Προς το περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλιά


searching

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

επειδη εχω διαβασει ολα τα ποστ και σε μερικα συμφωνω, θα ηθελα να πω και γω την αποψη μου.

 

1) πραγματικη φιλια αναμεσα σε εναν αντρα και μια γυναικα δεν υπαρχει

 

και τι εννοω πραγματικη φιλια:

α) να μην βλεπει ο ενας τον αλλον ερωτικα, δηλαδη δε μιλαω για ερωτες κτλ, απλος μια απλη ελξη οπως νιωθουν με τις περισσοτερες γυναικες οι αντρες! ετσι πιθανοτερο ειναι ο αντρας να σκεφτει εστω και μια φορα τη φιλη του πως ειναι γυμνη!

β) να υπαρχει συνενοηση αψογη και να στεκεται ο ενας στον αλλον διπλα του στις ευχαριστες και δυσαρεστες στιγμες

γ) να μην ζιλευει ο ενας τον αλλον οταν ο αλλος βγαινει με τον αλλο/η

δ) να μην υπαρχει κανενας λογος συμφεροντος για να κανει παρεα ο ενας τον αλλον!

 

αν ισχυουν ολα αυτα τοτε ΝΑΙ μπορει να υπαρξει πραγματικη φιλια. γινεται ομως?

 

2) φιλια μπορει να υπαρξει ΜΟΝΟ μεταξυ πρωην!

 

α) ξαναδιαβαστε τους λογους απο το 1 και αφαιρεστε το α, γ και δ γιατι αυτα υπηρχαν οταν ηταν γκομενοι και τωρα τα εχουν ξεχασει....

 

 

ας το αναλυσω λιγακι.

εχουμε ενα αντρα και μια γυναικα, ηλικιας 18-25, βρισκονται επανω στη κ**** σε αυτη την ηλικια.

δεν εχει τεθει θεμα σχεσης γιατι οπως λεμε θελουν να μεινουν φιλοι.

κανουν πολυ παρεα, γινονται κολητοι, ανοιγεται ο ενας στον αλλον, ξερει ο ενας τα παντα για τον αλλον και γι'αυτο θελουν να μεινουν φιλοι.

(αυτο υπαρχει συνηθως στα γυναικια μυαλα)

παρεα στη παρεα, ωρες με τις ωρες, καποιος θα νιωσει μια αναγκη (συνηθως τις βραδινες ωρες) να ακουμπησει ο ενας τον αλλον....

αγκαλιτσα κτλ κτλ.... βλεποντας ταινια ή οτιδηποτε αλλο, μονο φιλικα ετσι?

μη μου πειτε εσεις που πιστευεται οτι εχετε πραγματικη φιλια, δεν εχετε ακουμπησει ο ενας τον αλλον εστω φιλικα.

απο τη πλευρα του αντρα, ΔΕΝ ειναι δυνατον να τον ακουμπησει γυναικα και να μη νιωσει τιποτα! (τοτε κατι δε παει καλα...)

δε μιλαω για αγαπες και λουλουδια, μιλαω για τη φυσιολογικη αντιδραση καθε αντρα.

οι αντρες παμε ακομα και σε μπουρδ3λ@ μονο και μονο για να ακουμπησουμε μια γυναικα και να ΝΙΩΣΟΥΜΕ οτι ακουμπαμε γυναικα!

φυσικα γι'αυτη δε νιωθουμε απολυτος τιποτα, δε τη βλεπουμε ουτε ερωτικα ουτε φιλικα ουτε τιποτα, κι'ομως το φικι-φικι γινεται!

 

θελω να σας πω με αυτο, ποσο ευκολο ειναι για εναν αντρα να δει μια γυναικα ερωτικα εστω και για λιγο.

 

ειπα για ηλικιες 18-25 περιπου. για σκεφτητε λιγο τις πιο μεγαλες ηλικιες.

ειναι δυνατον 30+ αντρας ή γυναικα ΝΑ ΘΕΛΕΙ να εχει το κολητο και το συζυγο μαζι?

σε ποιον θα μιλαει? σε ποιον θα ανοιγεται? στο κολητο ή στο συζυγο?

απλος οι γυναικες σε μεγαλες ηλικιες θελουν ΕΝΑΝ αντρα για ολα.

φιλο, κολητο, εραστη κτλ κτλ....

 

μονο στις μικρες ηλικιες υπαρχει αυτο που λενε οι γυναικες, αυτος ειναι ο κολητος μου, αυτος ο γκομενος μου κτλ κτλ...

εχετε ακουσει ποτε καμια μεγαλη γυναικα, παντρεμενη να λεει ο ταδε ειναι ο κολητος μου? εγω ποτε!

 

ας επανεθλω στις ηλικιες που λεμε τωρα.

Εγω δεν εχω τετοια κοληματα του στυλ "αχ χασαμε τη φιλια μας" κτλ...

 

"εισαι φιλη μου αλλα εισαι και ομορφη. δε σε εχω ερωτευτει αλλα ολα μπορουν να συμβουν!"

αυτο ειναι για μενα η σκεψη μου και το ξερουν ολες οι φιλες μου.

τις καλυτερες φιλιες τις διατηρω με πρωην που μου λενε τι κανουν με τους τωρινουν γκομενους και ΔΕ με νοιαζει...

ΑΝ ειχα μια ομορφη φιλη που θα μου ελεγε για τον τωρινο γκομενο, φυσικα και θα ζιλευα ... (βλεπε 1.γ)

δε σημαινει ομως οτι ερωτευομαι ολες τις γυναικες που ξερω και κανω παρεα.

 

αυτο πρεπει να καταλαβετε! αλλο το ερωτευομαι και αλλο η κα*λα

σε εναν αντρα μπορει να του φερουν 10 θεογκομενες, δε θα ερωτευτει ολες αλλα σε καμια δε θα πει οχι για σεξ....

 

οσο για τις γυναικες που λετε χωρις εμφανιση, αυτο ειναι οτι χειροτερο!

ΕΚΕΙ ειναι που ποτε δε θα υπαρξει φιλια γιατι οσο ο αντρας οσο και η γυναικα, εχει ορεξεις!

αν ειναι μπαζο τοτε δε θα τι θελει κανεις για γκομενα, ετσι αφου θα εχει το κολητο διπλα της, με ποιον αλλον θα σκεφτει το ερωτικο στοιχειο??

 

αντιθετος οι ωραιες, εχουν καποιες προτασεις να σκεφτουν απο διαφορους αντρες.... αυτες ομως θελουν να εχουν και το κολητο τους.... γιατι απο γκομενους δεν εχουν προβλημα.

(για μικρες ηλικιες μιλαω)

 

ειμαι λαθος?

 

υ.γ. copy-paste οσο υπαρχει το τοπικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να υπάρξει φιλία. Αν το πράμα γίνεται περίπλοκο τις περισσότερες φορές αυτο δεν οφείλεται στην σεξ/κη έλξη η οποία είνα λογικό κάποια στιγμή να εμφανισθεί , αλλά στη έννοια της φιλίας έτσι όπως αυτή υπάρχει μέσα σε κοινωνικές ομάδες, κουλτουρα/νοοτροπία κτλ. και ως κοινωνικό στοιχείο επικοινωνίας και τα συναφή και φυσικά πάντα στην βάση του σεξ.

 

Κοινώς, αν τύχει να το κάνεις με την φίλη σου , αυτό δεν πρέπει να δρα ανασταλτικά στην περαιτερω σχεση σας ως φίλοι , διαφορετικά μην "πας" μάζι της , άστο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ατάκα πάνω στο θέμα που μου είπε μια φίλη μου:

"τα καλύτερα goal σε φιλικά μπαίνουν"

 

ήμουν κάπως έτσι: --> :X <--

 

συμφωνω!

και στο ειπε φιλη σου??

αχ αχ αχ! ακομα εδω εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα (και στα γρήγορα το 17 γιατί ήταν μεγάλο). Επειδή ετέθει το θέμα τι είναι πραγματική φιλία να πω ότι δεν γίνεται να μην έχει σκευτεί κάποιος από τους 2 κάτι μη φιλικό μιλάμε για 1 στο εκατομήριο ειδικά εάν είναι και οι δύο ελεύθεροι. Απλά το να έχεις μία φιλία και να στηρίζει ο ένας τον άλλο και να μην θέλεις να την φλερτάρεις από πρωσωπική επιλογή (όχι γιατι πέρασες στην Frient zone και παγιδεύτικές) το έχω κάνει και πιστεύω ότι γίνεται έαν μιλάμε για χαρακτήρες έτοιμους για κάτι τέτοιο.

Συνοπτικά:

Φιλία υπάρχει αλλά εξαιρετικά δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo μόνο το 1α είναι λίγο tricky αλλά με τον καιρό καλύπτεται (ως πρόβλημα "μη πραγματικής φιλίας"). Τα υπόλοιπα σίγουρα, ξέρουμε τι είναι φιλία. Και για να μη με παρεξηγείς ουσιαστικά συμφωνώ με όλα τα επιχειρήματα σου αλλά μία στις τόσες καλύπτονται οι προϋποθέσεις, τι να κάνουμε. Από τις 50 φίλες μου αυτή η μία ισχυρίζομαι ότι είναι πραγματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να υπάρξει φιλία. Αν το πράμα γίνεται περίπλοκο τις περισσότερες φορές αυτο δεν οφείλεται στην σεξ/κη έλξη η οποία είνα λογικό κάποια στιγμή να εμφανισθεί , αλλά στη έννοια της φιλίας έτσι όπως αυτή υπάρχει μέσα σε κοινωνικές ομάδες, κουλτουρα/νοοτροπία κτλ.

yeap, με μια κοπελα δεν μπορεις να επικοινωνισεις ετσι οπως με εναν φιλο σου, αλλα ενδιαφεροντα, αλλη νοοτροπια.

 

Πες οτι δεν με νοιαζει οτι ειναι κοπελα και καθε φορα που βλεπομαστε της λεω για το αν ηταν οffside το γκολ του γαυρου και τι κ*λαρα ειναι η ταδε, δεν νομιζω οτι μελλοντικα θα θελει να διαθεσει και πολυ χρονο για παρεα. Αν δεν τα πω απο την αλλη σημαινει οτι δεν ειμαι ο εαυτος μου, οταν εισαι με εναν πραγματικο φιλο δεν χρειαζεται να προσεχεις τι λες και δεν σε νοιαζει γιατι υπαρζει συννενοηση.

 

Ακομα και αδερφια οταν μεγαλωσουν τα λενε λιγοτερο μεταξυ του απο οτι με τους φιλους τους...

 

 

 

btw. ελπιζω αφορμη για αυτο το topic να μην ειναι κανα γκομενακι που ειπε στον topic starter θελω να μεινουμε φιλοι, σε βλεπω σα φιλο και τετοιες αηδιες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pablo_Hasan διαφωνω!

αν δε μπορεις να μιλησεις ανετα με μια γυναικα τοτε ΔΕΝ ειναι φιλη σου.

 

εγω ακριβως το ιδιο μιλαω με αντρες, το ιδιο και με γυναικες, και πιστεψε με το εκτιμανε περισσοτερο αυτο!

 

οσο για το offside, εμενα γυναικα μου το εξηγησε.... και μαλιστα μια insomnia-member!

 

συμπερασμα, δεν ειναι ολοι ιδιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, aledjo ντροπή σου που δεν ήξερες ήδη το offside:-D

 

Δεύτερον, πρόφανως μιλάμε ειλικρινά και όπως είμαστε γιατί κι από τη μερια της δεν είναι πόσο ρομαντικός κι ευγενής είσαι, φίλη είναι( συμφωνω με αλετζο δηλαδή). Ίσως το μπλέκεις με το ότι δεν μπορεί να εξομειώνεται πλήρως η ανδρική φιλία αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Κι ανάμεσα στους φίλους σου σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές φιλίες. (Ο αγαθός κάφρος που πλακώνεστε, ο διαβασμένος τυπάς που φιλοσοφείτε κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε παιδια παιζουμε τωρα?

 

εγω με τη κολητη μου τα λεμε ολα για ολα!

 

π.χ. ποσες .... τραβηξα, τι φοραει απο μεσα κτλ κτλ κτλ, μιλαμε για πολυ χυμα καταστασεις και συζητησεις!

κι'ομως αυτο ειναι που φερνει πιο κοντα σε μενα.... αλλα ειπαμε! μονο φιλοι! ;)

οποιος διαβασε το μεγαλο ποστ μου θα καταλαβενει....

 

αυτο θα πει αληθινη φιλια! χαχαχα

ειχε χαρη που ειναι 20χρονων ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον lefi που ειμαστε και ιδια ομαδα. Αρχικα ειναι ιερη λεξη και μπορει να υπάρξει, τα πραγματα σημερα εχουν αλλαξει σημαντικα και πιστευω οτι η πραγμαιτκη φιλια εμπεριεχει το στοιχειο του ερωτισμου οχι με τον τροπο που το εννοουν ορισμενοι με στοχο το σεξ αλλα πενυματικη επαφη και κατι παραπανω. Ωστόσο όσο εξελισσόμαστε ως άτομα ανακαλύπτουμε μεσα απο τη φιλια τον εαυτό μας και αν καταφερουμε να τον αγαπήσουμε τότε θα αγαπήσουμε και τους υπόλοιπους και όσους θελουν να ειναι κοντά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...