Προς το περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλιά


searching

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω τι να πω ρε παιδια.. ειχα στη ζωη μου 2 κολλητες. Και οι δύο με "πρώδωσαν" δηλ. με είχαν μέχρι να τελειωσει το σχολειο..μετα.. ουτε μια αναπαντητη! Παρ' όλο που τις ειχα στηριξει οσο κανεις..

 

Εδω που σπουδαζω εδω κ 2,5 χρονια εχω μια φιλη η οποια κανει δυσκολα φιλιες, κ πιστευω θα κρατησει με αυτην..

 

Βεβαια ετοιμαζεται να παντρευτει, κ ναι, μου χε περασει καποτε απο το μυαλο να..

 

Ε, αμα εχεις παει για μπανιο μαζι, σε γαργαλαει.. σε πειραζει την ωρα που κανεις εργασια.. ε, δε θελει κ πολυ!

 

Παντως της εχω εξομολογηθει οτι τη την αγαπω ως φίλος κ να το εκτιμησει αυτο κ να μη με προδωσει ποτε..

Γιατι της ειπα πως οι περισσότεροι αντρες οταν λενε "σε αγαπω", εννοουν τις περισσοτερες φορες "σε γ@μω"

 

Κ ειχε φρικαρει βασικα τοτε με την ολη φαση της εξομολογησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω προτιμω να τις πιανω φιλες πριν .... για να μην εχω συμφιλιωσεις και υποτιθεμενες φιλιες και γνωστιλικια (ηταν γνωστος μου ,ναι μωρε την ηξερα κλπ) μετα .Καντε ο,τι ειναι να κανετε και μετα βρειτε αλλες "φιλες".Βεβαια η καβατζα ειναι παντα θεμιτη...Απο το φιλικο η μεταβαση δεν ειναι δυσκολη..!:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν μιλαμε για εμφανισιακα τερατα.

Μονο φιλια?Οχι(δλδ ειλικρινα ποιος εδω μεσα εχει φιλη που βλεπεται και δεν εχει σκεφτει "Ενα κερασμα της το εκανα")

Να μεινει μονο στην φιλια για παντα παροτι ενας ή και οι 2 γουσταρουν παραπανω χωρις να τεθει ανοιχτα?Ναι, ανετα...

 

Γενικά η φιλία προϋποθέτει είτε (όπως το 'χε θέσει η ontopic κολλητή μου) "μεγάλη πνευματική συμπάθεια και μεγάλη φυσιογνωμική αντιπάθεια" είτε τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να αναγνωρίσεις πως αυτή τη ΜΙΑ γκόμενα μπορείς και να ΜΗ τη χώσεις ως δείγμα σεβασμού, ανταπόδοση και μέθοδο διατήρησης προς αυτό το όμορφο πνευματικό μπλιμπλίκι -και πηδάς κάποια άλλη. Γηέη.

 

Επειδή βαριέμαι να γράφω, δηλώνω ότι καλύπτομαι από τους δύο προλαλήσαντες.

Και συμπληρώνω, ότι και ΝΑΙ να πιστεύει κάποιος, είναι θέμα χρόνου να συμβεί αυτό που θα τους κάνει να αναθεωρήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι γίνεται ένας συσχετισμός ανάμεσα ερωτικής και σεξουαλικής έλξης. Κακώς.

Αν μεταξύ 2 φίλων αντίθετου φύλου προκύψει σεξουαλική επιθυμία, κάποια στιγμή, αυτό δε σημαίνει ότι η φιλία μεταλλάσσεται σε κάτι άλλο.

 

Όσον αφορά το ερώτημα αν υπάρχει ή όχι φιλία, νομίζω ότι δεν μπορούμε να έχουμε μια απάντηση που να καλύπτει όλη τη γκάμα των ανθρώπων. Υπάρχουν χίλιοι δυο συνδυασμοί που μπορούν να έχουν και διαφορετική εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Houston, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Δηλαδή αν κάποια κοπέλα σε έλκει σεξουαλικά δεν πρέπει/μπορεί να γίνει φίλη σου? Ναι τι να γίνει ένστικτα είναι αυτά αλλά γι αυτό έχουμε και το μυαλό για να μην πηδ@με ό,τι κινείται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μαλλον ειναι οι τελευταιοι ρομαντικοι...Σιγα τον "ερωτα" μωρε

 

Basicilly καταληγουμε σε μαθηματικο τυπο του στυλ Σεξ+Φιλια=Ερωτας

 

Διοτι ποιον ερωτευεσαι?Αυτον που θες να πηδηξεις αλλα σε γεμιζει και σαν ανθρωπος. Αρα? Σεξ με Φιλο=Ερωτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι-φιλοι-καριοφιλι. Αμα ειναι σχετικα ωραια και την δεις με το κολλητο μπλουζακι ή με κανα μινι δεν πας να την ξερεις και 20 χρονια... δεν γλιτωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..περί προδοσίας ο λόγος, στην φιλία σε σχεση με το αντίθετο φύλο ή το άτοπό της , αρκεί να αναρωτηθεί κανείς αν γενικότερα υπάρχει πραγματική φιλία ανεξαρτήτα απο το φύλο και σε σχέση με την έμφαση/ένταση που δινει στην έννοια, ο όρος . . . "πραγματική". Εδώ η ιστορία, και ανάμεσα σε γνωστές προσωπικότητες , μας έχει δείξει πως η ρήξη σε μια φιλία , δυνατή/πραγματική , δεν ήταν θέμα φύλου . Ε, και οι πραγματικοί φίλοι θέλουν λίγο προσοχή και είναι μέχρι να σου τύχει και αυτό , να δοκιμαστεί η φιλία δηλαδή....

Ολα μεσα στο παιχνίδι είναι ,και η ατυχη φάση μεσα σε μια φιλία και τα συναφή , επομένως ο προσδιορισμός "πραγματική" είναι λιγο πολύ ρευστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.. Εδώ η ιστορία, και ανάμεσα σε γνωστές προσωπικότητες , μας έχει δείξει πως η ρήξη σε μια φιλία , δυνατή/πραγματική , δεν ήταν θέμα φύλου .

 

Στους Θεμο και Μακη αναφερεσαι ? :lol: :lol::lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μαλλον ειναι οι τελευταιοι ρομαντικοι...Σιγα τον "ερωτα" μωρε

 

Basicilly καταληγουμε σε μαθηματικο τυπο του στυλ Σεξ+Φιλια=Ερωτας

 

Διοτι ποιον ερωτευεσαι?Αυτον που θες να πηδηξεις αλλα σε γεμιζει και σαν ανθρωπος. Αρα? Σεξ με Φιλο=Ερωτας

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα! Μόνο αν υπάρξει η γυναίκα εκείνη, που να μπορεί να με γεμισει ως άνθρωπο, (Plus sex of coursE),υπάρχει η πιθανότητα του επόμενου βήματος!

Πρόσφατα, το είδα σε μια σειρά(how i met your mother) , στους όρκους που ανταλλάσουν,να λέει "μπλα μπλα, η καλύτερη μου φίλη"....

 

(Παρεπιπτόντως, έχω φίλη, κολλητή, που τα έχει όμως 10 χρόνια με τον κολλητό μου, οπότε, ναι, αν τη δω γυμνη΄και με ανοιχτα τα πόδια, θα την σκεπάσω να μην κρυώσει)!

(ΚΑι άλλη μια φίλη υπάρχει, που έχουμε περάσει όμως από όλα τα στάδια)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι ποιον ερωτευεσαι?Αυτον που θες να πηδηξεις αλλα σε γεμιζει και σαν ανθρωπος. Αρα? Σεξ με Φιλο=Ερωτας

μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα, εδω υπαρχουν κοπελες που δηλωνουν ερωτευμενες με αντρες που δεν παιζει ουτε μια στο εκ. να γυρισουν να τις κοιταξουν, και αντρες με κατι τυπισσες που τους φτυνουν, δουλευουν, εκμεταλλευονται, κτλ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταληγουμε σε μαθηματικο τυπο του στυλ Σεξ+Φιλια=Ερωτας

 

Νομίζω ότι χρειάζεται και ένα 3 συστατικό:

Φιλία + Σεξ + Ερωτισμός = Σχέση

Αν ένα βράδυ κάνω σεξ με μια φίλη μου, δε σημαίνει ότι θέλω να την έχω και σύντροφο.

Αν δεν υπάρχει έρωτας (και όταν λέω έρωτας εννοώ ερωτισμό, όχι κρεβάτι), καταλήγουμε στο: Φιλία + Σεξ = Συμβιβασμός ….(ώσπου να βρεθεί κάτι καλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Θεμο και Μακη αναφερεσαι ? :lol: :lol::lol:

 

OWNED ! XAXAXAΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Πραγματικά δεν είχα ιδέα για αυτο το πανυγήρι , αν προσέξεις την ώρα καταχώρησης θα δεις οτι έγινε πριν μας προλάβουν οι εξελίξεις ,χαχαχαχαχα

Λοιπον , είδατε που έχω δίκιο ; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι μάλλον προς το ΟΧΙ Μπορει ένας αντρας να έιναι φίλος με μια γυναίκα,να μιλάνε ανοιχτά μεταξύ τους κτλ αλλά αυτό είναι ουσιαστικά μια ΒΟΜΒΑ ετοιμη να εκραγεί. Πολλές φορές τα ενστικτα υπερέχουν της λογικής και εκει είναι που μπορεί να χαλάσει το πράγμα. Προσωπικα τέτοιες φιλίες τις κρατάω σε απόσταση, καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ησυχο παρά να τρέχεις αργοτερα.

 

Και προκειμένου να μην ανοίγω νέο θέμα, σε προέκταση του υπάρχοντος, πιστεύεται πως μπορεί να αναπτυχθεί φιλια μεταξύ πρώην; Υπάρχει λόγος να κρατάς επαφές με πρώην ή μήπως καταλήγεις να πρέπει να προσποιηθείς τον πολιτισμένο;

 

Ρωτάω γιατι πρόσφατα η πρώην μου (απο τον απρίλιο ''πρώην) μου ανακοίνωσε πως ξαναγύρησε στον πρώην της. Αν και είχαμε χωρίσει λόγο απόστασης (Ελλάδα-Ισπανια), αν και είχαμε πεί πως είναι καλύτερα να μείνουμε καλοί φίλοι, εμένα μου έμει κολλήσει η πικρή γευση του ''κάποιος αλλος πηδάει την (εστω και πρώην) γκόμενα μου'' .

 

Αν και έχουν λεχθεί το ίδιο σωστά πράγματα πιστεύω ότι είναι η καλύτερη απάντηση, οι φιλίες μεταξύ ανδρών και γυναικών είναι σχεδόν πάντα δυσλειτουργικές και αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις. Επίσης πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός από την απόσταση, εγώ έχω κρατήσει φιλία με έναν συνδιασμό εκράτειας και μισής αλήθειας αλλά κάποιες δυσλειτουργίες υπήρχαν. Παραπάνω λέχθηκέ ότι δεν μπορείς να μιλάς σε μία γυναίκα όπως στον φίλο σου, με κάθε σεβασμο στην γνώμη του συνinsomniac διαφωνώ, υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντά έκτος από τα αυστηρώς γυναικεία η ανδρικά θέματα μπορείς να αφήσεις το ποδόσφαιρο και το σεξ (αν υπάρχει ανδρας που να μπορεί να το κάνει αυτό λολ :lol: ) και να ασχοληθείς με αυτά (πχ κοινωνικοπροσωπικά θέματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...