Προς το περιεχόμενο

DVI οθονη σε d-sub καρτα


macDonald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ζήτησες να μάθεις αν είναι εφικτή η σύνδεση χωρίς να γνωρίζεις αν κερδίζεις κάτι από αυτή...η απάντηση είναι όχι δεν κερδίζεις...το αν γίνεται δεν είμαι 100% σίγουρος δεν το έχω δοκιμάσει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αξίζει καν εφόσον δεν κερδίζεις κάτι...

 

από την στιγμή που δεν παίζεις game παίρνεις μια φτηνή κάρτα με dvi και καθάρισες...

 

και χίλια συγνώμη αν σου φάνηκε πως δεν είχα άμεσες απαντήσεις να ζήτησεις τα λεφτά σου πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

MacDonald : Σε κάποιον χάριζαν έναν γάϊδαρο κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια ...

 

Οσοι γνωρίζουν την παροιμία αντιλαμβάνονται επίσης πώς σχετίζεται με τη μέχρι τώρα συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ..μου μυριζει μπαρουτι χωρις να υπαρχει λογος....απλα ο φιλος μας ειναι ορθολογιστης και χανει το νοημα των συμβουλων κολλωντας στη τιμη του καλωδιου πχ και χανει την ουσια....,αλλα παρ'ολα αυτα ,αν δει την απαντηση μου πιο πανω ,δε θα μπορουσε να ειναι πιο στακάτη και ουσιωδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπλαμπλα παιδια, θα μπορουσατε να απαντησετε καθαρα, χωρις φλυαρια και ασχετα στο ερωτημα και εφοσον το καταλαβατε.

 

Αν δε κανω λαθος λοιπον, η απαντηση σας ειναι οτι "Οχι, δεν υπαρχει περιπτωση να γινει" αυτο που ζηταω.

 

Αρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα με dvi(25 οπως λεει ο οptostyle) και το σχετικο καλωδιο(4 οπως λεει το links του Demis). Σωστα?

 

 

Oριστε? λες οτι το καλωδιο κανει 25? γιατι ειναι "περιβοητο"? ολοι αυτο δε χρησιμοποιουν για ψηφιακες συνδεσεις?

Δεν επροκειτο περι "ολης συζητησης", ερωτημα συγκεκριμενο διατυπωσα. Αν ειχα αμεσες απαντησεις προφανως δεν θα σου φαινοταν ως μια "συζητηση που πηγε τσαμπα"...

 

Πολλά λόγια;;;;

Πας καλά;;;

Τα παιδιά σου είπαν ότι δε θα κερδίσεις τίποτα και ότι καλύτερα να πας να πάρεις μια κάρτα με DVI αντί να πας να πάρεις ένα καλώδιο για να δοκιμάσεις αν γίνεται. ΤΙ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;;;;

Και μετά εγώ και ένα δύο άλλα παιδιά θέλαμε να σου εξηγήσουμε γιατί δεν κερδίζεις κάτι!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..

Αν δε σε ενδιέφεραν οι εξηγήσεις του ΓΙΑΤΙ δεν αξίζει, μπορούσες να μείνεις λίγα post πιο πάνω που τα παιδιά σου λένε ΟΧΙ.

 

Και για να κλείσει το θέμα/ερώτημα:

Αν κάνεις αυτή τη σύνδεση με μετατροπέα δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί χάνεις σε ποιότητα.Αλλά νομίζω ότι γίνεται και δουλεύει μια χαρα κατά 99%.

Αν πας να πάρεις κάρτα με DVI δε θα χρειαστείς μετατροπέα.Μόνο ένα καλώδιο με DVI και από τις 2 μεριές.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως παιδια αδυνατειται να καταλαβετε την ουσια του τοπικ και κολατε επιμονα στα σπαμαρισματα και τα ασχετα... Σα να ζητατε φασαρια χωρις λογο.

 

Τελοσπαντων, ας απαντησω/εξηγησω στο καθενα σας τι συμβαινει ωστε να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις απ τις ανακριβειες και τις παρερμηνειες σας. Οσο για το θεμα του thread... παει, το καψατε...:lol:

ζήτησες να μάθεις αν είναι εφικτή η σύνδεση χωρίς να γνωρίζεις αν κερδίζεις κάτι από αυτή...η απάντηση είναι όχι δεν κερδίζεις...το αν γίνεται δεν είμαι 100% σίγουρος δεν το έχω δοκιμάσει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αξίζει καν εφόσον δεν κερδίζεις κάτι...

Oχι, κανεις μεγα λαθος. Το αν κερδιζω ή οχι φυσικα και το γνωριζα. Δεν ειμαι χθεσινος ουτε στα πισια ουτε στις οθονες. Δικη σου δουλεια ηταν να απαντησεις, εφοσον ηθελες και εφοσον γνωριζες, οχι να κανεις τετοιου ειδους λανθασμενες και περιττες κρισεις ...Προφανως πειραχτηκες που δεν μπορεσες να καταλαβεις αρχικα τι ζητουσα. Καλα, αυτα συμβαινουν.

MacDonald : Σε κάποιον χάριζαν έναν γάϊδαρο κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια ...Οσοι γνωρίζουν την παροιμία αντιλαμβάνονται επίσης πώς σχετίζεται με τη μέχρι τώρα συζήτηση.
Που κολαει τωρα αυτο? Τι μου χαριζαν και το κοιταγα στα δοντια? Περιμενω να νου εξηγησεις...
απλα ο φιλος μας ειναι ορθολογιστης και χανει το νοημα των συμβουλων κολλωντας στη τιμη του καλωδιου πχ και χανει την ουσια....
Aντιθετα, την ουσια εγω επιδιωκω αλλα βλεπεις τι γινεται... καποιοι βρισκουν αφορμη για να αρχισουν επιθεσεις. Ζητησα μια απλη λιτη απαντηση(ενα ναι ή ενα οχι θα ηταν αρκετο-βλ. 1ο post) αλλα ειχαμε σε πρωτη φαση παρερμηνεια και σε δευτερη flames.
Πολλά λόγια;;;;

Πας καλά;;;

Τα παιδιά σου είπαν ότι δε θα κερδίσεις τίποτα και ότι καλύτερα να πας να πάρεις μια κάρτα με DVI αντί να πας να πάρεις ένα καλώδιο για να δοκιμάσεις αν γίνεται. ΤΙ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;;;;

Και μετά εγώ και ένα δύο άλλα παιδιά θέλαμε να σου εξηγήσουμε γιατί δεν κερδίζεις κάτι!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..

Αν δε σε ενδιέφεραν οι εξηγήσεις του ΓΙΑΤΙ δεν αξίζει, μπορούσες να μείνεις λίγα post πιο πάνω που τα παιδιά σου λένε ΟΧΙ.

Και για να κλείσει το θέμα/ερώτημα:

Αν κάνεις αυτή τη σύνδεση με μετατροπέα δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί χάνεις σε ποιότητα.Αλλά νομίζω ότι γίνεται και δουλεύει μια χαρα κατά 99%.

Αν πας να πάρεις κάρτα με DVI δε θα χρειαστείς μετατροπέα.Μόνο ένα καλώδιο με DVI και από τις 2 μεριές.

E βεβαια "πολλα λογια". Οτι ακριβως κι εσυ μολις εκανες, και με πολλα περιττα. Θα πρεπει να τα επισημανω ενα-ενα:

Δεν ειπα οτι θα χρειαστω μετατροπεα αν παρω καρτα, δεν το ρωτησα, το εγνωριζα.

Αν κανω τη συνδεση με μετατροπεα και χασω σε ποιοτητα , τοτε τι να το κανω? Το θεμα μου εχει να κανει με τη ψηφιακη και μόνο συνδεση(=καλυτερη ποιοτητα).

Δεν ρωτησα εαν κερδιζω ή οχι κατι. Ρωτησα κατι συγκεκριμενο(βλ. 1ο post). Μου αρεσει που φωναζεις κιολας.

Δεν ειπα οτι θα παω να παρω καλωδιο για να "δοκιμασω"... τι να δοκιμασω εαν η καρτα δεν εχει dvi? το καλωδιο δεν θα μπορεσει να μπει. Απ τη στιγμη που θα αγορασω τη καρτα εξυπακουεται οτι θα πρεπει να αγορασω και καλωδιο.

 

Υπαρχει διαχυτη η ταση παρερμηνειας που εχετε καποιοι:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

βασικά δεν πειράχτηκα καθόλου, απλά μπερδεύτηκα από την ερώτηση σου και δεν κατάλαβα για ποιο λόγο έγινε

 

γιατί ποιος ο λόγος να θέλεις να συνδέσεις το monitor με dvi χρησιμοποιόντας μετατροπέα (αφού η κάρτα έχει μονο d-sub) ενώ ήξερες πως ΔΕΝ κέρδιζεις κάτι και δεν το σύνδεες από την αρχή με d-sub αφού θα έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα λόγο του μετατροπέα...

 

εκτός αν περίμενες να έχει κάποια διαφορά από σκέτη σύνδεση με d-sub...

 

και όχι δική μου "δουλειά" δεν είναι ούτε κανενός από την στιγμή που δεν μας πληρώνεις...

εθελοντικά βοηθάμε προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε θηριο macdonald ειδα σε αλλο thread οτι εχεις την samsung 226bw και ηθελες να την συνδεσεις αναλογικα????ΚΑΙ με πατεντες(προσθηκες) κιολας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να είμαι της παλιάς σχολής και να ενοχλούμαι όταν βλέπω (διαβάζω ;) φωνές, αγενές ύφος, αίσθηση ότι μου οφείλουν όλοι οι άλλοι, υπερβολική και ανεδαφική ευθιξία καθώς και κακεντρεχείς παρατηρήσεις.

 

Οι απαντήσεις που δίνονται από όλα τα fora, όπως πολύ σωστά έθεσε ο ThReSh δεν αποτελούν προϊόν πληρωμένης εργασίας κι επομένως επαφίονται στην καλή πρόθεση και διάθεση, έστω το ψώνιο, όσων συμμετέχουν σε αυτό. Επομένως είναι πιθανόν και λογικό να περιέχουν λάθη.

 

Αίσθηση μου είναι ότι οι moderators του forum θα έπρεπε πολύ νωρίτερα να έχουν διακόψει το συγκεκριμένο topic. Αντιλαμβάνομαι ότι η ευγένεια είναι κάτι που δεν ποσοτικοποιείται εύκολα κι επομένως είναι αδύνατο να φτιαχτεί ένα expert system το οποίο αυτόματα θα κλείνει τέτοιες συζητήσεις. Ισως όμως να άξιζε τον κόπο να αναπτυχθεί λίστα με banned forum users based on ethics ...

 

Και πάλι ζητώ συγνώμη για την ανικανότητά μου να απαντήσω σωστά σε ερωτήματα σχετικά με τη συνδεσιμότητα συσκευών μετά από δεκαπέντε χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βεβαια "πολλα λογια". Οτι ακριβως κι εσυ μολις εκανες, και με πολλα περιττα. Θα πρεπει να τα επισημανω ενα-ενα:

Δεν ειπα οτι θα χρειαστω μετατροπεα αν παρω καρτα, δεν το ρωτησα, το εγνωριζα.

Αν κανω τη συνδεση με μετατροπεα και χασω σε ποιοτητα , τοτε τι να το κανω? Το θεμα μου εχει να κανει με τη ψηφιακη και μόνο συνδεση(=καλυτερη ποιοτητα).

Δεν ρωτησα εαν κερδιζω ή οχι κατι. Ρωτησα κατι συγκεκριμενο(βλ. 1ο post). Μου αρεσει που φωναζεις κιολας.

Δεν ειπα οτι θα παω να παρω καλωδιο για να "δοκιμασω"... τι να δοκιμασω εαν η καρτα δεν εχει dvi? το καλωδιο δεν θα μπορεσει να μπει. Απ τη στιγμη που θα αγορασω τη καρτα εξυπακουεται οτι θα πρεπει να αγορασω και καλωδιο.

Υπαρχει διαχυτη η ταση παρερμηνειας που εχετε καποιοι:shifty:

 

Ναι αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ. Είπα πολλά λόγια γιατί προφανώς δεν έβγαινε άκρη και έπρεπε να τα πάρω όλα από την αρχή.

 

Δεν είπα ότι είπες ότι θα χρειαστείς μετατροπέα. Ούτε ξέρω τί ξέρεις. Απλά τα πήρα όλα από την αρχή για να τα πω μαζεμένα και είπα κι αυτό σαν έξτρα πληροφορία. Αν την ξέρεις τότε την αγνοείς.ΑΠΛΑ.

 

Από τη στιγμή που έχεις κάρτα που δε βγάζει ψηφιακό σήμα τότε πολύ απλά δε μπορείς να κερδίσεις κάνοντας μετατροπή.Αυτό είπαμε.Αν θες σώνει και καλά(και λέω ΑΝ - μην αρχίσεις πάλι "δεν είπα εγώ ότι θέλω" etc) να χρησιμοποιήσεις καλώδιο ψηφιακό πρέπει να αλλάξεις κάρτα για να μη χάσεις σε ποιότητα.

Η απάντηση στην ερώτηση post1 είναι "Κατά 99% ναι θα λειτουργήσει η σύνδεση". Απλά το πήγαμε και λίγο πιο πέρα και λέγαμε ότι δεν υπάρχει νόημα να την κάνεις την αλλαγή σύνδεσης αφού δε θα κερδίσεις τίποτα.

 

Η τάση παρερμηνίας δεν είναι από εμάς αλλά από εσένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινησεων συνεχεια...(δουλεια δεν ειχαμε και δουλεια βρηκαμε:lol:)

γιατί ποιος ο λόγος να θέλεις να συνδέσεις το monitor με dvi χρησιμοποιόντας μετατροπέα (αφού η κάρτα έχει μονο d-sub) ενώ ήξερες πως ΔΕΝ κέρδιζεις κάτι και δεν το σύνδεες από την αρχή με d-sub αφού θα έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα λόγο του μετατροπέα...

Δεν ειπα οτι θελω να συνδεσω το monitor με dvi χρησιμοποιωντας μετατροπεα. Ρωτησα εαν θα αποδωσει μια τετοια κινηση. Ηξερα οτι δεν κερδιζω κατι εαν η συνδεση παραμεινει στην ουσια αναλογικη. Απ την αρχη ηταν ηδη συνδεδεμενο με d-sub.

και όχι δική μου "δουλειά" δεν είναι ούτε κανενός από την στιγμή που δεν μας πληρώνεις...εθελοντικά βοηθάμε προφανώς

ειπαμε... "εφοσον θελεις". Μη δημιουργεις παλι εντυπωσεις.

καλα ρε θηριο macdonald ειδα σε αλλο thread οτι εχεις την samsung 226bw και ηθελες να την συνδεσεις αναλογικα????ΚΑΙ με πατεντες(προσθηκες) κιολας???

:lol::lol:

Aφου σκουπισα τα δακρυα απ τα γελια μου, να σου πω οτι εχω περισσοτερα του ενος πισια. Ιδιαιτερως απορω απο που συμπερανες οτι ηθελα να συνδεσω αναλογικα οποιοδηποτε πισι. Η αναλογικη συνδεση ειναι ουτως ή αλλως δεδομενη. Δηλαδη βλεπω οτι απουσιαζει ο κοινος νους:shifty:

Ισως να είμαι της παλιάς σχολής και να ενοχλούμαι όταν βλέπω (διαβάζω φωνές, αγενές ύφος, αίσθηση ότι μου οφείλουν όλοι οι άλλοι, υπερβολική και ανεδαφική ευθιξία καθώς και κακεντρεχείς παρατηρήσεις.

+1 μονο που προφανως διαφωνουμε στο σε απο ποιον προερχονται ολα αυτα. Μια προσεκτικη ματια στο ολο thread θα δειξει πως, οχι απο μενα (κι οπου ηταν απο μενα, ηταν απαντηση, αλλοι αρχισαν. Επιλεκτικη η "ευαισθησια" σου...)

Και πάλι ζητώ συγνώμη για την ανικανότητά μου να απαντήσω σωστά σε ερωτήματα σχετικά με τη συνδεσιμότητα συσκευών μετά από δεκαπέντε χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο ...

Σημαντικοτερο ειναι να καταλαβεις πρωτα τι σου λεει ο αλλος, ετσι θα βοηθησεις αποτελεσματικα. Με φλυαριες, παρερμηνειες και επιθεσεις απλα χανουμε το χρονο μας.

Αν την ξέρεις τότε την αγνοείς.ΑΠΛΑ.

Δεν μπορω να αγνοω posts που μου κανουν προσωπικη επιθεση εν αδίκω:shifty:

Πες για το θεμα αλλα οχι με ανακριβειες και flames.

Η τάση παρερμηνίας δεν είναι από εμάς αλλά από εσένα....

Tι να παρερμηνευσω εγω χριστιανε μου? Εγω ειμαι που εθεσα το ερωτημα, το ξεχασες? Δεν κανω ερμηνειες. Αν εγω ρωταω για φασόλια κι ο αλλος μου απανταει για φακές, ειναι δικο μου το λαθος? Χωρια τα flames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είπες ότι θα χρειαστείς μετατροπέα. Ούτε ξέρω τί ξέρεις. Απλά τα πήρα όλα από την αρχή για να τα πω μαζεμένα και είπα κι αυτό σαν έξτρα πληροφορία. Αν την ξέρεις τότε την αγνοείς.ΑΠΛΑ.

Ρε παλικάρι μου(χριστιανέ μου όπως λες κι εσύ) η πληροφορία που έδωσα για τον μετατροπέα και για την οποία απάντησες ότι το ξέρεις ήταν προσωπική επίθεση;Μας δουλεύεις;

Παρερμηνεύεις αυτά που απαντάμε και τα παίρνεις σαν προσωπική επίθεση.Στην τελική σου απαντήσαμε για τα φασόλια σου.Απλά είπαμε και για φακές.Αν δε σε ενδιαφέρουν οι φακές τότε προσπέρασέ τες και μείνει στα φασόλια...

Τεσπα,το θέμα είναι ΑΝ μετά από όλα αυτά έχεις πάρει απάντηση σε αυτό που ρώτησες.Εγώ αυτό που ήξερα το έχω πει αρκετές φορές.Απο κει και πέρα δε συνεχίζω το όλο θέμα γιατί αρκετά τράβηξε.Αν βεβαίως υπάρχει ερώτηση συγκεκριμένη που θες απάντηση τότε βεβαίως και αν ξέρω θα απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος λεει λ.χ. "διαβάζω φωνές, αγενές ύφος, αίσθηση ότι μου οφείλουν όλοι οι άλλοι, υπερβολική και ανεδαφική ευθιξία καθώς και κακεντρεχείς παρατηρήσεις" αυτο δεν ειναι προσωπικη επιθεση?

Τι ειναι αυτο που μου ειπες και παρερμηνευσα?! Οριστε πες μου, περιμενω... Μηπως πας να αντιστρεψεις το προβλημα?

Τις φακες να τις προσπερασω αλλα οχι να μου κανετε επιθεσεις εν αδικω και περερμηνειες και να μενουν οι εντυπωσεις. Λιγος σεβασμος να υπαρχει.

Οσο για το θεμα, αφου δειχνεις οτι θελεις σοβαρα να πουμε γιαυτο, απαντησε μου στο ουσιωδες ερωτημα. Επαναλαμβανω:

Αρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα με dvi(25 οπως λεει ο οptostyle) και το σχετικο καλωδιο(4 οπως λεει το link του Demis). Σωστα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος λεει λ.χ. "διαβάζω φωνές, αγενές ύφος, αίσθηση ότι μου οφείλουν όλοι οι άλλοι, υπερβολική και ανεδαφική ευθιξία καθώς και κακεντρεχείς παρατηρήσεις" αυτο δεν ειναι προσωπικη επιθεση?

Τι ειναι αυτο που μου ειπες και παρερμηνευσα?! Οριστε πες μου, περιμενω... Μηπως πας να αντιστρεψεις το προβλημα?

Τις φακες να τις προσπερασω αλλα οχι να μου κανετε επιθεσεις εν αδικω και περερμηνειες και να μενουν οι εντυπωσεις. Λιγος σεβασμος να υπαρχει.

Οσο για το θεμα, αφου δειχνεις οτι θελεις σοβαρα να πουμε γιαυτο, απαντησε μου στο ουσιωδες ερωτημα. Επαναλαμβανω:

 

Το δικό μου post το σχολίασες όλο εκτός από το σημείο που αναφέρω παρακάτω,σημείο που πιστεύω θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει πολύ αφού τελικά αυτή είναι η ερώτησή σου.Έχω απαντήσει σε όλες τις πιθανές περιπτώσεις.

(Όπως λέω και στο post #19)

Και για να κλείσει το θέμα/ερώτημα:

Αν κάνεις αυτή τη σύνδεση (edit:εδώ εννοώ τη σύνδεση με την υπάρχουσα κάρτα) με μετατροπέα δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί χάνεις σε ποιότητα.Αλλά νομίζω ότι γίνεται και δουλεύει μια χαρα κατά 99%.

Αν πας να πάρεις κάρτα με DVI δε θα χρειαστείς μετατροπέα(edit:εδώ είναι που κόλησες στον μετατροπέα αλλά ήταν απλό info το οποίο είπα ότι αν το ήξερες μπορούσες να το προσπεράσεις).Μόνο ένα καλώδιο με DVI και από τις 2 μεριές.

 

Οπότε γράφω όλες τις περιπτώσεις εκ νέου:

 

Έχεις κάρτα με D-sub και οθόνη με dvi.

Αν πάρεις adapter d-sub->dvi θα συνδεθεί,θα βλέπεις "desktop" αλλά χάνεις σε ποιότητα(κάτι το οποίο δεν είναι και πολύ καλό)

 

Αν πάρεις κάρτα γραφικών με dvi μπορείς να συνδέσεις την οθόνη σου με dvi καλώδιο κατευθείαν μιας και και τα δύο υποστηρίζουν dvi.

 

Αν δεν πάρεις/κάνεις τίποτα ο μοναδικός τρόπος να μην χάσεις σε ποιότητα είναι να το συνδέσεις με το d-sub καλώδιο.(Σε tft οθόνες απ'ότι ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο να είναι η συνδεσμολογία d-sub γιατί δε φαίνονται και τελείως καθαρά - προσωπικά,η δική μου οθόνη που έχει και τα δύο είναι λίγο χειρότερη αν τη συνδέσω με d-sub)

Αρκετά από τα παραπάνω προφανώς τα ξέρεις αλλά τα γράφω για να αποσαφηνιστούν και να μην υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης/μπερδέματος.

Προσωπική γνώμη:

Αφού δεν παίζεις παιχνίδια τότε πάρε μια φτηνή κάρτα γραφικών με dvi να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Παράδειγμα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513302

Επειδή είναι DX10,επειδή παίζει υποτυπωδώς κάποιο παιχνίδι(αν κάποια στιγμή θελήσεις κάτι light) και επειδή απ'ότι έχω ακούσει παίζουν με hardware το HD.(Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει)

 

Τα παραπάνω δεν είναι 100% σίγουρα.Αλλά από προσωπική εμπειρία είναι 99%.

 

Ελπίζω να απάντησα στην ερώτηση και να λύθηκε η απορία σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω και εκτιμω τη καλη σου διαθεση και το χρονο που ξοδεψες για να γραψεις ολα αυτα αλλα τα περισσοτερα ηταν περιττα. Δε χρειαζοταν να μου αναλυεις ολες τις περιπτωσεις αφου εμενα με ενδιαφερει μόνο μια, αυτη που ανεφερα και την επαναλαμβανω:

 

Δεδομενα:

-Οθονη με δυνατοτητα dvi

-Kαρτα με υποδοχη μόνο d-sub.

Ζητουμενο: Ψηφιακη συνδεση

 

Επαναλαμβανω λοιπoν το συμπερασμα μου και διορθωσε με αν κανω λαθος:

Αρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να αγορασω τη φτηνοτερη καρτα με dvi(25 οπως λεει ο οptostyle) και το σχετικο καλωδιο(4 οπως λεει το link του Demis). Σωστα?

 

ΥΓ. Δεν ειπα οτι δεν παιζω παιχνιδια. Ειπα οτι η συγκεκριμενη καρτα ας ειναι η φτηνοτερη της αγορας γιατι προοριζεται μόνο για κειμενα και σερφαρισμα. Δεν χρειαζεται να ειναι DX10. Πρεπει ομως να ειναι AGP.

 

Aν ξεκαθαριστει αυτο, μπορουμε να επεκτεινουμε το θεμα.

Μηπως υπαρξει καποια ασυμβατοτητα με τους drivers της νεας καρτας? Aυτη θα πει σε παλιο pc(Ιntel Pent. 4 1,7GHz)με λειτουργικο Win NT 4.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οταν καποιος λεει λ.χ. "διαβάζω φωνές, αγενές ύφος, αίσθηση ότι μου οφείλουν όλοι οι άλλοι, υπερβολική και ανεδαφική ευθιξία καθώς και κακεντρεχείς παρατηρήσεις" αυτο δεν ειναι προσωπικη επιθεση?

Τι ειναι αυτο που μου ειπες και παρερμηνευσα?! Οριστε πες μου, περιμενω... Μηπως πας να αντιστρεψεις το προβλημα?

Τις φακες να τις προσπερασω αλλα οχι να μου κανετε επιθεσεις εν αδικω και περερμηνειες και να μενουν οι εντυπωσεις. Λιγος σεβασμος να υπαρχει.

 

εμ όταν ζητάς βοήθεια και έχεις και απαιτήσεις να μην γράφουμε πολύ μπλα μπλα και πως δεν απαντάμε ακριβώς αυτό που θες να ακούσεις κάποιοι προφανώς δεν τις αντέχουν...

δεν θέλω να σκεφτώ καν τι θα ακούγαμε αν είχες πράγματι το δικαίωμα για τέτοιες απαιτήσεις...

 

ναι σεβασμός να υπάρχει κυρίως σε αυτούς που βοηθάνε...γιατί τουλάχιστον αυτοί τον έχουν κερδίσει βοηθόντας και άλλα άτομα...ο σεβασμός δεν χαρίζεται

 

Oχι, κανεις μεγα λαθος. Το αν κερδιζω ή οχι φυσικα και το γνωριζα. Δεν ειμαι χθεσινος ουτε στα πισια ουτε στις οθονες

 

και όχι στην τελική ΔΕΝ το ήξερες για αυτό ρωτούσες, γιατί προφανώς δεν ήξερες πως δεν έχει νοήμα να θέλεις ψηφιακή σύνδεση όταν υπάρχουν μετατροπείς στην μέση...

 

 

 

αν έιχε το πρώτο post όλες τις πληροφορίες που μάθαμε από τα επόμενα posts θα υπήρχε πλήρης κατανόηση του ερωτήματος από όλους και η καλύτερη δυνατή απάντηση (χωρίς μπλα μπλα) θα ερχόταν μπαμ μπαμ...αλλά ΔΕΝ τις είχε.

 

τώρα για το αν χρειαζόταν να αναλύσουμε όλες τις περιπτώσεις δεν το βρίσκω αρνητικό, δεν είσαι ο μόνος με τέτοια απορία, μπορεί κάποιος που να ήθελε να κάνει το ίδιο να ήθελε επίσης να μάθει γιατί δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...