Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου εγώ πήρα πριν από 6-7 μήνες αυτό:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802282 από το e-shop και παίζω φανατικά pes 2009 και είμαι πολύ ικανοποιημένος,ούτε προβλήματα ούτε τίποτα.:shifty:

 

 

μονο που δεν υποστηριζει vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επιεδη λιώνω στο προ ακου τα εξης. Οποιοδηποτε και να παρεις αν ζοριζεις τον σταυρό ειναι σιγουρο οτι μεσα σε ενα χρονο θα χαλασει. Εχω αγοράσει ολα τα παραπάνω και ειχαν το ιδιο αποτελεσμα. Αυτο που εχω τους τελευταίους μήνες και ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημενος ειναι ακριβες αντιγραφο του playstation. Ειναι μαρκα hyundai κινεζικο και ειναι 2 χειρηστηρια σε 1 usb. Το ειχα πάρει απο ενα μαγαζι στην Πατρα τυχαια όταν ημουν εκει για λίγες μέρες. Στο net τα βρήκα εδω:

http://www.pc2buy.gr/product_info.php?manufacturers_id=143&products_id=3854\

http://www.eshopkos.gr/c-110--.aspx

http://www.cct.gr/product.asp?id=411&type=44

Για μενα εχουν τον καλυτερο χειρισμο που εχω δοκιμασει ποτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είδα το 360 controller στα 25ε (από carrefour!!).

 

Σε καμία περίπτωση 360 Controller! Το έχω και γω. Το gamepad είναι μια χαρά αλλά οι drivers είναι ελεινοί και τρισάθλιοι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ από χειριστήριο της ίδιας της microsoft!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Logitech Dual Action (19.70 euro) στο E-shop είναι μια χαρά. Σε καμία περίπτωση μην δώσεις πάνω από 25 ευρώ για gamepad, πόσο μάλλον τα 40 του Chillstream. Αν είναι δυνατόν, ένα καλό μεροκάμματο για να παίζει κανείς PES...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Logitech Dual Action (19.70 euro) στο E-shop είναι μια χαρά. Σε καμία περίπτωση μην δώσεις πάνω από 25 ευρώ για gamepad, πόσο μάλλον τα 40 του Chillstream. Αν είναι δυνατόν, ένα καλό μεροκάμματο για να παίζει κανείς PES...

 

καταρχην thnks οσους μου προτηναν κατι. και εγω mits@kos ειμαι τις ιδιας αποψης.

 

 

-----Προστέθηκε 5/2/2009 στις 03 : 15 : 59-----

 

 

of topic νομιζω το grid δεν εχει επιλογη για gamepad...

 

φιλε εισε σιγουρος γιατι το grid το εχω βαλει απο καιρο στο ματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 23 Ε Logitech και δόνηση:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.580168

 

Θα συμφωνήσω απολύτως. Το έχω τα τελευταία (2-3) χρόνια και το έχω καταβολευτεί, χωρίς να μου παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δεις... δν ξέρεις αν τα φτήνα είναι καλύτερα από τα ακριβά σε ποιότητα κ το αντίθετο. για π.χ. εγώ έχω ένα φτηνό με 10 Ε από ένα μαγαζί της γειτονιάς μου κ το έχω 2 χρόνια σίγουρα...αλλά δν με βολεύει ΚΑΘΟΛΟΥ! παίζω προ κ πατάω να δώσει κάτω πάσα κ δίνει διαγώνια κ κάτι τέτοια μου κάνει!!!!άσε δράμα! ψηφίζω κ εγώ logitech Chilstream. κοίτα να δεις όμως τώρα τι παίζει.. το είχα ένα χρόνο κ μου παρουσίασε πρόβλημα(ενώ το άλλο με τα 10 Ε δν μου έχει παρουσιάσει ακόμη).Βέβαι το έχει εγκύηση κ μου στείλαν ένα καινούργειο...αφού το θες για πρό να πάρεις αυτό γιατί όταν θα λιώνεις με τις ώρες(σίγουρα) το ανεμηστιράκι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο στα ιδρωμένα χέρια σου!!!!!!!!!! εγώ όταν το πήρα έκανε 28Ε τώρα που το βλέπω κάνει 38!!φαίνεται ότι τελείωσε κ το ξαναέφερε στην αρχική του τιμή!!πουλάει το χειριστήριο δηλαδή!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φιλε εισε σιγουρος γιατι το grid το εχω βαλει απο καιρο στο ματι!

 

Ναι δυστυχως δεν το ειχα προσεξει απο πριν και τωρα που πηρα gamepad παιζω μονο προ... Ας μας πει ομως και κανενας αλλος...κριμα ειναι τετοια παιχνιδαρα να μην παιζεται με gamepad...:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικε μου οκ το gamepad δουλευει αλλα πρεπει να κανεις πρωτα τις ρυθμησεις απο το control settings του παιχνιδιου δλδ να ορισεις custom profile και να ορισεις ενα ενα τα buttons...Ομως να σου πω τωρα μαρεσει περισσοτερο με το πληκτρολογιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Εχω ηδη ενα logitech για PC καθως και ανταπτορα για να χρησιμοποιω χειριστηρια τυπου PSX/PS2, αλλα αναρωτιεμαι ποιο απο τα καινουρια θα ηταν καλυτερο.

 

Χειριστηριο PS3/XBOX360 ή XBOX360 Controller for Windows?

 

Προς το παρον δεν εχω καποια απο τις κονσολες τελευταιας γενιας, αλλα επειδη αργοτερα θα παρω θα μου μεινει και το χειριστηριο σαν εναλλακτικο, ενω φοβαμαι πως το xbox for windows αν και ισως θα εχει την καλυτερη επικοινωνια με το PC, θα αναλισκεται αποκλειστικα για τετοια χρηση.

 

Για να συντομευω με το ζητημα, ποιο απο τα 3 χειριστηρια που ανεφερα πιστευεται θα ηταν καλυτερη επενδυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνοντας υπ'όψη και άλλες παρόμοιες συζητήσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς, το συμπέρασμα είναι εντελώς υποκειμενικό.

Δηλαδή ότι πιστεύεις πως σε βολεύει καλύτερα.

 

Εγώ, επειδή έχω συνηθίσει π.χ dual shock 2, δεν με βολεύει κανένα άλλο χειριστήριο περισσότερο.

Προβλήματα συμβατότητας δεν έχω αντιμετωπίσει σε κανένα παιχνίδι μέχρι στιγμής, και τον χρησιμοποιώ μπόλικα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση: χειριστήριο xbox 360 και xbox 360 για Windows που αναφέρεις είναι το ίδιο. Η μόνη διαφορά είναι πως το δεύτερο έρχεται με cd με τους drivers, ενώ το πρώτο για να παίξει στο PC πρέπει να τους κατεβάσεις. (not a big deal)

 

Στο θέμα μας, θα συμφωνήσω πως είναι υποκειμενικό το θέμα ως προς το πιο βολεύει περισσότερο, αλλά θα ρίξω τη ψήφο μου για το χειριστήριο του 360 καθώς σε όσα παιχνίδια υπάρχει υποστήριξη gamepad υπάρχει και profile για το χειριστήριο. Με δυο λόγια, πλήρης συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...