Προς το περιεχόμενο

Δικαίωμα χρήσης του "μπλα μπλα"


aragorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί στο παρελθόν, δεν βρήκα κάτι.

 

Έχω την εντύπωση πως το offtopic φόρουμ του insomnia είναι για να γράφουν "εκτός θέματος" και να χαλαρώνουν τα μέλη του Insomnia. Και όχι καφενειακός χώρος συλλογής απόψεων του κάθε περιδιαβαίνοντα.

 

Όπως ακριβώς είναι και το φόρουμ των αγγελιών για τα μέλη του insomniα, και όχι ένα γενικό φόρουμ αγγελιών για όλο τον κόσμο.

 

Μήπως λοιπόν θα ήταν ενδιαφέρον προς εξέταση το ενδεχόμενο να μπορούν να γράψουν στο "μπλα μπλα" όσα μέλη είναι ενεργά στο υπόλοιπο φόρουμ; (ενεργά= οτιδήποτε κρίνει ο λαμβάνων την απόφαση, πχ αριθμός από ποστ, διάρκεια συμμετοχής στο Insomnia κλπ)

 

Η παρατήρηση/πρόταση αυτή δεν έρχεται στον αέρα, καθώς είμαι αναγνώστης του Insomnia σχεδόν από την αρχή του και όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο διαπιστώνω το φαινόμενο το "μπλα μπλα" να γεμίζει από ποστ μελών που γράφτηκαν μόνο και μόνο για να την πουν σε κάποιον επειδή είδαν κάτι που δεν τους άρεσε γραμμένο (ενώ πριν δεν είχαν -και ούτε στο μέλλον έχουν- καμία σχέση με το Insomnia), και τα τακτικά μέλη να μη βρίσκουν αυτό για το οποίο -φαντάζομαι- προορίζεται η συγκεκριμένη ενότητα, που περιγράφω και στην αρχή.

 

Ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι τα εκτός θέματος φόρα συνεισφέρουν πολύ στο συνολικό traffic, αλλά έχω την αίσθηση ότι η κατάσταση είναι beyond control, και αφαιρεί λίγο από την εστίαση του επισκέπτη στο αντικείμενο του site.

 

Anyway, αυτά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες, και το χω σκεφτεί ο ίδιος αρκετές φορές αλλά μπορεί κάποιος να ξεκινήσει και να γνωρίσει το forum μέσω του μπλα-μπλα και έπειτα να επεκταθεί ενεργά και σε άλλες κατηγορίες. Εννοώ είναι λίγο λεπτό το θέμα για κάτι δραστικό (εγώ πχ ξεκίνησα με αφορμή το lost και το σχετικό topic στον κινηματογράφο).

 

Προφανώς δεν είναι 80.000 (!) οι insomniacs αλλά το θέμα είναι πως είναι λίγο δύσκολο να βάζεις όρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όρια πάντα είναι δύσκολο να τα βάλεις , ειδικά σε μια τόσο μεγάλη κοινότητα όπως είναι τo Insomnia. Ωστόσο από αυτές τις αποφάσεις παίρνει το χαρακτήρα του το κάθε site, και όσο δύσκολες και αν είναι πρέπει να λαμβάνονται.

 

Δε λέω ότι εδώ αυτή είναι η σωστή απόφαση που προτείνω, απλά λέω ότι ορισμένα θέματα όπως αυτά -που σωστά λες ότι είναι λεπτά- πρέπει να αντιμετωπίζονται ως πρόβλημα. Σίγουρα το team του σάιτ έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα από μένα. Η δική μου αίσθηση είναι αυτή που περιγράφω πάντως.

 

Εξάλλου αυτό που λες, το να γνωρίσεις το φόρουμ από το μπλαμπλα δεν προϋποθέτει το να γράφεις κιόλας, θα μπορούσες μόνο να διαβάζεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνό στο ότι το μπλα-μπλα πρέπει να κρατήσει έναν σοβαρό η σοβαρότερο χαρακτήρα, είναι όμως δυσκολο να θέσεις όρια κρατόντας την ελευθερία της γνώμης. Αν βρει κάποιος τρόπο να γίνει αυτό ας τον προτείνει η εκτελέσει. Μέχρι τότε συνεχίζουμε ως έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κι εχει συζητηθει το θεμα παλιοτερα θα προτεινα (γνωμη μου παντα) να γινει σπασιμο της κατηγοριας Μπλα-Μπλα σε επιμερους.

Π.χ. μια κι υπαρχουν αρκετοι ποδοσφαιροφιλοι (εγω δεν ασχολουμαι καν με τετοια) ας εμπαινε μια subcategory σχετικα με δαυτα.

Βλεπεις και stickies για την ΑΕΚ ή τον ΠΑΟ/ΟΣΦΠ δηλαδη τι το αξιολογο προσφερουν στον αναγνωστη τα threads αυτα να γινουν stickies???

Mπλιαχ....

Απο εκει και περα για οσα threads παραβαινουν τους κανονες αν καποιοι βρισκουν σκληρο να διαγραφονται υπαρχει κι η λυση του Καδου οπου θα αδειαζει οταν παραγεμισει!

Ο Καδος μπορει να ειναι αορατος για τους επισκεπτες για να μη βλεπουν τις @@ες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που περιγράφετε απαιτούν πολλές ώρες moderation , κάτι που δε νομίζω ότι είναι διατεθειμένο το team να κάνει για το μπλαμπλα.

 

Με τη λύση που περιγράφω μπαίνει μια ασπίδα προστασίας του φόρουμ σημαντική. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Π.χ. μια κι υπαρχουν αρκετοι ποδοσφαιροφιλοι (εγω δεν ασχολουμαι καν με τετοια) ας εμπαινε μια subcategory σχετικα με δαυτα.

Βλεπεις και stickies για την ΑΕΚ ή τον ΠΑΟ/ΟΣΦΠ δηλαδη τι το αξιολογο προσφερουν στον αναγνωστη τα threads αυτα να γινουν stickies???

Mπλιαχ....

 

Και νόμιζα ότι ήμουν μοναδικός στον κόσμο.

Αρα είμαστε τουλάχιστον 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 μηνα σαν μελος και 50 posts και μετα να μπορει να μπει.

 

Από την άλλη όμως βλέπουμε τώρα τελευταία να μπουκάρουν νέοι χρήστες σε κάθε πιθανό thread και να λένε μια ανοησία πχ "πολύ ωραίο θέμα μπράβο παιδιά". Και το κάνουν αυτό 50 φορές στην καθισιά τους. Αυτό πρέπει να προσεχθεί, γιατί χαλάει πολύ την εικόνα όλου του forum. Αλλά νομίζω πως κάτι τέτοιο έχουν στο μυαλό τους με τη χρήση της "αξιολόγησης χρηστών". Η οποία όμως είναι ακόμα πολύ προβληματική κατά τη γνώμη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αποκλειστικότητα του Μπλα Μπλα subforum αυτό ρε παιδιά. Ρίξτε μια ματιά και στο υπόλοιπο Insomnia. Έχουμε πήξει στους eDiots. Δε μπορώ να καταλάβω πως παίρνει κάποιος τόση φόρα και αρχίζει να πληκτρολογεί και να ανοίγει threads με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτήν της σκέψης του. Εγώ προσωπικά σε κάθε forum που είμαι μέλος, έχω πάγια τακτική να μην ποστάρω καν, αν δεν κάνω πρώτα για κάμποσο καιρό lurking μέχρι να μάθω τα κατατόπια. Ακόμη και τώρα μετά από αρκετά χρόνια foruming, που όσο να'ναι κάτι σκαμπάζουμε από netiquette...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αποκλειστικότητα του Μπλα Μπλα subforum αυτό ρε παιδιά. Ρίξτε μια ματιά και στο υπόλοιπο Insomnia. Έχουμε πήξει στους eDiots. Δε μπορώ να καταλάβω πως παίρνει κάποιος τόση φόρα και αρχίζει να πληκτρολογεί και να ανοίγει threads με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτήν της σκέψης του. Εγώ προσωπικά σε κάθε forum που είμαι μέλος, έχω πάγια τακτική να μην ποστάρω καν, αν δεν κάνω πρώτα για κάμποσο καιρό lurking μέχρι να μάθω τα κατατόπια. Ακόμη και τώρα μετά από αρκετά χρόνια foruming, που όσο να'ναι κάτι σκαμπάζουμε από netiquette...

 

Συμφωνώ απόλυτα, για κοιτάξτε νήματα(trhead) του τύπου "τι νούμερο παπούτσι φοράτε" κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη όμως βλέπουμε τώρα τελευταία να μπουκάρουν νέοι χρήστες σε κάθε πιθανό thread και να λένε μια ανοησία πχ "πολύ ωραίο θέμα μπράβο παιδιά". Και το κάνουν αυτό 50 φορές στην καθισιά τους. Αυτό πρέπει να προσεχθεί, γιατί χαλάει πολύ την εικόνα όλου του forum. Αλλά νομίζω πως κάτι τέτοιο έχουν στο μυαλό τους με τη χρήση της "αξιολόγησης χρηστών". Η οποία όμως είναι ακόμα πολύ προβληματική κατά τη γνώμη μου....

 

το troll θα φανει και μετα ενα ban και τα λεγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...