Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το KDE 4.0


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα έχει μαύρο χρώμα δεν κάνει οικονομία στο ρεύμα.. αντίθετα.. εκτός και εάν απευθύνεσε φίλε 21century σε χρήστες με "λαμπάτα" μόνιτορς.

Ναι είναι και δείχνει πανέρμοφο λειτουργικό .. στην εμφάνιση.. Αλλά πολύ "παιδικό" δεν είναι βρε παιδιά?.. Σοβαρές εφαρμογές τρέχει? και δεν εννοώ τις ελευθερες διανομές προγραμμάτων που μιάζουν με κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές.. Παιχνίδια σοβαρά τρέχει ? Γιατί εκτός από σερφάρισμα στο ίντερνετ και ταχύτητα και ομορφιά/φιλικότητα του συνόλου του λειτουργικού περιβάλλοντος (που και αυτό αντικειμενικό είναι) δεν νομίζω να κάνει κάτι παραπάνω.. όχι μόνον αυτή που έχει βελτιωθεί τα μέγιστα τουλάχιστον στην εμφάνιση αλλα και σε γενικές γραμμές οποιαδήποτε έκδοση λίνουξ..

Θα μου πείτε .. ναι .. και γιατί να μην έχεις και τα 2 συστήματα εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου ?.. Αλλά .. δεν είναι λύση αυτή θα έλεγα.. δηλαδή είναι σημαντικό να τα έχεις όλα σε ένα.. δεν ξέρω.. εμένα μου φέρνει περισσότερο σαν πειραματισμός η πολυετή προσπάθεια ανάδειξης του λίνουξ από τους ομολογουμένους "φανατικούς" δημιουργούς και υποστιρικτές του, παρά για κάτι αληθινά σοβαρό..

Τουλάχιστον στον κοινό χρήστη που απλά θέλει τον υπολογιστή να κάνει την δουλειά του. Ακόμη όμως και οι μυημένοι που έχουν όρεξη να το ψάξουν το θέμα. Μπορεί κάποιος να μου απαντήση εάν αυτή η νέα έκδοση του kde παίζει εφαρμογές windows?.. με σεβαστή ταχύτητα αν όχι ίδια μέσα στο περιβάλλον ?. Γιατί για gaming αμφιβάλω αν έχει η θα γίνει ποτέ κάτι.

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να μου απαντήση εάν αυτή η νέα έκδοση του kde παίζει εφαρμογές windows?.. με σεβαστή ταχύτητα αν όχι ίδια μέσα στο περιβάλλον ?. Γιατί για gaming αμφιβάλω αν έχει η θα γίνει ποτέ κάτι.

 

Ευχαριστώ..

Ξέρεις τι ρωτάς; Είναι σαν να ρωτάς αν π.χ μια Formula 1 θα μπορέσει να χωρέσει όλα τα πράγματα που χωρά ένα πορτ-παγκάζ ενός οικογενειακού αυτοκινήτου. Γιατί άραγε να πρέπει να κουβαλήσει ότι κουβαλά και το οικογειακό; Αν κάποιος θέλει να φτιάξει μια μπαγαζιέρα όμως, είναι ελεύθερος να το κάνει και να το κοτσάρει στη formula 1 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άστοχο το παράδειγμά σου.. άραγε γιατί πάντα τα παραδείγματα αναφέρονται σε οχήματα ? :)

 

Και εξηγούμε.. Τρέχεις με την φόρμουλα (λειτουργικό) σε κάποια πίστα (εφαρμογή) ... συνήθως οι εφαρμογές χωρίζονται σε 2 κατηγορίες (παραπάνω, αλλά το απλοποιώ όσο ποιο "ωμά" και απλά γίνεται), σε απλές εφαρμογές που υπαρχουν κατα κόρον από πολλαπλούς developers (αυτό το βαφτίζω πίστα κάρτ.. η απλά ερασιτεχνική πίστα) και οι εφαρμογές οι πολυετής από μεγάλες ομάδες developer όπως είναι προγράμματα στατιστικής, cad/cam/3d, κλπ (και αυτό το βαφτίζω πίστα φόρμουλα 1) ...

 

Τώρα φίλε μου.. (ελπίζω να είναι καταννοητό και το δικό μου παράδειγμα/ αντιπαράθεση) είναι σαν να μου λές ότι διαθέτεις ένα όχημα φόρμουλα 1 και προσπαθείς να την οδηγήσεις σε επαρχιακό δρόμο η ακόμη χειρότερα σε μια πίστα κάρτ και μάλιστα ερασιτεχνική...

 

Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή εάν είσαι οικονομικά αρκετά ανεξάρτητος να στήσεις και μια πίστα εππαγγελματική για δική σου χρήση να τρέχεις μέσα την φόρμουλά σου..

 

Όπως καταλαβαίνεις η ερώτησή μου είναι αρκετά εύστοχη και η απορία μου εύλογη, καθώς αναπάντητη τις περισσότερες φορές που την θέτω σε χρήστες με λίνουξ, για τον -μάλον- απλό λόγο μη έχοντας απάντηση να μου δώσουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρές εφαρμογές τρέχει? και δεν εννοώ τις ελευθερες διανομές προγραμμάτων που μιάζουν με κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές.. Παιχνίδια σοβαρά τρέχει ????

Μπορεί κάποιος να μου απαντήση εάν αυτή η νέα έκδοση του kde παίζει εφαρμογές windows?.. με σεβαστή ταχύτητα αν όχι ίδια μέσα στο περιβάλλον ?. Γιατί για gaming αμφιβάλω αν έχει η θα γίνει ποτέ κάτι.

μαλλον εισαι εντελώς offtopic. Εδώ ανακοινώθηκε η νεα έκδοση του KDE, όχι νέο λειτουργικό. Καλύτερα άνοιξε ενα νέο θεμα στην ενότητα Linux ,πχ "γιατι να βαλω linux και να μην κάτσω στα win ? " :-D

 

όσες εφαρμογές και παιχνίδια windows έπαιζαν ως τώρα, ειτε με wine, ειτε cedega, natively compiled in linux, με VM, ή με οποιοδήποτε αλλο τρόπο, θα παιζουν και τώρα και αντίστροφα, ασχετα αν για περιβάλλον εχεις kde4, kde3, gnome ή ότι άλλο.

 

Σοβαρές εφαρμογές υπάρχουν για τα πάντα. (σάμπως τα Windows παίζουν όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν για Linux ή για Mac ? )

 

Αν χρησιμοποιεις το pc περισσότερο για παιχνίδια, κακώς τα περιμένεις απο το Linux.

Το ίδιο ισχύει βεβαια και για τα Vista :lol:

αν θες παιχνιδια : σκέτα XP, ή dual boot xp-linux, ή linux + μια κονσόλα στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι offtopic man. Πάραυτα είσε κατατοπιστικότατος. Αλλά η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη.

Για παράδειγμα.. Μπορώ να τρέξω είτε με wine, είτε με cedega, είτε natively compiled in linux, είτε με VM (όπως αναφέρεις) στον τομέα του παιχνιδιού ως πρώτον το Gears Of War η το Pro Evolution Soccer η τέλος πάντων games με directX9 και 10 ? Και όταν λέω "τρέξω" κατανοείς τι εννοώ.

 

Σοβαρές εφαρμογές, αναφέρεις επίσης για τα πάντα. Τι ακριβώς εννοείς ? Και οι εκδόσεις τους είναι δωρεάν?

 

Δηλαδή ένα σοβαρό πρόγραμμα στατιστικής η cad cam που έχεις να μου παραθέσεις ?.. Και δωρεάν ?.. Σε αντίστοιχα προγράμματα για έκδοσεις Windows? Και λές σάμπως και τα Windows τρέχουν εφαρμογές για λίνουξ.. Για ποιο λόγο να έχουνε τέτοια ανάγκη ?

 

Όσο για τα παρδείγματα που αναφέρεις οι λύσεις πολλές.. Η καλύτερη είναι να τα έχεις όλα!.. PS3, XBOX360, XBOX1 (media center) και 2 PC (για να αποφεύγετε το dual boot!).

 

Αλλά ο σκοπός της ερώτησής μου δεν είναι αυτός. Οι περισσότεροι χρήστες είτε δεν διαθέτουν τα χρήματα είτε το χρόνο για να τα έχουν όλα και να τα εκμεταλεύοντε όλα.

 

Ο σκοπός της ερώτησής μου είναι γιατί να έχω λίνουξ και όχι Windows. Τι παραπάνω δηλαδή μου προσφέρει. Και επαναλαμβάνω δεν είμαι off topic, απλά είδα μια καινούργια έκδοση / διανομή και σκέφτηκα ίσως τελικά να είναι συμβατή με Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός της ερώτησής μου είναι γιατί να έχω λίνουξ και όχι Windows. Τι παραπάνω δηλαδή μου προσφέρει. Και επαναλαμβάνω δεν είμαι off topic, απλά είδα μια καινούργια έκδοση / διανομή και σκέφτηκα ίσως τελικά να είναι συμβατή με Windows.

http://www.whylinuxisbetter.net/

 

εκτός την πληθώρα αδιάσειστων επιχειρημάτων που θα βρεις εύκολα με μια απλή αναζήτηση

 

είναι και το συναισθημα που νιωθεις με το που ερχεσαι σε επαφη μαζι του :-D

 

δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει καποια διανομη

μπορεις να δοκιμασεις ενα liveCD

διαλεξε εδω ενα Linux distribution chooser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άστοχο το παράδειγμά σου.. άραγε γιατί πάντα τα παραδείγματα αναφέρονται σε οχήματα ? :)

 

Και εξηγούμε.. Τρέχεις με την φόρμουλα (λειτουργικό) σε κάποια πίστα (εφαρμογή) ... συνήθως οι εφαρμογές χωρίζονται σε 2 κατηγορίες (παραπάνω, αλλά το απλοποιώ όσο ποιο "ωμά" και απλά γίνεται), σε απλές εφαρμογές που υπαρχουν κατα κόρον από πολλαπλούς developers (αυτό το βαφτίζω πίστα κάρτ.. η απλά ερασιτεχνική πίστα) και οι εφαρμογές οι πολυετής από μεγάλες ομάδες developer όπως είναι προγράμματα στατιστικής, cad/cam/3d, κλπ (και αυτό το βαφτίζω πίστα φόρμουλα 1) ...

 

Τώρα φίλε μου.. (ελπίζω να είναι καταννοητό και το δικό μου παράδειγμα/ αντιπαράθεση) είναι σαν να μου λές ότι διαθέτεις ένα όχημα φόρμουλα 1 και προσπαθείς να την οδηγήσεις σε επαρχιακό δρόμο η ακόμη χειρότερα σε μια πίστα κάρτ και μάλιστα ερασιτεχνική...

 

Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή εάν είσαι οικονομικά αρκετά ανεξάρτητος να στήσεις και μια πίστα εππαγγελματική για δική σου χρήση να τρέχεις μέσα την φόρμουλά σου..

Μωρέ άστοχο δεν είναι, απλά εσύ δε μπόρεσες να το καταλάβεις (ή δεν ήθελες) πράγμα που περίμενα.

Να στο εξηγήσω λοιπόν χωρίς παρομοιώσεις γιατί δε θα βγάλουμε άκρη.

Εννοούσα λοιπόν πως δεν ενδιαφέρει την πλειονότητα της κοινότητας του Linux τι συμβαίνει και πότε θα τρέξουν τα προγράμματα των Windows στο Linux. Είναι παντελώς αδιάφορο αυτό που ρωτάς. Όπως η Formula 1 είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από ένα οικογενειακό αυτοκίνητο, έτσι είναι και το Linux με τα Windows. Οι εφαρμογές είναι οι δρόμοι/πίστα κτλ τους οποίους χρησιμοποιεί το λειτουργικό ώστε να καταφέρει το στόχο του ο χρήστης, να πάει στον τελικό του προορισμό. Ένα αυτοκίνητο Formula 1 μπορεί να σε μεταφέρει όπως και ένα οικογενειακό από το ένα σημείο σε κάποιο άλλο, έχει ρόδες, κινείται, στρίβει και σταματάει πολύ καλύτερα από ένα οικογενειακό (αλλά χρειάζεται να ξέρεις και πως να το χειριστείς). Δεν φταίει όμως το αυτοκίνητο αυτό, εάν οι δρόμοι που υπάρχουν δεν έχουν φτιαχτεί για να τρέχει αυτό (π.χ προγράμματα CAD που φτιάχνονται για Windows, παιχνίδια αυτά που εννοείς εσύ Windows εφαρμογές).

Ο παραλληλισμός σε σχέση με τον αποθηκευτικό χώρο στα δυο παραδείγματα έγκειται στη διαφορετικότητα των δυο λειτουργικών (Linux != Windows). Αλλά για να την καταλάβεις πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά και με τα δυο, ώστε να μπορέσεις να εκφέρεις γνώμη, και όχι να ρωτάς τους οδηγούς Formula 1 (χρήστες Linux) πότε η μηχανή ενός μονοθέσιου (Linux) θα ενσωματώσει πορτ-παγκάζ 300lit (θα τρέχει windows εφαρμογές).

 

Δε φταίει λοιπόν το Linux αν σε αυτό δεν υπάρχουν προγράμματα για CAD, παιχνίδια κτλ κτλ. Στο κοντινό μέλλον που θα υπάρξουν να είσαι σίγουρος πως δε θα είναι εκδόσεις που τρέχουν σε Windows. Τώρα για όλα τα υπόλοιπα θα καταλάβεις τι παραπάνω σου προσφέρει το Linux σε σχέση με τα Windows μόνο εάν το χρησιμοποιήσεις σοβαρά και αλλάξεις νοοτροπία. Και με το να αλλάξεις νοοτροπία δεν εννοώ να σου αρέσουν διαφορετικά πράγματα ή να αποκτήσεις άλλες ανάγκες, αλλά να έχεις ανοιχτό μυαλό ώστε να δεις τα πράγματα με άλλο μάτι. Κι αυτό είναι απαραίτητο, λόγω της διαφορετικότητας των λειτουργικών όπως σου είπα παραπάνω και χρειάστηκε να το κάνουν όλοι όσοι κατάλαβαν τα πλεονεκτήματα του Linux και άφησαν πίσω τα Windows.

 

Όπως καταλαβαίνεις η ερώτησή μου είναι αρκετά εύστοχη και η απορία μου εύλογη, καθώς αναπάντητη τις περισσότερες φορές που την θέτω σε χρήστες με λίνουξ, για τον -μάλον- απλό λόγο μη έχοντας απάντηση να μου δώσουν. :)

Αν τα παραπάνω τα θεωρείς πως δεν είναι απάντηση, συμβαίνουν δυο τινά: είτε δεν κατανοείς την απάντηση, είτε ρωτάς κάτι που δεν έχει απάντηση, γιατί ο απλός λόγος που φαντάζεσαι (μάλλον) δε νοείται.

 

 

Δεν είμαι offtopic man. Πάραυτα είσε κατατοπιστικότατος. Αλλά η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη.

Για παράδειγμα.. Μπορώ να τρέξω είτε με wine, είτε με cedega, είτε natively compiled in linux, είτε με VM (όπως αναφέρεις) στον τομέα του παιχνιδιού ως πρώτον το Gears Of War η το Pro Evolution Soccer η τέλος πάντων games με directX9 και 10 ? Και όταν λέω "τρέξω" κατανοείς τι εννοώ.

Όχι. Και πάλι σου απάντησα σε αυτό παραπάνω. Δεν πρέπει να ρωτάς το Linux πότε θα τρέξουν αυτά τα παιχνίδια, αλλά πότε οι κατασκευαστές τους θα βγάλουν εκδόσεις για Linux, όπως βγάζουν για PSx, PSP, XBOX, XBOX360, Windows κτλ. Είναι απλό! Περιμένεις από λάθος ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά άλλων.

 

Σοβαρές εφαρμογές, αναφέρεις επίσης για τα πάντα. Τι ακριβώς εννοείς ? Και οι εκδόσεις τους είναι δωρεάν?

Ναι. Ρίξε μια ματιά στο http://www.sf.net

 

Δηλαδή ένα σοβαρό πρόγραμμα στατιστικής η cad cam που έχεις να μου παραθέσεις ?.. Και δωρεάν ?..

Φαντάζομαι θα είσαι ένας από τους ελάχιστους που αν δε μπορούν να κάνουν χωρίς autocad.

Σε αντίστοιχα προγράμματα για έκδοσεις Windows? Και λές σάμπως και τα Windows τρέχουν εφαρμογές για λίνουξ.. Για ποιο λόγο να έχουνε τέτοια ανάγκη ?

Ενώ το Linux έχει τέτοια ανάγκη; (να τρέχει εφαρμογές windows δηλαδή)

 

Όσο για τα παρδείγματα που αναφέρεις οι λύσεις πολλές.. Η καλύτερη είναι να τα έχεις όλα!.. PS3, XBOX360, XBOX1 (media center) και 2 PC (για να αποφεύγετε το dual boot!).

 

Αλλά ο σκοπός της ερώτησής μου δεν είναι αυτός. Οι περισσότεροι χρήστες είτε δεν διαθέτουν τα χρήματα είτε το χρόνο για να τα έχουν όλα και να τα εκμεταλεύοντε όλα.

 

Ο σκοπός της ερώτησής μου είναι γιατί να έχω λίνουξ και όχι Windows. Τι παραπάνω δηλαδή μου προσφέρει. Και επαναλαμβάνω δεν είμαι off topic, απλά είδα μια καινούργια έκδοση / διανομή και σκέφτηκα ίσως τελικά να είναι συμβατή με Windows.

Αυτό που είδες είναι μια νέα έκδοση ενός Desktop Environment. Βγάλε από το μυαλό σου τη συβματότητα με τα Windows. Δεν πρόκειται να συμβεί ούτε έχουμε καμία όρεξη (προσωπικά) να συμβεί.

Αν θες πραγματικά να μάθεις τι παραπάνω σου προσφερει το Linux, χρησιμοποίησέ το για 3 μήνες σοβαρά όμως και άλλαξε τη νοοτροπία που έχεις από τα Windows όσο καιρό θα το κάνεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το KDE και κυρίως οι εφαρμογές του. Αυτό χρησιμοποιούσα μέχρι που εγκατέστησα το compiz-fusion. Μετά τέλος (όσον αφορά τον window manager). Βέβαια το KDE είναι περισσότερα από ένας window manager. Θα αναβαθμιστεί (παρόλο που δεν θα παράγει την εικόνα του desktop μου εκτός κι αν κάνει τα τρελά του compiz-fusion) όταν θα σταθεροποιηθούν και οι εφαρμογές του στο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...