Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως να λεμε την αληθεια η Razer γενικα ειναι απο τις εταιριες "οτι σου κατσει". Η θα ειναι σκυλος μαυρος σε αξιοπιστια ή θα σου γαμηθει σε χρονο DT. Σε καθε περιπτωση προτιμω μακραν τον σχεδιασμο του dual shock γιατι ειναι πολλες κλασσεις πανω σε παιχνιδια τυπου DMC, fighting και ακομα τυπου darksiders. Με το απλο controller του xbox πονανε τα χερια μου μετα απο λιγη ωρα χωρια που δεν με βολευει καθολου στα παραπανω genres. Γι αυτο και γλυκοκοιταω αλλωστε το f510. Θα κοιτουσα ακομα και το f310 αλλα η διαφορα χρηματων ειναι αστεια μεταξυ τους για να παω σε αυτο.

 

Εδω παντως στην Κυπρο πανθηρα οι τιμες δεν υπαρχουν λεμε. 49.50 για το ενσυρματο X360 controller και 50 για το ασυρματο. Δεν υπαρχουν οι τυποι λεμε. Καλα σαν τα logitech controllers ειναι ψιλα γραμματα, δεν μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου, η Κύπρος είναι η 2η πιό ακριβή χώρα της Ευρώπης στη λιανική πώληση. Μήν το συζητάς κάν.

 

Δεν αγοράζω τίποτα από εδώ πέρα, πέραν των ειδών πρώτης ανάγκης και ότι δεν συμφέρει να φέρω από έξω λόγω βάρους.

 

Ηλεκτρονικά είδη, ρούχα, αξεσουάρ και οτιδήποτε άλλο αποκλειστικά (σχεδόν) από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Να δούμε σήμερα στο γραμματοκιβώτιο αν ήρθε η ειδοποίηση να το παραλάβω. Η αποστολή έγινε 22 Αυγούστου, οπότε λογικά θα πρέπει να φτάνει.

 

Αν δεν ήρθε ούτε σήμερα, τότε πάμε από Δευτέρα και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK παιδιά.

 

Παρέλαβα το χειριστήριο Logitech F510 σήμερα το πρωί και το πέρασα από εκτενές test drive.

 

Το χειριστήριο το σύγκρινα με τα XBOX360 controller και το PS2 Dualshock.

 

Ξεκινάω από τα πολύ πολύ βασικά.

 

To καλώδιό του, στα 1,8 μέτρα είναι πιό κοντό από του XBOX360 και το θεωρώ μικρό. Αν είστε στο σαλόνι στο καναπέ, θα χρειαστείτε ένα μικρό καλώδιο προέκτασης USB. Είχα πεταμένο σε ένα συρτάρι μία προέκταση μισού μέτρου και έκανα τη δουλειά μου.

 

Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα αν ο υπολογιστής είναι σε γραφείο, αλλά για άραγμα στο καναπέ υπάρχει πρόβλημα αν δεν πάρετε και μία μικρή προέκταση.

 

Τα αναλογικά του F510 είναι έτη φωτός καλύτερα από του XBOX360. Το deadzone τους ξεφεύγει στο 3% (!!!), που σημαίνει ότι είναι πολύ μεγάλης ακρίβειας και κεντράρουν πάρα πάρα πολύ καλά. Υπενθυμίζω ότι στο ΧΒΟΧ360 χειριστήριο, από τη πρώτη κιόλας μέρα διαπίστωσα ότι το κεντράρισμα των αναλογικών μοχλών παίζουν σε μία περιοχή μέχρι και το 19%, με το deadzone να είναι αναγκαστικά στο 25%. Τέλος έχουν μικρότερη αντίσταση από τα αναλογικά του ΧΒΟΧ360, μοιάζουν πιό πολύ με του Dualshock και έτσι είναι πιό εύκολο να κάνεις μικροκινήσεις.

 

Τα αναλογικά λοιπόν τα βρήκα καταπληκτικά.

 

Τα κουμπιά του ( Α, Χ, Υ. Β ) είναι πιό μεγάλα από του ΧΒΟΧ360 και τα βρήκα πολύ πιό άνετα και με καλύτερη ανταπόκριση.

 

Ομοίως το d-pad, αν και στην αρχή μου φάνηκε πιό ψεύτικο από του ΧΒΟΧ360, είναι καλύτερο, αλλά μή φανταστείτε και καμιά τρελή διαφορά.

 

Όπως είχα πεί και σε προηγούμενο πόστ, οι σκανδάλες του F510 είναι πιό σκληρές από του ΧΒΟΧ360 και λιγότερο εργονομικές. Δεν έχουν καμπύλη για να κάθεται το δάχτυλο επάνω τους, ενώ χρειάζεται πολύ περισσότερη πίεση για να πατηθεί. Οι σκανδάλες του ΧΒΟΧ360 είναι πιό άνετες.

 

Το σχήμα του gamepad, αν και φέρνει προς Dualshock, δέν είναι ακριβώς το ίδιο. Έχει πολύ βαθιές καμπύλες και ακόμα το παλεύω για το πώς να το κρατήσω όσο το δυνατόν πιό άνετα. Βέβαια το ίδιο είχα πάθει και με το XBOX360 στην αρχή, αλλά πέραν πάσης αμφιβολίας το XBOX360 gamepad είναι πιό εργονομικό χειριστήριο.

 

Τέλος, η κατασκευαστική ποιότητα του F510 είναι πάρα πολύ καλή, φαίνεται πιό στοιβαρό χειριστήριο από το XΒΟΧ360, ενώ πολύ ωραία αίσθηση έχει όλο το κάτω τμήμα του χειριστηρίου, που είναι από πλαστικό σαν σκληρό καουτσούκ και δεν γλυστράνε τα χέρια.

 

Το χειριστήριο το τέσταρα ένα 2-ωρο στο Borderlands, στο expansion με τα ζόμπια, όπου και τέσταρα πόσο καλά τα πήγαινα με τα headshots σε σύγκριση με το ΧΒΟΧ360.

 

Τα αισθήματα ανάμεικτα, διότι από τη μιά τα αναλογικά ήταν απόλαυση, και τα κουμπιά πατιόντουσαν πιό ωραία, από την άλλη οι πιό σκληρές σκανδάλες με το διαφορετικό κράτημα του χειριστηρίου, έκαναν τα χέρια μου να πιαστούν περίπου στη μία ώρα. Δοκίμασα διαφορετικό κράτημα και σαν να είναι λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι το κράτημα του ΧΒΟΧ360 φαίνεται πολύ πιό άνετο. Με το ΧΒΟΧ360 χειριστήριο ποτέ δεν πιάστηκαν τα χέρια μου.

 

Όλα βέβαια είναι θέμα συνήθειας και ξέρω ότι μετά από λίγες μέρες δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά είναι κάτι που πρέπει να αναφερθεί. Φυσικά η σύγκριση δεν είναι απόλυτα δίκαιη, διότι το ένα χειριστήριο το χρησιμοποιώ σχεδόν 2 χρόνια καθημερινά και το άλλο 2 ώρες.

 

Σε γενικές γραμμές, για αυτούς που ενδιαφέρονται, θα πώ να πάτε να δείτε τα χειριστήρια από κοντά και να τα πιάσετε. Αν βρίσκετε άνετο το κράτημα του F510, τότε είναι σαφέστατα το καλύτερο χειριστήριο.

 

Αν δεν το βρίσκετε πιό άνετο, ο κύριος λόγος να το προτιμήσετε από του ΧΒΟΧ360 είναι η πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια των μοχλών και η πλήρης υποστήριξη παλιών και νέων παιχνιδιών. Το ΧΒΟΧ360 χειριστήριο έχει πολύ περιορισμένη συμβατότητα.

 

Αν δεν σας ενδιαφέρουν τα 2 τελευταία, τότε πάτε σε χειριστήριο ΧΒΟΧ360.

 

Τέλος, αν αλλάξει η εμπειρία μου με το F510 τις επόμενες μέρες, θα σας ενημερώσω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F510 it is then. Ειδικα το σκηνικο με τη συμβατοτητα με παλαιοτερα παιχνιδια και emulators χαλαρα το προτιμαμε. Ετσι και αλλιως εργονομικα λιγο χρονο θα χρειαστεις να προσαρμοστει το χερι σου. Αν το παραγγειλω απο Ελλαδα θα εχω ρητρες αραγε στο τελωνειο (ναι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο πακετο και ελαφρυ)? Αν ναι να περιμενω τον Οκτωβρη που θα ανεβω Ελλαδα και να το παρω τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενα πράγματα μου λές....

 

Από το καιρό που μπήκε η Κύπρος στην ΕΕ, κανένα αντικείμενο που έφερα από ΕΕ (και είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολλά) δεν έτυχε τελωνειακού ελέγχου. Δεν υφίσταται τελωνειακός έλεγχος για αντικείμενα εντός της ΕΕ.

 

Τα μόνα πράγματα που περνάνε από τελωνείο είναι ότι φέρνω από Αμερική και Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να δεις ποσο παραξενευτηκα δεδομενου οτι εφερα τα παντα μου χωρις κανενα προβλημα. Στα ηχεια μου ομως οτα μου τα εστειλαν απο Ελλαδα περασαν απο τελωνειακο ελεγχο και πληρωσα 45 ευρω. Μου ειπαν κατι παπ@ριες που δεν καταλαβα στην αρχη οτι και καλα κατι με το βαρος και ελειψη αποδειξης αγορας. Γενικα νοημα δεν εβγαλα και τα εσκασα για να τα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το F510 δουλεύει στο PS3, αλλά δεν θα δουλεύει η δόνηση.

 

Ikarruga, νομίζω έπρεπε να το κάνεις θέμα μέχρι να ξέρεις επακριβώς το λόγο που σου ζήτησαν λεφτά, καθώς και το τρόπο με τον οποίο καθορίστηκε το ποσό που σου ζήτησαν. Τελωνειακοί δασμοί για προϊόντα εντός της ΕΕ δεν υφίστανται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει καιρος ομως τωρα και ουτε καν θυμαμαι τον υπαλληλο αλλα ουτε και εχω πλεον και το χαρτακι του τελωνειου. Θυμαμαι τοτε ειχα ρωτησει και αλλους γυρω γυρω και ειπαμε τα ιδια μεχρι που τους εδειχνα την αποδειξη. Και αυτοι με κοιτουσαν περιεργα και λεγαμε οτι ισως κατι να ειχε αλλαξει στους νομους. Γενικα δεν ασχοληθηκα περισσοτερο, απλα πληρωσα, πηρα τα τερατακια μου και πηγα σπιτι μου.

 

Σε καθε περιπτωση τωρα παντως το f510 θα το τσιμπησω απο Ελλαδα και θα το φερω μαζι μου. Δεν παιζει να σκασω 50 ευρω για ενα απλο X360 controller που θελουν εδω. Πραγματικα κλεφτες ομως οχι αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ το XBOX360 controller και έχω να πω ότι με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο. Συμφωνώ μ' αυτό που λέει ο panther για το deadzone αλλά εγώ δεν το χρησιμοποιώ το controller σε fps οπότε δεν έχω κανένα θέμα. Πάντως και με emulators μια χαρά συμβατότητα έχει, τουλάχιστον με pcsx2 και mame που χρησιμοποιώ συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό update για το F510 χειριστήριο.

 

Απλώς να πώ ότι ήδη το έχω συνηθίσει, τα χέρια μου δεν έχουν ξαναπιαστεί, ενώ τις σκανδάλες τις συνήθισα.

 

Έπαιξα από αρχή μέχρι τέλους το Darkness II με το F510, με το aim assist απενεργοποιημένο, και το χειριστήριο αποδείχτηκε άψογο.

 

Ειδικά το παιχνίδι αυτό, αποτελεί ιδιάζουσα κατάσταση, διότι, αν και first Person Shooter, με το χειριστήριο έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο των 4 χεριών του χαρακτήρα σου, τα οποία και ελέγχεις ταυτόχρονα ενώ κινείσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...