Προς το περιεχόμενο

DVI οθονη σε d-sub καρτα


macDonald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει οθονη που δεχεται καλωδιο DVI, ωστοσο το PC εχει καρτα γραφικων που δεν διαθετει DVI υποδοχη παρα μόνο τη συνηθισμενη μπλε(D-SUB).

 

Αν χρησιμοποιησω καποιον μετατροπεα θα λειτουργησει DVI συνδεση, ή δεν γινεται τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε gagvas, δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι μου λες.

 

Φιλε thReSh, δεν εχεις καταλαβει τι ζηταω.

 

Λοιπον, να τα ξαναπω αναλυτικα ωστε να γινω σαφεστατος:

Tι εχω:

- Οθονη με δυνατοτητα καλωδιου DVI.

- PC το οποιο εχει καρτα γραφικων που ΔΕΝ διαθετει υποδοχη για DVI, αλλα εχει μόνο τη συνηθισμενη μπλε υποδοχη (d-sub)

Tι θελω:

Να συνδεσω το pc με την οθονη μεσω καλωδιου DVI.

Yπαρχει δυνατοτητα να γινει κατι τετοιο με τη βοηθεια ενδεχομενως καποιου ανταπτορα ή μηπως δεν υπαρχει καμμια περιπτωση επιτυχιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω ηδη...

 

Εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει? Θα εχω κανονικα dvi συνδεση σαν να ειχε η καρτα θυρα dvi?

Προκειται για μια αρχαια καρτα γραφικων(προ 6ετιας)

 

Πόσο κανει το καλωδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φιλε gagvas, δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι μου λες.

 

Φιλε thReSh, δεν εχεις καταλαβει τι ζηταω.

 

Λοιπον, να τα ξαναπω αναλυτικα ωστε να γινω σαφεστατος:

Tι εχω:

- Οθονη με δυνατοτητα καλωδιου DVI.

- PC το οποιο εχει καρτα γραφικων που ΔΕΝ διαθετει υποδοχη για DVI, αλλα εχει μόνο τη συνηθισμενη μπλε υποδοχη (d-sub)

Tι θελω:

Να συνδεσω το pc με την οθονη μεσω καλωδιου DVI.

Yπαρχει δυνατοτητα να γινει κατι τετοιο με τη βοηθεια ενδεχομενως καποιου ανταπτορα ή μηπως δεν υπαρχει καμμια περιπτωση επιτυχιας?

 

κατάλαβα μια χαρά τι ζητάς απλά πρώτη φορά ακούω για pc monitor χωρίς d-sub...εκτός αν είναι tv και την λες monitor το οποίο είναι λάθος...

το adaptor αυτό ίσως δουλέψει who knows :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω ηδη...

 

Εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει? Θα εχω κανονικα dvi συνδεση σαν να ειχε η καρτα θυρα dvi?

Πρέπει να δουλέψει(αφού έχεις γιατί δεν δοκιμάζεις)

 

Πόσο κανει το καλωδιο?

I Don't know ser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, καποιες φορες ειστε απαιχτοι:lol::P:mrgreen:

κατάλαβα μια χαρά τι ζητάς απλά πρώτη φορά ακούω για pc monitor χωρίς d-sub...εκτός αν είναι tv και την λες monitor το οποίο είναι λάθος...

Aφου ειχες καταλαβει τι ζηταω, τοτε γιατι μου ειπες οτι "παιζω σε d-sub μια χαρα"???? D-sub εχω ηδη, τι να το κανω? Το DVI ειναι φυσικα το ζητημα αφου προσφερει καλυτερη εικονα.

Βασικα, νομιζω οτι ακομα δεν εχεις καταλαβει.

Ειπες: " πρώτη φορά ακούω για pc monitor χωρίς d-sub". Είπα εγώ ποτέ οτι εχω pc monitor χωρις d-sub? Πως σου ηρθε? :-)

Και να διευκρινησω για καθε περιπτωση, οτι μιλαω μόνο για pc monitor

Πρέπει να δουλέψει(αφού έχεις γιατί δεν δοκιμάζεις)

:lol: Γιατι προτιμαω να γραφω posts με τις ωρες αντι να δοκιμαζω στη πραξη...:lol:

Θα επρεπε να το ειχες καταλαβει απ τη τελευταια ερωτηση στο προηγουμενο μου: Δεν εχω το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: Γιατι προτιμαω να γραφω posts με τις ωρες αντι να δοκιμαζω στη πραξη...:lol:

Θα επρεπε να το ειχες καταλαβει απ τη τελευταια ερωτηση στο προηγουμενο μου: Δεν εχω το καλωδιο.

Χίλια sorry αλλά είμαι κουρασμένος και βλέπω ότι να ναι:lol:

 

Αν δεν έγραψα πάλι βλακεία αυτά είναι..

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751328

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751585

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751587

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι άδικα παιδεύεσαι. Αν το PC διαθέτει dsub δεν πρόκειται να δεις τίποτα καλύτερο στο monitor χρησιμοποιώντας DVI. Σημασία έχει η ποιότητα της πηγής του σήματος video (PC) και όχι αυτή του αποδέκτη (monitor).

 

Για φαντάσου ένα adapter το οποίο παίρνει απλό σήμα από composite έξοδο (π.χ. από ένα DVD) και το κάνει components προκειμένου να το στείλει σε μια LCD. Είναι δυνατόν να γίνει upgrade (!) το σήμα ;;;;

Το dsub->DVI καλώδιο δουλεύει όπως το απλό dsub->dsub δηλαδή μεταφέρει αναλογική πληροφορία με αναλογικό τρόπο. Αντίστοιχα, το DVI->DVI μεταφέρει ψηφιακή πληροφορία με αναλογικό τρόπο. Επομένως το adapter απλώς θα μετατρέψει την αναλογική πληροφορία σε ψηφιακή χωρίς βέβαια να προσθέσει κάτι στην ποιότητά της.

 

Το μόνο που θα είχε νόημα θα ήταν η εξής περίπτωση : Adapter dsub->DVI και καλώδιο DVI->DVI στην περίπτωση που απαιτείται μεγάλο μήκος καλωδίου (μάλλον απίθανο για PC monitor), δεδομένου ότι το ψηφιακό σήμα πρακτικά δεν εξασθενεί όταν μεταφέρεται κατά μήκος του καλωδίου.

 

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει τους συλλογισμούς αυτούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ωχ Θέε μου συνενόηση μπουζούκι :P

 

είπα ότι θα παίζεις μια χαρά σε d-sub γιατί δεν έχει νοήμα να συνδέσεις έτσι όπως λες το monitor με την κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι να μην υπάρχει μετατροπή για να έχεις τα οφέλη του dvi, εφόσον ύπαρχει είναι δώρον άδωρον να το συνδέσεις έτσι και για αυτό η προτροπή μου να μείνεις με d-sub.

 

άρα τσάμπα η όλη συζήτηση/topic...πάρε κάρτα με dvi αν θες να εκμεταλευτείς το port...αλλιώς μείνε με d-sub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που θα μπει adapter (dsub->dvi) δεν έχει σημασία μετά το dvi-to-dvi..

Η μετατροπή έχει γίνει. Εκεί χάνει το σήμα στην ποιότητα αφού η κάρτα βγάζει αναλογικό και το μετατρέπει σε ψηφιακό(adapter - γίνεται quantization των data και άρα χάνουμε σε "ποιότητα"/ακρίβεια αναπαράστασης σήματος)

Όταν γίνεται μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό η πληροφορία αναπαριστάται στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ 8α δεις διαφορα για τους παραπανω λογους που σου ειπαν....πλεον οι καρτες με εξοδο dv-i ξεκινανε απο 25ε..(οσο θα επαιρνες το περιβοητο καλωδιο που σου λειπει)..πανε ''χτυπα '' μια καρτουλα και τελειωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπλαμπλα παιδια, θα μπορουσατε να απαντησετε καθαρα, χωρις φλυαρια και ασχετα στο ερωτημα και εφοσον το καταλαβατε.

 

Αν δε κανω λαθος λοιπον, η απαντηση σας ειναι οτι "Οχι, δεν υπαρχει περιπτωση να γινει" αυτο που ζηταω.

 

Αρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα με dvi(25 οπως λεει ο οptostyle) και το σχετικο καλωδιο(4 οπως λεει το links του Demis). Σωστα?

 

πλεον οι καρτες με εξοδο dv-i ξεκινανε απο 25ε..(οσο θα επαιρνες το περιβοητο καλωδιο που σου λειπει)..πανε ''χτυπα '' μια καρτουλα και τελειωσες

Oριστε? λες οτι το καλωδιο κανει 25? γιατι ειναι "περιβοητο"? ολοι αυτο δε χρησιμοποιουν για ψηφιακες συνδεσεις?

άρα τσάμπα η όλη συζήτηση/topic...πάρε κάρτα με dvi αν θες να εκμεταλευτείς το port...αλλιώς μείνε με d-sub
Δεν επροκειτο περι "ολης συζητησης", ερωτημα συγκεκριμενο διατυπωσα. Αν ειχα αμεσες απαντησεις προφανως δεν θα σου φαινοταν ως μια "συζητηση που πηγε τσαμπα"...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...