Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Προτιμώ να δώσω 50€ να πάρω το gamepad του xbox one, παρά να καταναλώνω χρόνο να mapαρω τα κουμπιά σε κάθε παιχνίδι και να σπάω το κεφάλι μου.

διάλογος(αν και ξέρω ότι έχει save):

-Εεεε xtrm έλα να παίξουμε φιφα
-Ναι τώρα μισό να σετάρω το χειριστήριο

....κάποια λεπτά μετά

-Έτοιμο έρχομαι
-Άντε πάμε να παίξουμε forza τώρα
-Ναι μισό να σετάρω το χειριστήριο
-Άστο ρε, θα παίξω online με άλλους..

🤣

Ίδιο μονόλογο κάνω με τον εαυτό μου πάντα Χαχαχαχα  😁 Και εγώ προς τα εκεί με κόβω.. κουράστηκα να φτιάχνω προφίλ. Απλά έχω αμφιβολία στο αν θα με βολέψει, γιατί τόσα χρόνια είχα DS3, DS4 κατά καιρούς.. και γενικά PS style με 2 analog το ένα δίπλα στο άλλο.

 

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

εγώ θα μείνω εδώ..για ένα hardware/ peripheral που βγήκε πριν 20+ χρόνια και την απαίτηση να δουλέψει σε φρέσκο λειτουργικό(αν τρέχει win10) σύστημα που δεν βγαίνουν πια drivers (σίγουρα πάνω από 10 χρόνια τώρα) και την απορία γιατί δεν παίζει σε έναν νέο τίτλο-εννοείται η λύση είναι ο emulator,αλλά όχι και να ψάχνεσαι γιατί δε λειτουργεί υπό νορμαλ συνθήκες :P .
(είχα την απλή έκδοση της τιμονιέρας αυτής,χωρίς το feedback)

ε ναι ρε mate.

Γενικά έχει θέμα και το κράζει αρκετός κόσμος το Heat επειδή δεν έβαλαν υποστήριξη για τιμονιέρες.. σε DiRT ή Grid μια χαρά δουλεύει. Επειδή οι devs σε αυτούς τους τίτλους φρόντισαν να μπορείς να κάνεις bind.. Βέβαια την έχω και σε άριστη κατάσταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να δώσω 200-300 για μια G29/G920 απλά για drivers :P Και δεν καίγομαι για τρία πετάλια, παίζω για Arcade όχι για simulation

 

Επεξ/σία από Extinction
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Extinction είπε

Ίδιο μονόλογο κάνω με τον εαυτό μου πάντα Χαχαχαχα  😁 Και εγώ προς τα εκεί με κόβω.. κουράστηκα να φτιάχνω προφίλ. Απλά έχω αμφιβολία στο αν θα με βολέψει, γιατί τόσα χρόνια είχα DS3, DS4 κατά καιρούς.. και γενικά PS style με 2 analog το ένα δίπλα στο άλλο.

Γενικά έχει θέμα και το κράζει αρκετός κόσμος το Heat επειδή δεν έβαλαν υποστήριξη για τιμονιέρες.. σε DiRT ή Grid μια χαρά δουλεύει. Επειδή οι devs σε αυτούς τους τίτλους φρόντισαν να μπορείς να κάνεις bind.. Βέβαια την έχω και σε άριστη κατάσταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να δώσω 200-300 για μια G29/G920 απλά για drivers :P Και δεν καίγομαι για τρία πετάλια, παίζω για Arcade όχι για simulation

 

Όχι ρε τρελέ! Είπαμε! Όχι να σκάσεις και τόσα. Εφόσον σου βγήκε με emulator εκεί θα κάτσεις. Αλλιώς μαζεύεις κούτσα κούτσα φράγκα και παίρνεις κάτι αξιόλογο. (Δεν έβαλαν υποστήριξη για τιμόνια???ότι να ναι και αυτοί) εμένα η απλή δεν αναγνωριζόταν από windows πριν 6-7 χρόνια όταν είχα δοκιμάσει και πήρα μια άλλη της thrustmaster.

Αν δηλαδή δεν είσαι μόνο ραλακια να παίζεις συνέχεια, δε σκας 300αρι να πάρεις ένα περιφερειακό που θα το δουλέψεις ελάχιστα. Αμαρτία είναι.

Να ξες δε θα σε περίμενα να παίξουμε αν δε κρατούσε το προφίλ και μου έλεγες κάτσε να το σεταρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Extinction είπε

Απλά έχω αμφιβολία στο αν θα με βολέψει, γιατί τόσα χρόνια είχα DS3, DS4 κατά καιρούς.. και γενικά PS style με 2 analog το ένα δίπλα στο άλλο.

Κατι τετοιο δηλαδη?

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads.html?from=catspan&keyphrase=logitech+f

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ωραίος! Ναι! Δεν είχα δει ότι έχει ξαναβγάλει παρόμοια η Logi! Το θέμα είναι να βρω που έχω χώσει το USB για το Logitech Rumblepad 2 που έχω.. αλλιώς θα πάρω αυτό ή του xbox one (μπας και γλυτώσω από x360ce κάποτε)

 

Έχω χάσει το μέτρημα με τόσα Controllers που έχω πάρει χαχα

Επεξ/σία από Extinction
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Μια απο τα ιδια με τα τωρινα xbox controllers.Μπραβο MS μας γλυτωσες απο εξοδα :)

λενε οτι αλλαξε λιγο στις πανω καμπυλες

Το μαζεψαν λιγο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υποθετω και τις σκανδαλες κλασσικα θα αλλαξαν λιγο.

Σε καθε νεο revision ολο τις σκανδαλες αλλαζουν και ολο αυτες ειναι οι πρωτες που εμφανιζουν προβλημα στους περισσοτερους) :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tο μέγεθος του χειριστηρίου είναι πλέον ελαφρώς μικρότερο. Στο πλαίσιο αυτό τα bumpers (LB, RB) έχουν γίνουν πιο στρογγυλά, έχουν μικρύνει και έχουν γίνει πιο κυκλικά τα πλαστικά κοντά στις σκανδάλες, ενώ και οι δύο λαβές έχουν σμιλευτεί πιο προσεκτικά.

tjnr3pk.jpg

yNcRgMM.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Λοιπόν, έχω ένα πρόβλημα με το X1S gamepad μου και θέλω βοήθεια. Το συνδέω με bluetooth στα Windows 10 και ανοίγω μια windowed εφαρμογή (ας πούμε τον Cemu), φτιάχνω τα mappings, παίζει κομπλέ. Επειδή έχω δύο οθόνες, παίρνω την windowed εφαρμογή και την πετάω στην secondary, για να κάνω κάτι άλλο παράλληλα στην primary. Έλα όμως που το gamepad δεν μένει αποκλειστικά δεσμευμένο στην windowed και αρχίζει και κάνει διάφορα και στις άλλες εφαρμογές. Αν ανοίξω δεύτερο game στην primary, παίρνουν inputs και τα δύο από το gamepad. Το ίδιο και αν μπω στα settings των windows.

Πώς θα γίνει να κάνω bind το gamepad με μόνο μία εφαρμογή κάθε φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 7:23 ΜΜ, vaggos88 είπε

Ειχα το συγκεκριμένο emulator που έβαλε ο φίλος πιο πάνω για το forza 4 με controller από 360. εκτός ότι χανόταν η σύνδεση κάθε τόσο και μου έσπαγε τα νεύρα κολλούσε και το game κάθε τόσο. απο τη στιγμη που εβαλα το xbox one controller ηταν plug n play η φαση και δεν εχει κανει κιχ.. αξιζει να δώσεις αυτά τα 15-20 παραπάνω και να κανεις σωστά την δουλειά σου. βέβαια είναι και πως το βλέπει ο καθένας.

Φίλε σε πέταγε το forza εκτός σε διάφορες στιγμές;Και με ένα restart λειτουργούσε;Έχω το ίδιο θέμα και μάλλον θα είναι από το κοντρόλ του 360 από διάβασα από σένα...

Έχει καταφέρει κάποιος να λειτουργήσει την official whell 360 σε win10;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

Φίλε σε πέταγε το forza εκτός σε διάφορες στιγμές;Και με ένα restart λειτουργούσε;Έχω το ίδιο θέμα και μάλλον θα είναι από το κοντρόλ του 360 από διάβασα από σένα...

Έχει καταφέρει κάποιος να λειτουργήσει την official whell 360 σε win10;

Οχι δεν με πετούσε, αλλα freezare το game για 2-3 sec ανα κάμποση ώρα με αποτέλεσμα να βγαίνω εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα μοχλό του ps3 και θελω να πάρω άλλο ενα μοχλό (για pc gaming) και σκέφτομαι να πάρω του ps4 αλλά λενε οτι εχει πολυ γρήγορη φθορά, σκέφτομαι και του xbox one αλλα δεν ξέρω αν και ποσο βολικο είναι και τα κουμπια του εχω διαβασει οτι σε αισθηση ειναι καπως σαν των κινεζικων μοχλων. Ποια η γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου δουλεύει το gamepad

Χαιρετώ κι ελπίζω να είμαι στην σωστή κατηγορία.

Μόλις αγόρασα αυτό  https://www.e-shop.gr/esperanza-egg108k-gladiator-vibration-gamepad-wireless-for-pc-ps3-black-p-PER.573726 .

Προσπαθώ ολόκληρο το βράδυ σε δύο υπολογιστές. Ενώ μου πήρε αυτόματα drivers κι εγκατέστησα και αυτούς που είχε το δισκάκι του, ενώ κάνω όλα τα τεστ στα windows 10 (από πινακα ελέγχου , ελεγκτές παιχνιδιών κοκ ), όταν πάω να ανοίξω παιχνίδι (HALO MASTER CHIeF COLLECTION και DOOM ETERNAL μέχρι στιγμής αλλά και κάποια άλλα όπως το asphalt 9) το game pad δεν κάνει τίποτα. Προσπάθησα κι με  μία εφαρμογή (joytokey) με την οποία υποτίθεται αντιστοιχείς τα πλήκτρα του πληκτρολογίου και του ποντικιού στις λειτουργίες του  gamepad αλλά πάλι τίποτα. τα φωτάκια, η δόνηση στα τεχτ ολα οκ.

καμία Βοήθεια  κανα καλό παιδί ; ή να πα το πετάξω όπως το πήρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...