Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έχω πάρει ένα ενσύρματο του 360 από ebw εδώ και ένα χρόνο περίπου με κάπου 22 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.Είχε κινέζικη συσκευασία και γενικά η υφή του μου φαίνεται λίγο πιο ψεύτικη από αυτά που έχω πιάσει και είναι του xbox.Δεν ξέρω αν είναι απομίμηση ή τπτ τέτοιο, πάντως δεν έχει δουλέψει πάνω από 10 ώρες και οι αναλογικοί του μοχλοί ήδη δεν κεντράρουν σωστά.

Αν πρόκειται δηλαδή κάποιος να δώσει 20 ευρώ αντί για 25 νομίζοντας ότι θα είναι ο γαμάτος ας το ξανασκεφτεί γιατί εμένα μου κατσε φάση "το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά" και μάλλον πάω για αγορά άλλου.Από κει που πας να γλιτώσεις 5 ευρώ δίνεις και άλλα 30 δηλαδή...Κι επειδή κανείς δε σώζεται με 2-3-5 ευρώ κοιτάξτε λίγο και το θέμα της παραεισαγωγής και ποιότητας αυτού που παίρνετε.

 

Αυτό που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που σου λέω: το deadzone.

 

Είναι η ακρίβεια που έχουν οι αναλογικοί μοχλοί. Στο XBOX360 όταν τα αναλογικά τα πάς προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και μετά τα αφήσεις να επιστρέψουν στο κέντρο, δεν θα κεντράρουν σωστά, αλλά θα μείνουν σε μία περιοχή που αποτελεί μέχρι και το 20% της απόστασης του μοχλού από το κέντρο.

 

Αυτό δεν φαίνεται με το μάτι, χρειάζεται προγράμματα τύπου xpadder ή παλιότερα παιχνίδια για να το διαπιστώσεις.

 

Δε φαίνεται;Για ρώτα εμένα που με δέκα ώρες χρήσης μόλις πατάω start βλέπω στα μενού των παιχνιδιών έναν ωραιότατο τροχό της τύχης... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deadzone είναι μια περιοχή γύρω από το κέντρο που δεν ανιχνεύεται η κίνηση στους μοχλούς. Αν κουνήσεις πολύ λίγο τον μοχλό , δεν θα δεις να ανταποκρίνεται. Ουσιαστικά αν το deadzone είναι μεγάλο δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν κεντράρουν σωστά οι μοχλοί(εκτός αν έχουνε ξεφύγει πάρα πολύ...). Οπότε μάλλον είναι προβληματικό το χειριστήριό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω πάρει ένα ενσύρματο του 360 από ebw εδώ και ένα χρόνο περίπου με κάπου 22 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.Είχε κινέζικη συσκευασία και γενικά η υφή του μου φαίνεται λίγο πιο ψεύτικη από αυτά που έχω πιάσει και είναι του xbox.Δεν ξέρω αν είναι απομίμηση ή τπτ τέτοιο, πάντως δεν έχει δουλέψει πάνω από 10 ώρες και οι αναλογικοί του μοχλοί ήδη δεν κεντράρουν σωστά.

Αν πρόκειται δηλαδή κάποιος να δώσει 20 ευρώ αντί για 25 νομίζοντας ότι θα είναι ο γαμάτος ας το ξανασκεφτεί γιατί εμένα μου κατσε φάση "το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά" και μάλλον πάω για αγορά άλλου.Από κει που πας να γλιτώσεις 5 ευρώ δίνεις και άλλα 30 δηλαδή...Κι επειδή κανείς δε σώζεται με 2-3-5 ευρώ κοιτάξτε λίγο και το θέμα της παραεισαγωγής και ποιότητας αυτού που παίρνετε.

 

Επειδή την έπαθα και γω με μια παρόμοια ιστορία (also απο EBW αν δεν κάνω λάθος), το controller που χρησιμοποιώ πλέον (360 πάλι, αλλά wireless αυτή τη φορά) πήγα και το πήρα αυτοπροσώπως απο το μαγαζί (και όχι EBW :P) και σιγουρεύτηκα ότι έρχεται με εγγύηση :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα από το amazon, τότε που βγήκε το Witcher 2 το μαύρο το XBOX360 controller, κατασκευής 2010 και από τη πρώτη μέρα κιόλας, διαπίστωσα ότι ο δεξιός αναλογικός είναι εκτός κέντρου στο 19% και ο αριστερός στο 17%. Ποτέ δεν επιστρέφουν πιό κοντά στο κέντρο.

 

Σε κανένα παιχνίδι που υποστηρίζει από μόνο του XBOX360 χειριστήριο δεν είχα πρόβλημα, διότι σε όλα αυτά τα παιχνίδια, το deadzone είναι ρυθμισμένο από το παιχνίδι τουλάχιστον στο 25%. Δηλαδή, θα πρέπει να κινήσεις το μοχλό πάνω από το 25% της διαδρομής του για να κάνει κίνηση. Συνεπώς, το ότι οι αναλογικοί κάθονται στο 17% ή στο 19% απορίπτονται από το ίδιο το παιχνίδι.

 

Τα προβλήματα ξεκινάνε σε παλιά, προ XBOX360 καιρού παιχνίδια, τα οποία έχουν προρυθμισμένο μικρότερο deadzone ( 20% για παράδειγμα ), ή σε παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν χειριστήρια και χρησιμοποιείς προγράμματα τύπου xpadder.

 

Ή αν θές περισσότερη ευαισθησία σε περιπτώσεις όπου αντικαθιστάς το ποντίκι με τον αναλογικό μοχλό.

 

Υποτίθεται ότι για όλα αυτά που έγραψα, το F510 και γενικά όλα τα gamepads της Logitech είναι απείρως ανώτερα από τα χαμηλής ποιότητας αναλογικά της Microsoft.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνιδια ηταν αυτα..?

 

Τα παιχνίδια που τα είχα δοκιμάσει στους φίλους μου ηταν τα εξής:

Alan Wake, Batman:Arkham Asylum,Fable 3,Pro 11,Fifa 11,Darksiders, Half-Life klp klp

 

Επαιζα και με τα δύο χειριστήρια εναλλάξ!Σου είπα πως αγόρασα το xbox 360 επειδή με βόλευε στο χέρι.Στο χρόνο απόκρισης δεν κατάλαβα διαφορές.

Το δικό μου χειριστήριο το αγόρασα 1 week πριν και τώρα παίζω όλα τα games που χρησιμοποιούσα το πληκτρολόγιο πχ Skyrim.The witcher 2,NBA2K12,Prototype klp klp

 

Ως προς το deadzone που λένε οι προλαλήσαντες,στα χειριστήρια των φίλων μου μετά από απειρες ωρες παιχνιδιού δεν υπάρχει πρόβλημα στους μοχλούς..

Μάλιστα,πηρα 2 φίλους μου τηλεφωνο και τους ρέτησα για αυτό το θέμα και μου απάντησαν:"Μην ασχολείσαι με αυτά..Μ@Λ@κ%$ς είναι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι παιχνίδι ανέφερες ανήκει στη πρώτη κατηγορία παιχνιδιών που έγραψα και με επαληθεύεις ;-)

 

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να αντιληφθείς αυτό που αναφέρω.....

 

Και εννοείται ότι όταν σε ικανοποιεί ένα προϊόν, δεν την ψάχνεις παραπάνω τη δουλειά, με deadzones και m@lakies όπως λένε οι φίλοι σου. Για ποιό λόγο άλλωστε?

 

Kαι σε κανέναν δεν του αρέσει να του βγάζουν το προϊόν που αγόρασε σκάρτο, παρα μόνο αν το καταλάβει ο ίδιος.

 

Επειδή στη περίπτωσή μου, το gamepad το χρησιμοποιώ για πολλά περισσότερα πέραν των παιχνιδιών που το υποστηρίζουν, εκεί είναι που φαίνεται η διαφορά στις λεπτομέρειες, και εκεί είναι που το XBOX360 gamepad μου κάνει νερά.

 

Κατα τα άλλα, μιά χαρά gamepad είναι. Απλώς κυκλοφορούν και καλύτερα.

 

Αν τώρα κάποιος θέλει πραγματικά να δεί τη ποιότητα των αναλογικών του μοχλών, μπορεί πολύ εύκολα να το διαπιστώσει με το xpadder.

 

Για να επιστρέψουμε όμως στην ουσία του θέματος, ο δημιουργός του τόπικ είχε δίλλημα μεταξύ των XBOX360 και F510 χειριστηρίων.

 

Καθαρά από τεχνικής άποψης, το F510 είναι ανώτερο, διότι προσφέρει καί το button layout του XBOX360 gamepad, αναγνωρίζεται ως τέτοιο, αλλά καί έχει επιλογή για Xinput και direct input, κάτι που το καθιστά συμβατό με παιχνίδια που το XBOX360 χειριστήριο δεν είναι, ενώ περιέχει καί software για πλήρες button mapping για τα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα.

 

Ο λόγος για να μήν προτιμήσεις αυτό το χειριστήριο είναι επειδή δεν σου αρέσει το χειριστήριο τύπου PS2/PS3 και προτιμάς το κράτημα του XBOX360 gamepad, όπου όπως είπα και σε αυτή τη περίπτωση κυκλοφορούν καλύτερες προτάσεις από αυτή της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και όλα τα νέα χειριστήρια είναι συμβατά με το xinput.

 

Με το Directinput είναι το πρόβλημα, με το οποίο το XBOX360 χειριστήριο δεν έχει πλήρη υποστήριξη.

 

Tώρα θα μου πείς, πόσα παλιά παιχνίδια, επι εποχής PS2 και πιό πρίν θα παίξεις?

 

Όχι πολλά σίγουρα. Αλλά εφόσον έχεις τη δυνατότητα να έχεις ένα χειριστήριο που είναι πλήρως συμβατό με όλα, για ποιό λόγο να μήν το αναλογιστείς όταν θα κάνεις την αγορά σου?

 

Σε παλιά παιχνίδια που έπαιξα, πρόσφατο παράδειγμα ήταν το Fahrenheit, που είναι καθαρά Directinput παιχνίδι, αναγκάστηκα να το παίξω με ένα παλιό Playstation 2 gamepad, γιατί το XBOX360 δεν ήταν συμβατό ότι και αν έκανα. Αν είχα όμως το F510, η όλη υπόθεση θα ήταν απλά το γύρισμα ενός διακόπτη.

 

Ειδικά αν αγοράζεις παιχνίδια από το GOG ή παιχνίδια που δεν έχουν support για gamepad, η πιθανότητα να μήν σου δουλεύει το XBOX360 χειριστήριο σωστά είναι ακόμα πιό μεγάλη. Καταφεύγεις σε προγράμματα τύπου xpadder, για να κάνεις εξομοίωση πληκτρολογίου και ποντικιού από το gamepad και εκεί είναι που διαπιστώνεις και το θέμα με τα αναλογικά του XBOX360 gamepad που ανέφερα, μιάς και εκεί εσύ ο ίδιος ρυθμίζεις το deadzone στο παιχνίδι.

 

Εγώ το θέμα αυτό να ανακάλυψα όταν πήρα το XBOX360 χειριστήριο για να παίξω το Witcher 2 (το οποίο παίζει καλύτερα με gamepad).

 

Πρίν όμως το παίξω, είπα να ξανατερματίσω το Witcher 1, αυτή τη φορά όμως με το gamepad. Επειδή όμως το παιχνίδι δεν υποστηρίζει gamepads, χρησιμοποίησα το xpadder για να κάνω την προαναφερθήσα εξομοίωση. Το δεξί αναλογικό ήταν το ποντίκι, το αριστερό τα πλήκτρα W,D,A,S και τα κουμπιά και οι σκανδάλες ήταν κουμπιά του ποντικιού και του πληκτρολογίου.

 

Όταν όμως άρχισα να παίζω το παιχνίδι, όποτε άφηνα τα αναλογικά ακίνητα, ο χαρακτήρας μου μερικές φορές κουνιόταν σιγά-σιγά προς κάποια κατεύθυνση, ενω το ποντίκι επίσης σιγά σιγά πήγαινε μόνο του προς κάποια κατεύθυνση.

 

Μετά την έψαξα τη δουλειά και είδα ότι το xpadder είχε από default το deadzone στο 20% και οι αναλογικοί μοχλοί του χειριστηρίου, επειδή δεν επιστρέφουν στο κέντρο, μερικές φορές μέναν στο 19%-20%, με αποτέλεσμα να ενεργοποιούν κίνηση. Μόλις το έβαλα στο 25% δεν ξαναείχα πρόβλημα.

 

Σε First Person Shooters όμως για παράδειγμα που θές μεγαλύτερη ακρίβεια, ειδικά όταν παίζεις χωρίς aim assist, αυτό το 25% είναι τεράστιος κενός χώρος και φαίνεται.

 

Τώρα θα μου πείτε ότι είμαι μαζοχιστής και τα FPS θα πρέπει να τα παίζω με ποντίκι. Δεκτό, αλλά με το ποντίκι δεν μπορώ να είμαι ξάπλα στον καναπέ ανάποδα.

 

Το ίδιο ισχύει και για οπουδήποτε εξομοιώνεις το ποντίκι με το αναλογικό του gamepad. Η διαδρομή (25%) που πρέπει να κάνεις μέχρι να δείς κίνηση φαίνεται (τουλάχιστον σε μένα) τεράστια.

 

Τώρα το πόσο καλύτερο είναι το F510 σε αυτό το τομέα συγκεκριμένα, θα δείξει πολύ σύντομα. Πάντως στα ίντερνετς λέγεται ότι γενικά τα Logitech χειριστήρια είναι πολύ καλύτερα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγοτερο απο 20 ευρω????? το πιο χαμηλο ειναι 23,50 απο τα easybusy που το βρηκες εσυ κατω απο 20?

 

Alchemist νομιζω δν υπαρχει δυστηχως.. θα βολευε παρα πολυ παντως ειδικα στα σπορτ games...

 

Στα "interwebz" μπορει να εχει 23.50, σε ορισμενα μικρα μαγαζακια γυρω απο την Ναυαρινου Θεσσαλονικης το βρισκεις και με 17 ευρω αν και γενικα παιζει στα 19,50 ευρω. Οπως καταλαβαινεις το internet δεν ειναι παντα η καλυτερη δυνατη προσφορα σε τιμες που θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω original ΧΒΟΧ360 χειριστήριο, καινούργιο να παίζει σε τέτοιες τιμές ρε παιδιά.

 

Μικρά μαγαζάκια, Ναυαρίνου και original χειριστήριο με 17 ευρώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και παραπαιζει και μαλιστα δεν ειναι μονο ενα το μαγαζακι. Προσωπικα γνωριζω 3 και ειναι ολα κοντα μεταξυ τους.

 

Edit: Ασχετα αν τρεχω παιχνιδια με το PS3 controller μου μεσω motionjoy ειναι πραγματικα μεγαλος μπελας να κανω εναλλαγες μεταξυ PS3 και PC. Η θα τρεχω το ενα ή θα τρεχω το αλλο και για να μου αναγνωρισει εκαστο το controller χρειαζεται να κανω την διαδικασια και στο PS3 και στο motionjoy απο την αρχη συνεπως και μπαινω στην διαδικασια να παρω και εγω ενα controller για το PC μου.

 

Το logitech f510 φενεται να ειναι αυτο που χρειαζομαι. Θα περιμενω εσενα πανθηρα να πεις αποψεις για το συγκερκιμενο VS του κανονικου X360 controller αλλα μου αρεσει πολυ και το Razer Onza αλλα ξεφευγει σε τιμη αρκετα. Αυτο που με δελεαζει ομως στο Onza ειναι το D-pad. Φενεται να εχει το σχημα που θελω και που ειναι καλο για εμενα για τα emulator και 2D παιχνιδια μου. Αυτη η στρογγυλη παπατζα του X360 controller δεν κανει ουτε για παιχνιδια τυπου snake και του logitech φενεται να εχει το ιδιο βασικο σχεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To d-pad του F510 είναι ίδιου τύπου με του κανονικού ΧΒΟΧ360 χειριστηρίου. Το d-pad του Onza υποτίθεται ότι είναι πάρα πολύ καλύτερο.

 

Για σενα που παίζεις με PS3 χειριστήριο, το F510 έχει το ίδιο κράτημα και την ίδια θέση στους αναλογικούς μοχλούς.

 

Άντε να το παραλάβω να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο κρατημα και την ιδια αισθηση εκτος απο το d-pad Ομως που το θεωρω εξισου σημαντικο κομματι. Θα περιμενω εσενα και μετα θα αποφασισω αναλογα. Το f510 και το Onza (το απλο) ειναι πρωτα στη λιστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Razer χειριστήριο αν το ψάξετε λίγο θα δείτε πως βγάζει προβλήματα σε πολύ μικρό χρόνο για τα λεφτά που κοστίζει. Δε θα το πρότεινα.

 

Οσο για τα αναλογικά του 360, απ' ό,τι έχω δει είναι τι θα σου κάτσει. Υπάρχουν χειριστήρια που έχουν θέμα με το deadzone, άλλα που έχουν θέμα με το maximum input (όταν το πας τέρμα προς μια κατεύθνση την παίρνει 100%, αλλά αν από τέρμα πάνω, για παράδειγμα, το πας τέρμα δεξιά δεν την παίρνει 100%) και άλλα δουλεύουν μια χαρά στα πάντα.

Εχουν περάσει από την κατοχή μου 6 χειριστήρια. Τα 2 μόνο είχαν θέμα με τα αναλογικά τους. Προσωπικά, προτιμώ τόσο περισσότερο την εργονομική σχεδίαση του 360 χειριστήριου, που διατίθεμαι να το ρισκάρω. Του dual shock το σχεδιασμό δεν τον μπορώ καθόλου.

 

Οπότε περίμενε να δεις τι θα σου πει κι ο Πάνθηρας, δες και τι παιχνίδια θέλεις να παίξεις και, το κυριότερο, δες τι βολεύει τα χέρια σου, δε φαντάζεσαι πόσο σημαντικό είναι μετά τα 40-45 λεπτά παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έχεις δίκιο για τo Razer Onza και το σκεφτόμουν για αγορά κάποτε......

 

Στα reviews έχει πολύ ικανοποιημένους αλλά και πολύ δυσαρεστημένους. Βέβαια αυτοί που σκάνε λεφτά για τέτοιο χειριστήριο έχουν και πολύ υψηλές απαιτήσεις, αλλά και πάλι μερικά reviews που τσέκαρα δεν αφήνουν και τη καλύτερη εντύπωση για τη κατασκευαστική του ποιότητα.

 

Βέβαια αξιοσημείωτο είναι ότι η Razer απαντάει σε όλα τα αρνητικά reviews και προτρέπει το κόσμο προς άμεση αντικατάσταση των χειριστηρίων που δεν δουλεύουν σωστά.

 

Καλού κακού το αφαίρεσα από το προηγούμενο πόστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...