Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν θα σου κρατησει πανω απο 2μηνο με νορμαλ χρηση :)

Ειχα ενα αντιστοιχο "noname" χειριστηριο , ιδιο με αυτο στην φωτο (τωρα αν ειναι καριβως το ιδιο μοντελο απο την ιδια κινεζοεταιρεια δεν ξερω) και στον μηνα αρχισε να κουδουνιζει και να τα "χανει" στα αναλογικα sticks αλλου εστριβες αλλου πηγαινε - κατι σαν τα basic ποντικια της Microsoft αν θυμαστε , ε το παρατησα , εσκασα αρκετα για ενα logitech wingman II wireless και το εχω ακομα 5 χρονια μετα και δουλευει αψωγα.

Με λιγα λογια δωσε τα 20 για το Logitech που λογικα εχει και καποια ικανοποιητικη εγγυηση συν το οτι μαλλον δεν θα εχεις κανενα θεμα συμβατοτητας.

εδω θα συμφωνησω :) λογικα θα παω στo Logitech.. thanks!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν θα σου κρατησει πανω απο 2μηνο με νορμαλ χρηση :)

Ειχα ενα αντιστοιχο "noname" χειριστηριο , ιδιο με αυτο στην φωτο (τωρα αν ειναι καριβως το ιδιο μοντελο απο την ιδια κινεζοεταιρεια δεν ξερω) και στον μηνα αρχισε να κουδουνιζει και να τα "χανει" στα αναλογικα sticks αλλου εστριβες αλλου πηγαινε - κατι σαν τα basic ποντικια της Microsoft αν θυμαστε , ε το παρατησα , εσκασα αρκετα για ενα logitech wingman II wireless και το εχω ακομα 5 χρονια μετα και δουλευει αψωγα.

Με λιγα λογια δωσε τα 20 για το Logitech που λογικα εχει και καποια ικανοποιητικη εγγυηση συν το οτι μαλλον δεν θα εχεις κανενα θεμα συμβατοτητας.

 

+++

 

Ειχα βρει το Hama Black Force με 8 ευρω οποτε ειπα να παρω 2, δεν γμιεται, 8 ευρω εχει, οσο κρατησουν κρατησαν. Ε, μεσα σε μια εβδομαδα ειχαν καταστραφει και τα 2, οσο απιστευτο και αν ακουγεται, διαλυθηκε το αριστερο τους μοχλακι και παπαλα. Σημειωτεον τα ΗΑΜΑ τα πηρα για να αντικαταστησω ενα logitech 5ετιας που δουλευε τελεια αλλα παρουσιασε προβλημα μαλλον στα ηλεκτρονικα του (ισως εφαγε καμια τουμπα) και δεν εδινε 100% σωστο σημα που και που.

 

Οποτε 1000 φορες να παρεις το πιο φτηνο μοντελο μιας καλης εταιριας τυπου logitech παρα να μπλεξεις.

 

ΥΓ: Για το XBOX360 wired προσοχη! Βρηκα και εγω σε καταστημα και ειχε προβλημα, οταν το γυρισα ο καταστηματαρχης παραδεχτηκε οτι δεν ειναι της Microsoft αλλα μαιμου μιας και αυτοι βγαζουν μονο wireless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Για το XBOX360 wired προσοχη! Βρηκα και εγω σε καταστημα και ειχε προβλημα, οταν το γυρισα ο καταστηματαρχης παραδεχτηκε οτι δεν ειναι της Microsoft αλλα μαιμου μιας και αυτοι βγαζουν μονο wireless!

 

 

ποιοι βγαζουν μονο wired? το μαγαζι που πηγες η η microsoft? Εγω εχω αυθεντικο της Microsoft παντως wired

 

και ΑΠΛΑ τα σπαει, και σας μιλαει καποιος που επι 15 χρονια επαιζε μονο με του PS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ασυρματο χειριστηριο gaming για pc

 

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα ασυρματο χειριστηριο για gaming για pc. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να μου προτινετε το καλυτερο wireless χειριστηριο για pc, θελω να ειναι οπως για παραδειγμα το ασυρματο χειρηστηριο του ps3... αλλα κατι αρκετα πιο οικονομικο οχι να κανει 65 ευρω οπως του ps3..... Ακουω προτασεις! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Gamepad Wireless Xbox 360 Controller for Windows

και

Logitech Gameboard Wireless F710 USB Black/Silver

 

Διαλέγεις και παίρνεις. Και τα 2 τα θεωρώ κορυφαία χειριστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To XBOX360 έχει μάπα analog sticks και το Logitech πολύ σκληρά triggers.

 

Ειδικά στο ΧΒΟΧ360 gamepad, έχω το deadzone των αναλογικών μοχλών εξ αρχής στο 25% (!!!) για να μήν κάνουν drifting.

Απλά απαράδεκτο.

 

Το F710 της Logitech είναι πάρα πολύ βαρύ gamepad.

 

Πάρα ταύτα, αυτά είναι απο τα καλύτερα gamepads που υπάρχουν για PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσω τοσα πολλα χρηματα τοτε εχω να κανω μια αλλη ερωτηση ..... Αν αγορασω τα ασυρματα χειρηστηρια του ps3 γινεται να παιζω στο pc με αυτα ασυρματα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PS3 controller δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει native support για το PC. Θα κατεβάσεις ειδικούς drivers για να το κάνεις να παίξει. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ασύρματα, αλλά για την εγκατάσταση του software θα πρέπει να τα έχεις συνδεδεμένα.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Logitech F710 ή ακόμα καλύτερα το ενσύρματο F510. Το ασύρματο F710 έχει προβλήματα λήψης αν είσαι σε απόσταση και αν έχεις και άλλες ασύρματες συσκευές.

 

Όμως είναι πλήρως συμβατό με όλα τα καινούργια παιχνίδια που υποστηρίζουν XBOX360 χειριστήριο, το PC το αναγνωρίζει κατευθείαν ως τέτοιο, ενώ οι αναλογικοί μοχλοί είναι μεγάλης ακρίβειας.

 

Το σχήμα του είναι πολύ κοντά στο χειριστήριο του PS2 - PS3, ενώ τέλος έχει και διακοπτάκι για να είναι συμβατό με τα πολύ παλιά παιχνίδια.

 

Το μόνο μείον είναι τα trigger buttons, τα οποία είναι κάπως σκληρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το F710 τι προβληματα εχει δλδ? ρωταω γιατι τα θελω ασυρματα δεν θα παιζω σε κοντινη αποσταση...η αποσταση που τα θελω ειναι 2-3 μετρα.... (εκτος αν υπαρχει κανενα καλωδιο για να επεκτεινει και αλλο το καλωδιου του F510..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ασύρματη έκδοση διαβάζω συχνά, σχόλια χρηστών ότι δεν πιάνει καλά από απόσταση, ή όταν υπάρχουν και άλλες ασύρματες συσκευές κοντά.

 

Πιό συγκεκριμένος δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω. Εφόσον θές να παίζεις από απόσταση, ίσως να θέλει να το προσέξεις αυτό. Μπορεί να χρειάζεται να πάρεις USB extention για να φέρεις τον δέκτη πιό κοντά σου.

 

Ομοίως, το F510 αν δεν σου φτάνει το καλώδιο, αγοράζεις USB προέκταση και έληξε το πρόβλημα.

 

Εγώ που έχω για playroom το σαλονι, όλα τα περιφεριακά (πληκτρολόγια, ποντίκια, gamepads, ακουστικά) είναι ενσύρματα και τα έχω με προεκτάσεις στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα ασυρματο χειριστηριο για gaming για pc. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να μου προτινετε το καλυτερο wireless χειριστηριο για pc, θελω να ειναι οπως για παραδειγμα το ασυρματο χειρηστηριο του ps3... αλλα κατι αρκετα πιο οικονομικο οχι να κανει 65 ευρω οπως του ps3..... Ακουω προτασεις! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 

http://www.logitech....t/game-gear/287

 

Cordless Rumblepad 2

 

δεν υπάρχει κάποιο καλύτερο,πολύ άνετο,και ανθεκτικό και δεν τρώει την μπαταρία! έχω 2..^_^ και πας χιλιόμετρα μακριά και παίζεις ακόμα,αν βλέπεις την οθόνη:P δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το http://www.plaisio.gr/Gaming/Controllers/Gamepads/Doop-Gamepad-PC-WD.htm

Είναι φθηνό, ακριβώς τα κουπιά σαν του ps3, δεν έχω προβλήματα αλλα είναι με καλώδιο(δεν νομιζω πως χρειάζεται ασύρματο).

Αλλά υπάρχει το ίδιο ακριβώς σε ασύρματο http://www.plaisio.gr/Gaming/Controllers/Gamepads/Doop-Gamepad-PC-WL.htm αλλά δεν ξέρω αμα έχει προβλήματα με το σήμα κτλ.

 

Πάντως εγώ σε προτείνω να πάρεις το ενσύρματο το οποίο το έχω και παίζω το NBA 2K12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχάς Καλησπέρα!!

 

Θέλω να αγοράσω ένα χειριστήριο για να παίζω τα παιχνίδια στον υπολογιστή.Εχω ακούσει για πολλές μάρκες πχ Doop,Logitech οι οποιές μου έχουν πεί πως είναι καλές αλλα επειδή τα περισσότερα παιχνίδια είναι συμβατά με το χειριστήριο του Xbox360 σκεφτόμουν να αγοράσω ένα τέτοιο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω στα μαγαζια Wired xbox360 controller για pc.

Exουν μονο ασυρματο και εγω δεν ενδιαφέρομαι για αυτό

 

Επειδή όμως βρίσκω τα απλά χειριστηρια του xbox360 πχ αυτό ηθελα να ρωτήσω αν με αυτό μπορώ να παίξω στο pc.

Και αυτό γιατί δεν αναφέρει στο κουτί κάτι σχετικό αν είναι συμβατό με τα windows 7.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;;

 

--Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ζητώ εκ των προτέρων Συγνώμη!! --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...