Προς το περιεχόμενο

δημιουργια τοπικου δικτιου xp με vista!πως???


trelogiatros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια...

θελω τη βοηθεια σας...

εχω ενα λαπτοπ με vista κ εναν σταθερο με xp..

στο παρελθον ειχα 2 σταθερους με xp και τους ειχα συνδεσει με

καλωδιο ethernet κ πραγματικα δουλευαν αψογα!ειχα καταφερει ο δευτερος να εχει και internet!

τωρα,ομως,αν και προσπαθησα αρκετα,μεχρι στιγμης, δεν εχω καταφερει να τους συνδεσω!παλι με καλωδιο ethernet βεβαια!το περιβαλλον στα vista για δημιουργια δικτυου μου φαινεται λιγο δυσκολο..

οποιος ξερει,παρακαλω να με βοηθησει!!!!

 

ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις στο ενα Η/Υ 192.168.1.2 και στον αλλον 192.168.1.3 και ως gateway θα εχεις την ΙΡ του ρουτερ σου (μαλλον την 192.168.1.1) ή αν δεν εχεις ρουτερ αλλα μοντεμ βαζεις την ΙΡ του Η/Υ που εχει το μοντεμ στο gateway του αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,τα εκανα φιλε μου,αλλα και παλι δεν...

να σε ρωτησω κατι..

στα βιστα εχει εκτος απο τιν ip και μια ακομη που λεγεται IPv6,η οποια λεει πως ειναι περιορισμενη...

δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε νοιάζει η IPv6 προς το παρόν. Ξέχνα την.

Πως ακριβώς είναι το δίκτυό σου? Έχεις ρούτερ ή μόντεμ απλό? Ποιος έχει το μόντεμ, τα ΧΡ ή τα Βίστα? Το καλώδιο είναι cross ή απλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δεις απο τα xp τα vista αλλα απο τα xp δε σε αφηνει να μπεις στους κοινοχρηστους των vista παρα μονο στον εξ ορισμου κοινοχρηστο φακελο?

 

Mε ethernet ειναι συνδεδεμενοι και εχεις απλο modem πανω στο pc με τα vista?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,εχω απλο μοντεμ του οτε που ειναι συνδεδεμενο στα βιστα...

τα xp παιρνουν ιντερνετ απο τα βιστα δλδ.

εχω καλωδιο crossover,με το οποιο τωρα δοκιαμσα να ξανασυνδεσω xp με xp και πετυχε κανονικοτατα.

το προβλημα ειναι μαλλον στα βιστα τα οποια δεν επιτρεπουν με καποιον τροπο,αν και εχω απενεργοποιησει και firewall και defender,και δεν κξερω εγω τι αλλο...

τελος,απο πουθενα δε βλεπω κανεναν...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα εδώ: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=70582

Επίσης σιγουρέψου ότι έχεις βάλει σωστά το ICS και ότι έχεις κλέισει κάθε antivirus πρόγραμμα. Τέλος, κοίτα μήπως γίνει κάτι αν κάνεις απεπιλέξεις το IPv6 στα Vista (από Network manager αν θυμάμαι καλά γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC με ΧΡ πρέπει να έχει πύλη αυτό με τα Vista. Επίσης αυτό με τα Vista δεν πρέπει να έχει για πύλη αυτό με τα ΧΡ. Εσύ τώρα έχεις το PC1 να έχει πύλη το PC2 και ανάποδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...