Προς το περιεχόμενο

The Start of Something Amazing KDE 4 IS OUT!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι γνωρίζουμε πλέον για την επίσημη κυκλοφορία σήμερα του kde 4 του αρχαιότερου εν ενεργεία περιβάλλων εργασίας για linux.Για άλλη μια φορά οι προγραμματιστές του kde τελικά καινοτομούν και φέρνουν νέες ιδέες στα dekstop μας.Φυσικά θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να τελειοποιηθεί η κατάσταση.Δείτε εδώ την ανακοίνωση

 

http://dot.kde.org/1200050369/

 

kde-4.0-banner.png

 

και μια φώτο από το περιβάλλων

 

kde-4.0-desktop.jpg

 

και τέλος οι διανομές που έχουν ήδη πακέτα σύμφωνα με το official site

 

* An alpha version of KDE4-based Arklinux 2008.1 is expected shortly after this release, with an expected final release within 3 or 4 weeks.

* Debian KDE 4.0 packages are available in the experimental branch. The KDE Development Platform will even make it into Lenny. Watch for announcements by the Debian KDE Team.

* Fedora will feature KDE 4.0 in Fedora 9, to be released in April, with Alpha releases being available from 24th of January. KDE 4.0 packages are in the pre-alpha Rawhide repository.

* Gentoo Linux provides KDE 4.0 builds on http://kde.gentoo.org.

* Kubuntu packages are included in the upcoming "Hardy Heron" (8.04) and also made available as updates for the stable "Gutsy Gibbon" (7.10). A Live CD is available for trying out KDE 4.0. More details can be found in the announcement on kubuntu.org.

* Mandriva will provide packages for 2008.0 and aims at producing a Live CD with the latest snapshot of 2008.1.

* openSUSE packages are available for openSUSE 10.3 ( one-click install), openSUSE Factory ( one-click install) and openSUSE 10.2. A KDE Four Live CD with these packages is also available. KDE 4.0 will be part of the upcoming openSUSE 11.0 release.

openSUSE based KDE Four Live CD

 

Nα πω μόνο ότι στο kubuntu η διαδικασία εγκατάστασης περιγράφετε εδώ

 

http://kubuntu.org/announcements/kde-4.0.php

 

Περιμένω εντυπώσεις αλλά και τυχόν προβλήματα για όσους τολμηρούς κάνουν το βήμα :).Θα το κάνω και εγώ σύντομα :P

 

kde-4.0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πολύ πιο σταθερό και πιο γρήγορο από τις RC.

 

Το περιβάλλον μου φαίνεται πιο όμορφο από το παλιό, αλλά το καινούργιο μενού Κ και το plasma γενικότερα πιο δύσχρηστα... Επίσης το plasma χρειάζεται κάμποση ανάπτυξη ακόμη μέχρι να πείσει τους χρήστες ότι όντως είναι καλύτερο από ένα κλασσικό desktop/panel.

 

Ήταν μπόλικες οι αλλαγές στον κώδικα για τη μετάβαση στο Qt4, οπότε δεν είναι τόσο ώριμο όσο το KDE 3.x. Είναι όμως μια καλή αρχή. Ελπίζω σύντομα να δούμε εφαρμογές του και στα Windows, ώστε να πληθύνουν οι developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν θα πει όχι να τρέξεις το compiz.Θέλω να δω αν αρκετά bug που ταλαιπωρούσαν την προηγούμενη σειρά έχουν διορθωθεί σε αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πολύ πιο σταθερό και πιο γρήγορο από τις RC.

 

Ναι όντως είναι πιο γρήγορο και σταθερό, από προηγούμενες εκδόσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν προβλήματα (λιγότερο σημαντικά βέβαια).

Πάντως άνετα μπορεί να δουλέψει και να το δοκιμάσει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από default composite window manager; Χωρίς να χρειάζεται Compiz κ.τ.λ.;

Από default δεν είναι, αλλά έχει δικά του composite effects τα οποία μπορείς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις από το systemsettings. Έχοντάς τα απενεργοποιημένα πάει σφαίρα πάντως.

Δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα τέτοιων κινήσεων. Αφού υπάρχει το compiz-fusion που ασχολείται αποκλειστικά με composite, έπρεπε να κάτσουν να γράψουν κώδικα και να ενσωματώσει το kde δικά του composite;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από default δεν είναι, αλλά έχει δικά του composite effects τα οποία μπορείς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις από το systemsettings. Έχοντάς τα απενεργοποιημένα πάει σφαίρα πάντως.

Δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα τέτοιων κινήσεων. Αφού υπάρχει το compiz-fusion που ασχολείται αποκλειστικά με composite, έπρεπε να κάτσουν να γράψουν κώδικα και να ενσωματώσει το kde δικά του composite;

 

Προγράμματα που απαιτούν composite, δουλεύουν ή χρειάζονται πάλι Compiz κ.τ.λ. Το Compiz πάντως δεν είναι και ότι σταθερότερο υπάρχει. Πιστεύω ότι οι developers του kde 4 ήθελαν κάτι που θα μπορούν να το ελέγχουν πλήρως. Παράδειγμα αν γίνει port σε windows να περιέχει κάποια effects που θα είναι ελκυστικά σε windows χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγράμματα που απαιτούν composite, δουλεύουν ή χρειάζονται πάλι Compiz κ.τ.λ.

Δε νομίζω. Τα προγράμματα χρησιμοποιούν της βιβλιοθήκες qt ή gtk ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι δουλειά τους να απαιτούν composite. Αυτό το αναλαμβάνουν οι window managers και ήδη το KDE είχε window manager (kwm). Tο KDE είναι Desktop Environment και εκεί θα έπρεπε να εστιάζει την προσοχή του. Βέβαια το να αναπτύξει composite το ίδιο το KDE δε μου στερεί τίποτα ούτε με ενοχλεί. Απλά πιστεύω πως κάνουν διπλό κόπο.

Το Compiz πάντως δεν είναι και ότι σταθερότερο υπάρχει. Πιστεύω ότι οι developers του kde 4 ήθελαν κάτι που θα μπορούν να το ελέγχουν πλήρως.

Δε μίλησε κανείς για σταθερότητα (προς το παρόν). Μα είχαν και έχουν τον αποκλειστικό έλεγχο του kwm :). Αν θέλουν και αποκλειστικό έλεγχο όλων των υπολοίπων θα έπρεπε να επεκταθούν σε ανάπτυξη Υ server (αντί για Χ server), filesystems κτλ κτλ;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι εννοώ, οτι δηλαδή βάζουν επιπλέον μπελάδες στο κεφάλι τους. Εκτός κι αν υπάρχει πληθωα κόσμου για developing (που δεν το νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αν και είμαι από τη μεριά των οπαδών του Gnome, θα ομολογήσω ότι ο νέος KDE

με έχει αφήσει άφωνο. Πραγματικά κάναν φοβερή δουλειά τα παιδιά και μακάρι να συνεχίσουν

έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες... Για παράδειγμα τα srceenlets. Αν δεν έχει ενεργοποιημένο κάποιον composite manager όπως το xcompmgr ή το Compiz δεν λειτουργούν σωστά (transparencies κ.τ.λ.). Στο kde 4 τι θα κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Kmenu ειναι δύχρηστο.

 

το kubuntu+kde4 live cd ειναι χάλια. μετά απο ελάχιστη χρήση (εγκατεστημένο στο σκληρό),

να δω μερικα settings, themes, κλπ, κρασάρει, παγώνει, κολάει.

κανω μερικα restart x , και πληρη reboot, και έχει χαθεί ολοκληρο το taskbar απο κάτω (αυτο με το kmenu, το ρολοι, κλπ).

 

το package manager δεν δουλεύει (εξ' αρχης αυτο), δεν μπορώ να κατεβάσω και να προσθέσω τίποτα.

ας περιμένω να το δοκιμάσω σε καμιά σοβαρότερη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με edubuntu μεταλλαγμένο σε kubuntu ο package manager δουλεύει κανονικά, και με τη final δε είχα κολλήματα... Ίσως το live είναι κακοφτιαγμένο.

 

Βέβαια προβληματάκια υπήρχαν, π.χ. δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας » align widgets horizontally δεν κατάφερνε να μου στοιχίσει τα εικονίδια, άφηνε πολλά τυχαία κενά ανάμεσά τους, και σε μερικές περιπτώσεις αλλού ήταν το εικονίδιο και αλλού έκανε highlight (εκείνο το ορθογώνιο με τα εικονίδια διαγραφής κτλ του widgets).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phonon (ελλην.) είναι μια βιβλιοθήκη multimédia και χρησιμοποιείται στο KDE4

blog Matthias Kretz (Γερμανός), δημιουργός του Phonon.

98155ve0.th.jpg

 

Solid είναι μια βιβλιοθήκη συνδεδεμένη με το Phonon και είναι η γέφυρα ανάμεσα στο KDE4 και στα περιφερειακά. Για παράδειγμα, είναι αυτή που δίνει στο Phonon την λίστα των περιφερειακών όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα. Ετσι επιτρέπει στους προγραμματιστές εφαρμογών KDE να διαχειρίζονται εύκολα τα περιφερειακά : δίκτυο, USB keys, εξωτερικοί δίσκοι, σύνδεση Bluetooth, κλπ.

http://www.siteduzero.com/news-62-20134-kde4-le-petit-dernier-du-projet-kde.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το είπα... Περίπου έναν χρόνο θα πάρει να σταθεροποιηθούν τα πράγματα, να μεταφερθούν σωστά οι εφαρμογές, να εκμεταλλευτούν τα νέα frameworks κ.τ.λ. Τότε θα μιλάμε για kde 4 όπως τώρα για το kd3 3.5.x Πάντως όσοι έχετε όρεξη πολύ καλά θα κάνετε να το περάσετε. Κάποιος πρέπει να κάνει το debuging. Και όσο ποιο πολλοί τόσο το καλύτερο.

 

Το development για το kde 3.5.x σταματάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...