Προς το περιεχόμενο

Παράξενη συμπεριφορά Zyxel 660HW-61!!


Markknopfler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εν λόγω ρουτεράκι το οποίο και με κάλυπτε απόλυτα μέχρι να διαπιστώσω το παρακάτω..Σα διάβολος κι εγώ είπα να δω το ρούτερ που μου έστειλε ο ΟΤΕ ένα baudtec το οποίο βρήκα και πολύ καλό παρεπιμπτόντως και με πολλές επιλογές και αρκετά σταθερό..Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ενώ το baudtec είχε attenuation 13 db το zyxel 16db.Βασικά αν έμενε εκεί δεν θα υπήρχε πρόβλημα αφού το θεωρητικό μέγιστο για τα 16 db δεν θα το έφτανα ποτέ μάλλον..Το πρόβλημα είναι ότι ενώ από ftp server το baudtec κατέβαζε με 1800Kb/s το zyxel έφτανε μετά βίας στα 1400..Δοκίμασα επανειλλημένα downloads οπότε είναι σίγουρα τα αποτελέσματα..Πραγματικά το βρίσκω πολύ απίθανο..Αν γινόταν το αντίστροφο με τα ρούτερ θα το θεωρούσα φυσιολογικό καθώς το zyxel θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό για να έχει τέτοια προβλήματα ταχύτητας..

Αυτά από εμένα αν κάποιος σκέφτεται κάτι ή αν είχε παρόμοιο πρόβλημα ας το πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθε ρουτερ διαβαζει διαφορετικα τα margin kai attenuation tis grammis.κατεβασε με καλωδιο και με τα δυο και συγκρινε.κανε firmware update sto ζυχελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθε ρουτερ διαβαζει διαφορετικα τα margin kai attenuation tis grammis.κατεβασε με καλωδιο και με τα δυο και συγκρινε.κανε firmware update sto ζυχελ.

 

Σύγκρινα και download rates και το baudtec ήταν πολύ καλύτερο κατά 400kb/s..Έχω κάνει update παλιότερα και δε βλέπω να έχει βγάλει κάποιο νεότερο η zyxel..Το ρούτερ είναι το 660hw-61..Αν ξέρεις πες μου ποιο είναι το τελευταίο..Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά φίλε είχες δίκιο..Δεν το είχα φανταστεί ότι μπορεί να φταίει το firewall..Το είδαμε κι αυτό..Βρήκαμε κι ένα ελάττωμα στα zyxel..Δεν έχω βρει και πολλά άλλα..Μόλις το έβγαλα όμως η ταχύτητα έφτιαξε..Με το wirelless παρόλο που έχει τέλειο σήμα προσπάθησα από περιέργεια να κατεβάσω και η ταχύτητα ήταν σαφ'ως μειωμένη δλδ περίπου 40 τοις εκατό..Τεσπά..

Ευχαριστώ πουλινέ που ασχολήθηκες μαζί μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ευχαριστεις.τωρα ξερω οτι πολλα firewall μειωνουν ταχυτητα τωρα για ποιο λογο δεν ξερω.ισως επειδη ψαχνουν τα πακετα....οσο για το wireless παλι δεν ξερω γιατι παιζει πιο αργα.απο λιγο πιο αργα μεχρι πολυ πιο αργα.ισως drivers ισως firmware ισως ποιοτητα σηματος αν και το ειχα διπλα ισως περιορισμο windows.οπως ενο πολλες φορες εχω δικτυο με καλωδιο δεν εχω με wireless και δεν ξερω τι γινεται.οτι αλλο χρειαστεις πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το firewall δεν ειναι απαραιτητο ?εγω στα laptop με windows εχω κανει λιγο harden και τιποτα αλλο το ρουτερ ειναι η μονη ασφαλεια των φορητων και δεν εχω κολλησει ΠΟΤΕ τιποτα !βεβαια το εχω ρυθμισει αρκετα αλλα ειμαι σιγουρος οτι κατι καθυστερει το δικτυο (προφανως το ρουτερ) γιατι σε σπιτια αλλων που εχουν πιο απλα ρουτερ η disabled firewall κατεβαζω πιο καλα.(με ethernet ομως )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...