Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όμως θες και φορτιστή γιατί του one δεν τις φορτίζει από το καλώδιο

Αυτό που έβαλα στο link πακέτο φορτιστής με 4 μπαταρίες δεν είναι;

Οκ με έβαλες σε σκέψεις, βέβαια τώρα την έχω κάνει και έχω πάρει 2 μπαταρίες Xbox και για τα δύο χειριστήρια.

Αν μου κάνουν νερά θα πάω στη λύση που λες να βολέψει και με πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ.

Τι παίζει με το χρόνο φόρτισης; Πριν καμια δεκαετία που είχα πάρει ένα σετ θυμάμαι ήταν της υπομονής, ήθελε κανά 20ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Αυτό που έβαλα στο link πακέτο φορτιστής με 4 μπαταρίες δεν είναι;

Οκ με έβαλες σε σκέψεις, βέβαια τώρα την έχω κάνει και έχω πάρει 2 μπαταρίες Xbox και για τα δύο χειριστήρια.

Αν μου κάνουν νερά θα πάω στη λύση που λες να βολέψει και με πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ.

Τι παίζει με το χρόνο φόρτισης; Πριν καμια δεκαετία που είχα πάρει ένα σετ θυμάμαι ήταν της υπομονής, ήθελε κανά 20ωρο.

ναι είναι φουλ το πακέτο.. 

 

τι να σου πω για τη φόρτιση, θέλει σίγουρα κάνα 4ωρο ένα 6ωρο πάντα τις αφήνω, βασικά  τις παρατάω αργά βράδυ και τις βγάζω το άλλο πρωί , απλά φροντίζω να έχω πάντα ένα ζευγάρι τουλάχιστον φορτισμένες

δηλαδή τις φορτίζεις και τις 4, αλλά μόλις αδειάσουν και αλλάξεις, βάζεις τι άλλες άμεσα για φόρτιση και δε σε νοιάζει πότε θα φορτίσουν 

 

αν έχεις δεύτερο χειριστήριο θες σίγουρα 6 να γίνεται δουλειά και ιδανικά 8 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να κάνω άλλη μια λίγο αμπαλη ερώτηση.

 

Μπορώ να πάρω ένα μοχλο από τις αγγελίες του xbox one που έχει είτε σφραγισμένους είτε μτχ πολύ φθηνότερα. Αλλά ξαναλέω από xbox one κονσολα. Και εν συνεχεία να αγοράσω εγώ ένα καλώδιο. Νομίζω αυτό είναι 

https://www.amazon.com/Official-Microsoft-Charging-Cable-Packaging/dp/B014TXLEIU

 

Και να το συνδέσω και να παίζω στο πσ μου. 

Στην ουσία το ίδιο πράγμα δεν είναι??( Με το να πάρω απευθείας το wired.) Γιατι βλέπω αυτοί οι μοχλοί του ΟΝΕ για πσ το καλώδιο είναι αποσπώμενο δεν είναι όπως τό παλιό του 360 που είναι βιδωμένο στο σύστημα και δίνει και ρεύμα και συνδέει και τα κάνει όλα μαζί. 

 

 

 

Επίσης άλλη πατέντα αν πάρω τον μοχλο με τον ανταπτορα που κάνει 44 και έξτρα ανεξάρτητα μετά αγοράσω το καλώδιο στην ουσία με ένα 50ευρω δεν θα έχω την ευχέρεια να παίζω είτε wired είτε wireless επισημα? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο του XboxOne ειναι το ιδιο καλωδιο και για το Dualshock 4 και για πολλα αλλα ακουστικα,κοινως ειναι ενα τυπικο MicroUsb καλωδιο,τιποτα το φοβερο.

Εγω πχ χρησιμοποιω το καλωδιο απο τα logitech ακουστικα και λειτουργει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το καλωδιο του XboxOne ειναι το ιδιο καλωδιο και για το Dualshock 4 και για πολλα αλλα ακουστικα,κοινως ειναι ενα τυπικο MicroUsb καλωδιο,τιποτα το φοβερο.

Εγω πχ χρησιμοποιω το καλωδιο απο τα logitech ακουστικα και λειτουργει κανονικα.

Αχα, άρα γίνεται και πατέντα να το κάνω έτσι οκ. Γιατι μου φαίνεται άτοπο πχ αν πάρω 42 το wired και μετά αποφασίσω να πάρω τον ανταπτορα ένα εικοσαευρω ενώ το αντίστροφο παίρνω δήλ το wireless 44 και αν μου τη σπάσει το βάλε βγάλε παίρνω ένα φθηνό καλώδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2019 στις 9:46 ΜΜ, costacurta είπε

Αχα, άρα γίνεται και πατέντα να το κάνω έτσι οκ. Γιατι μου φαίνεται άτοπο πχ αν πάρω 42 το wired και μετά αποφασίσω να πάρω τον ανταπτορα ένα εικοσαευρω ενώ το αντίστροφο παίρνω δήλ το wireless 44 και αν μου τη σπάσει το βάλε βγάλε παίρνω ένα φθηνό καλώδιο 

κοίτα.. στο 360 υπήρχε ενσύρματο χειριστήριο και ασύρματο, δύο εκδοχές

 

το ενσύρματο προφανώς δούλευε μόνο με καλώδιο το ασύρματο δούλευε ΜΟΝΟ με αντάπτορα 

το ασύρματο του 360 και ας είχε καλώδιο που έμπαινε σε usb το μόνο που έκανε με αυτό είναι να φορτίζει, για να παίξεις έπρεπε να υπάρχει ο αντάπτορας για ασύρματη σύνδεση

 

στο One τώρα, το χειριστήριο είναι ένα και όχι δύο

 

είναι ασύρματο όσο δεν υπάρχει καλώδιο, αλλά αν μπει ένα οποιοδήποτε καλώδιο micro σε κανονικό usb (εγώ έβαζα ένα από το κινητό μου ή από το ps4 όταν πήρα ps4)  τότε γίνεται ενσύρματο και δεν έχεις την ανάγκη ούτε το bt ούτε τον αντάπτορα 

 

δηλαδή μην ανησυχείς ότι θα πάρεις μια έκδοση στην οποία δε θα κάνει ο αντάπτορας

 

η μόνη διαφορά στις εκδόσεις των χειριστηρίων του one μπορεί να είχαν να κάνουν με το αν είχαν το απλό καρφί για ακουστικά ή αν θα είχαν ή όχι bluetooth ώστε να συνδέονται ακόμα και με κινητό και να μη χρειάζεται να πάρεις τον αντάπτορα της ms ντε και καλά

αλλά πλέον αυτά που υπάρχουν στην αγορά ως νέα έχουν σίγουρα bt, δεν πιστεύω να έχει ξεμείνει πουθενά παλιότερη εκδοχή χωρίς bt 

 

βέβαια και bt να υπάρχει εγώ θα πρότεινα τον αντάπτορα της ms που πιάνει τέλεια κάτω από όλες τις συνθήκες , αν βέβαια θες φοβερή απόκριση (σε online πχ) καμία ασύρματη σύνδεση δεν είναι ιδανική (εκτός αν παίζεις σε πλατφόρμα που το ασύρματο είναι για όλους)  θα πρέπει να βάζεις καλώδιο καθώς η διαφορά είναι αισθητή, αλλά για χαλαρό single το ασύρματο είναι μια χαρά 

 

και επίσης και στο pc το χειριστήριο στέλνει ήχο στα ακουστικά (και αν είναι ένα καρφί για ομιλία και ήχο στέλνει και ομιλία, έχω κάνει teamspeak σε pc με χειριστήριο one)

αυτό με τον ήχο μπορεί να σου φανεί χρήσιμο μέχρι και για να βλέπεις σειρές αν δε θες να ενοχλείς, ακόμα και με ένα απλό handsfree κινητού γίνεται φασουλα (και για ομιλία) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Επειδή παρήγγειλα το Xbox Elite Controller Series 2 ξέρει κανείς αν θες το wireless adapter 2018 για Windows 10 ή κάνει και το παλιότερο;  

Το νεο elite controller αν δεν κανω λαθος συνδεεται μεσω bluetooth.

Αρα αν εχει η μητρικη σου,οχι δεν χρειαζεσαι καποιο ανταπτορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το νεο elite controller αν δεν κανω λαθος συνδεεται μεσω bluetooth.

Αρα αν εχει η μητρικη σου,οχι δεν χρειαζεσαι καποιο ανταπτορα.

Θα το τσεκαρω ευχαριστω. Εχω τον πολυ παλιο γιατι ακομη παιζω με τα joystick του 360 εγω στο pc και αυτο σιγουρα δεν κανει και με καλωδιο δεν ψηνομαι φυσικα.. 

Θα το δω για bluetooth για αυτο που ρωτησα ξερει κανεις αν θες τον παλιο ή τον καινουριο; Τιμη πανω κατω ιδια εχουν αλλα Ελλαδα το εχει μονο ενα μαγαζι τον καινουριο προς το παρον για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και οι δυο ανταπτορες που κυκλοφορουν στην αγορα ιδιοι ειναι,μονο το μεγεθος αλλαζει.

Ok θα το δω ελεγα μηπως εχει υποστηριξη για τιποτα καινουρια features ο νεος ή μηπως υπηρχε καμια περιεργη ασυμβατοτητα οπως με τον παλιο ..thanx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το Χ1 πρεπει να γινει λιιιιγο πιο μικρο

Ακουσα βασικα οτι θα το κανουν το series X πιο μικρο αλλα δεν το ξερω σιγουρα. Εχει κανεις πληροφοριες?

Επισης αυτη η κωλοδονηση πρεπει να παει στον αγυριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Είμαι σε αναζήτηση gamepad για χρήση σε PC και ενδεχομένως RetroPie για την 8χρονη κόρη μου. Δοκιμάσαμε το Logitech F310 αλλά της είναι αρκετά μεγάλο και δεν φτάνει τα πλήκτρα.

To Hori Mini PS4 υπάρχει περίπτωση να δουλέψει σε PC; Μου φαίνεται πως έχει ιδανικό μέγεθος για τα χέρια της.

Εναλλακτικά το Spartan Gear Oplon πώς είναι από διαστάσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...