εκτελωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται δειγματοληπτικά και πάντα παίζει ρόλο και η τύχη...

Άν είσαι τυχερός περνάει έτσι, κιαν σου κάτσει; Σου αλλάζει την ζωή!!! χα χα χα...

 

Η μόνη λύση είναι να γράφουν πολύ χαμηλή αξία στην απόδειξη... 10-15 ευρώ...

 

Ακόμη τα κούριερ έχουν δικούς τους εκτελωνιστές και όπως καταλαβαίνεται βγάζουν από τη διαδικασία... ενώ το απλό ταχυδρομείο είναι ... παγερά αδιάφορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...