Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα 2-0 υπερ!

Το μονο "κακο" ειναι το 28αρι,που ειναι η φτηνοτερη τελικη τιμη,ενω ειχα σκοπο το 15-20!

Δεν εχω απαιτησεις για ραλυ,ποδοσφαιρο,η FPS,γι'αυτο

(Mονο MAME και Τomb raider παλιας εποχης. )

Μεταξυ logitech kai PDP ποιο λετε,ειναι το πιο ανθεκτικο,και ευχρηστο για τα απλα που θελω?

Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolaos1960 είπε

Μεταξυ logitech kai PDP ποιο λετε,ειναι το πιο ανθεκτικο,και ευχρηστο για τα απλα που θελω?

Αυτα τα δυο εχουν σε διαφορετικη θεση το αριστερο analog stick, για MAME εμενα με εχει βολεψει η διαταξη του PDP,  ακομα και τα παλια arcades τα παιζω καλυτερα με το analog stick παρα με τον σταυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikolaos1960 είπε

Αρα 2-0 υπερ!

Το μονο "κακο" ειναι το 28αρι,που ειναι η φτηνοτερη τελικη τιμη,ενω ειχα σκοπο το 15-20!

Δεν εχω απαιτησεις για ραλυ,ποδοσφαιρο,η FPS,γι'αυτο

(Mονο MAME και Τomb raider παλιας εποχης. )

Μεταξυ logitech kai PDP ποιο λετε,ειναι το πιο ανθεκτικο,και ευχρηστο για τα απλα που θελω?

Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας!

logitech F310 μιλάμε ναι? F310 δεν έχει δόνηση καθόλου , F510 έχει  είναι και ακριβότερο

εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα PDP,  όμως εσύ διαλέγεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mesqal είπε

Αυτα τα δυο εχουν σε διαφορετικη θεση το αριστερο analog stick, για MAME εμενα με εχει βολεψει η διαταξη του PDP,  ακομα και τα παλια arcades τα παιζω καλυτερα με το analog stick παρα με τον σταυρο.

Aυτο κανω και εγω!

Βεβαια εγω βαζω το δεξιο analog stick,μαθημενος να εχω απο την εποχη των arcade,τον μοχλο δεξια!

Αρα δεν ειναι εκει θεμα,αλλα θα εχω στα tomb raider,που παιζω με το αριστερο!

Τωρα εσυ εννοεις οτι ειναι καλυτερα,που ειναι το στικ,πιο ψηλα,απο τον σταυρο?

 

7 λεπτά πριν, GIORGI. είπε

logitech F310 μιλάμε ναι? F310 δεν έχει δόνηση καθόλου , F510 έχει  είναι και ακριβότερο

εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα PDP,  όμως εσύ διαλέγεις ;)

Ναι λεω για το 310,το καλο ειναι οτι δεν παιζω παιχνιδια,με δονηση,οποτε θα με βολεψει το φτηνοτερο,αλλα βλέπω οτι ηδη 3/3 μου λετε για PDP, και με εχετε στρεψει προς τα κει!!

To spartan gear oplon,η το nedis,τα θεωρειται μετρια?

Ρωταω βασικα,να γλυτωσω 10-15 ευρω,που ειναι παραπανω,αλλα απο τν αλλη ειναι και ο φοβος μην τα πεταξω σε κανενα χρονο!

Επεξ/σία από nikolaos1960
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikolaos1960 είπε

Τωρα εσυ εννοεις οτι ειναι καλυτερα,που ειναι το στικ,πιο ψηλα,απο τον σταυρο?

Αυτο ακριβως, εκει ειναι η σωστη θεση του stick και βολευει και για MAME.

5 ώρες πριν, nikolaos1960 είπε

Βεβαια εγω βαζω το δεξιο analog stick,μαθημενος να εχω απο την εποχη των arcade,τον μοχλο δεξια!

Χαχαχαχα και γω στα ηλεκτρονικα ετσι εμαθα, με τον μοχλο δεξια, αλλα με τα controlers ειναι αλλη φαση. Πολλοι λενε οτι το καλυτερο ειναι του XBOX360 , μεταχειρισμενο το βρισκεις γυρω στα 20, τσεκαρε το και αυτο, παντως για μενα κορυφη, ιδιως για MAME ειναι του XBOX one.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το game στο mame. Αν είναι 8-way directional η κίνηση παίζονται άνετα με τον αναλογικό του gamepad, και είναι και η καλύτερη επιλογή imo εκτός αν έχεις κάποιο καλό joystick. Αν είναι 4-way όπως κάποια παμπάλαια μπορεί είτε να είναι υποφερτή/ολίγον προβληματική η κίνηση (παράδειγμα tehkan world cup που είναι σχεδόν αδύνατο να κρατάς το ανθρωπάκι συνέχεια ευθεία) εώς και unplayable γιατί διαβάζει συνέχεια wrong inputs και failάρεις κάργα. Για αυτό και είναι καλύτερο αυτά τα παιχνίδια να παίζονται με keyboard/d-pad. Αρκεί να μην είναι άθλιο το d-pad όπως ήταν του original x360 gamepad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mesqal είπε

Αυτο ακριβως, εκει ειναι η σωστη θεση του stick και βολευει και για MAME.

Χαχαχαχα και γω στα ηλεκτρονικα ετσι εμαθα, με τον μοχλο δεξια, αλλα με τα controlers ειναι αλλη φαση. Πολλοι λενε οτι το καλυτερο ειναι του XBOX360 , μεταχειρισμενο το βρισκεις γυρω στα 20, τσεκαρε το και αυτο, παντως για μενα κορυφη, ιδιως για MAME ειναι του XBOX one.

Ομοιοπαθεις λοιπον?

Παλευω με ενα απλο το speedlink,και παιζω παλια,οπως solomon's key,bubble κλπ..,αλλα το σπαστικο ειναι οτι για καποιο λογο παει συνηθως αριστερα η κινηση του,και ας το εχω στα δεξια,και εκει δεν εχεις περιθωρια λαθους!

Φυσικα παιζω με save/load,γιατι τωρα 60αρισα,και εκτος απο τον μοχλο,εχει και θεμα αντανακλαστικων!

Τα xbox μπορεις να τα σεταρεις και για μαμε,και παιχνιδια οπως τα παλια tomb raider?

1 ώρα πριν, ilos είπε

Εξαρτάται από το game στο mame. Αν είναι 8-way directional η κίνηση παίζονται άνετα με τον αναλογικό του gamepad, και είναι και η καλύτερη επιλογή imo εκτός αν έχεις κάποιο καλό joystick. Αν είναι 4-way όπως κάποια παμπάλαια μπορεί είτε να είναι υποφερτή/ολίγον προβληματική η κίνηση (παράδειγμα tehkan world cup που είναι σχεδόν αδύνατο να κρατάς το ανθρωπάκι συνέχεια ευθεία) εώς και unplayable γιατί διαβάζει συνέχεια wrong inputs και failάρεις κάργα. Για αυτό και είναι καλύτερο αυτά τα παιχνίδια να παίζονται με keyboard/d-pad. Αρκεί να μην είναι άθλιο το d-pad όπως ήταν του original x360 gamepad.

Tα εχω δει ολα,μην ανησυχεις!

Και δεν παιζω καν π[οδοσφαιρακια,ραλακια,οπως γραφω και στον φιλο!

Τωρα ομως με μπερδεψατε,γιατι εσυ βγαζεις σκαρτο ρο ΧΒΟΧ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikolaos1960 είπε

Ομοιοπαθεις λοιπον?

Παλευω με ενα απλο το speedlink,και παιζω παλια,οπως solomon's key,bubble κλπ..,αλλα το σπαστικο ειναι οτι για καποιο λογο παει συνηθως αριστερα η κινηση του,και ας το εχω στα δεξια,και εκει δεν εχεις περιθωρια λαθους!

Φυσικα παιζω με save/load,γιατι τωρα 60αρισα,και εκτος απο τον μοχλο,εχει και θεμα αντανακλαστικων!

Τα xbox μπορεις να τα σεταρεις και για μαμε,και παιχνιδια οπως τα παλια tomb raider?

Tα εχω δει ολα,μην ανησυχεις!

Και δεν παιζω καν π[οδοσφαιρακια,ραλακια,οπως γραφω και στον φιλο!

Τωρα ομως με μπερδεψατε,γιατι εσυ βγαζεις σκαρτο ρο ΧΒΟΧ!

Δεν έγραψα ότι είναι σκάρτο το x360. Απλά είπα ότι εμένα προσωπικά δε με βολεύει το d-pad του σε σχέση ξέρω εγώ με παραδοσιακό σταυρό όπως στο dual shock. Αν δεις στο xbone gamepad είναι βελτιωμένος αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ζαλαδα ακομα!

Ιδια τιμη,ιδια κουμπια και μοχλους ,ιδια καλη κριτικη,και εχει το κουμπι rapid,που θελω!

Να την κανω την κινηση?

 

https://www.skroutz.gr/s/2992751/SpeedLink-XEOX-Pro-Analog.html?o=SPEEDLINK+XEOX+PRO+ANALOG+GAMEPAD+USB+BLACK+-+(SL-6556-BK)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα του xbox one τα χειριστήρια κάνουν στο pc?ολα τα χειριστήρια απο το απλό ως το καινούριο ειναι ίδια κ συμβατά;γτ βρηκα μια αγγελία ενα xbox one παλιο μοντέλο οχι το s και μ λεει τα χειριστήρια δεν κάνουν στο pc για αυτό ρωτάω ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skiathos7 είπε

Καλησπερα του xbox one τα χειριστήρια κάνουν στο pc?ολα τα χειριστήρια απο το απλό ως το καινούριο ειναι ίδια κ συμβατά;γτ βρηκα μια αγγελία ενα xbox one παλιο μοντέλο οχι το s και μ λεει τα χειριστήρια δεν κάνουν στο pc για αυτό ρωτάω ευχαριστώ

Δουλευουν ολα ακομα και τα παλια. Σε Windows 7 απλα πρεπει να κατεβασεις και drivers. Για να παιξουν και ασυρματα νομιζω μονο στα windows 10 παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 hours ago, antreas71980 said:

καλησπερα εχω το gamepad του nvidia shield μπορω να το κανω να λειτουργησει στον υπολογιστη?

το εχει κανενας το εχει δοκιμασει?

Απ' ότι θυμάμαι bluetooth συσκευή είναι οπότε απλά ανοίγεις το bluetooth στο πισί σου και τα συγχρονίζεις (αν δεν έχει bluetooth αγοράζεις ένα USB adaptorάκι, πάμφηνα είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/3/2018 στις 6:00 ΜΜ, Tigio13 είπε

Εγω παιδια παντως με win7 αγόρασα ενα usb wireless controller το οποιο εκανε στην ουσια τα joysticks του xbox 360 να τα δει το pc μου. Πολύ βολικό από το να αγόραζα καινούρια joysticks. 

Καλησπέρα, μήπως μπορείς να βάλεις ένα link απο που πήρες τον usb wireless controller ή τον κωδικό του γιατί με ενδιαφέρει.Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις με αυτόν τον τρόπο τα χειριστήρια του  xbox360 στο  pc  χωρίς πρόγραμμα emulator? Δηλαδή παίζουν όλα τα παιχνίδια απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το usb το είχα πάρει από ebay και είναι αυτό https://www.ebay.com/itm/USB-Wireless-Gaming-Adapter-Receiver-For-Windows-PC-Xbox-360-Game-Controller/233588392180?_trkparms=ispr%3D1&hash=item3662f400f4:g:m6MAAOSwbW5evgrc

Το κακό με αυτό είναι πως δεν είναι plug and play. Έψαξα κάτι βιντεακια από youtube και ένας είχε ενα αρχείο που το κατέβασα το έτρεξα στο pc και μετά είδε τα joystick απευθείας. Σε win 7 όλα αυτά. Στα 10αρια δεν το δοκίμασα ποτέ. 

Από τη στιγμή που το pc είδε τα joystick έπαιζα τα πάντα κατευθείαν. Βέβαια το όλα για μένα ήταν παιχνίδια τύπου mame-sega-nes. 

Αν μένεις Αθήνα και σε βολεύει να έρθεις νότια προάστια να κοιτάξω που το έχω καταχωνιασμένο και αν το βρω να στο δώσω. Δεν πρόκειται να το ξανά χρησιμοποιήσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...