Προς το περιεχόμενο

Socket 939 upgrade


gvardal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντυπωση οτι οι 3850 κυκλοφορουν σε 2 εκδοσεις-μια για pci express x16 και μια για pci express 2.0.Και οι 2 μπορουν να συνδεθουν σε χ16 αλλα η 2.0 αυτοματα χανει ταχυτητα σε χ16 socket.Ετσι οπως εξηγεις το προβλημα ειναι σαν εκτος απο ταχυτητα να χανει και το clock της GPU σε χ16 κατι που δεν στεκει,σωστα?:rolleyes:(Αν βρεις ακρη ριξε μια ενημερωση γιατι ημουν ετοιμος να αγορασω την 3870 σε A8N-SLI mobo οταν διαβασα αυτο το thread και τωρα προβληματιστηκα :fear:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κανε uninstall του drivers, φανταζομαι οτι της παλιας καρτας τους drivers τους έβγαλες πριν βάλεις την καινουργια ετσι???

Κατοπιν χρησιμοποιησε το driversweeper για να καθαρισεις οτι εχει ξεμεινει από τους drivers (διαλεγεις καθαρισμο και για ΑΤΙ και για NVIDIA, αμα η παλια σου καρτα ήταν NVIDIA).

Τελος, ξαναπέρνα τους τελευταιους DRIVERS 7.12 της ΑΤΙ και πες μας τα αποτελέσματα!

Επίσης φαντάζομαι οτι τα windows σου είναι πλήρως ενημερωμένα! Αν οχι ενημέρωσε τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάστηκε να ξανακάνω εγκατάσταση των drivers.

 

Τελικά η 3850 έχει μια λειτουργία που λέγεται powerplay, η οποία, προκειμένου να μειώσει την ισχύ και τη θερμότητα, κλειδώνει την κάρτα στα 300MHZ σε 2D περιβάλλον! Το διάβασα σε 2-3 φορουμ, δεν ξέρω αν αληθεύει, θα το ψάξω κι άλλο και θα σας πω.

 

Την δοκίμασα σε παιχνίδια και η απόδοσή της είναι πολύ καλή. Προφανώς σε 3D εφαρμογές ανεβαίνει στα 669MHZ...

 

@Twisted_Wicked: Η κάρτα μου είναι PCI-E 2.0. Μην ανησυχείς για το αν θα πέσει το clock γιατί η 3870 δεν έχει αυτήν τη λειτουργία(powerplay)

 

Edit: @Twisted_Wicked --> Τελικά μάλλον έκανα λάθος, ΚΑΙ η 3870 έχει το Powerplay...

 

Η λειτουργία Powerplay έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε παιχνίδια όταν ο επεξεργαστής δεν δουλεύει στο μέγιστο. Λύση για απενεργοποίηση του Powerplay δεν κατάφερα να βρω, εκτός ίσως από "πειραγμένο" BIOS της κάρτας. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...