Προς το περιεχόμενο

Ξαφνική οφειλή στην Tellas μετά από ένα χρόνο!


Nistasle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρακαλούσα όσοι γνωρίζουν ή έχουν εμπειρίες από τέτοιου είδους διαδικασίες να με βοηθήσουν γιατί αυτές οι εταιρίες θα μας αποτρελάνουν τελείως αφού μας ρουφήξουν το μεδούλι!

 

Εξηγούμαι. Πριν κανά χρόνο είχα διακόψει το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας της Tellas αλλάζοντας εταιρία (Vivodi και πάλι Vivodi). Αφού λοιπόν ξεπλήρωσα και την τελευταία οφειλή (αφού με άδειασαν οικονομικά στέλνοντας αποδείξεις υποτιθέμενων υπολοίπων) , ησύχασα ότι τερμάτισα επιτυχώς την 'συνεργασία'. Έλα όμως που εχθές, ένα χρόνο μετά, με παίρνει μία από τα γραφεία της Tellas για να μου πει ότι χρωστάω 18.23 ευρώ! Όταν της είπα ότι έχω διακόψει το πρόγραμμα καιρό τώρα μου απήντησε "Ναι, όντως έχετε διακόψει πριν αρκετό καιρό". Η οφειλή όμως οφειλή, παρ' όλο που την θυμήθηκαν 1 (και παραπάνω) χρόνο μετά! Στο τέλος δεν παρέλειψε να με ρωτήσει πότε θα τα καταθέσω! Άλλα εγώ ο βλαξ δεν της τα έχωσα να βγάλω και το άχτι μου..

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Από που κι ως που μια εταιρία θυμάται ξαφνικά μια αρχαία οφειλή; Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να τα πληρώσω;

 

Έχω ακούσει πολλά για τις μπαμπεσκιές της Tellas και επειδή έχω καεί στο παρελθόν από τέτοιου είδους απάτες δεν την εμπιστεύομαι καθόλου. Δεν ξέρω όμως τι να κάνω με το συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειχε τυχει κι εμενα με λογαριασμο μετα απο πολλους μηνες απο την διακοποη κια δεν τον πληρωσα.Καπου τοσο ηταν το ποσο.Δεν μου ξαναεστειλαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασική tellas.

και σε μένα έτυχε. έκανα διακοπή και μετά από 13 μήνες με πήραν τηλέφωνο ότι έχω υπόλοιπο. είχαν κάνει λάθος και έκοψαν πιστωτικό παραπάνω από όσο έπρεπε. δεν το πλήρωσα αλλά μετά από 2 βδομάδες μου ήρθε χαρτί από δικηγόρο ότι αν δεν το πληρώσω θα προβούν σε όλες τις νόμιμες διαδικασίες κτλ κτλ. και το πλήρωσα για να μην τρέχω παραπάνω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα το ιδιο και εμενα απο την ιδια εταιρεια.με ρωταει λοιπον η γκομενα,θα πληρωσετε το υπολοιπο?και της απανταω.δεν εχω υπολοιπο,δεν πληρωνω τιποτα.εδω και ενα χρονο,δεν με εχουν ξαναενοχλησει.απατεωνες...γραφ'τους στα τετοια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απο τα ίδια.Μου έστειλαν όσο ήμουν (ο μαλακας)συνδρομητής τους μαζί με τον τρέχων και έναν απλήρωτο.Ντόινκ.Πως έγινε ρε παιδιά;Ε δεν τον πληρώσατε.Αλλά ευτυχώς είχα κρατημένες τις αποδείξεις και όταν διασταυρώθηκαν οι απ.λογαριασμού μου πέταξαν την κλασική ατάκα:Φταίει ο Γερμανός να μας στείλετε ένα fax.Θα σας στείλω για βρούβες τους λέω.Επειδή είστε εσείς όργια θα τρέχω εγώ για fax;Και όσοι δεν κρατούν τις αποδείξεις ας μην ανυσηχούν γιατί μπορεί εύκολα να φανεί η πληρωμή από εκεί που έγινε.Μετά από 2 χρόνια που έχω διακόψει μου ήρθε κι εμένα ένας για 13,46 και καλά υπόλοιπο.Όταν τους πήρα τηλέφωνο επέμεναν ότι δεν το έχω πληρώσει.Επειδή όμως είχα κρατημένες όλες τις αποδείξεις και της το είπα μετά από αρκετό κράξιμο που τις έριξα γιατί ήταν αγενέστατη της είπα ότι δεν θα πάρετε φράγκο.Μετά από δύο μέρες με πήραν τηλέφωνο για να μου που ότι ήταν λάθος του λογιστηρίου τους.Λαμόγια από τα λίγα λέμε.Αν έχεις όλες τις αποδείξεις τότε γράψτους στα παπάκια σου.Αν όχι δεν ξέρω πως μπορείς ν'αποδείξεις ότι δεν έχεις υπόλοιπο.Ρώτα τους ποιάς ημερομηνίας είναι αυτός ο λογαρισμός και προσπάθησε να το διασταυρώσεις από Γερμανό αν πλήρωνες εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! Άρα επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι η Tellas δεν αξίζει σε καμία περίπτωση σαν εταιρία.

 

Μάλλον θα καταλήξει όπως στην ιστορία του ktiniatrou. Δεν πληρώνω τίποτα. Θα αναγκαστώ όμως, έαν μου έρθει το κωλόχαρτό τους :(

 

Φίλε Silok έχεις δίκιο αλλά ποιος κρατάει αυτές τις κωλοαποδείξεις τόσο καιρό; Θα πρέπει να αγοράσουμε μία βιβλιοθήκη μόνο γιαυτό. Το σίγουρο είναι ότι το λάθος είναι δικό τους, αφού εάν δεν είχα εξοφλήσει τις οφειλές θα με είχαν ειδοποιήσει στην ώρα τους τα τζιμάνια λογιστάρια τους. Μετά από 1 χρόνο τι ζητάνε; Αν κάνανε λάθος τότε να κόψουν τους λαιμούς τους, εγώ γιατί να τρέχω; Άλλα μια ζωή, για να μην μπλέξουμε μαζί τους καθόμαστε και τον τρώμε. Ε ρε νάχα κανά Κούγια (επειδή είναι διάσημος, όχι τίποτα άλλο) θα τους τίναζα στα δικαστήρια. Λαμόγια.

 

Το τραγικό είναι ότι πριν συμβεί αυτό, η αδερφή μου και ο πατέρας μου (διαφορετικά σπίτια, διαφορετικές μέρες) γράφτηκαν στην Tellas γιατί τους φάνηκε ελκυστική η προσφορά της Tellas zistro. Το απίστευτο είναι ότι και στους δύο γράψανε την 'default' προσφορά! Το ίδιο που είχανε κάνει και σε μένα! Άλλη προσφορά είχα διαλέξει, άλλη μου βάλανε! Τους κερατάδες, είναι επαγγελματίες απατεώνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα παραδοξο απο τελλας παντως.

Διεκοψα για φορθνετ και στον τελευταιο τους λογαριασμο μου

εστειλαν επιστροφη 38 ευρω!

Πηρα τηλ να ρωτησω απο που θα παρω τα χρηματα και μου ειπαν οτι

θα μου σταλουν ταχυδρομικα με επιταγη απο τραπεζα πειραιως σε ενα μηνα.

Βεβαια περασε 1.5 μηνας και ουτε επιταγη ουτε τιποτα.

Απο την μια σκεφτομαι να τους ενοχλησω παλι,απο την αλλη ομως

σκεφτομαι οτι θα δωσω κανα 10ευρω στην αναμονη παλι για να πιασω γραμμη(!),και οταν την πιασω θα μιλησω με κανεναν ασχετο παλι που θα μου σπασει τα νευρα,ασε που μπορει να τσαντιστουν που θα δωσουν

λεφτα πισω και να αρχισουν να χρεωνουν παλι μετα απο κανα χρονο:P

Διαβαζοντας παντως τα παραπανω εχω φυλαξει ΟΛΟΥΣ τους λογαριασμους της τελλας,του τελευταιου χρονου ακομα και του τελευταιου γιατι απο οτι βλεπω η εταιρεια ειναι σε απολυτη παρακμη!

Mα καλα αυτα τα "προστιμα¨ που υποτιθεται οτι μπαινουν για γνωαη και συμμορφωση.τελικα γιατι μπαινουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα όσοι γνωρίζουν ή έχουν εμπειρίες από τέτοιου είδους διαδικασίες να με βοηθήσουν γιατί αυτές οι εταιρίες θα μας αποτρελάνουν τελείως αφού μας ρουφήξουν το μεδούλι!

 

Εξηγούμαι. Πριν κανά χρόνο είχα διακόψει το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας της Tellas αλλάζοντας εταιρία (Vivodi και πάλι Vivodi). Αφού λοιπόν ξεπλήρωσα και την τελευταία οφειλή (αφού με άδειασαν οικονομικά στέλνοντας αποδείξεις υποτιθέμενων υπολοίπων) , ησύχασα ότι τερμάτισα επιτυχώς την 'συνεργασία'. Έλα όμως που εχθές, ένα χρόνο μετά, με παίρνει μία από τα γραφεία της Tellas για να μου πει ότι χρωστάω 18.23 ευρώ! Όταν της είπα ότι έχω διακόψει το πρόγραμμα καιρό τώρα μου απήντησε "Ναι, όντως έχετε διακόψει πριν αρκετό καιρό". Η οφειλή όμως οφειλή, παρ' όλο που την θυμήθηκαν 1 (και παραπάνω) χρόνο μετά! Στο τέλος δεν παρέλειψε να με ρωτήσει πότε θα τα καταθέσω! Άλλα εγώ ο βλαξ δεν της τα έχωσα να βγάλω και το άχτι μου..

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Από που κι ως που μια εταιρία θυμάται ξαφνικά μια αρχαία οφειλή; Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να τα πληρώσω;

 

Έχω ακούσει πολλά για τις μπαμπεσκιές της Tellas και επειδή έχω καεί στο παρελθόν από τέτοιου είδους απάτες δεν την εμπιστεύομαι καθόλου. Δεν ξέρω όμως τι να κάνω με το συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

 

Τα ίδια είχα πάθει κι εγώ από τη Vivodi. Είχα διακόψει και έξι μήνες μετά άρχισε να μου ζητάει "υποτιθέμενες" απλήρωτες συνδέσεις. Ευτυχώς που είχα κρατήσει όλες τις αποδείξεις και τους τις έστειλα με fax. Γενικώς όταν μπλέκεις με ελληνικές εταιρίες (του κώλου συνήθως) καλό είναι να κρατάς τις αποδείξεις για τα επόμενα 5 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μου φαινεται ο πιο αξιοπρεπης ειναι ο ΟΤΕ.Τον διεκοψα 19/11/07 και σημερα πηρα πιστωτικο λογαριασμο 65 ευρω για προπληρωμενα παγια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μου φαινεται ο πιο αξιοπρεπης ειναι ο ΟΤΕ.Τον διεκοψα 19/11/07 και σημερα πηρα πιστωτικο λογαριασμο 65 ευρω για προπληρωμενα παγια !!!!

 

Ο (Π)ΟΤΕ είναι ο μονόφθαλμος που βασιλεύει στους τυφλούς, το μη χείρον βέλτιστο.

 

Πάντως κατάλαβα ότι δεν υπάρχει καθόλου επαγγελματισμός στην Ελλάδα. Ό,τι κάνουνε είναι άρπα κόλα. Δε λέω και στο εξωτερικό συμβαίνουνε αυτά, αλλά στην Ελλάδα το έχουνε παραχέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο με ξανακάλεσε η κύρια της Tellas για να μάθει τον λόγο που δεν κατέθεσα τα χρήματα :-D Αφού λοιπόν δεν κατάφερε(α) να βγάλει άκρη με ενημέρωσε για το εξαραιρετικά εξυπηρετικό αριθμό 13800 στον οποίο μπορώ να καλέσω για να μάθω τον λόγο που ξεφύτρωσε αυτός ο λογαριασμός. Αφού λοιπόν ο ηλίθιος καταναλωτάκος θα πρέπει να περιμένει ένας θεός ξέρει πόσο για να μιλήσει σε κάποιο υπεύθυνο, θα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του επειδή μίλησε ένα τέταρτο με μερικούς υπαλληλίσκους που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ε ρε οι διαφημίσεις με τα ζουζούνια σας μάραναν, λοποδύτες! Παρόλα αυτά μου έκανε εντύπωση η ανταπόκριση της κυρίας μόλις όταν άκουσε το εξής κουφό "Πως προέκυψε στα ξαφνικά αυτό το ποσό;". Η απάντηση ήταν "Μα κύριε τάδε, πριν ένα μήνα σας στείλαμε σχετικό προειδοποιητικό!". Καλά ρε, με κρετίνους έχετε να κάνετε; Μας τα παίρνετε καλά καλά και μετά βάζετε τους υπαλλήλους σας να δικαιολογούνται με σαχλαμάρες τις οποίες θα πρέπει να ακούσεις για άλλη μια φορά καλώντας το κατεστραμένο κέντρο που σου προτείνουν; Μου άρεσε που μου είπε προς το τέλος "Κύριε τάδε εάν θέλετε τα πληρώνετε εάν θέλετε όχι". Μπράβο, δεν φτάνει που μας συγχίζετε πρωινιάτικα, το παίζετε και υπεράνω! :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνετε καλή δουλειά.

Πρώτα πρώτα οι τράπεζες και οι μηνιαίες αναφορές τους είναι φίλοι σας.

Δεύτερον ο τελευταίος λογαριασμός (που δείχνει ότι δεν χρωστάτε τίποτα) είναι αρκετός.

 

Σταματήστε να πληρώνετε με ρευστό και αρχίστε να χρησιμοποιείτε τις τράπεζες για αυτόματες πληρωμές, και πιστωτικές κάρτες (που εξοφλήτε άμεσα με standing order από τον τρεχούμενο). Καταγράφουν τα πάντα και δεν χρειάζεστε να τρέχετε αργότερα για αποδείξεις κλπ.

 

Σχετικά με το φίλο παραπάνω που πλήρωσε όταν έλαβε το εξώδικό ΚΑΚΟΣ το έκανε.

Αν ήξερε ότι δεν χρωστάει μία κρατά την σκληρή γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τα αυγά λες και δεν το καταλάβαμε ακόμη.Όλες οι εταιρείες τα ιδιά χάλια είναι.Εμένα προχτές μου ήρθε ένας λογαριασμός της vodafone 160 ευρώ γιατί είχα ξεπεράσει κατα 400 mb το όριο των 5 gb που έχω ως χρήστης ADSM.Δηλαδή για ένα παιχνίδι του κ0lou πληρώνω 130 ευρώ κερατιάτικα.Όλοί το ίδιο απατεώνες είναι(μηδενός εξαιρουμένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...