Προς το περιεχόμενο

Φευγω απο το ubuntu!


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο μένα!!! Πραγματικά είμαι χαρούμενος που βλέπω χρήστες να φεύγουν απο τα *buntu. Χωρις να έχω κάτι αλλά δεν ξέρω αυτές τις διανομές τις σνομπάρω πολύ! Εννοείται ότι είναι linux πάντα! Άρα είναι και καλό!!! Βέβαια μου τη σπάει όλο το νταβαντούρι που έχει γίνει με αυτές! Τεσπα! Ας επανέλθουμε στο θέμα! Προσωπικά απο βαριές διανομές έχω δοκιμάσει gentoo και arch και θα συμφωνίσω και εγώ στην δεύτερη επιλογή! Arch και πάλι Arch!!!!Είναι απίστευτη διανομή! Περνάς ότι ακριβώς θες! το φτιάχνεις όπως θες! Και όλα αυτα γιατί απλά τα περνάς εσύ! όλες τις διανομές linux μπορείς να τις κάνεις όπως θες αλλά είναι πιο εύκολο αν είναι from the scratch και ξέρεις εσύ ο ίδιος τι έχεις περάσει μέσα. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα πιστεύω! Εγώ όταν πέρασα στο arch ασχολιόμουν με linux για 6 μήνες και το δουλεύω το arch εδώ και ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ηκανοποιημένος! Όλα πανεύκολα!!! Εγκατάστασεις!!! Ότι θες! Να ναι καλά και ο firewalker με το καταπληκτικό του thread που είναι και sticky!!! Θα σε βοηθήσει πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα debian lenny στο vmware για να το τεσταρω και να με τεσταρει (ποσο αντεχω). Εκανα ενα minimal installation με cli μονο και μετα εβαλα το gnome-core απο το cd. Αυτο μαλιστα!!! Αυτο ειναι διανομη bleeding edge με τελευταια πακετα. Μπορει να μην εχει καν synaptic απο default, μπορει να λειπουν 10-20 πακετα που χρειαζονται για να το πεις βιωσιμο desktop enviroment, μπορει να μην δουλεψε το GRUB 2 στην εγκατασταση και να το γυρισα σε GRUB σκετο, αλλα οπως και να χει εδω ειμαι εγω (και εσεις αν θελετε) για να το φτιαξω. Πιανει ~1GB τωρα και ειναι γρηγορο σαν xfce και ευχρηστο σαν gnome. Το μονο που με χαλασε ειναι οτι κατεβασα το .iso την Κυριακη και την Δευτερα βγηκε καινουριο!

 

Για το arch τωρα: Διαβασα οτι οδηγους ειχαν προταθει εδω, το εβαλα και στο vmware κανονικα ως το cli. Ομολογω οτι ειναι πανω απο τις δυναμεις μου. Τοση λεπτομερεια στο partitioning, τοσο editing σε βασικα αρχεια του συστηματος δεν εχω ξαναδει! 13 μηνες θητεια σε μια newbie διανομη σαν το ubuntu δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ για μια διανομη σαν το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην εχει καν synaptic απο default

Το synaptic παρέχει μόνο ένα ελάχιστο υποσύνολο των δυνατοτήτων του aptitude/apt-get.

 

μπορει να λειπουν 10-20 πακετα που χρειαζονται για να το πεις βιωσιμο desktop enviroment,

Δε λείπει απολύτως τίποτα. Μην το αντιμετωπίζεις ως διανομή CD, το debian είναι φτιαγμένο για να το δουλεύεις και να το εγκαθιστάς από repositories. Ο «επίσημος» τρόπος να εγκαθιστάς το debian είναι το debootstrap, και όχι το install CD ;-)

 

μπορει να μην δουλεψε το GRUB 2 στην εγκατασταση και να το γυρισα σε GRUB σκετο,

Ο GRUB2 είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο και δεν είναι έτοιμος για ευρεία χρήση, ούτε έχει γίνει ακόμα default στο debian.

 

Πιανει ~1GB τωρα και ειναι γρηγορο σαν xfce και ευχρηστο σαν gnome. Το μονο που με χαλασε ειναι οτι κατεβασα το .iso την Κυριακη και την Δευτερα βγηκε καινουριο!

Δηλώνεις τα repositories στο /etc/apt/sources.list, δίνεις aptitude update && aptitude dist-upgrade και είσαι up-to-date. Όπως είπα παραπάνω, το debian δε δουλεύει με CD. Τα CD που έχεις στα χέρια σου είναι απλά snapshots από το repository.

 

Για το arch τωρα: Διαβασα οτι οδηγους ειχαν προταθει εδω, το εβαλα και στο vmware κανονικα ως το cli. Ομολογω οτι ειναι πανω απο τις δυναμεις μου. Τοση λεπτομερεια στο partitioning, τοσο editing σε βασικα αρχεια του συστηματος δεν εχω ξαναδει! 13 μηνες θητεια σε μια newbie διανομη σαν το ubuntu δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ για μια διανομη σαν το arch.

Αν δε βουτήξεις στα βαθιά, δε μαθαίνεις να κολυμπάς ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω "Μπορει να ..." δεν το λεω με την κακη εννοια.

Ειμαι ενθουσιασμενος που επιτελους εχω μια σοβαρη διανομη, εστω και testing, και μπορω να την κανω οπως ΑΚΡΙΒΩΣ θελω. Εβαλα τα αναλογα repositories, εκανα και update και upgrade, ρυθμισα το περιβαλλον να με βολευει και συνεχιζω. Τα 10-20 πακετα που λεω ειναι οτι εξυπηρετει εμενα για να δουλεψω. Γιαυτο εκανα εγκατασταση του gnome-core, για να αποφυγω τα δεκαδες παρελκομενα του gnome-desktop οπως παιχνιδια και αλλα αχρηστα. Θα το κανω οπως θελω εγω!!!

 

Και το arch θα το καταφερω, με το ζορι μεν, αλλα θα το καταφερω.

 

Και μια ερωτηση τελευταια. Εχει δοκιμασει κανεις Sabayon?

Ενας φιλος μου μου ειχε πει οτι ειναι καλο.

Ειναι οντως τρελοι αυτοι οι Ρωμαοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι αλλά προσωπικά όταν το είχα δοκιμάσει το βρήκα υπερβολικά φορτωμένο με προγράμματα που τα περισσότερα δεν τα χρειάζεσαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως στο Linux, τα επιπλέον εγκατεστημένα προγράμματα φορτώνουν τον υπολογιστή; Αν δεν τρέχει κάποιο service πάνω τους, τότε το μόνο που δεσμεύουν είναι χώρος στο σκληρό δίσκο, και δε νομίζω να έχει κάποιος πρόβλημα με το χώρο στο δίσκο σε σημείο που να προτιμά να απεγκαθιστά εφαρμογές για να εξοικονομεί χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον check2fire και πιστευω οτι εννοει το Sabayon.

Αν ενα προγραμμα δεν εχει καποιο serveice να τρεχει, δεν καθυστερει το συστημα οντως.

Ομως μου τη δινει ενα απο ενα παρακμιακο προγραμμα να εξαρταται πχ το μισο gnome (για το evolution μιλαω) και η αφαιρεση του να δημιουργει προβληματα. Γενικα το evolution ειναι κατι σαν τον ie των windows, δεν βγαινει εντελως απο το συστημα με τιποτα και δημιουργει ενα σωρο προβληματα αμα βγει.

Κατι αλλο που μου τη δινει ειναι η χρηση πολλων και αχρηστων βιβλιοθηκων και εξαρτησεων απο της εφαρμογες, και ακομα χειροτερα απο τις KDE εφαρμογες σε Gnome περιβαλλον και το αναποδο. Πριν καιρο ειχα μολις 4 εφαρμογες KDE στο Gnome (k3b, ktorrent, kiso, k9copy). Για να τρεξουν αυτες, επρεπε να εχω και το ~80% των πραγματων του KDE!!! Ειχα σχεδον τα παντα απο το KDE, μεχρι και το kicker (καπου εχω ενα screenshot με το gnome panel να τρεχει στο πανω μερος της οθονης και το kicker στο κατω!) ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ KICKER ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ KDE??? Γενικα, η μονη διαφορα που ειχα απο ενα KDE περιβαλλον, ηταν το γεγονος οτι δεν μπορουσα να κανω login σε αυτο! ΟΛΑ τα πακετα του τα ειχα!

Και ετσι μια μερα μου την εδωσε και πεταξα οτι KDE ειχα πανω (κατα λαθος πηγε μαζι και το Opera... ooops! αλλα το ξαναεβαλα). Απο τοτε δεν μπορω να πω οτι το Gnome παει σφαιρα, παει ομως λιγο καλυτερα.

 

Και κατι ακομα για το ubuntu και τις εκδοσεις του. Εφοσον καθε νεα εκδοση κλεινει κενα ασφαλειας που παρουσιαζονται, τοτε πως και στην LTS το firefox ειναι ΑΚΟΜΑ στην εκδοση 1,5 ??? Δεν μιλαω για το mplayer η για κατι αλλο, μιλαω για προγραμμα που εχει αμεση σχεση με το internet και την ασφαλεια και φτιαχνεται καθε τρεις και λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον check2fire και πιστευω οτι εννοει το Sabayon.

Αν ενα προγραμμα δεν εχει καποιο serveice να τρεχει, δεν καθυστερει το συστημα οντως.

Ομως μου τη δινει ενα απο ενα παρακμιακο προγραμμα να εξαρταται πχ το μισο gnome (για το evolution μιλαω) και η αφαιρεση του να δημιουργει προβληματα. Γενικα το evolution ειναι κατι σαν τον ie των windows, δεν βγαινει εντελως απο το συστημα με τιποτα και δημιουργει ενα σωρο προβληματα αμα βγει.

Κατι αλλο που μου τη δινει ειναι η χρηση πολλων και αχρηστων βιβλιοθηκων και εξαρτησεων απο της εφαρμογες, και ακομα χειροτερα απο τις KDE εφαρμογες σε Gnome περιβαλλον και το αναποδο. Πριν καιρο ειχα μολις 4 εφαρμογες KDE στο Gnome (k3b, ktorrent, kiso, k9copy). Για να τρεξουν αυτες, επρεπε να εχω και το ~80% των πραγματων του KDE!!! Ειχα σχεδον τα παντα απο το KDE, μεχρι και το kicker (καπου εχω ενα screenshot με το gnome panel να τρεχει στο πανω μερος της οθονης και το kicker στο κατω!) ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ KICKER ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ KDE??? Γενικα, η μονη διαφορα που ειχα απο ενα KDE περιβαλλον, ηταν το γεγονος οτι δεν μπορουσα να κανω login σε αυτο! ΟΛΑ τα πακετα του τα ειχα!

Και ετσι μια μερα μου την εδωσε και πεταξα οτι KDE ειχα πανω (κατα λαθος πηγε μαζι και το Opera... ooops! αλλα το ξαναεβαλα). Απο τοτε δεν μπορω να πω οτι το Gnome παει σφαιρα, παει ομως λιγο καλυτερα.

Ισχύει ακριβώς αυτό που σου είχα πει στην αρχή. Δηλαδή καλό είναι στη διανομή να υπάρχουν διαθέσιμα τα πακέτα όπως τα δίνουν οι ομάδες ανάπτυξης. Αλλά αντί αυτού, χάριν ευκολίας? το Ubuntu παρέχει δικά του πακέτα που ουσιαστικά είναι ομαδοποίηση των "original" πακέτων του kde.

Εάν το ubuntu είχε διαθέσιμα τα πακέτα όπως τα δίνει η ομάδα ανάπτυξης του kde, τίποτα από αυτά δε θα γινόταν. Δηλαδή, για να τρέξουν τα 4 αυτά προγράμματα από το kde χρειάζεται μόνο το πακέτο kdelibs. Όμως στο ubuntu είναι διαθέσιμο το kde-core που περιέχει kdelibs+kdebase. Αμέσως αμέσως έχεις το kdebase που λογικά δεν το χρειάζεσαι. Μετά, για να βάλεις το k3b θα έπρεπε να βάλεις το kde-extras που περιέχει πάρα πολλές εφαρμογές τις οποίες δε χρησιμοποιείς.

Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, σου λέω, το μόνο που πιάνουν είναι χώρο στο σκληρό. Αν σου εμφανίζονται συντομεύσεις μπορείς να τις βγάλεις. Τώρα αν σε ενοχλούν τόσο πολύ θα μπορούσες να κάτσεις να φτιάξεις δικά σου πακέτα, ώστε να βάλεις μόνο ότι θες εσύ. Μόνο τότε μπορείς να είσαι σίγουρος τι έχεις εγκατεστημένο και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και γω στο νεο μου debian θα βαλω KAI Gnome ΚΑΙ KDE για να αντιμετωπισω τετοιες καταστασεις. Στην αρχη core και βλεπουμε. Οποιο καταφερει να φαει το αλλο, θα το κρατησω :P

 

Αυτο αραγε, με το χαμο που φερνουν τα πακετα, γινεται και σε μια διανομη οπως το Arch η το Gentoo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...