Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες μιας και ο τίτλος είναι γενικός για gamepads, μην ανοίγω άλλο θέμα...

 

Ψάχνω εδώ και χρόνια ένα gamepad του οποίου ο "σταυρος" να αποτελείται από τέσσερα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ κουμπιά. Όπως π.χ. είναι τα βελάκια στο πληκτρολόγιο. Ένα ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ κουμπί για κάθε κατεύθυνση και ΟΧΙ ένα ενοποιημένο D-pad. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

Τρία χειριστήρια έχω, και έχουν και τα 3 το ίδιο πρόβλημα. Θές π.χ. να πάς αριστερά και λόγω του ότι είναι ένα "κομμάτι" ας το πω τα κουμπιά κατεύθυνσης ενοργοποιούνται καταλάθως διαγώνιες κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγοτερο απο 20 ευρω????? το πιο χαμηλο ειναι 23,50 απο τα easybusy που το βρηκες εσυ κατω απο 20?

 

Alchemist νομιζω δν υπαρχει δυστηχως.. θα βολευε παρα πολυ παντως ειδικα στα σπορτ games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να κανω αγορα gamepad για pc και ειμαι αναμεσα στο F510 της logitech και της microsoft φυσικα του XboX 360 μιλαω παντα για ενσηρματα χειρηστηρια. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας...

 

Λοιπόν,λίγο καιρό πριν βρισκόμουν και εγώ ακριβώς σε αυτό το σημείο.Ποιο απο τα δύο gamepads που αναφέρεις να πάρω.Έχοντας δοκιμάσει και τα δύο χειριστήρια σε φίλους μου μπορώ να πω πως και τα δύο είναι πολύ καλά!

Βέβαια,εγώ κατέληξα και αγόρασα το χειριστήριο του Xbox 360 ( ενσύρματο ) για δύο λόγους:

1.Λόγω τιμής και

2. Επειδή το 360 με βόλευε περισσότερο στο χέρι μου ως προς την θέση των μοχλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δουλευεις, ε; Ομολόγησέ το!

 

Χμμμμμ..... Όχι δεν σε δουλεύω. Και για να σε προλάβω, όχι δεν αποτελώ περίπτωση. Τα analogs του XBOX360 χειριστηρίου είναι γνωστό ότι δεν κεντράρουν σωστά. Και για να σε προλάβω λίγο ακόμα, ψάξτο και δές το και μόνος σου με το δικό σου χειριστήριο.

 

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, τα παιχνίδια που έχουν υποστήριξη XBOX360 controller έχουν deadzone άνω του 25%.

 

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που παρήγγειλα το F510.

 

Zodiac, deadzone λέμε το πόσο πρέπει να κουνήσεις το μοχλό για να αρχίσεις να βλέπεις κίνηση. Στα περισσότερα παιχνίδια, και ειδικά αυτά που υποστηρίζουν από μόνα τους XBOX360 χειριστήριο, αυτό είναι προκαθορισμένο και δεν σε απασχολεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ..... Όχι δεν σε δουλεύω. Και για να σε προλάβω, όχι δεν αποτελώ περίπτωση. Τα analogs του XBOX360 χειριστηρίου είναι γνωστό ότι δεν κεντράρουν σωστά. Και για να σε προλάβω λίγο ακόμα, ψάξτο και δές το και μόνος σου με το δικό σου χειριστήριο.

Αυτο ηταν προβλημα του παλιου χειριστηρίου xbox, οχι του 360. Μια χαρα ειναι στο δικο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,λίγο καιρό πριν βρισκόμουν και εγώ ακριβώς σε αυτό το σημείο.Ποιο απο τα δύο gamepads που αναφέρεις να πάρω.Έχοντας δοκιμάσει και τα δύο χειριστήρια σε φίλους μου μπορώ να πω πως και τα δύο είναι πολύ καλά!

Βέβαια,εγώ κατέληξα και αγόρασα το χειριστήριο του Xbox 360 ( ενσύρματο ) για δύο λόγους:

1.Λόγω τιμής και

2. Επειδή το 360 με βόλευε περισσότερο στο χέρι μου ως προς την θέση των μοχλών.

με του xbox εχω παιξει αρκετες φορες κ εμεινα ευχαριστημενος της logitech ουτε που τον εχω ακουμπησει ποτε μου, απλα εχω διαβασει για τον F510 οτι ανταποκρινετε πιο γρηγορα και ειναι πιο ακριβεις στις κινησεις... δν ξερω αν ισχυουν αυτα βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αγοράσει 4 χειριστήρια της Logitech (τα ακριβά μοντέλα), τρία ενσύρματα κ ένα ασύρματο, και σε όλα μου χάλασε το d-pad!

Από τότε παίζω με ps2 controller & adaptor και έχω βρει την υγειά μου!

Δεν δουλεύει η ανάδραση, ok, αλλά το κόστος κτίσης είναι μικρό, όλο και κάποιος έχει να δανειστείς και είναι σκυλιά! Τα έχω 5-6 χρόνια τώρα και δεν έχουν βγάλει το παραμικρό! (4 στο σύνολο)

Όσο για τα προβλήματα συμβατότητας με κάποιους τίτλους, το xbox360 controller emulator είναι εδώ και χρόνια γνωστό νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με του xbox εχω παιξει αρκετες φορες κ εμεινα ευχαριστημενος της logitech ουτε που τον εχω ακουμπησει ποτε μου, απλα εχω διαβασει για τον F510 οτι ανταποκρινετε πιο γρηγορα και ειναι πιο ακριβεις στις κινησεις... δν ξερω αν ισχυουν αυτα βεβαια...

 

Αυτό που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που σου λέω: το deadzone.

 

Είναι η ακρίβεια που έχουν οι αναλογικοί μοχλοί. Στο XBOX360 όταν τα αναλογικά τα πάς προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και μετά τα αφήσεις να επιστρέψουν στο κέντρο, δεν θα κεντράρουν σωστά, αλλά θα μείνουν σε μία περιοχή που αποτελεί μέχρι και το 20% της απόστασης του μοχλού από το κέντρο.

 

Αυτό δεν φαίνεται με το μάτι, χρειάζεται προγράμματα τύπου xpadder ή παλιότερα παιχνίδια για να το διαπιστώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που σου λέω: το deadzone.

 

Είναι η ακρίβεια που έχουν οι αναλογικοί μοχλοί. Στο XBOX360 όταν τα αναλογικά τα πάς προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και μετά τα αφήσεις να επιστρέψουν στο κέντρο, δεν θα κεντράρουν σωστά, αλλά θα μείνουν σε μία περιοχή που αποτελεί μέχρι και το 20% της απόστασης του μοχλού από το κέντρο.

 

Αυτό δεν φαίνεται με το μάτι, χρειάζεται προγράμματα τύπου xpadder ή παλιότερα παιχνίδια για να το διαπιστώσεις.

Ωραιος thanks για την απαντηση.. θα περιμενω τις εντυπωσεις σου οταν το παραλαβεις να μου πεις για να αποφασισω κ εγω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με του xbox εχω παιξει αρκετες φορες κ εμεινα ευχαριστημενος της logitech ουτε που τον εχω ακουμπησει ποτε μου, απλα εχω διαβασει για τον F510 οτι ανταποκρινετε πιο γρηγορα και ειναι πιο ακριβεις στις κινησεις... δν ξερω αν ισχυουν αυτα βεβαια...

 

Κοίτα, και τα δύο χειριστήρια τα είχα δοκιμάσει στα ίδια παιχνίδια για να μπορέσω να τα συγκρίνω.Τώρα,ως προς τον χρόνο ανταπόκρισης των κουμπιών μπορώ να πω πως δεν πρόσεξα διαφορά!

Και εφόσον είσαι ευχαριστημένος με το χειριστήριο του xbox προτίμησε αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, και τα δύο χειριστήρια τα είχα δοκιμάσει στα ίδια παιχνίδια για να μπορέσω να τα συγκρίνω.Τώρα,ως προς τον χρόνο ανταπόκρισης των κουμπιών μπορώ να πω πως δεν πρόσεξα διαφορά!

Και εφόσον είσαι ευχαριστημένος με το χειριστήριο του xbox προτίμησε αυτό..

Ποια παιχνιδια ηταν αυτα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...