Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για gamepad εγω εχω το xbox 360 wirelles for windows και μου αρεσει πολυ 40 ευρο

και πληκτρολογιο μεχρι ποσα δεινης ;

 

Μια χαρά μου ακούγεται αυτό το xbox.

Υποθέτω ότι είναι συμβατό με τα περισσότερα παιχνίδια, έτσι;

Κάτι ακόμα: είναι επαναφορτιζόμενο όπως του PS3;

 

Για πληκτρολόγιο δεν θέλω να δώσω πολλά, αλλά να έχει μια εμβέλεια 4-5 μέτρα τουλάχιστον (α, και εδώ βολεύει φυσικά να είναι επαναφορτιζόμενο).

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο offtopic...

Εγώ που παίζω από τον καναπέ σε 37 HDTV έχω να πω ότι τελικά δεν βολεύει πολύ. Σίγουρα είναι καλή φάση, αραλίκι και έτσι αλλά τελικά μπορεί να σε πάρει και ο ύπνος! Νομίζω ότι σε γραφείο είναι καλύτερα.

Επίσης, πέρα από τα FPS τα υπόλοιπα (ΜΜΟ πχ ή κάνα strategy) τότε θα πρέπει να κάθεσαι πιο κοντά και είναι κουραστικό και αποκλείεται να βάλεις τον καναπέ για να κάθεσαι τόσο κοντά για να διαβάζεις chat και γραμματάκια. Άμα θες, μπορώ να σου στείλω και φωτό να δεις πώς είναι. Αν όμως το θες για console games που απλά θα τα παίζεις στο PC τότε ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μπορεί να είναι και έτσι BlackScorpionX!

 

Θα κάνω την σύνδεση σήμερα και θα σας ενημερώσω.

 

Βασικά έχω και PS3 και θέλω κάποια παιχνίδια που παίζονται και στο ένα και στο άλλο, να τα έχω στο PC μιας και είναι οικονομικότερα και πολλές φορές καλύτερα, π.χ. γιατί να μην παίξω το Skyrim στην τηλεόραση μέσω PC αντί για PS3;

 

Άλλος ένας λόγος είναι διάφορα παιδικά παιχνιδάκια, που αρέσει στα πιτσιρίκια να τα παρακολουθούν και φυσικά καλύτερα στην τηλεόραση παρά στο μόνιτορ.

 

Όσον αφορά τα γράμματα, από την στιγμή που η τηλεόραση είναι HD, δεν θα έχω καλή ευκρίνεια;

Έχω Asus ATI 6850 1GB κάρτα και θέλω να πιστεύω ότι θα "αντέξει" να δώσει καλή ανάλυση στην 40" μου τηλεόραση.

Θα σας πώ πάντως την εμπειρία μου.

 

ΥΓ. Τελικά το Xbox χειριστήριο είναι επαναφορτιζόμενο (σαν του PS3) ή αλλάζω μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ. Τελικά το είναι επαναφορτιζόμενο (σαν του PS3) ή αλλάζω μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο;

 

έχω και εγώ ένα χειριστήριο Xbox για το laptop και είναι πολύ καλό.

 

το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο και δεν γνωρίζω αν από την μάνα του έχει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες.

έχω πάρει από κίνα με 1-2 ευρό επαναφορτιζόμενη μπαταρία και με άλλα τόσα αγοράσεις και ένα play and charge καλώδιο (αν φυσικά είσαι τόσο hard core gamer και δε κρατιέσαι αν σου τελείωση η μπαταρία).

 

αφού όμως έχεις PS3 υπάρχουν προγραμματάκια που κάνουν το χειριστήριο του να φαίνεται σαν χειριστίριο xbox στα windows και μπορείς να παίζεις με αυτό.

 

googlαρε λιγάκι και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα που λέτε απροβλημάτιστα PC με TV 40" και η εικόνα είναι πολύ καλή!

Νομίζω ότι αρκετά παιχνίδια θα παίζονται καλύτερα εκεί :-)

 

Τώρα μου μένει να πάρω ασύρματο πληκτρολόγιο και gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα το Thrustmaster firestorm dual analog 3 και προσφατα πηρα το xbox 360 controller for windows και πραγματικα, εντελως διαφορετικη εμπειρια gaming!

 

Xbox 360 το καλυτερο χειριστήριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως είπε ένα φίλος πιο πάνω μπορείς να αγοράσεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (ειδικά για το χειριστήριο αυτό) με 5-6 ευρώ και να είναι όπως στο PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα που λέτε απροβλημάτιστα PC με TV 40" και η εικόνα είναι πολύ καλή!

Νομίζω ότι αρκετά παιχνίδια θα παίζονται καλύτερα εκεί :-)

 

Τώρα μου μένει να πάρω ασύρματο πληκτρολόγιο και gamepad.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα γράμματα σε chat κτλ τότε είσαι μια χαρά! Δεν τίθεται θέμα ευκρίνειας σε τέτοιες τηλεοράσεις απλά αν διαβάζεις άνετα. Αν ανοίξεις ένα word και παίξεις με γραμματοσειρές θα καταλάβεις τι σου λέω.

Εγώ μιλάω από εμπειρία σε WoW περιβάλλον, όπου έπρεπε να τα μεγαλώσω όλα για να φαίνονται καλά από τον καναπέ. Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, άλλο τα ψιλολοΐδια του WoW με τα μικρά γραμματάκια και τα 10000000000 addons που βάζουμε για να κάνουμε raid και άλλο το FPS / console gaming.

 

Τίποτα άλλο δεν έχω να προσθέσω παρά μόνο.... ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια, θελω εναν μοχλο στο στυλ του PS3 με τα analog sticks απο κατω κτλ. Βρηκα αυτο εδω απο eBay --> http://www.ebay.co.u...#ht_3686wt_1078 και μαζι με τα μεταφορικα βγαινει στα ~11.5 ευρω. Παιζει να βρισκω τιποτα αξιολογο στα ιδια πανω κατω χρηματα εδω Ελλαδα? Ωστε να μην περιμενω 7-16 μερες να ρθει αυτο απο Αγγλια?

εσυ τι μοχλο εχεις? εχεις ηδη απο PS2/Ps3 και θες να εχεις παρομοιο στον υπολογιστη η δεν εχεις τιποτα κι απλα κατι τετοιο θα ηθελες? γιατι δε δοκιμαζεις του xbox? εγω ημουν για χρονια φαν του κοντρολλερ του Playstation αλλα απο τοτε που πηρα του xbox δεν τον αλλαζω με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη dualshock 3 με το motionjoy παίζει απροβλημάτιστα σε PC. Με συμβατό bluetooth adaptor παίζει και ασύρματα! Βέβαια 8α το αναγνωρίσει κλασικά ως direct input device με ότι αυτό συνεπάγεται την game 4 windows εποχή. Μετά μππορείς να πειραματιστείς και με το x360ce με αμφίβολα αποτελέσματα. Γνώμη μου, πάρε ένα ενσύρματο xbox 360 controller στα 20-30 euros να έχεις τον κώλο σου καλυμμένο πάντα από πλευράς xinput. Peace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...