Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για χαμένη εγκατάσταση!!


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εκανα μια ψιλο-μ@λακια. Σε ενα σύστημα με 2 partition εκανα εγκατάσταση τα ΧΡ στο ενα(D:/ - NTFS).Το άλλο προσπάθησα να το φορμάρω μέσα απο τα windows (είναι C:/ - FAT32) αλλά για κάποιο λόγο δεν ολοκλήρωνε την διαδικασία.

Είχα την ιδέα να το φορμάρω απο το cd των windows αλλά προφανός η εγκατάσταση πρόλαβε να αντιγράψει κάποια αρχεία πριν κάνω επανεκίνηση. Το αποτέλεσμα είναι όταν κάνει boot το PC να πάει να ξεκινήσει απο C οπου δεν υπάρχει εγκατάσταση. Εκανα διαγραφη του C: απο το CD αλλά και πάλι δεν κάνει boot απο το D:

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω την εκκίνηση απο το D χωρίς να κάνω πάλι φορματ και εγκατάσταση των συσκευών?

 

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα διαγραφη του C: απο το CD αλλά και πάλι δεν κάνει boot απο το D:

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω την εκκίνηση απο το D χωρίς να κάνω πάλι φορματ και εγκατάσταση των συσκευών?

 

Το εχω παθει και εγω αυτό.. τσεκαρες παντως τις επιλογες στο bios; (αν και δε νομιζω να φταιει αυτο):rolleyes: δοκιμασες επιδιορθωση απο το cd windows; παλια μου το ειχε κανει κ εμενα αλλα με την επιδιορθωση το εφτιαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το C: ήταν το boot partition σου, δηλαδή είχε μέσα τα αρχεία NTLDR, BOOT.INI, NTDETECT.COM κτλ. Γι' αυτό δε σε άφηνε να το φορμάρεις μέσα από τα Windows.

Αφού φορμαρίστηκε, θα πρέπει να ξαναμπούν αυτά τα αρχεία πριν κατορθώσεις να το κάνεις να μπουτάρει.

Επειδή όμως είναι FAT32, δεν αρκεί απλό copy, το NTLDR πρέπει να μπει σε συγκεκριμένη θέση ώστε να το βρίσκει το σύστημα.

 

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Ξεχωριστή εγκατάσταση των Windows στο C:

2) Αλλαγή του C:\boot.ini ώστε να μπουτάρει τα Windows που βρίσκονται στο D: (εύκολο είναι, εκεί που θα λέει partition(1) θα βάλεις partition(2))

3) Σβήσιμο όλης της νέας εγκατάστασης των Windows εκτός από τα παραπάνω τρία αρχεία που σου είπα.

 

Το D: σου είναι primary ή logical partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το C ηταν win98 partition αλλα για κάποιος το πείραξε οπότε δεν εκανε boot απο εκει.

Τελικα προχώρησα σε 'φρέσκια' εγκατάσταση απο την αρχή...αλλά ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα το έχω στα υπ'οψιν για την επόμεη φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...