Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ήχου με creative x-fi xtreme


hate86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο pc μου κάρτα ήχου την creative sounblaster x-fi xtreme fidelity καθώς και τα ηχεία της logitech z-5500.Ενώ έχω κάνει την σύνδεση σωστά(νομίζω τουλάχιστον)και τα ηχεία παίζουν πολύ καλά και σε ποιότητα ήχου και σε ένταση όταν κάνω το τέστ στο control panel της creative στα rear left και rear right ο ήχος ακούγεται ελάχιστα η ακούγεται και από τα μπροστά ελάχιστα.Έβαλα να παίξουν κάποια τέστ surround και λείπει ήχος! Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων γιατί έχω αγανακτήσει!!!:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί σε σύνδεση να έχεις κάνει λάθος αλλά επειδή οι drivers της creative είναι μ@λ@κισμένοι δοκίμασε από control panel --> sounds and audio devices να φτιάξεις κι εκεί τις ρυθμίσεις στην καρτέλα audio και στο advanced του playback. Την onboard φαντάζομαι την έχεις απενεργοποιήσει από bios ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπει και στο control panel πείραξα και εκεί τις ρυθμίσεις.Την onboard δεν την είχα απενεργοποιήσει αλλά το έκανα τα ίδια πάλι τα rear και τα front ακούγονται μαζί στο sound test για 5.1.Την εγκατάσταση την έλεγξα βάση οδηγιών είναι σωστή(η σύνδεση είναι αναλογική με 3 καλώδια 1 front speakers,1 rear,1 subwoofer k 1 center).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγονται ταυτόχρονα ή ακούγονται πιο σιγά; αν ακούγονται ταυτόχρονα δεν παίζει σε 5.1 αν ακούγονται σιγά κάτι άλλο τρέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σύνδεση είναι αναλογική με 3 καλώδια 1 front speakers,1 rear,1 subwoofer k 1 center).

 

εννοείς 1front, 1rear, 1 sw +center? :-)

 

Τεσπα από το ΕΑΧ settings έφτιαξες το multichannel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς 1front, 1rear, 1 sw +center? :-)
Λοιπόν όταν λέει front left ακούγεται και το rear left, όταν λέει center ακούγονται και το front right και το rear right,όταν λέει front right ακούω και το rear right,όταν λέει rear right ακούω και

το front right και τέλος όταν λέει real left ακούω και το front left!Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το κατάλαβα, άλλο σε ρώτησα: λες έχω 3 καλώδια και απαριθμείς 4!

Τέλος πάντων δοκίμασε να κάνεις το τεστ με ένα καλώδιο συνδεδεμένο κάθε φορά να βρεις το πρόβλημα σε ποια έξοδο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το κατάλαβα, άλλο σε ρώτησα: λες έχω 3 καλώδια και απαριθμείς 4!

Τέλος πάντων δοκίμασε να κάνεις το τεστ με ένα καλώδιο συνδεδεμένο κάθε φορά να βρεις το πρόβλημα σε ποια έξοδο είναι

 

Λάθος μου στο τέλος λέω 1 καλώδιο που είναι center+subwoofer.Τεσπα τσέκαρα μόλις όλα τα καλώδια ένα πρός ένα και πάνε στο σωστό ηχείο και τα έβαλα και ένα ένα αλλά είχα το φαινόμενο να ακούγεται πάλι όχι ένα αλλα 2 η και 3 μαζί δεν ξέρω παίζει να έχει χαλάσει το καλώδιο που ενώνει το χειριστήριο με το woofer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την κονσόλα των ηχείων, από πίσω είναι ένας διακόπτης, αλλάξέ το σε 6κάναλο. Μετά αύξησε το surround, και το center βάλτο στην μέση (μετά το ανεβάζεις αμα θες). Από τα χειριστήρια της κάρτας, βάλε ότι χρησιμοποιήσεις 5.1, και ρύθμισέ το surround να είναι σε Xpand (αν την έχει αυτή την ρύθμιση), δοκίμασε και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο 6ch ήδη.Τώρα στο 5.1 παίζουν τα μπροστά και το αριστερό(κάνει σαν χιόνια κάπως) το δεξί νέκρες!!Αλλά στο stereo X 2 παίζουν κανονικά!Τις έχω αυτές τις ρυθμίσεις ήδη τίποτα τζιφος η δουλεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...