Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για O/C


Bee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στιν κατοχι μου αυτο το pc οπου εχω ανεβασει τον cpu απο 3,00 σε 3,65 μονο παιζοντας με cpu χωρις αλλαγη τασεων[fsb απο 333 σε 395(στο bios δειχνει 1582fsb το 395 ειναι απο το everest ultimate edition),cpu clocκ απο 3000 σε 3561.6],μνημες unlinked στα 800 mhz με συχνοτητα που ορισε το μηχανιμα μονο του στα 1:1.To pc ειναι rock stable.Θα ηθελα να το ανεβασω λιγο ακομα χωρις ομως να αυξησω την ταση ειτε cpu ειτε ram,μηπως εχετε καμια ιδεα???Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

cpu:core 2 duo e6850(3ghz)

mobo:asus striker extreme

bios ver.1302

ram:800mhz

operating system:winvista ultimate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στιν κατοχι μου αυτο το pc οπου εχω ανεβασει τον cpu απο 3,00 σε 3,65 μονο παιζοντας με cpu χωρις αλλαγη τασεων[fsb απο 333 σε 395(στο bios δειχνει 1582fsb το 395 ειναι απο το everest ultimate edition),cpu clocκ απο 3000 σε 3561.6],μνημες unlinked στα 800 mhz με συχνοτητα που ορισε το μηχανιμα μονο του στα 1:1.To pc ειναι rock stable.Θα ηθελα να το ανεβασω λιγο ακομα χωρις ομως να αυξησω την ταση ειτε cpu ειτε ram,μηπως εχετε καμια ιδεα???Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

cpu:core 2 duo e6850(3ghz)

mobo:asus striker extreme

bios ver.1302

ram:800mhz

operating system:winvista ultimate.

 

 

Μια διορθωση,το cpu ειναι 3.56 και οχι 3.65 και επισης ξεχασα να αναφερω οτι εxω εγκαταστισει και ενα cpu cooler(zalman 9700 Nt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οντως απο οτι ειδα δεν παει πιο πανω ο cpu, μαλιστα απο 1589+++(απο bios η ενδιξη)κολαει στο load των windows... Οποτε τελικα λεω να αυξισω το ρευμα.Μηπως θα μπορουσες να μ πεις εσυ η γενικα οποιος αλλος μπορει περιπου ποσο να το ανεβασω..και συγκεκριμενα ποσο σε καθε μερος(nb,sb,vcore, κ.λ.π)?Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν εβγαλα τιποτα απο το να παιζω με voltages.Προσπαθησα ομως απο τα default settings να το ανεβασω ανα 40mhz(το fsb) και δεν ξερω πως αλλα τελικα ξεπερασε τα 3,56 και εφτασα μεχρι 3,623 το θεμα ειναι πως οταν ανοιξα το pc και ειδα απο το everest to core voltage οτι ειχε ανεβει στα 1,53v.Αυτο ειναι φισιολογικο η μηπως πρεπει να τον κατεβασω?Επισεις το voltage το εχω στο auto(στο bios).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...