Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για επιστροφη οθονης και DOA


u_n_f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρω καινουργια οθονη, πρωτη φορα lcd, μαλλον 22''

Εχω πανικοβληθει με το θεμα των καμενων pixel:confused:

Θελω τα φωτα σας σε 2 θεματα

 

-Η εγγυηση της samsung, lg και των αλλων εταιριων απ'οτι διαβασα καλυπτουν το DOA(Dead On Arrival), το θεμα ειναι αν το καμενο πιξελ την μερα αγορας της οθονης θεωρηται DOA?

 

-Υπαρχει δυνατοτητα επιστροφης της οθονης στο καταστημα που αγοραστηκε μεσα στα πλαισια της "πολιτικης επιστροφης λογο μη ικανοποιησης/μη ελλατωματικων προιοντων"

Ενδιαφερομαι για τα μεγαλα καταστηματα πλαισιο, e-shop κτλ

Ποιο εχει την καλυτερη(=ποιο ευκολη) πολιτικη επιστροφης κατα την δικη σας αποψη/εμπειρια?

http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

http://www.plaisio.gr/CorporateTerms.aspx?show=Terms παραγραφος 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου DOA δεν θεωρειται το 1 καμμενο pixel στις 22" πρεπει να δεις τι εγγυηση δινει ακριβως καθε εταιρια παραγωγης. Προσωπικα εχω επιστρεψει με επιτυχια προιον στο e-shop, ηταν ups το οποιο δεν ειχα χρησιμοποιησει καθολου ομως, οπως επισης και ενα πολυμηχανημα που μου ηρθε DOA το πηγα πισω και μετα απο λιγο καιρο μου εδωσαν καινουριο.

 

Θα σε συμβουλευα πριν κανεις την αγορα σου να επισκεφτεις ενα καταστημα και να ρωτησεις τους πωλητες για αυτα που σε απασχολουν, γιατι αυτοι ειναι που θα σου αλλαξουν την οθονη και οχι εμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως είναι περισσότερο θέμα αντιπροσωπείας . Στο πλαίσιο όταν είχα ρωτήσει παλιότερα όχι μόνο μου είπαν το παραπάνω, αρνήθηκαν επίσης να με αφήσουν να ελέγξω την οθόνη πριν την αγοράσω. Η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση zero pixel πανω απο 19 ίντσες είναι η Eizo . Επίσης παλιότερα η philips εφόσων δήλωνες βλάβη σου άλλαζε το προιόν χωρίς καν να το ελέγξει ( ο πατέρας μου άλλαζε συνέχεια το κινητό του ωσπου να του στείλουν ένα με χρώμα που να του αρέσει :P ), δεν ξέρω όμως να σου πω αν ισχύει ακόμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα φανταστει οτι δεν εμπιπτει στο DOA ηθελα να το επιβαιβεβεωσω:-(

 

Οσο αναφορα το δευτερο ακουστε το σεναριο να καταλαβαιτε τι εννοω

 

Παραγγελνω π.χ.samsung 2232bw σημερα απο το e-shop/πλαισιο

Ερχεται σπιτι μεθαυριο

Ανοιγω προσεκτικα την συσκευασια την βαζω να δουλεψει και βλεπω το καμμενο πιξελ:shock:

Την συσκευαζω οπως ηταν και την παω πισω στο πλαισιο/e-shop και τους λεω δεν με ικανοποιησε το προιν θα το παρετε πισω?

 

Θα το παρουν πισω η θα με πουν....

 

συμφωνα με αυτα

http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

http://www.plaisio.gr/CorporateTerms.aspx?show=Terms παραγραφος 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλες πιθανοτητες θα εχεις αν δεν χρησιμοποιησεις τα καλωδια που θα εχει στη συσκευασια οποτε θα ναι κλειστα ολα τα σακουλακια. Παρτην πρωτα και μετα το ξανασυζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 καταστήματα που έχεις την δυνατότητα με 35-40? να αγοράσεις εγγύηση για καμμένα pixel σε κάποια monitor.Το hardshop και η Γραμμή.Μέσα στην εβδομάδα θα αγοράσω και εγώ το samsung 2232 και θα επιλέξω ένα απο τα 2 γιατί δεν είναι να πληρώνεις τα ωραία σου χρηματάκια για κάτι καινούργιο και ξαφνικά να βλέπεις καμμένο pixel και να θες να το πετάξεις απο το μπαλκόνι.Μου έχει τύχει πριν κάποια χρόνια να έχω πάρει sony 15' tft(απο τις πρώτες που είχαν βγεί) 550? και να έχω καμμένο pixel στο κέντρο και να μου λέει η sony όλα είναι οκ.Δεν την ξαναπατάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παρει απο eshop viewsonic 22"και οταν την ανοιξα ειχε 5 καμμενα!

Την εστειλα πισω αλλα δεν μου την αλλαξαν γιατι η αντιπροσωπεια καλυπτε πανω απο 12 πιχελ για 22"!!

Απο οτι καταλαβα μετα απο πολυ ψαξιμο σε Ι.Ν.Κ.Α. κτλ. δεν ειναι θεμα καταστηματος ειναι θεμα αντιπροσωπειας:mad:.!

Βοηθεια μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την 1η μου αγορα ον λαιν,μεσω του πλαισιου.

Παρασκευη πρωι συμπληρωσα τα στοιχεια μου,πηρα τηλεφωνο, κ Σαβατο μεσημερι παρελαβα απο κουριερ, στο κουτακι της την samsung 2232BW κ ολα μια χαρουλα, 0 καμενα πιξελακια:-D

Αν κ την βρηκα 30 ε απο αλλου μειον,προτιμησα ελληνικα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
LG forevah... 0 pixel warranty. Αλλαγή με currier και δεν σε ζαλίζει.

 

παραπληροφόρηση ftw...

αυτό ισχύει μέχρι 19 ίντσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια μην μπερδευεστε, δεν μιλαω για αντιπροσωπεια και εγγυηση

Μιλαω για πολιτικη επιστροφης μη ελατωματικου προιοντος στο καταστημα.

Απο την στιγμη που η ανπρωσοπεια το θεωρει μη ελλατωματικο το προιν με 1 καμενο πιξελ ετσι πρεπει να το θεωρουμε και εμεις και το καταστημα

 

Στην τελικη νομικα ειμαστε καλυμενοι(σιγουρα για ηλεκτρονικες αγορες) να επιστεφουμε το προιν εντος 14 ημερων απο την ημερα αγορας

 

Θεωριτικα λογο της μη φυσικης επαφης με το προιον σε ηλεκτονικες αγορες μπορεις να επιστρεψεις την οθονη και να πεις ηταν πολυ μεγαλη για το γραφειο μου δεν ειμαι ικανοποιημενος, παρτε την πισω και δωστε μου πιστωση τα λεφτα που εδωσα, χωρις να πεις τιποτα για καμενο πιξελ

 

το λενε και οι ιδιοι με καποιους ασαφεις ορους περι συσκευασιας

http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

http://www.plaisio.gr/CorporateTerms.aspx?show=Terms παραγραφος 9.

 

Απλα επειδη ειμαστε στο ελαδισταν θελω να ξερω αν εφαρμοζεται

 

Oι αμερικανοι σε καταστηματα τυπου best buy το λενε

14-day no-questions asked refund policy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε κανένα άλλο μαγαζί να δίνει με επιπλέον χρήματα εγγύηση για καμμένα pixel εκτός Γραμμής και Hardshop γιατί κανένα απο τα 2 δεν έχει διαθέσιμη την 2232?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παρει απο eshop viewsonic 22"και οταν την ανοιξα ειχε 5 καμμενα!

Την εστειλα πισω αλλα δεν μου την αλλαξαν γιατι η αντιπροσωπεια καλυπτε πανω απο 12 πιχελ για 22"!!

Απο οτι καταλαβα μετα απο πολυ ψαξιμο σε Ι.Ν.Κ.Α. κτλ. δεν ειναι θεμα καταστηματος ειναι θεμα αντιπροσωπειας:mad:.!

Βοηθεια μας....

 

 

Σκέφτομαι αύριο να πάρω τηλ. και στο ΙΝΚΑ. Εσένα τί σου απάντησαν ?

 

Φιλικά.

 

Γιώργος - Μαρούσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...